Άγιο Όρος

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ετοιμαζομαστε μαζι με αλλα 6 ατομα να παμε κατα τα τελη του αλλου μηνα(με λιγο βισμα τοτε βρικαμε θεση δυστυχως) στο Αγιο Ορος ομολογω οτι με αυτα που εχω ακουσει ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμαστω και να δω αν θα αντεξω...(ξυπνημα πρωι,χωρις τσιγαρο,επιλεκτικο φαγητο,λιγοστο υπνο,χωρις την προεκταση του χεριου μου βλεπε κινητο κτλ κτλ)...Θελω να ρωτησω εσεις που εχετε ζησει αυτη την εμπειρια τι πρεπει να προσεξω τι να παρω μαζι μου τι οχι και τι πρεπει να κανω για να απολαυσω οσο γινετε καλυτερα αυτο το ταξιδι... Οι μερες παραμονης μας θα ειναι 3.;););)
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Ο Mr Fellow traveller όποτε πηγαίνει στο Άγιο Όρος του γεμίζω το σακίδιο ξηρά τροφή, δηλαδή κρακεράκια, σοκολατίτσες, ξηρούς καρπούς για ενέργεια, και πάλι γυρίζει αδύνατος. Να ξέρεις πως Τετάρτη και Παρασκευή δεν τρώνε λάδι και γενικά οι μερίδες είναι φτωχές! Την Κυριακή αν είσαι τυχερός θα φας κάπως καλά. Βέβαια εξαρτάται πάντα και από τις μονές που θα επισκεφτείς, δεν έχουν όλες το ίδιο "μενού".
Αααα, και με την ευκαιρία που θα είσαι εκεί, αν βρεις οικοπεδάκι σε τιμή ευκαιρίας άρπαξέ το!!
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Στην μονη Διονυσιου και Παυλου θα παμε απο οτι εμαθα.Λες να την κανω για πανω μονιμα?Επειδη ειμαι λιγο του βουνου και μου αρεσει το περπατιμα στα βουνα με προειδοπιοισαν οτι αν ξεχαστω εξω μετα τις 8 κλεινουν οι πορτες και οποιος εχει μπει καλως οι υπολοιποι την βγαζον στα βουνα.Δεν σου ανοιγουν που να χτυπας τον κ... σου κατω.Υπερβολη ειναι??????
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Δεν έχω πάει ο ίδιος, μόνο στενό συγγενικό μου πρόσωπο έκανε την απόπειρα με 2 φίλους του. Δεν άντεξαν παραπάνω από 3 μέρες, κυρίως, όπως μου είπαν, λόγω της ιδιοσυγκρασίας των καλόγερων, από την οποία απείχαν αρκετά θα έλεγα (και δεν εννοω τσιγάρο, κινητά κλπ, με αυτά έτσι κι αλλιώς δεν έχουν καλές σχέσεις). Στα συν η εξαιρετική φύση, παρθένα πολλές φορές, η απλότητα και η ηρεμία που μπορεί να σου προσφέρει αυτό το μέρος.
Αυτό που λες για τις πόρτες ισχύει και μάλιστα η μονή που είχαν πάει οι γνωστοί μου δεν ήταν και από τις πιο αυστηρές. Όμως κλείνουν ανάλογα με τη δύση του ηλίου και όχι σε κάποια συγκεκριμένη ώρα (άρα το χειμώνα κλείνουν νωρίτερα). Κάποιος που έχει πάει θα μας το επιβεβαιώσει κιόλας.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Εγώ πάλι, για επαγγελματικούς λόγους έχω εντρυφήσει στο θέμα και έχω να πω ότι οι καλόγεροι τρώνε, υγιεινά, πολύ και καλά. Απλά δεν τρώνε όπως εμείς οι αμαρτωλοί του έξω κόσμου. Ετοιμάσου να δεις πολλή και όμορφη φύση μαζί με πολλούς θρησκευτικούς θησαυρούς. Ίσως βέβαια είναι και μια καλή ευκαιρία να σε ρωτήσω γιατί θες να πας στο Άγιο Όρος. Ο πατέρας μου ταξιδεύει πολύ συχνά με την μητέρα μου αλλά στο Άγιο Όρος δεν καταδέχεται να πάει διότι όπως λέει "ποτέ δεν πρόκειται να πάει σε ένα μέρος που έχει απαγορευτεί χωρίς λόγο και αιτία η είσοδος στις γυναίκες". Προσωπικά, ως γυναίκα αηδιάζω με την νοοτροπία αυτή και σε καμία περίπτωση δεν ενθαρρύνω την νοοτροπία που θέλει τις γυναίκες μη-άξιες να πάνε σε έναν τόπο που έχει στην κυριολεξία καταληφθεί από την Εκκλησία, με την δικαιολογία ότι "εδώ μένει μόνο η Παναγία". Α, και μην παραμυθιάζεσαι ότι οι καλόγεροι είναι άγιοι άνθρωποι. Είναι απλώς ήρεμοι. Αυτό έχει τεράστια διαφορά.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
με προειδοπιοισαν οτι αν ξεχαστω εξω μετα τις 8 κλεινουν οι πορτες και οποιος εχει μπει καλως οι υπολοιποι την βγαζον στα βουνα.Δεν σου ανοιγουν που να χτυπας τον κ... σου κατω.Υπερβολη ειναι?
Ισχύει και τηρείται ευλαβικά!:cool:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Βασικα ο λογος που θελω να παω ειναι για αυτη την ηρεμια που σου προσφερει μακρυα απο ολα και ολους.Την υπεροχη φυση απο οτι λετε φυσικα και να δω και εναν διαφορετικο τροπο ζωης.Δυστυχως στις μερες μας εχουν κανει ολα τα παντα να εχουν σχεσει με το χρημα και εχει παρει και την μπαλα και το Α.Ο.Τους ξεφυγε το εκαναν επιτηδες δεν γνωριζω.Προσωπικα θα παω για την παρτη μου και για αυτα που προανεφερα.Τωρα οσο αφορα για την απαγορευση των γυναικων ειναι ενα θεμα που εχει μεγαλη εκταση και ποτε δεν θα βρεις ακρη και πανω απο ολα το ΓΙΑΤΙ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υπαρχει ταξιδιωτική ιστορία για το Αγιο Ορος . Νομιζω,οτι θα βρείς διάφορες πληροφορίες
διαβαζώντας την.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μια φορα σας προλαυα και εγω.την εχω διαβασει πολλες φορες απλα ηθελα καποιες διευκρινησεις που μου τις δωσατε ολοι σας και σας ευχαριστω.
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Και εγώ το ψήνω για Άγιο Όρος.

Δεν είμαι θρήσκος βέβαια αλλά μπορώ να πάω, σωστά; Βασικά είμαι περίεργος να δω πώς ζούνε εκεί οι μοναχοί, να ανταλλάξω καμιά κουβέντα με κανέναν μα πάνω από όλα να δω παρθένα μέρη! Είμαι σίγουρος ότι η φωτογραφική μου μηχανή θα πάρει φωτιά εκείνες τις μέρες!!!!

Επίσης, δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω για να πάω. Κάπου λέει πρέπει να κλέισεις κ.τ.λ. Αμάξι φαντάζομαι δεν επιτρέπεται, ε; Και για πόσες μέρες μπορεί να πάει κάποιος;

Είναι σχετικά δίπλα (Θεσσαλονίκη) και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα για εκεί πάντως!

anyway,.

Όταν (και αν είναι σύντομα) έρθει εκείνη η στιγμή θα σας "πρίξω" πιο πολύ!

Καλά να περάσετε trelokefalonitis! :cool:
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Xontro Mpizeli η φωτογραφική σου μηχανή θα πάρει φωτιά στην κυριολεξία. Ο άντρας μου έχει πάει σε αρκετές μονές και οι φωτογραφίες που έχει τραβήξει είναι απλά θεικές..από φύση, παραλίες, μονές, πραγματικά τους καταλαβαίνω που πάνε εκεί όλοι και μετά θέλουν να ξαναπάνε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom