Άλπεις....... και όχι μόνο!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Άλπεις. Τι είν'οι Άλπεις; Ιδού η απορία (μου)! Είναι μόνο η οροσειρά; Τα βουνα, τα ποτάμια, οι λίμνες, τα χωριά, τα κτίρια, οι άνθρωποι; Και είναι μόνο οι τέσσερεις χώρες που αναφέρονται στην εσαγωγή του Γκρουπ; Τι γίνεται με τα παρακλάδια τους και τις χώρες που βρίσκονται σε αυτά; Η Σλοβενία με τις Ιουλιανές Άλπεις είναι βαλκανική ή Αλπική χώρα; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα νομίζω οτι πρέπει να συζητήσουμε εδώ, να πάρουμε και να δώσουμε γνώση και τελικά εμείς και οι φίλοι που μας διαβάζουν να χαρούν ακόμα περισσότερο τη μαγική αυτή περιοχή που είναι (χωρίς υπερβολή) πάρα πολύ κοντά μας.

Φωτο: Η λίμνη Bled στη Σλοβενία
 

Attachments

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Σύμφωνα με τους γεωλόγους, η δική μας Πίνδος είναι η νότια απόληξις των ΄Αλπεων.
Βεβαίως και δεν είναι μόνο οι 4 χώρες οι λεγόμενες Αλπικές, ούτε οι ΄Αλπεις είναι μόνο οι ορεινές περιοχές. Οι Άλπεις χαρακτηρίζουν τεράστιες περιοχές, ακόμα και πεδινές, γύρω από τον ορεινό όγκο. Δίνουν εκτός από το μικροκλίμα, ύφος, ιδιοσυγρασία και χαρακτήρα σε γη και ανθρώπους.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Φίλοι συνταξιδιώτες, καλώς ήρθατε στα ορεινά των φόρουμς
Είστε όλοι καλοδεχούμενοι
Καλες αναβάσεις
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Με τη σειρά μου να μας καλωσορίσω κι εγώ!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
παιδια γεια σας, θυμαμαι τις Αλπεις την πρωτη φορα που ταξιδεψα με αεροπλάνο και ειχα το προσωπο κολλημενο στο παραθυράκι του αεροπλάνου να τις χαζευω με τις ωρες...χιονι, λιμνες, αποτομες κορυφές...μια μαγεια... με καθε ευκαιρια στα ταξιδια μου τις επισκέπτομαι, γιατι συνεχίζουν να με μαγευουν οπως την πρωτη φορα...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλώς ήρθες Βαρσαμία, έχεις απόλυτο δίκιο.
Η θέα των ΄Αλπεων από τον ουρανό, κόβει ανάσες
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εδώ οι φωτό με τίτλους "Προς το Βορρά 2,3και 4" είναι οι Άλπεις από το αεροπλάνο.
http://www.travelstories.gr/photo/showgallery.php?cat=2036&page=5
Απλά μοναδικές εικόνες.
Τι θα λέγατε αν περιγράφαμε εδώ εικόνες που μας έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση από τη συγκεκριμένη περιοχή;
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Θυμάμαι σαν χτες την πρώτη φορά που αντίκρυσα τις Άλπεις πριν από 15 χρόνια (είναι τόσα πολλά?) όταν πήγαινα με τη σχολή εκδρομή στο Παρίσι. Ευτυχώς τις φωτογράφισα κιόλας οπότε αυτή τη στιγμή δε μου την παίρνει ούτε το αλσχάιμερ:
alpes.jpg
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν θα ξεχάσω 23 Ιουλίου στην κορυφή των Δολομιτών, τη Μαρμολάντα στα 3270 μέτρα, με πάνω από μισό μέτρο χιόνι, σκιέρ να κάνουν τα κόλπα τους και μια διαφάνεια ορίζοντα που δε λέγεται. Νόμιζες οτι θα άπλωνες το χέρι και θα έπιανες παντού γύρω βουνά. Και κάτω από τα πόδια μας ο παγετώνας κατρακυλούσε γλυκά προς το χάος. Απλά ανεπανάληπτη εικόνα.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το Γκλοσγκλόκνερ.
Είχα διαβάσει, είχα ακούσει, αλλά όταν άρχισα να ανεβαίνω τον δρόμο, τα μάτια μου δεν πίστευαν ότι έβλεπαν
Είχα την τύχη να είναι ανοικτός ο δρόμος, που είναι συνήθως κλειστός λόγω πάγων και χιονιών, τις περισσότερες μέρες του χρόνου
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το Γκλοσγκλόκνερ.
Είχα διαβάσει, είχα ακούσει, αλλά όταν άρχισα να ανεβαίνω τον δρόμο, τα μάτια μου δεν πίστευαν ότι έβλεπαν
Είχα την τύχη να είναι ανοικτός ο δρόμος, που είναι συνήθως κλειστός λόγω πάγων και χιονιών, τις περισσότερες μέρες του χρόνου
Δε βάζεις καμμιά φωτό να δούμε κι εμείς αυτή την κορυφή;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom