Ολλανδία Άμστερνταμ Δεκέμβρη αξίζει?

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ψαχνω ταξιδι και σας ζαλισα,σόρρυ...Κων/πολη ακυρη,φοβηθηκαμε...Φλωρεντία παιζει ακομα ως δεύτερη επιλογή, αλλά πολύ ταλαιπωρία το να πάμε μέσω Ρώμης...κλίνουμε λοιπόν πλεον 99% για Άμστερνταμ που βρηκα εισιτηρια με 150 ευρω απευθειας Θεσσαλονίκη Άμστερνταμ αρχές Δεκέμβρη με transavia,αλλά πάνω που ήμουν έτοιμη να κάνω το ρημαδοκλικ να τελειώνω με την νοητή περιπλάνηση στας Ευρώπας...με κόλλησε ο σύζυγος...Μήπως λέει αρχές Δεκέμβρη που θα πάμε δεν θα δούμε την ομορφιά της πόλης και της ολλανδικής πέριξ της πόλης φύσης,τα ψαροχώρια κλπ,επειδή θα είναι όλα τα τραπεζάκια των καφέ,όλοι οι κάτοικοι,γενικά όλα μαζεμένα μέσα? Μήπως είναι σαν να πας χειμώνα στη Σαντορίνη π.χ.? Που ναι μεν το νησί είναι παντα ομορφο,αλλα δεν παυει να είναι ακυρη εποχή να το επισκεφθείς….Όλα κλειστα,κόσμος άφαντος, κλπ κλπ....Είναι άκυρη ιδέα ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ το Δεκεμβρη,τι λέτε? Θα χάσουμε σημαντικό κομμάτι της ομορφιάς της πόλης? (εντωμεταξύ έχω ανοιχτή τη σελίδα της transavia και περιμένω τις απαντήσεις σας,τόσο βαρύτητα έχει η γνώμη σας σαϊνια μου...πλάκα έχω...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Μήπως είναι σαν να πας χειμώνα στη Σαντορίνη π.χ.? Που ναι μεν το νησί είναι παντα ομορφο,αλλα δεν παυει να είναι ακυρη εποχή να το επισκεφθείς….Όλα κλειστα,κόσμος άφαντος, κλπ κλπ....
Εχετε ξαναεπισκεφτει πρωτεύουσα χωρας; Ειναι δυνατον να λετε κατι τετοιο;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ' αρχήν μιλάμε για Άμστερνταμ μια πόλη με έντονη νυχτερινή ζωή. Είναι δυνατόν να ερημώνει το χειμώνα? Επίσης ο Δεκέμβρης είναι ωραίος μήνας λόγω Χριστουγέννων, και στο Άμστερνταμ θα έχετε την ευκαιρία να απολαύσετε το Amsterdam light festival, μια υπερπαραγωγή φώτων στα κανάλια και σε διάφορα σημεία της πόλης. Έχω δει φωτό και έπαθα πλάκα. Μοναδικό θέαμα. Χριστουγεννιάτικοι στολισμοί άλλου επιπέδου και άλλης διάστασης! https://amsterdamlightfestival.com/en/edition-7
https://www.google.com/search?client=firefox-b&tbm=isch&q=amsterdam+light+festival

Τώρα όσον αφορά την εξοχή, ναι σίγουρα δεν είναι η ιδανική περίοδος για εξορμήσεις. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι και απίθανο. Ανάλογα τον καιρό μπορείτε να το αποφασίσετε όσο είστε εκεί. Και μόνο στο Άμστερνταμ να μείνετε θα το απολαύσετε. Προσωπικά αν ήμουν εκεί Δεκέμβρη δεν νομίζω να πήγαινα στα ψαροχώρια κοντά στο Άμστερνταμ που δεν είναι και κάτι τρομερό. Θα πρότεινα σίγουρα μια βόλτα στο υπέροχο Haarlem.
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εχετε ξαναεπισκεφτει πρωτεύουσα χωρας; Ειναι δυνατον να λετε κατι τετοιο;
Είναι δυνατόν να λέμε και να πιστεύουμε ότι θέλουμε.Αποδειξη το ότι το λέμε...Και ναι όλα μου τα ταξίδια χειμώνα τα έχω κάνει αλλά για το συγκεκριμένο μέρος ίσως επειδή είναι πολύ Βόρεια και άρα πιο παγωμένα διατηρούσα επιφυλαξεις.Ολα κλειστά...τα καφέ έχουν μαζέψει τραπεζάκια μέσα εννοώ, τα πάρκα μη επισκέψιμα λόγω ψύχους...αυτό φαντάστηκα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Είναι δυνατόν να λέμε και να πιστεύουμε ότι θέλουμε.Αποδειξη το ότι το λέμε...Και ναι όλα μου τα ταξίδια χειμώνα τα έχω κάνει αλλά για το συγκεκριμένο μέρος ίσως επειδή είναι πολύ Βόρεια και άρα πιο παγωμένα διατηρούσα επιφυλαξεις.Ολα κλειστά...τα καφέ έχουν μαζέψει τραπεζάκια μέσα εννοώ, τα πάρκα μη επισκέψιμα λόγω ψύχους...αυτό φαντάστηκα.
Εφόσον έχεις ταξιδέψει και σε άλλες πόλεις το χειμώνα τότε δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι. Εννοείται πως το χειμώνα τα πάρκα είναι γυμνά και ίσως δεν έχει αξία να τριγυρνάς μέσα στα πάρκα το καταχείμωνο. Τώρα το αν κάποια καφέ έχουν έξω θερμάστρες δεν ξέρω αλλά και να έχουν, δεν θα προτιμήσεις να μπεις μέσα σε ένα μαγαζί και να την αράξεις στη ζέστη ατμόσφαιρα? Από κει και πέρα όπως είπα το Άμστερνταμ είναι πολύ ζωντανή πόλη και επειδή είναι και περίοδος εορτών θα συναντήσετε πολύ κόσμο και κίνηση. Για χειμώνα θα προβληματιζόμουν για κάθε προορισμό όχι ειδικά για το Άμστερνταμ. Κακά τα ψέματα σε περιορίζει το κρύο. Είναι γνωστό αυτό.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τα έκλεισα τα έκλεισα τα έκλεισααααααααααααααα…..Σμουατς!!! Έχω παει Ζυρίχη και Λονδίνο Γενάρη,Βιέννη και Πράγα Χριστούγεννα, Ρώμη Φλεβάρη...ε ας το τερματίσουμε να πάμε τέρμα βόρεια Δεκέμβρη κι ο Θεός βοηθός....Δεν άντεχα να περιμένω την Άνοιξη...μου τη σβούρηξε….Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,ήταν πραγματικά καθοριστικής σημασίας για την απόφασή μου....Τώρα πάω να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα των τόπικ περί Άμστερνταμ και να σας ζαλίσω από εκεί.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τα έκλεισα τα έκλεισα τα έκλεισααααααααααααααα…..Σμουατς!!! Έχω παει Ζυρίχη και Λονδίνο Γενάρη,Βιέννη και Πράγα Χριστούγεννα, Ρώμη Φλεβάρη...ε ας το τερματίσουμε να πάμε τέρμα βόρεια Δεκέμβρη κι ο Θεός βοηθός....Δεν άντεχα να περιμένω την Άνοιξη...μου τη σβούρηξε….Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,ήταν πραγματικά καθοριστικής σημασίας για την απόφασή μου....Τώρα πάω να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα των τόπικ περί Άμστερνταμ και να σας ζαλίσω από εκεί.
Ε δεν νομίζω να έχει πάντως περισσότερο κρύο από την Πράγα. Οπότε θα αντέξεις χαχα
Καλά έκανες και τα έκλεισες λοιπόν. Ξεκίνα διάβασμα από την ιστορία που έχω γράψει ;)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Αμστελόδαμο-όταν-ανθίζουν-οι-τουλίπες.57640/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom