Ολλανδία Άμστερνταμ και Ουτρέχτη?

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Γεια σας,θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι με το πλάνο που έχω στο μυαλό μου για την Ολλανδία για μέσα Μαρτίου.Οι ημέρες που έχω είναι 7, δηλαδη 6 διανυκτερεύσεις. Σκέφτομαι να μείνω 4 βράδια στο Αμστερνταμ,με εκδρομή στο Ροτερνταμ,Ντελφτ ή Λάιντεν (που είναι καλύτερα να παω?) και 2 βράδια στην Ουτρέχτη. Είναι καλά όπως το έχω σκεφτεί ή να μείνω όλα τα βράδια στο Αμστερνταμ και να κάνω 2-3 μονοήμερες εκδρομες?
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Να βάλω στο πρόγραμμά σου κ μια επίσκεψη στο Βόλενταμ,είναι ένα γραφικό ψαροχώρι κοντά στο Άμστερνταμ καλύπτεται κ με μονοήμερη εκδρομή.Η Ολλανδία έχει καταπληκτικό σιδηροδρομικό δίκτυο,οπότε όλες αυτές οι πόλεις είναι σχετικά κοντά.Το Λέιντεν είναι πολύ όμορφη φοιτητούπολη,με κανάλια,ωραία εξοχή,πέρασα καταπληκτικά.Τα ίδια ισχύουν κ για Ουτρέχτη,πολύ γραφική κ καμια ώρα απο το Άμστερνταμ....Το Ρότερνταμ δεν με ενθουσίασε,μεγαλούπολη,με ουρανοξύστες,βρώμικο λιμάνι,πολύ τσιμέντο σε σχέση με Άμστερνταμ,Ουτρέχτη......Ωραία πόλη κ το Μααστριχτ στα νότια,χαλαροί ρυθμοί,νερό,πράσινο
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αν δεν σε καίει το οικονομικό και μπορεις να μεινεις ολες τις μερες Άμστερνταμ, μεινε εκεί για να μην έχει ταλαιπωρία. Η Ουτρέχτη είναι μόνο 27 λεπτά από τον κεντρικό σταθμό. Γιατί να αλλάζεις πόλη; Εκτός αν θέλεις να μεινεις σε άλλες πόλεις για να δεις τη βραδινή ζωή εκεί. Μην περιμένεις βέβαια τπτ το εξαιρετικό από "βραδινή ζωή"
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!Donnie στο Volentam το είχα σίγουρο ότι θα έκανα μια επίσκεψη απλά δεν ξέρω αν θα μείνω όλη την ημέρα.Αν δεν είναι μακρινές οι αποστάσεις(κ όπως λέτε δεν είναι)είμαι οκ με τις μονοήμερες εκδρομές.Απλά έλεγα αν κάπου αξίζει διανυκτέρευση,να μείνω.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Vivianaki μου, ημουν τον Αυγουστο Ολλανδια. Εγω θα σου προτεινω να μεινεις στο Αμστερνταμ 4 μερες και απο εκει Χααρλεμ και το Αλκμααρ (στο συγκεκριμενο καθε Παρασκευη εδω και 300 χρονια στην πλατεια μπροστα στο δημαρχειο γινεται μια εκδηλωση ζυγισματος τυριου με πολυ ενδιαφερον). Νοτια του Αμστερνταμ το Λειντεν οπως και η Ντελφτ ειναι πανεμορφα. Στην Ντελφτ μαλιστα μπορεις να ανεβεις και στον καθεδρικο γυρω στα 70-80 μετρα με σκαλια (στενα!!) και να εχεις θεα σε ολη την πολη και τα καναλια.Στην Ουτρεχτη πρεπει να μεινεις δυο μερες γιατι ηταν πολυ πιο ομορφη κατα την γνωμη μου απο το Αμστερνταμ και με ωραιοτερο κοσμο. Μην ξεχασεις να επισκεφθεις την Γκουντα.Αν δε μπορεσεις να επισκεφθεις και το φραγμα στο Μιντελμπουργκ πραγματικα θα εχεις δει κατι πολυ εξαιρετικο!Καλα να περασεις οπως και αν ειναι!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Την άνοιξη επισκέφτηκα για 12 μέρες Ολλανδία και Βέλγιο! Στην Ολλανδία έμεινα 6 βράδυα στο Άμστερνταμ από όπου επισκέφτηκα κάνοντας 2 ημερήσιες εκδρομές Delft, Hague, Rotterdam. Και οι 3 πόλεις είναι πολύ κοντά στο Amsterdam και κοντά μεταξύ τους. Το Ρόττερνταμ είναι μια μεγαλούπολη με τίποτα ιδιαίτερο να δει κανείς. Το Ντελφτ κουκλίστικο, η Hague έχει το ενδιαφέρον της! Μπορείς άνετα να τα επισκεφτείς όλα αυτά κάνοντας μια ωραία ημερήσια εκδρομή από το Άμστερνταμ.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Kορίτσια σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Βέβαια οι γνώμες διχάζονται,αλλά το σίγουρο είναι ότι προς Ροτερνταμ δεν θα πάω μιας που όλοι λένε (κ η μαμά μου της ίδιας άποψης είναι) ότι δεν ειναι κ κάτι το ιδιαίτερο.Τανια την εκδρομή Ντελφτ-Χάγη εννοείς να την κάνω την ίδια μέρα?Να πάω στο ένα κ μετά να σταματήσω και στο άλλο ή δύο ξεχωριστές μέρες να αφιερώσω?
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγώ πήγα την ίδια μέρα και στις 2 πόλεις. Εξάλλου είναι τόσο κοντά η μία από την άλλη. Μπορείς πρωί πρωί να πας Χάγη, να κάνεις τις βόλτες σου και μετά το μεσημέρι να πας Ντελφτ (κάπου 10-15 χλμ απόσταση είναι για να καταλάβεις!) και ΄βράδυ πίσω στο Άμστερνταμ. Μιλάμε για τόσο κοντινές αποστάσεις που μια τέτοια ημερήσια εκδρομή είναι πολύ πολύ ξεκούραστη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
συμφωνω με την τανια...σου βγαινει ανετα..
στην χάγη να πας να δεις το μουσειο με πινακες του βερμεερ..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
στη θεση σου θα εμενα ανστερνταμ, ολα ειναι πολυ κοντα και θα αφιερωνα και ενα διημερο με διανυκτερευση στη Μπρυζ αν δεν εχεις παει
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
στη θεση σου θα εμενα ανστερνταμ, ολα ειναι πολυ κοντα και θα αφιερωνα και ενα διημερο με διανυκτερευση στη Μπρυζ αν δεν εχεις παει
Δεν έχω πάει αλλά έλεγα την Μπρυζ να την συνδυάσω με Βρυξέλλες κάποια στιγμή στο μέλλον,και να καθόμουν να ευχαριστηθώ το Αμστερνταμ (κ τα τριγύρω)και τις 7 ημέρες.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Συμφωνω και εγω,αυτες οι 2 χωρες πρεπει να γινουν χωριστα,αφουν υπαρχουν αρκετες επιλογες,στην καθε περιπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom