Κύπρος Άξονας Λεμεσό – Λάρνακα

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ανάλυση διαδρομής: Ξεκινάμε από την Λεμεσό με πρώτη στάση την Παρεκκληshα (Β)(δεν κάνω λάθος που σας το γράφω έτσι! Για να σας καταλαβαίνουν οι Κυπραίοι το κάνω!) στο santa marina retreat (διαλέγετε και παίρνετε: ιππασία, golf, αναρρίχηση τοίχου, τοξοβολία, ποδόσφαιρο, ποδηλασία, σκοποβολή κ.α.). Ξανά highway και στην έξοδο Αγίου Γεωργίου- Πεντάκωμο, βγαίνουμε με πορεία την μονή του Αγίου Γεωργίου.

Λίγο πριν την μονή υπάρχει διχάλα όπου στρίβουμε αριστερά και στο τέλος του δρόμου, ψαροταβέρνα πάνω στο κύμα (C). Επόμενη στάση ο Καλαβασός (D), ένας νεολιθικός οικισμός σκεπασμένος με μια τέντα (φαίνεται από το highway). Φεύγουμε και περνάμε απέναντι προς Ζύγι (Ε). Καλά σας πήγα στην ψαροταβέρνα του Αγίου Γεωργίου, μια άλλη επιλογή όμως είναι αυτό το χωριό που, όπως είπε και κάποιος γνωστός μας, «Μου θυμίζει Σαλαμίνα!!». Καθώς όμως εδώ συρρέουν οι Κυπραίοι για το ψάρι τους (αποτελεί τον πιο γνωστό προορισμό) ρίξτε μια ματιά έστω να το ξέρετε. Προτεινόμενη ταβέρνα το Captainʼs table βεβαίως βεβαίως. Το Μαρώνι (F) λίγο πιο πάνω, είναι ένα από τα χωριά που μου αρέσει χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο. Ήρεμο, με την εκκλησίτσα του στο κέντρο, πετρόχτιστα σοκάκια και το μοναδικό teacherʼs house, τα αγροτουριστικά καταλύματα του κ. Αργυράκη (must! Κανονίστε και διαμονή!!) Άλλος ένας νεολιθικός οικισμός για την συνέχεια, η Χοιροκοιτία (G) που συγκαταλέγεται στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO. Αυτά ήτανε για σήμερα. Πάμε Λάρνακα.

aimg402.imageshack.us_img402_1594_84758923.jpg

Λοιπά Στοιχεία

Γιατί να την κάνω: Γιατί θα την κάνεις θες δεν θες!!

Προτεινόμενη εποχή: Όποια να ναι αρκεί να φας το ψαράκι παραθαλάσσια! (αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα καλοκαίρι)

Εκτιμώμενη διάρκεια: Τίποτα, κανα 2ωρο πορεία με πολύ χάζεμα.

Βαθμολογία: 5/10 ωραία μέρη, τον έχω σιχαθεί όμως πλέον!!!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom