Άρθρο για Κούβα

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.599
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Τίς τελευταίες μέρες, αρχίζω και σκέφτομαι την Κούβα για τον ερχόμενο Φεβρουάριο. Εκεί που διάβαζα και έψαχνα πληροφορίες, βρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται, μια ταξιδιωτική ιστορία (άλλου είδους) στην Κούβα ... https://www.protagon.gr/themata/apostoli-stin-kouva_test-44341306817
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
πολυ καλο!!λεει πολλες αληθειες που θα καταλαβεις οταν πας εστω και αν δεν εισαι δημοσιογραφος
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Λέει αλήθειες αλλά εγώ μια υπερβολή τη βρήκα πάντως. Άσε που η ''άγνοια'' του δημοσιογράφου για την κατάσταση στην Κούβα μου φάνηκε λίγο θεατρική και ειδικά όταν η επίσκεψη γίνεται με αυτό το συγκεκριμένο σκοπό.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Λέει αλήθειες αλλά εγώ μια υπερβολή τη βρήκα πάντως. Άσε που η ''άγνοια'' του δημοσιογράφου για την κατάσταση στην Κούβα μου φάνηκε λίγο θεατρική και ειδικά όταν η επίσκεψη γίνεται με αυτό το συγκεκριμένο σκοπό.
Αν ζεις στην κουβά ή την έχεις επισκεφτεί πες μας τη γνώμη σου!Στο λεω επειδή μιλησες για αγνοια και μου φάνηκε οτι μιλας βιωματικά .
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Την έχω επισκεφτεί ναι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το σχόλιο για την άγνοια. Απλά είπα ότι μου φάνηκε λίγο θεατρική για να κυλήσει πιο καλά το άρθρο. Μου φαίνεται περίεργο κάποιος δημοσιογράφος να πάει στην Κούβα επί των ημερών της κηδείας του Κάστρο για σχετικό ρεπορτάζ και να μην ξέρει κάποια βασικά για τη συγκεκριμένη χώρα. Αυτό μόνο!
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Τίς τελευταίες μέρες, αρχίζω και σκέφτομαι την Κούβα για τον ερχόμενο Φεβρουάριο. Εκεί που διάβαζα και έψαχνα πληροφορίες, βρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται, μια ταξιδιωτική ιστορία (άλλου είδους) στην Κούβα ... https://www.protagon.gr/themata/apostoli-stin-kouva_test-44341306817
Εμετικό...Το λιγότερο που μπορώ να σχολιάσω...

Εξυπακούεται ότι όποιος θέλει μπορεί να εκφράζει την άποψή του για το σύστημα στην Κούβα. Αλλά αυτός που θα ανοίξει τέτοια κουβέντα, είναι ευπρόσδεκτος όταν θέλει να συζητήσει ΣΟΒΑΡΑ για τα θετικά και τα αρνητικά του συστήματος. Και όποιος δε βλέπει ότι ο συγκεκριμένος αρθρογράφος πήγε στην Κούβα με σκοπό να γράψει το συγκεκριμένο άρθρο και τίποτα διαφορετικό, είναι απλά τυφλός.

Δεν είναι μόνο οι απίστευτες ανακρίβειες (προσοχή! δε γράφω "ψέμματα", γράφω "ανακρίβειες", οι οποίες όμως όταν παρουσιάζονται από μία συγκεκριμένη μονόπλευρη οπτική δεν έχουν καμία διαφορά από την προπαγάνδα που στηρίζεται σε ψέμματα). Δεν είναι μόνο ο "λογοτεχνικός λόγος" και η παρουσία σε μορφή μυθιστορήματος, που ειδικά σε 2-3 σημεία βγάζει μάτι ότι δε συνέβησαν έτσι τα πράγματα ή δεν κύλησαν κατ'αυτόν τον τρόπο οι συνομιλίες. Κυρίως είναι το ύφος του αρθρογράφου από την πρώτη κιόλας παράγραφο, η ξεδιάντροπη μεροληψία, η μονίμως υποβόσκουσα ειρωνεία.

Γενικότερα είναι το στυλ της αρθρογραφίας του τύπου "ναι, θα διαβάσετε ακριβώς αυτό που περιμένετε από εμένα, ακριβώς αυτό που καταλάβατε από τον πρόλογό μου και τίποτα παραπάνω". Συγνώμη κύριε Αλικάκο, αλλά "οδοιπορικό στην Κούβα" σημαίνει πάω με ανοιχτό μυαλό, χωρίς προκαταλήψεις, χωρίς να περιμένω τίποτα, με σκοπό να καταγράψω τα πάντα. Δε σημαίνει πάω στην Κούβα να ρωτήσω 10 διαφορετικούς ανθρώπους αν μπορούν να βγουν στην πλατεία και να φωνάξουν "Κάτω ο Φιδέλ". Δηλαδή έλεος ρε φίλε!!! Ψυχροπολεμικές ερμηνείες εν έτει 2017! Το φάντασμα του κομμουνισμού που έλεγαν οι Μαρξ-Ένγκελς!

Είναι τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες οι ερμηνείες και τα συμπεράσματα στα οποία έχουμε καταλήξει εμείς μετά το ταξίδι μας, που ειλικρινά δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν μάθαινα ότι ο συγκεκριμένος "αρθρογράφος" έγραψε όλο αυτό το λιβελογράφημα από το σαλόνι του σπιτιού του, χωρίς να αγόρασε ποτέ του εισιτήριο για Κούβα. Αλλά είπαμε, όλα είναι υποκειμενικά και θέμα οπτικής. Ο καθένας επεξεργάζεται τα εξωτερικά ερεθίσματα με βάση το "λογισμικό" που έχει φορτώσει στον εγκέφαλό του.

Εν κατακλείδι (που έλεγε και ο Παύλος), αν κάποιος είναι αυτής της νοοτροπίας και περιμένει να πάει Κούβα για να επιβεβαιώσει αυτές τις απόψεις, καλύτερα να μην πάει καθόλου. Και δε θα περάσει καλά, και θα σπάσει τα νεύρα με τα σχόλιά του σε αυτούς που επιλέγουμε την Κούβα για συγκεκριμένους λόγους, ξέρουμε τι να περιμένουμε από αυτήν και τι όχι, και μπορούμε να συνεκτιμήσουμε αυτά που χάσαμε εμείς μέσα στην αφθονία μας και αυτά που κέρδισε ο Κουβανός μέσα στη στέρησή του...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Εμετικό...Το λιγότερο που μπορώ να σχολιάσω...
Σιγά ρε φίλε! Έτσι είναι τα εμετικά?

Δεν είναι μόνο οι απίστευτες ανακρίβειες (προσοχή! δε γράφω "ψέμματα", γράφω "ανακρίβειες"
Γράψε όμως και μία ανακρίβεια. Για να υποστηρίξεις καλύτερα την γνώμη σου.

που ειδικά σε 2-3 σημεία βγάζει μάτι ότι δε συνέβησαν έτσι τα πράγματα ή δεν κύλησαν κατ'αυτόν τον τρόπο οι συνομιλίες.
Γράψε και ένα σημείο από αυτά.

αλλά "οδοιπορικό στην Κούβα" σημαίνει πάω με ανοιχτό μυαλό, χωρίς προκαταλήψεις,
Δηλαδή εσύ πήγες χωρίς προκαταλήψεις? Αν ναί τότε η ερώτησή μου είναι γιατί διάλεξες να πας στην Κούβα και όχι σε άλλη χώρα του πλανήτη? Για να ψωνίσεις φθηνά πούρα?

Δε σημαίνει πάω στην Κούβα να ρωτήσω 10 διαφορετικούς ανθρώπους αν μπορούν να βγουν στην πλατεία και να φωνάξουν "Κάτω ο Φιδέλ".
Μπορεί να σημαίνει και αυτό όπως και χίλια άλλα πράγματα.

Είναι τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες οι ερμηνείες και τα συμπεράσματα στα οποία έχουμε καταλήξει εμείς μετά το ταξίδι μας,
Γράψε μας αν θες δύο πραγματάκια για αυτά. ΄Το κείμενό σου ήταν απλώς μία επίθεση κατά του δημοσιογράφου.
Για να σε διευκολύνω παραθέτω τα συμπεράσματα που αναφέρει ο αρθρογράφος για να τα σχολιάσεις.
Αν θες φυσικά.
"Η Επανάσταση του ’59 είναι ιστορικά δικαιωμένη στο πλαίσιο της εποχής. Με απλά λόγια: καλώς έγινε."
"Το σύστημα δεν δουλεύει. Πιο απλά: δεν παράγεται πλούτος."
"Το κράτος διακηρύττει ότι δίνει το βασικό πλαίσιο (δουλειά-τροφή-υγεία-παιδεία) για να ζει ο πολίτης καλά. Το «καλά» είναι συζητήσιμο, αλλά ακόμα κι έτσι δεν υπάρχει ο “αναπτήρας” (ελευθερία, πολιτική και οικονομική)."
"Το καθεστώς είναι δικτατορία (χωρίς αστερίσκους)."
Πηγή: Protagon.gr
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Εμετικό...Το λιγότερο που μπορώ να σχολιάσω...[Α Σ Χ Ο Λ Ι Α Σ Τ Ο]!!!

Εξυπακούεται ότι όποιος θέλει μπορεί να εκφράζει την άποψή του για το σύστημα στην Κούβα. Αλλά αυτός που θα ανοίξει τέτοια κουβέντα, είναι ευπρόσδεκτος όταν θέλει να συζητήσει ΣΟΒΑΡΑ για τα θετικά και τα αρνητικά του συστήματος. Και όποιος δε βλέπει ότι ο συγκεκριμένος αρθρογράφος πήγε στην Κούβα με σκοπό να γράψει το συγκεκριμένο άρθρο και τίποτα διαφορετικό, είναι απλά τυφλός.

Δεν είναι μόνο οι απίστευτες ανακρίβειες (προσοχή! δε γράφω "ψέμματα", γράφω "ανακρίβειες", οι οποίες όμως όταν παρουσιάζονται από μία συγκεκριμένη μονόπλευρη οπτική δεν έχουν καμία διαφορά από την προπαγάνδα που στηρίζεται σε ψέμματα). Δεν είναι μόνο ο "λογοτεχνικός λόγος" και η παρουσία σε μορφή μυθιστορήματος, που ειδικά σε 2-3 σημεία βγάζει μάτι ότι δε συνέβησαν έτσι τα πράγματα ή δεν κύλησαν κατ'αυτόν τον τρόπο οι συνομιλίες. Κυρίως είναι το ύφος του αρθρογράφου από την πρώτη κιόλας παράγραφο, η ξεδιάντροπη μεροληψία, η μονίμως υποβόσκουσα ειρωνεία.

Γενικότερα είναι το στυλ της αρθρογραφίας του τύπου "ναι, θα διαβάσετε ακριβώς αυτό που περιμένετε από εμένα, ακριβώς αυτό που καταλάβατε από τον πρόλογό μου και τίποτα παραπάνω". Συγνώμη κύριε Αλικάκο, αλλά "οδοιπορικό στην Κούβα" σημαίνει πάω με ανοιχτό μυαλό, χωρίς προκαταλήψεις, χωρίς να περιμένω τίποτα, με σκοπό να καταγράψω τα πάντα. Δε σημαίνει πάω στην Κούβα να ρωτήσω 10 διαφορετικούς ανθρώπους αν μπορούν να βγουν στην πλατεία και να φωνάξουν "Κάτω ο Φιδέλ". Δηλαδή έλεος ρε φίλε!!! Ψυχροπολεμικές ερμηνείες εν έτει 2017! Το φάντασμα του κομμουνισμού που έλεγαν οι Μαρξ-Ένγκελς!

Είναι τόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες οι ερμηνείες και τα συμπεράσματα στα οποία έχουμε καταλήξει εμείς μετά το ταξίδι μας, που ειλικρινά δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν μάθαινα ότι ο συγκεκριμένος "αρθρογράφος" έγραψε όλο αυτό το λιβελογράφημα από το σαλόνι του σπιτιού του, χωρίς να αγόρασε ποτέ του εισιτήριο για Κούβα. Αλλά είπαμε, όλα είναι υποκειμενικά και θέμα οπτικής. Ο καθένας επεξεργάζεται τα εξωτερικά ερεθίσματα με βάση το "λογισμικό" που έχει φορτώσει στον εγκέφαλό του.

Εν κατακλείδι (που έλεγε και ο Παύλος), αν κάποιος είναι αυτής της νοοτροπίας και περιμένει να πάει Κούβα για να επιβεβαιώσει αυτές τις απόψεις, καλύτερα να μην πάει καθόλου. Και δε θα περάσει καλά, και θα σπάσει τα νεύρα με τα σχόλιά του σε αυτούς που επιλέγουμε την Κούβα για συγκεκριμένους λόγους, ξέρουμε τι να περιμένουμε από αυτήν και τι όχι, και μπορούμε να συνεκτιμήσουμε αυτά που χάσαμε εμείς μέσα στην αφθονία μας και αυτά που κέρδισε ο Κουβανός μέσα στη στέρησή του...
ΤΙ να πω εχω μεινει παγωτο!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Σιγά ρε φίλε! Έτσι είναι τα εμετικά?


Γράψε όμως και μία ανακρίβεια. Για να υποστηρίξεις καλύτερα την γνώμη σου.


Γράψε και ένα σημείο από αυτά.


Δηλαδή εσύ πήγες χωρίς προκαταλήψεις? Αν ναί τότε η ερώτησή μου είναι γιατί διάλεξες να πας στην Κούβα και όχι σε άλλη χώρα του πλανήτη? Για να ψωνίσεις φθηνά πούρα?


Μπορεί να σημαίνει και αυτό όπως και χίλια άλλα πράγματα.



Γράψε μας αν θες δύο πραγματάκια για αυτά. ΄Το κείμενό σου ήταν απλώς μία επίθεση κατά του δημοσιογράφου.
Για να σε διευκολύνω παραθέτω τα συμπεράσματα που αναφέρει ο αρθρογράφος για να τα σχολιάσεις.
Αν θες φυσικά.
"Η Επανάσταση του ’59 είναι ιστορικά δικαιωμένη στο πλαίσιο της εποχής. Με απλά λόγια: καλώς έγινε."
"Το σύστημα δεν δουλεύει. Πιο απλά: δεν παράγεται πλούτος."
"Το κράτος διακηρύττει ότι δίνει το βασικό πλαίσιο (δουλειά-τροφή-υγεία-παιδεία) για να ζει ο πολίτης καλά. Το «καλά» είναι συζητήσιμο, αλλά ακόμα κι έτσι δεν υπάρχει ο “αναπτήρας” (ελευθερία, πολιτική και οικονομική)."
"Το καθεστώς είναι δικτατορία (χωρίς αστερίσκους)."
Πηγή: Protagon.gr
Εγώ φιλαράκι δεν κάθισα να γράψω ένα μακροσκελέστατο άρθρο χαρακτηρίζοντάς το ως "οδοιπορικό" για να εκφράσω τη γνώμη μου. Εγώ είμαι ένας απλός σχολιαστής σε ταξιδιωτικό φόρουμ και ο ρόλος μου είναι να βοηθήσω όσο μπορώ άλλους ταξιδιώτες που θέλουν να πάνε Κούβα και έχουν απορίες. Τις απόψεις μου τις κρατάω για τον εαυτό μου και για όσους από τον περίγυρό μου ενδιαφερθούν να τις ακούσουν. Επομένως, δε βλέπω να δικαιολογείται από πουθενά το-αρκετά επιθετικό-ύφος που χρησιμοποιείς απέναντί μου.

Ο αρθρογράφος, από την άλλη, εκφράζει δημόσια τον λόγο του και την άποψή του. Και με αυτόν τον τρόπο επηρεάζει την άποψη και τη γνώμη άλλων. Έχω λοιπόν κάθε δικαίωμα να τον βάλω κάτω από το πρίσμα της κριτικής, όπως πρέπει να μπαίνει ΚΑΘΕ δημόσιος λόγος. Και από τη στιγμή που πιστεύω ότι είναι μονόπλευρος και μεροληπτικός, προφανώς και θα του επιτεθώ. Δεν εξέφρασα γνώμη για κανένα μέλος του φόρουμ, παρά μόνο για τον αρθρογράφο, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι ούτε την αντίδρασή σου, ούτε το σχόλιο περί "παγωτού" παρακάτω.

Παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω στα σημεία που βάζεις μόλις γυρίσω από τη δουλειά. Μέχρι τότε όμως, θα ήθελα να σκεφτείς το βασικό σημείο κριτικής του σχολίου μου, που είναι η προκατειλημμένη και προδιαμορφωμένη άποψη του αρθρογράφου, ο οποίος δεν προσπαθεί καν να την κρύψει ή να την καμουφλάρει, αλλά αντίθετα την εμφανίζει ξεκάθαρα από την πρώτη του κιόλας παράγραφο και χαρακτηρίζει όλη τη γραφή του. Διαφωνείς; Θεωρείς την προσέγγισή του αντικειμενική;

Για εμένα το μόνο που χρειάζεται για να καταλάβεις το συγκεκριμένο "οδοιπορικό" είναι λίγη κριτική σκέψη. Είναι σαν τη φωτογραφία του Έθνους με το γκαζάκι και τα τεράστια κόκκινα γράμματα "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ" από το-δήθεν-σημείο έναρξης της πυρκαγιάς που αποδείχτηκε μούφα. Τα υπόλοιπα αργότερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Χάρη, και θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του Γιώργου επί του θέματος. Πολλες φορες πρέπει να βλέπουμε λίγο και ποιος το γράφει, αλλά και σε ποιο μέσο το γράφει και τι θέλει να εξυπηρετήσει. Ο συγκεκριμένος τύπος έχει ξεκάθαρο και σαφέστατο σκοπό.

Δε θα κάτσω να κάνω πολιτική ανάλυση, ωστόσο αυτή η μονόπλευρη παραπληροφόρηση με αηδιάζει. Πολύ σωστά λέχθηκε, ατάκες ψυχροπολεμικές, και γράψιμο συγκεκριμένου μέτρου και ύφους με συγκεκριμένες προεκτάσεις... Και όποιος καταλάβε. Και στη Βραζιλία έχουν τις πολυπόθητες εκλογές αγαπητέ δημοσιογράφε, και η ''ανάπτυξη'' καλπάζει. Γιατί δε κάνεις κι εκεί ένα οδοιπορικό;

Ειδικά στο κομμάτι που αναφέρεται στους ζητιάνους, εγώ μάλλον σε άλλη πόλη θα πήγα το περασμένο Μάρτη.
Σε κάποιος άλλους δρόμους και στενάκια θα έκανα 20 χιλιόμετρα τη μέρα με τα πόδια, και δεν είδα κανέναν ζητιάνο. Και προφανώς είμαι και πολύ άσχημος για να μη με πλησίασε καμία γυναίκα ουτε καν επι πληρωμή.

Δε λέω ότι δε συμβαίνουν. Προφανώς και υπάρχει και αυτή όψη του νομίσματος. Καμία σχέση όμως με το προφίλ που θέλουν να δώσουν στη Κούβα περί εξαθλίωσης και σεξοτουρισμού. Θα το ήθελαν πολύ...
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Εγώ φιλαράκι δεν κάθισα να γράψω ένα μακροσκελέστατο άρθρο χαρακτηρίζοντάς το ως "οδοιπορικό" για να εκφράσω τη γνώμη μου. Εγώ είμαι ένας απλός σχολιαστής σε ταξιδιωτικό φόρουμ και ο ρόλος μου είναι να βοηθήσω όσο μπορώ άλλους ταξιδιώτες που θέλουν να πάνε Κούβα και έχουν απορίες. Τις απόψεις μου τις κρατάω για τον εαυτό μου και για όσους από τον περίγυρό μου ενδιαφερθούν να τις ακούσουν. Επομένως, δε βλέπω να δικαιολογείται από πουθενά το-αρκετά επιθετικό-ύφος που χρησιμοποιείς απέναντί μου.

Ο αρθρογράφος, από την άλλη, εκφράζει δημόσια τον λόγο του και την άποψή του. Και με αυτόν τον τρόπο επηρεάζει την άποψη και τη γνώμη άλλων. Έχω λοιπόν κάθε δικαίωμα να τον βάλω κάτω από το πρίσμα της κριτικής, όπως πρέπει να μπαίνει ΚΑΘΕ δημόσιος λόγος. Και από τη στιγμή που πιστεύω ότι είναι μονόπλευρος και μεροληπτικός, προφανώς και θα του επιτεθώ. Δεν εξέφρασα γνώμη για κανένα μέλος του φόρουμ, παρά μόνο για τον αρθρογράφο, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι ούτε την αντίδρασή σου, ούτε το σχόλιο περί "παγωτού" παρακάτω.

Παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω στα σημεία που βάζεις μόλις γυρίσω από τη δουλειά. Μέχρι τότε όμως, θα ήθελα να σκεφτείς το βασικό σημείο κριτικής του σχολίου μου, που είναι η προκατειλημμένη και προδιαμορφωμένη άποψη του αρθρογράφου, ο οποίος δεν προσπαθεί καν να την κρύψει ή να την καμουφλάρει, αλλά αντίθετα την εμφανίζει ξεκάθαρα από την πρώτη του κιόλας παράγραφο και χαρακτηρίζει όλη τη γραφή του. Διαφωνείς; Θεωρείς την προσέγγισή του αντικειμενική;

Για εμένα το μόνο που χρειάζεται για να καταλάβεις το συγκεκριμένο "οδοιπορικό" είναι λίγη κριτική σκέψη. Είναι σαν τη φωτογραφία του Έθνους με το γκαζάκι και τα τεράστια κόκκινα γράμματα "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ" από το-δήθεν-σημείο έναρξης της πυρκαγιάς που αποδείχτηκε μούφα. Τα υπόλοιπα αργότερα.
Προφανως και πρεπει να διαβασεις καλυτερα το κειμενο που αν λεει αληθεια [που ειναι κατι υποκειμενικο]ειναι η οπτικη του δημοσιογραφου.Οσον αφορα το σχολιο μου περι παγωτου ειχε να κανει με το υφος της γραφης σου που το θεωρω επιεικως υπερβολικα επιθετικο!! Και το κλεινω εδω.Να εισαι καλα
 
Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Προφανως και πρεπει να διαβασεις καλυτερα το κειμενο που αν λεει αληθεια [που ειναι κατι υποκειμενικο]ειναι η οπτικη του δημοσιογραφου.Οσον αφορα το σχολιο μου περι παγωτου ειχε να κανει με το υφος της γραφης σου που το θεωρω επιεικως υπερβολικα επιθετικο!! Και το κλεινω εδω.Να εισαι καλα
Φίλε μου, το κείμενο το διάβασα πολύ προσεκτικά 2 φορές, μία μόνος μου και μία με τη γυναίκα μου (από φόβο ότι η σύγχυση μου έχει θολώσει το μυαλό). Και ειλικρινά μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά, ότι είναι ίσως το πιο αισχρό άρθρο (συνυπολογίζοντας και το ύφος του αρθρογράφου εννοώ) περί Κούβας που έχει πέσει στην αντίληψή μου - και έχουν πέσει αρκετά.

Διαφωνώ ότι η αλήθεια είναι κάτι υποκειμενικό. Η αλήθεια και η πραγματικότητα είναι πλήρως αντικειμενικά. Η ερμηνεία τους, όμως, ακριβώς επειδή εξαρτάται από τον χαρακτήρα και τις απόψεις μας, είναι 100% υποκειμενική. Υπό αυτό το πρίσμα θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα πάντα είναι υποκειμενικά, άποψη η οποία με βρίσκει πλήρως σύμφωνο! Το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάποιος ντύνεται τον μανδύα του αντικειμενικού, αλλά αρχίζει π.χ. να ειρωνεύεται ένα κοινωνικοοικονομικό σύστημα (που καλά-καλά δεν το καταλαβαίνει), δύο ιστορικές προσωπικότητες (βλέπεις δεν μπορούσε να μην αφήσει και για τον Che τις αιχμές του), ένα κράτος και έναν ολόκληρο λαό. Και όλα αυτά κάτω από την πινακίδα του "οδοιπορικού"! Συνεπώς, δε γίνεται να υπάρχουν ταυτόχρονα όπως γράφεις "οπτική του δημοσιογράφου" και "αλήθεια". Και αυτό ακριβώς είναι το σημείο της κριτικής μου.

Όσο για το ύφος μου, οφείλω να παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο, αλλά θεώρησα προφανές ότι δεν απευθυνόταν στα μέλη του φόρουμ ή τους συμμετέχοντες στη συζήτηση, αλλά αποκλειστικά στον αρθρογράφο. Και για αυτό στενοχωρήθηκα λίγο με την απάντηση του STKF και με το σχόλιο περί παγωτού. Δυστυχώς ο γραπτός λόγος έχει τέτοιου είδους παρενέργειες. Σε κάθε περίπτωση, αν θέλεις και εσύ, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μόλις βρω χρόνο να απαντήσω στα ζητήματα που έβαλε ο STKF.

Όσον αφορά τον αρθρογράφο τώρα, θεωρώ ότι και πολύ λίγα είπα και πολύ επιεικής ήμουν! Το έγραψε πολύ ωραία ο psilos3. Πολύ θα ήθελαν να περάσει και να καθιερωθεί η εικόνα της εξαθλίωσης και του σεξοτουρισμού. Δυσκολεύονται όμως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom