Έγγραφο για παιδί που ταξιδεύει με έναν γονέα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.406
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λοιπόν,
σε λίγες μέρες παίρνω την κόρη μου και πάμε Ιταλία, οι 2 μας.
Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψουμε χωρίς πρακτορείο και με αεροπλάνο.
Δε γνωρίζω τί χαρτί χρειάζεται να προσκομίσω προκειμένου το παιδί να ταξιδέψει με τον ένα γονέα.
Στο παρελθόν, έχουμε ταξιδέψει στην Ιταλία με αυτοκίνητο και δε χρειάστηκε κανένα χαρτί -δε ζήτησαν-
Πέρσυ που είχαμε πάει Αυστρία-Ουγγαρία έδωσα το χαρτί στην ξεναγό του πρακτορείου αλλά και πάλι δε ζητήθηκε.
Όμως τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα.
-Να πάω όπως και τις άλλες φορές στην αστυνομία για μια απλή δήλωση & υπογραφή από τον πατέρα της ή θα χρειαστώ μεταφράσεις κι επικυρωμένα έγγραφα;
Grazie !
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εννοείται πως έχει διαβατήριο,έτσι??
μετά χρειάζεσαι μια βεβαίωση του πατέρα,υπογεγραμμένη σε αστυνομικό τμήμα(για να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής).αν ταξιδεύεις με ελληνική αεροπορική εταιρία,δεν χρειάζεται μετάφραση.αν όχι θα πρέπει να το μεταφράσεις(επίσημα)στ΄αγγλικά ή στη γλώσσα της χώρας με την αεροπορική της οποίας πετάς.
αυτά όλα θεωρητικά,γιατί εγώ όσες φορές ταξίδεψα με τα παιδιά,δεν μου ζητήθηκε τίποτα απ΄αυτά,τόσο εντός όσο και εκτός Σέγκεν.
(τόσο που στο τελευταίο ταξίδι,ξέχασα και να έχω μαζί μου το χαρτί,χα!!)
καλά να περάσετε!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Δύσκολο το βλεπω να σου ζητάνε χαρτί για να ταξιδψει το παιδί μαζί σου. Νομικά ειναι σωστό αλλά δεν έχω ακούσει να συμβαίνει σε κανέναν
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
όταν πήγα σε μια συναυλία στην Σόφια με την κόρη μου στα σύνορα έκαναν αυστηρό έλεγχο στη βεβαίωση του πατέρα που είχαμε. ΄Μάλιστα κάποιος που δεν είχε βεβαίωση δεν τον επέτρεψαν να ταξιδεύσει με το παιδί του. Βέβαια ταξιδεύαμε με λεωφορείο....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.256
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω μείνει άναυδη! Πιθανώς επειδή στην δουλειά μου είμαστε πολύ τυπικοί με το ζήτημα (δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε παιδί χωρισμένων γονιών χωρίς έντυπη συγκατάθεση και των 2, κι εν γένει πολλοί ψυχολόγοι και λοιποί επαγγελματίες έχουν φάει τρελές μηνύσεις σε περιπτώσεις που το αμέλησαν και ο ένας γονιός ήταν περίεργος). Πραγματικά θα περίμενα μεγαλύτερη τυπικότητα από τις αεροπορικές (και φαντάζομαι ότι εύκολα μπορούν να την πατήσουν νομικά).

Έντιτ: ευτυχώς παρενέβη η smarO και ήρθα στα ίσια μου!:D
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα... Για διακοπές δεν πάτε; Δεν αρκεί η ταυτότητά σου (ή διαβατήριο) και κάποιο έγγραφο ότι το παιδί είναι αυτό για το οποίο έχει εκδοθεί το εισητήριο; Μου φαίνεται απίθανο να ισχύει κάτι διαφορετικό απ'ότι αν ταξιδεύεις π.χ. με κάποιο φίλο σου...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
όταν ήμουν μικρός (3, 4 χρονών) Πολωνία ταξιδεύαμε την μια διαδρομή με την μητέρα μου, κι γυρνάγαμε με το πατέρα μου (μιας κι δε μπόρεσε να πάει διακοπές 3 μήνες).

Ποτέ, μα ποτέ δε είχαμε χαρτί που να λέει ότι πάμε μόνοι μας με την μητέρα μόνο. Κι λέμε ακόμα για πρώην κομουνιστικά κράτη όπως Γιουγκοσλαβία, Τσεχοσλοβακία κι Πολωνία. Φένια, δε νομίζω να παρουσιάσεις κανένα πρόβλημα. ;)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Έχω μείνει άναυδη! Πιθανώς επειδή στην δουλειά μου είμαστε πολύ τυπικοί με το ζήτημα (δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε παιδί χωρισμένων γονιών χωρίς έντυπη συγκατάθεση και των 2
Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις,αλλά όταν ο ένας γονιός ταξιδεύει με το παιδί του,από που προκύπτει πως είναι και χωρισμένος???δεν κλείνει κανείς αεροπορικό ταξίδι με το διαζύγιο και την επιμέλεια παραμάσχαλα!:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις,αλλά όταν ο ένας γονιός ταξιδεύει με το παιδί του,από που προκύπτει πως είναι και χωρισμένος???δεν κλείνει κανείς αεροπορικό ταξίδι με το διαζύγιο και την επιμέλεια παραμάσχαλα!:)
Όλη αυτή η διαδικασία είναι εντελώς παρανοϊκή, αλλά ακόμη και σε φάση που οι γονείς δεν έχουν χωρίσει και ταξιδεύει ο ένας γονιός μόνος του με το παιδί, ακόμη και τότε έχει το δικαίωμα ο αστυνομικός να απαιτήσει έγγραφη βεβαίωση του γονιού που δεν ταξιδεύει, εκτός φυσικά αν ο ίδιος είναι παρών στο αεροδρόμιο για τους αποχαιρετισμούς και επομένως να βεβαιώσει εκ του φυσικού οτι συναινεί με το ταξίδι.
Μην κοιτάς που δεν εφαρμόζεται κάτι τέτοιο στις ημέρες μας. Αν σου κάτσει το στραβόξυλο, ή αν -το πιο πιθανό- έχει χαθεί κανένα παιδί τις ημέρες εκείνες ο έλεγχος μπορεί να είναι πολύ εξονυχιστικός και να πάρει η μπάλα και άλλες περιπτώσεις!
Τον μεγαλύτερο μπελά τον έχουν οι μάνες οι οποίες συνήθως φέρουν διαφορετικό επώνυμο από αυτό των παιδιών τους.
Οι πατεράδες ως συνήθως τη βγάζουν καθαρή!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Όλη αυτή η διαδικασία είναι εντελώς παρανοϊκή, αλλά ακόμη και σε φάση που οι γονείς δεν έχουν χωρίσει και ταξιδεύει ο ένας γονιός μόνος του με το παιδί, ακόμη και τότε έχει το δικαίωμα ο αστυνομικός να απαιτήσει έγγραφη βεβαίωση του γονιού που δεν ταξιδεύει, εκτός φυσικά αν ο ίδιος είναι παρών στο αεροδρόμιο για τους αποχαιρετισμούς και επομένως να βεβαιώσει εκ του φυσικού οτι συναινεί με το ταξίδι.
Μην κοιτάς που δεν εφαρμόζεται κάτι τέτοιο στις ημέρες μας. Αν σου κάτσει το στραβόξυλο, ή αν -το πιο πιθανό- έχει χαθεί κανένα παιδί τις ημέρες εκείνες ο έλεγχος μπορεί να είναι πολύ εξονυχιστικός και να πάρει η μπάλα και άλλες περιπτώσεις!
Τον μεγαλύτερο μπελά τον έχουν οι μάνες οι οποίες συνήθως φέρουν διαφορετικό επώνυμο από αυτό των παιδιών τους.
Οι πατεράδες ως συνήθως τη βγάζουν καθαρή!
ήδη στο 2ο ποστ του θέματος,γράφω πως τυπικά χρειάζεται η έγγραφη συναίνεση του πατέρα.όχι όμως επειδή είναι χωρισμένοι,γιατί αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.:)
όσο για το διαφορετικό επώνυμο της μητέρας αναφέρεται κανονικά στις ταυτότητες αλλά όχι στα διαβατήρια..αυτό το μικρό πρόβλημα λύνεται εύκολα,αν η μαμά μαζί με το διαβατήριο του παιδιού έχει και ένα πιστοποιητικό γέννησής του,στο οποίο φαίνεται καθαρά το ονοματεπώνυμό της!;)
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φένια έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο στο φόρουμ δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή, νομίζω όμως ότι η LULLU το είχε ξεκινήσει.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καθαρά προσωπική εμπειρία: Πριν τρία χρόνια ταξίδεψα με την ανιψιά μου στην Ισπανία και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Αν αυτό συνέβαινε τώρα που διαβάζω αυτά που γράφετε (αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ), σίγουρα θα το έψαχνα περισσότερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τότε όμως δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσα να έχω πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom