Ένα άτομο σε δίκλινο... γίνεται;;;

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ψάχνοντας να βρω ένα μονόκλινο για το Μάρτιο (πόλη ακόμα δεν ξέρω με σιγουριά:xmas_rolleyes:) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

1η περίπτωση: Βρίσκω δίκλινο σε καλύτερη τιμή από το μονόκλινο (στο ίδιο ξενοδοχείο) ή έστω στην ίδια τιμή αλλά στο δίκλινο περιλαμβάνεται το πρωινό ενώ στο μονόκλινο όχι.

2η περίπτωση: Το ξενοδοχείο δεν έχει μονόκλινα, αλλά μόνο δίκλινα των οποίων την τιμή βρίσκω πολύ καλή.

Ερώτημα: Μπορώ να κλείσω δίκλινο και να παρουσιαστώ μόνη μου; Ή θα έχω πρόβλημα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ψάχνοντας να βρω ένα μονόκλινο για το Μάρτιο (πόλη ακόμα δεν ξέρω με σιγουριά:xmas_rolleyes:) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

1η περίπτωση: Βρίσκω δίκλινο σε καλύτερη τιμή από το μονόκλινο (στο ίδιο ξενοδοχείο) ή έστω στην ίδια τιμή αλλά στο δίκλινο περιλαμβάνεται το πρωινό ενώ στο μονόκλινο όχι.

2η περίπτωση: Το ξενοδοχείο δεν έχει μονόκλινα, αλλά μόνο δίκλινα των οποίων την τιμή βρίσκω πολύ καλή.

Ερώτημα: Μπορώ να κλείσω δίκλινο και να παρουσιαστώ μόνη μου; Ή θα έχω πρόβλημα;
Μπορείς. Κανένα πρόβλημα. Το κάνω πολύ συχνά.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν θα εχεις προβλημα. Αν στην τιμη περιλαμβανεται και πρωινο τους κανεις και τη χαρη να εξοικονομησουν το πρωινο του 2ου ατομου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αφενός δεν ρωτάνε.
Στην σχεδόν απίθανη περίπτωση που ερωτηθείς, αν το δωμάτιο είναι δίκλινο με διπλό κρεβάτι, λες ότι θες να απλωθείς...
Tο δεύτερο πρωινό να το ζητήσεις take away :xmas_mrgreen:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και δε σε ρωτάνε δηλαδή "πού είναι ο δεύτερος για το δίκλινο";
Φυσικά και σε ρωτάνε. Εμένα με ρώτησαν. Κι όταν τους είπα ότι δεν ήρθε, φέρανε αντικαταστάτ... Στο πρωινό στην αρχή... "to know us better"! Αν θες, σου λέω και σε ποιά ξενοδοχεία...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Φυσικά και γίνεται.Το εχω κάνει πολλές φορές.Στην περίπτωση που το πρωινό είναι με επιπλέον χρέωση/ατομο,λές στην άφιξη(και στο εστιατόριο-αν πάρεις πρωϊνό) οτι το δεύτερο άτομο δέν ηρθε για να μην χρεώσουν πρωΙνό γιά 2 άτομα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το σίγουρο είναι ότι όταν η διαφορά στη τιμή δεν είναι μεγάλη πολλοί προτιμούν 2κλινο, και αυτό επειδή τις περισσότερες φορές τα μονόκλινα είναι τα μικρότερα και γενικώς χειρότερα δωμάτια. Το καλύτερο από όλα είναι να πληρώνεις μονόκλινο και να σε βάζουν σε δίκλινο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το σίγουρο είναι ότι όταν η διαφορά στη τιμή δεν είναι μεγάλη πολλοί προτιμούν 2κλινο, και αυτό επειδή τις περισσότερες φορές τα μονόκλινα είναι τα μικρότερα και γενικώς χειρότερα δωμάτια. Το καλύτερο από όλα είναι να πληρώνεις μονόκλινο και να σε βάζουν σε δίκλινο.
σωστός η ακόμα καλύτερα να πληρώνεις 2κλινο superior και να σε βαζουν στην grand suite του ξενοδοχείου όπως ετυχε σε εμας στην Πράγα :xmas_cheesygrin:.


Bahari ρίξε πριν κλείσεις και μια ματιά σε αυτο εδώ

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E1%F1%E5%E1-%E3%E9%E1-%F4%E1%EE%E9%E4%E9.html :xmas_redface::xmas_redface:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Φυσικά και σε ρωτάνε. Εμένα με ρώτησαν. Κι όταν τους είπα ότι δεν ήρθε, φέρανε αντικαταστάτ... Στο πρωινό στην αρχή... "to know us better"! Αν θες, σου λέω και σε ποιά ξενοδοχεία...
Περιμένω ονόματα και χώρες/πόλεις... :xmas_mrgreen:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom