Ολλανδία Ένα τρελό ταξίδι!Μα πού αλλού?Φυσικά στην Ολλανδία!!

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Ηλιόλουστο κυριακάτικο απόγευμα του Σεπτέμβρη.Μόλις έχουμε γυρίσει από ταξίδι ο καλός μου κι εγώ-Κίνα και Ρόδο αντίστοιχα.
-Next trip my darling?
-Μαρόκο!Θέλω επιτέλους να πατήσω Αφρικανικό έδαφος!
-Ρε παιδιά τί μου θυμίσατε!Τέτοια εποχή πριν ένα χρόνο κανονίζαμε το ταξιδάκι μας στο Άμστερνταμ.Τί ωραία που περάσαμε?
Και στο άκουσμα της νοσταλγικής νότας του φίλου μας,ξύπνησε μέσα μου μια ξεχασμένη επιθυμία-βόλτα στην Ολλανδική επαρχία.
Βρε λες???Και πριν προλάβω να ολοκληρώσω τη σκέψη μου ακούω τη φωνή του καλού μου:
-Ολλανδία!!
Πάντα μέσα στο μυαλό μου αυτός ο άνθρωπος...
-Άννα ξεκίνα!Να βλέπω το laptop να παίρνει φωτιά.Κλείνουμε εισητήρια για αρχές του 2013.
Τέλεια!:clap:Ότι πρέπει για να μπεί καλά η νέα χρονιά.Μα...Κάτι λείπει..ή καλύτερα κάποιος λείπει...
-Αγόρια θα κάνω πρόταση και στην Κωνσταντίνα.Θυμάμαι εδώ και καιρό να μου τριβελίζει τα αυτιά για ένα ταξίδι που θέλει να κάνει στην Ολλανδία αλλά πάντα κάτι τύχαινε και δεν το έκανε ποτέ...

Χωρίς δεύτερη σκέψη ,Δευτέρα πρωί στη δουλειά:
-Κωνσταντίνα μου,λέμε με τον Βαγγέλη και το Χρήστο να πάμε ένα ταξιδάκι τον Γενάρη.
-Τί ωραία!Και για πού λέτε?
-Ολλανδία.Σου λέει κάτι??
-Θέλω κι εγώ....!!
-Σούπερ!!Φύγαμε τότε!! :clap:
-Είσαι τρελή!!Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως...
-:?:
-Πώς θα λείψουμε και οι δύο από τη δουλειά?
-Λεπτομέρειες αγαπητή μου!Λεπτομέρειες!

Φυσικά καταφέραμε να πείσουμε το φανταστικό μας αφεντικό για την άδεια με την εξής προυπόθεση:Εγώ να φύγω Δευτέρα και η Κωνσταντίνα Πέμπτη(δεν υπήρχε προσωπικό να μας καλύψει)..Τί να κάναμε??Δεχτήκαμε!

Και χωρίς να το πολυκαταλάβουμε βρεθήκαμε με τα εισητήρια της Alitalia στα χέρια.
Αναχώρηση 7/01/13 ώρα 13.10...
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αχ!!! Για λέγε για λέγε... :clap: Μ'αρέσει ο τρόπος που εξιστορείς τα γεγονότα...
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Το όμορφο στάδιο της προετοιμασίας του ταξιδιού ξεκινά!Μία ολόκληρη εβδομάδα στην Ολλανδία...
α)Πόσα και ποιά μέρη να επισκεφτούμε?
β)Να πάρουμε τρένο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο?
γ)Να μείνουμε σε διαμέρισμα,ξενοδοχείο ή χόστελ?
Και τα ερωτήματά μου σιγά σιγά αρχίζουν να παίρνουν τις απαντήσεις τους.Με τη βοήθεια φυσικά του αγαπημένου travelstories,την LP οδηγών μου,των ουκ ολίγων χαρτών που προμηθεύτηκα στα αρχεία μου και τις πολύτιμες συμβουλές φίλων-μόνιμων πλέον κατοίκων της χώρας.
Το πρόγραμμα έχει σχεδόν βγεί.Ή μάλλον όχι....Πρόγραμμα δεν υπάρχει για το ταξίδι αυτό.Ένα στοιχειώδες απλά πλάνο...Και ότι προκύψει λοιπόν!!!:cool::cool:

Και έτσι μία όμορφη και ζωντανή παρέα 4 νεαρών φίλων είναι έτοιμη να ταξιδέψει για δεύτερη φορά(πλην ενός μέλους) στη χώρα της τουλίπας και του τυριού-μόνο.Μόνο??Θα δείξει... ;)

Βαγγέλη,Χρήστο,Άννα,Κωνσταντίνα!Φορέστε τις ζώνες σας!!!! Πετάμε!!!! :pilot:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Δευτέρα πρωί και μας βρίσκει στο διαμέρισμα του Χρήστου(φίλου και συνταξιδιώτη)να ελέγχουμε για τελευταία φορά τις αποσκευές και τα απαραίτητα έγγραφα.Κάπου εδώ να σημειώσω πως ο καλός μου κι εγώ πετάμε με Alitalia-ώρα άφιξης στο Schiphol 23.30 και επιστρέφουμε Δευτέρα 14.01-ώρα άφιξης στο Βενιζέλος 00.40(ξημερώματα Τρίτης)ενώ ο Χρήστος πετάει με KLM-ώρα άφιξης στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ 20.00 και επιστροφή 14.01,συνάντηση στη Ρώμη και απο'κει επιστρέφουμε όλοι μαζί Ελλάδα.Όλα ok.Ή σχεδόν ok...
-Άννα γιατί το εισητήριο μου γράφει άφιξη στο Βενιζέλος ξημερώματα Τετάρτης 16.01?
-Ε???:shock:Τί λες μωρέ?Για να δώ.
Και κάπου εδώ ανακαλύπτω την υπέρτατη γκάφα μου!Θεωρώντας δεδομένη και εύκολη πλέον τη διαδικασία εισητηρίου μέσω ίντερνετ έκανα το λάθος!!!Ο Χρήστος θα παραμείνει στη Ρώμη 23 ώρες και προφανώς δεν θα πετάξει μαζί μας.
-Έλα βρε!Σιγά!Θα κάνεις και μία βόλτα στην αιώνια πόλη!Δεν σε χάλασε!;)
-Αχ βρε μωράκι μου!Σου έχω πει μην είσαι τόσο παρορμητική.Να ελέγχεις πάντα 2 φορές.-πετάχτηκε η τσουτσού!!
-Καλά!Δεν θα ξαναγίνει!Στα σημερινά τώρα.Δίνουμε ραντεβού στην Dam.Μέχρι τότε εσύ Χρήστο θα αναλάβεις να βρεις κάποιο χόστελ να περάσουμε την αποψινή βραδιά.
-Ok!Boss της συμφοράς!:bleh:
Και κάπως έτσι χωριστήκαμε.Ο χρήστος κίνησε για τη σχολή του να παραδόσει εργασία και εμείς για το αεροδρόμιο.

Η πτήση για Ρώμη ξεκούραστη και οι 6 ώρες παραμονής μας επέτρεψαν να πάρουμε μία ιταλική μυρωδιά και να απολαύσουμε ένα όμορφο γεύμα στη piazza di Spagna.Από Ρώμη για Άμστερνταμ είχαμε σχεδόν μία ώρα καθυστέρηση με αποτέλεσμα να φτάσουμε Schiphol 12 και κάτι.

Επιτέλους φτάσαμε!!:clap:Και αφού παραλάβαμε αποσκευές κατευθυνθήκαμε προς την πλατφόρμα 1 με προορισμό Amsterdam Centraal.
-Χρηστάρα φτάσαμε,είμαστε στο τρένο.Σε 15' στην Dam.
-Ok guys σας περιμένω.
Και ναι!Αυτή η οικεία αίσθηση που μου δημιουργεί αυτή η πόλη είναι και πάλι εδώ!Μόλις βγήκαμε από το σταθμό και αντικρύσαμε το βροχερό και κουκλίστικο νυχτερινό Άμστερνταμ είπαμε και οι 2 με μία φωνή:
-I love this city!!!
Νάτος!Στη μέση της πλατείας ο φίλος μας μάς περιμένει όλο χαρά!!Δεν είναι μόνος του όμως...
-Παιδιά να σας συστήσω τον Χουάν.Μοιραζόμαστε το ίδιο δωμάτιο στο χόστελ.
Ένας ευγενέστατος Περουβιανός ο οποίος είναι εδώ και καιρό στην Ευρώπη μόνος του με σκοπό να κάνει το γύρο της!Ανταλλάξαμε mail και ο καλός μου το χάρισε ένα βραχιολάκι από την Κίνα.Πραγματικά συγκινήθηκε!
Πήγαμε όλοι μαζί να τσιμπήσουμε κάτι,μερικές ακόμα βόλτες και βουρ για το χόστελ.Ξεκούραση και γέμισμα μπαταρίας.Αυτό χρειαζόμαστε διότι αύριο έχουμε δεύτερο ταξίδι..Προορισμός:Giethoorn-H ''Βενετία του Βορρά''!!!
Όμορφες καληνύχτες...!!!
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
-Άννα γιατί το εισητήριο μου γράφει άφιξη στο Βενιζέλος ξημερώματα Τετάρτης 16.01?
-Ε???:shock:Τί λες μωρέ?Για να δώ.
Και κάπου εδώ ανακαλύπτω την υπέρτατη γκάφα μου!Θεωρώντας δεδομένη και εύκολη πλέον τη διαδικασία εισητηρίου μέσω ίντερνετ έκανα το λάθος!!!Ο Χρήστος θα παραμείνει στη Ρώμη 23 ώρες και προφανώς δεν θα πετάξει μαζί μας.
-Έλα βρε!Σιγά!Θα κάνεις και μία βόλτα στην αιώνια πόλη!Δεν σε χάλασε!;)
-Αχ βρε μωράκι μου!Σου έχω πει μην είσαι τόσο παρορμητική.Να ελέγχεις πάντα 2 φορές.-πετάχτηκε η τσουτσού!!
-Καλά!Δεν θα ξαναγίνει!Στα σημερινά τώρα.Δίνουμε ραντεβού στην Dam.Μέχρι τότε εσύ Χρήστο θα αναλάβεις να βρεις κάποιο χόστελ να περάσουμε την αποψινή βραδιά.
-Ok!Boss της συμφοράς!:bleh:
Πώς φαίνονται οι άνθρωποι με τη θετική ενέργεια! :D
Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό! :haha:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Πώς φαίνονται οι άνθρωποι με τη θετική ενέργεια! :D
Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση θα είχα πάθει νευρικό κλονισμό! :haha:
Χαχαχαχαχα:haha::haha::haha: Πίστεψε με τελικά δεν τον χάλασε καθόλου!!!!!:bleh:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
γενικα πολυ θετικη ενεργεια εκπεμπετε ! πολυ σας παω! αντε βρε παιδι μου ομως συνεχισεεεεεεεεεε :cool::cool:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
γενικα πολυ θετικη ενεργεια εκπεμπετε ! πολυ σας παω! αντε βρε παιδι μου ομως συνεχισεεεεεεεεεε :cool::cool:
Ευχαριστούμε Ελενάρα!!!Το έχουμε ''δουλέψει''-και συνεχίζουμε- πολύ το θέμα της ηρεμίας και κατ'επέκταση καλής ενέργειας.:)
Σύντομα η συνέχεια!:clap:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πραγματικά "τρελό ταξίδι". :D
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Με μία συννεφιασμένη καλημέρα μάς ξυπνάει η πόλη από το παράθυρο του δωματίου.
Ξεκούραστοι??Φυσικά!!!
Ηθικόν??Ακμαιότατον!!!
Οι 3 μας στο τετράκλινο δωμάτιο σχεδιάζουμε τη μέρα.Οι 3 μας??Μα που είναι ο Χουάν?
-Άιντε άιντε!!Δεν το κατάλαβες πως το παιδί το πρωί μας χαιρέτησε?Και μάλιστα τον χαιρέτησες κι εσύ-μάλλον μες τον ύπνο σου!
-Μπα...Χαμπάρι δεν πήρα!:roll:
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα των αγοριών ο Χουάν έφυγε πουρνό πουρνό με προορισμό την Ελβετία.Παρ'όλο σύντομη,όμορφη και ευχάριστη η γνωριμία μας αυτή.Αφού μας προσκάλεσε και στο Περού!!Γιατί όχι??
Χουζουρεύοντας λίγο ακόμα στο κρεβάτι και αφήνοντας τα παλικάρια μου να μαζέψουν τα πράγματά μας:)mrgreen::D)η ώρα πήγε ήδη 11.Είχαμε σκοπό να φτάσουμε στο χωριό πριν νυχτώσει οπότε..ήρθε η ώρα να φύγουμε.Αφήσαμε το χόστελ,φορτώσαμε τα backpacks μας και ξεχυθήκαμε στους δρόμους της πόλης! Κρύο κρύο κρύο!!Όπως θα έπρεπε να είναι!!Και φυσικά δεν μας πτόησε καθόλου.Ο δρόμος μάς έβγαλε στην υπαίθρια αγορά Waterlooplein και εκεί χαθήκαμε για λίγο.Μικροαντικείμενα,σουβενίρ,μεταχειρισμένα ρούχα,αντίκες είναι μερικά από τα πράγματα που μπορεί κανείς να βρεί σε αυτήν την αγορά.Κάνοντας τα απαραίτητα ψωνάκια συνεχίσαμε και ξάφνου βλέπω μπρος μουεπιγραφή στην είσοδο ενός coffeshop!!Ως πιστή γιογκίνι λοιπόν εισήλθα-γιατί άλλο??Για ανεφοδιασμό!:haha::haha: Και ο αγαπημένος μου άλλωστε Peter Tosh το λέει:legalize it and I will advertise it!!!;)
Έτοιμοι λοιπόν!Ώρα να βάλουμε κάτι στο στόμα μας.Και να σου ένα μεξικάνικο!! Γεμίσαμε τις μπάκες μας και βουρ τώρα για το σταθμό.
Next stop Steenwijk και απο'κει λεωφορείο για Giethoorn!!:clap:
Το τρένο φέυγει σε 7' από την πλατφόρμα 8.Συνολική ώρα διαδρομής 1 ώρα και 20 λεπτά.Απολαμβάνοντας το καταπράσινο τοπίο από το παράθυρο και καλαμπουρίζοντας λίγο μεταξύ μας ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τρένο στη Zwolle.Από εκεί σε λιγότερο από μισή ωρίτσα ήμασταν Steenwijk.
Έξω από το σταθμό περνάνε τα λεωφορεία.Αφού ρωτήσαμε έναν περαστικό ποιό λεωφορείο πρέπει να πάρουμε,πήγαμε στη στάση και για μερικά λεπτά περιμέναμε...
-3 tickets to Giethoorn please!,κάνω στον οδηγό ο οποίος μας κοίταζε όλο απορία...:shock:
-Τί έχουμε βρε και μας κοιτάζει έτσι??
Η απορία μας δεν λύθηκε..όχι ακόμα δηλάδη..
Η βροχή είχε ξεκινήσει για τα καλά όταν πατήσαμε το ποδάρι μας στο χωριό.
-Wtf???Μα που είμαστε ρε παιδιά???
-Τhis could be paradise!!!Πώς να μην κάνεις παρομοίωση με τον παράδεισο όταν αντικρύζεις αυτό το θέαμα!!!
Το ξενοδοχείο μας στην άκρη του ποταμιού...Η θέα του ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ!!!
Μας καλοσώρισε ο πανύψηλος Ολλανδός ξενοδόχος και αφού μας έδωσε το κλειδί του δωματίου πήγε να μας ετοιμάσει βραδυνό!!
Το δωμάτιο πανέμορφο και πεντακάθαρο μα το θέαμα από την βεράντα μας το κάτι άλλο.
-Παιδάκια!!!Γ@μ@τη η φάση!!!
Αφήσαμε τα πράγματα μας,κάναμε ένα ντουζάκι και κατευθυνθήκαμε προς την τραπεζαρία όπου και μας περίμενε ένα πεντανόστιμο δείπνο!!Κουβεντιάσαμε με τον συμπαθητικό κύριο και μας πληροφόρησε πως ήμασταν οι μόνοι τουρίστες στο χωριό!!!Μα γι'αυτό και η απορία του οδηγού!!:bleh:Και γενικώς μας είπε πως δεν συνηθίζουν να βλέπουν άτομα στην ηλικία μας ως τουρίστες και μάλιστα παρέα.
-Φυσιολάτρεις εδώ κύριέ μου!!!!
Η ώρα είχε περάσει και η κούραση,καθώς και η ενέργεια του φιλήσυχου αυτού μέρους μας οδήγησε χωρίς καν να το καταλάβουμε στο ζεστό κρεβατάκι...
Κοιμηθείτε!!!Μια καινούργια μέρα ξημερώνει...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom