Ένα χρόνο μετά

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

Σύντομα κλείνω ένα χρόνο εδώ στο Άμστερνταμ. Οι εμπειρίες πολλές, οι εντυπώσεις άλλες τόσες.​

Στο κείμενο αυτό θα προσπαθήσω να αποτυπώσω τις μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από τη χώρα αυτή και τους ανθρώπους της. Διότι οι περισσότεροι από εμάς όταν ακούμε “Άμστερνταμ” το μυαλό μας πάει σε ελαφρά ναρκωτικά, red light district, ποδήλατα και τουλίπες. Και όντως, είναι έτσι, αλλά για τους τουρίστες που έρχονται για ένα τριήμερο, για να ζήσουν όλα αυτά όσο το δυνατόν περισσότερο. Κατά πόσο όμως η εικόνα αυτή αντιπροσωπεύει την πραγματική καθημερινή ζωή των Ολλανδών;
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι το κείμενο αυτό καλύπτει όλες τις πτυχές της ζωής εδώ. Παρόλο το μέγεθός του, είναι μία απειροελάχιστη προσπάθεια να καταγράψει κάποια πράγματα. Ευελπιστώ μέσα από τη συζήτηση, να έρθουν στην επιφάνεια και άλλα θέματα ή παραδείγματα. Επιπλέον, κάποια θέματα ίσως να έχουν επαναληφθεί σε προηγούμενα ποστς ή για ορισμένα δεν γίνεται καν νύξη, όπως για παράδειγμα στα γενικά θέματα της χώρας, την πολιτική κατάσταση και πόσο αυτή μας επηρεάζει, στην ευκολία εκδρομών στις γύρω περιοχές και χώρες και άλλα πολλά θέματα.

 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
tita είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα όσα ζεις και μοιράζεσαι μαζί μας! Διάβασα το κείμενό σου μονορούφι! ...και φυσικά "ζήλεψα" τις εξαιρετικές εκπαιδευτικές μεθόδους που σέβονται τις ιδιαιτερότητες, εξελίσσουν τις ικανότητες και προάγουν τον τρόπο σκέψης του κάθε φοιτητή. Μπράβο σου που είχες την αποφασιστικότητα να εμβαθύνεις στην επιστήμη σου στο εξωτερικό.
P.S. Οι γλωσσικές σου ικανότητες είναι μια χαρά!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ κατατοπιστικο κειμενο απο τη σκοπια καποιας που δεν πηγε για τουρισμο. Ενδιαφεροντα τα οσα μας καταθετεις. Ευχαριστουμε!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
Εγώ μια χαρά τις βλέπω τις γλωσσικές σου ικανότητες! :xmas_smile:
Άντε βρε tita, μας έλειψαν οι διηγήσεις σου εδώ μέσα..
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις θα ήταν χρήσιμες, καθώς το κείμενο αυτό αποτελεί το προσχέδιο για ένα άρθρο ελληνικού φοιτητικού περιοδικού.

@astral: εσύ τι παραπονιέσαι καλέ; αφού διαβάζεις όλες τις (ανατριχιαστικές και μη) λεπτομέρειες περί Ολλανδών και ζωής ανά πάσα στιγμή :p
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
@astral: εσύ τι παραπονιέσαι καλέ; αφού διαβάζεις όλες τις (ανατριχιαστικές και μη) λεπτομέρειες περί Ολλανδών και ζωής ανά πάσα στιγμή :p
πω πω, μ' έδωΚες στεγνά όμως, ε? :xmas_mrgreen:
Ναι, αλλά καμιά φορά ξεχνιέμαι... :xmas_redface:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τιτα μου ,οπως εχω ξαναπει ..εμενα αυτη την αισθηση σταδιακης βαρεμαρας και επαναληψιμοτητας που αναφερεις ..μου τη δημιουργησε η πολη μετα απο λιγες ωρες κιολας.
Πιστευω οτι ειναι και σε ποια φαση θα πας.
Οταν εισαι παντρεμενος με παιδι ...πως να πας να γλεντησεις ,να κανεις χαβαλε και γκομενιασματα.
Η πολη ειναι σε φαση 5ημερης για ελευθερους -μεγαλες παρεες -φοιτητες-μικρες ηλικιες...
Τα σπιτακια,τα καναλια =παρα πολυ ωραια ,αλλα μετα απο λιγο ηταν τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια...
Οποτε δεν ειμαι σιγουρη αν θα ξαναπηγαινα....

Επισης μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση εκει που αναφερεις για την συναισθηματικη "τσιγκουνια" των Ολλανδων.
Ξερεις δεν τους ειχα καθολου για κλειστους ...ισως ειναι ολη αυτη η εικονα του χαλαρου-κεφατου Ολλανδου ..που παει στα coffee shops κλπ κλπ
Παντως εμας μας ειχαν καλεσει στο ασχετο σε ενα υπαιθριο event με φαγητο στο δρομο και καποιοι αλλοι που εκαναν μπαρμπεκιου μας ειχαν κερασει.
Αλλα φανταζομαι μας εβλεπαν ως τουριστες-οπως ειπες κι εσυ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστούμε πολύ tita. Κατατοπιστικότατη.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Πράγματι, ήσουν πολύ κατατοπιστική.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τιτα μου ,οπως εχω ξαναπει ..εμενα αυτη την αισθηση σταδιακης βαρεμαρας και επαναληψιμοτητας που αναφερεις ..μου τη δημιουργησε η πολη μετα απο λιγες ωρες κιολας.
Πιστευω οτι ειναι και σε ποια φαση θα πας.
Οταν εισαι παντρεμενος με παιδι ...πως να πας να γλεντησεις ,να κανεις χαβαλε και γκομενιασματα.

Επισης μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση εκει που αναφερεις για την συναισθηματικη "τσιγκουνια" των Ολλανδων.
Ξερεις δεν τους ειχα καθολου για κλειστους ...ισως ειναι ολη αυτη η εικονα του χαλαρου-κεφατου Ολλανδου ..που παει στα coffee shops κλπ κλπ
Παντως εμας μας ειχαν καλεσει στο ασχετο σε ενα υπαιθριο event με φαγητο στο δρομο και καποιοι αλλοι που εκαναν μπαρμπεκιου μας ειχαν κερασει.
Αλλα φανταζομαι μας εβλεπαν ως τουριστες-οπως ειπες κι εσυ.
Ναι, όντως το κέντρο επαναλαμβάνεται. Φυσικά υπάρχουν και οι περιοχές πιο έξω από την πόλη. Και ως τουρίστας, σίγουρα κουράζει. Δεν είναι για πολλές μέρες.Ως μόνιμος κάτοικος; χμ...στους 3 μήνες βαριέσαι σίγουρα. Αλλά μετά ανακαλύπτεις άλλα πράγματα, που δεν φαίνονται με μια πρώτη ματιά, και από τη μια αισθάνεσαι τυχερός που ζεις σε μια τόσο όμορφη πόλη, και από την άλλη χαίρεσαι που ταυτόχρονα σου δίνονται ευκαιρίες να κάνεις πράγματα έξω από τις συνήθειές σου (στην Ελλάδα τουλάχιστον) όταν έχεις καλή παρέα. Μέχρι να τα βρεις όμως αυτά, ίσως περάσουν και αρκετοί μήνες απραξίας.

Για την φιλικότητά τους: ναι, είναι πάρα μα πάρα πολύ φιλικοί στους ξένους. Είναι όμως κάτι επιφανειακό, και το λένε και οι ίδιοι. Άλλο χαβαλέ και γιου-χου-χου και άλλο φίλοι. Αλλά έτσι είναι η ζωή. Με άλλους λαούς γίνεσαι φίλος και ανοίγεσαι στον πρώτο μήνα (βλ. εμένα και την "κολλητή" μου που είναι Ινδή) και με άλλους παίρνει 4 μήνες να ανοιχτούν και να σου μιλήσουν για κάτι πιο βαθύ (κι αισθάνομαι υπερ-τυχερή που το έχουν κάνει 2 Ολλανδοί και πάμε για τον 3ο:xmas_mrgreen: Και να σκεφτείς ότι αυτοί οι 2 ανοίχτηκαν σε εμένα και ο ένας σε έναν ακόμα Έλληνα. Στους υπόλοιπους...μούγκα!). Και δεν είναι πάντα μόνο θέμα ανθρώπου, είναι και θέμα νοοτροπίας.

Και παίζουν και πολλά άλλα, που τα καταλαβαίνεις στην πορεία. Πχ ρατσισμός: καλώς ή κακώς, υπάρχει. Και το θεωρώ και λογικό. Και φάνηκε και στα αποτελέσματα των εκλογών. Δυστυχώς υπάρχουν φορές που όσο και να προσπαθούν να το κρύψουν, το βιώνουμε και μέσα στη σχολή. Είτε ανοιχτά και απροκάλυπτα (ένα άλλο χαρακτηριστικό των Ολλανδών είναι ότι τα λένε όλα χύμα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά της "ειλικρίνειας" και της "αγένειας"), όπως για παράδειγμα ένας που μόλις μας γνώρισε, άρχισε τα σχόλια και τις προσβολές για την Ελλάδα και τα χρήματα. Είτε άλλοτε προσπαθούν να μην το δηλώσουν τόσο ανοιχτά, αλλά φαίνεται άμεσα στις πράξεις τους (υπάρχουν διακρίσεις από τους καθηγητές στο αν είσαι Ολλανδός ή όχι, πράγμα που όμως το καταλαβαίνω-όχι ότι το επικροτώ, άσχετα αν είναι άδικο για εμάς και την επαγγελματική μας εξέλιξη)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να σαι καλά Τιτα.
Πάντα ανθρωποκεντρικές οι ιστορίες σου, διαβάζονται πολύ ευχάριστα.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Για την φιλικότητά τους: ναι, είναι πάρα μα πάρα πολύ φιλικοί στους ξένους. Είναι όμως κάτι επιφανειακό, και το λένε και οι ίδιοι. Άλλο χαβαλέ και γιου-χου-χου και άλλο φίλοι. Αλλά έτσι είναι η ζωή. Με άλλους λαούς γίνεσαι φίλος και ανοίγεσαι στον πρώτο μήνα (βλ. εμένα και την "κολλητή" μου που είναι Ινδή) και με άλλους παίρνει 4 μήνες να ανοιχτούν και να σου μιλήσουν για κάτι πιο βαθύ (κι αισθάνομαι υπερ-τυχερή που το έχουν κάνει 2 Ολλανδοί και πάμε για τον 3ο:xmas_mrgreen: Και να σκεφτείς ότι αυτοί οι 2 ανοίχτηκαν σε εμένα και ο ένας σε έναν ακόμα Έλληνα. Στους υπόλοιπους...μούγκα!). Και δεν είναι πάντα μόνο θέμα ανθρώπου, είναι και θέμα νοοτροπίας.

Και παίζουν και πολλά άλλα, που τα καταλαβαίνεις στην πορεία. Πχ ρατσισμός: καλώς ή κακώς, υπάρχει. Και το θεωρώ και λογικό. Και φάνηκε και στα αποτελέσματα των εκλογών. Δυστυχώς υπάρχουν φορές που όσο και να προσπαθούν να το κρύψουν, το βιώνουμε και μέσα στη σχολή. Είτε ανοιχτά και απροκάλυπτα (ένα άλλο χαρακτηριστικό των Ολλανδών είναι ότι τα λένε όλα χύμα. Δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά της "ειλικρίνειας" και της "αγένειας"), όπως για παράδειγμα ένας που μόλις μας γνώρισε, άρχισε τα σχόλια και τις προσβολές για την Ελλάδα και τα χρήματα. Είτε άλλοτε προσπαθούν να μην το δηλώσουν τόσο ανοιχτά, αλλά φαίνεται άμεσα στις πράξεις τους (υπάρχουν διακρίσεις από τους καθηγητές στο αν είσαι Ολλανδός ή όχι, πράγμα που όμως το καταλαβαίνω-όχι ότι το επικροτώ, άσχετα αν είναι άδικο για εμάς και την επαγγελματική μας εξέλιξη)
Χαχαχα...εγώ πάλι ένα χρόνο δυστυχώς δεν κατάφερα να φιλέψω με Ολλανδό...παρέα κάναμε με πολλούς, φιλία όμως με κανέναν... Επίσης θα προσθέσω ένα παράδειγμα "ειλικρίνειας- αγένειας". Περιφερόμουν στους διαδρόμους του Πανεπιστημίου μαζί με την Ολλανδέζα καθηγήτριά μου και αυτή συναντάει τυχαία έναν καθηγητή από άλλο Πανεπιστήμιο (μη Ολλανδό). Της λέει αυτός "Γεια σας, τι κάνετε?" και απαντάει αυτή χωρίς δεύτερη σκέψη "Απαντάω στα μαιλ μου"- ούτε καλημέρες, ούτε καλησπέρες! Εγώ σάστησα με το ύφος και το περιεχόμενο της απάντησής της..Μετά από λίγα λεπτά μου ανακοίνωσε ότι του είχε στείλει μαιλ και δεν της απάντησε και ότι μπορεί να ακούστηκε αγενής, αλλά στην ουσία επρόκειτο περί Ολλανδικής ευθύτητας..χαχαχα, κι έμεινα κάγκελο εγώ! Πάντως εμένα μου άρεσε αυτό τους το χαρακτηριστικό!

Να 'σαι καλά βρε tita , μου ξύπνησες ωραίες αναμνήσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom