Λειψοί Έχει πάει κανείς Αρκιούς-Λειψούς και πέριξ;

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Καλημέρα! Μέσα Ιουλίου θα πάω Ικαρία και θα ήθελα να πάω και σε κάποια από τα γύρω νησάκια, Αρκιούς, Λειψούς, Αγαθονήσι (όχι Φούρνους). Έχει πάει κανείς τα τελευταία χρόνια και μπορεί να μου δώσει βασικές πληροφορίες;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλημέρα! Μέσα Ιουλίου θα πάω Ικαρία και θα ήθελα να πάω και σε κάποια από τα γύρω νησάκια, Αρκιούς, Λειψούς, Αγαθονήσι (όχι Φούρνους). Έχει πάει κανείς τα τελευταία χρόνια και μπορεί να μου δώσει βασικές πληροφορίες;

Πρώτα απ'όλα πρέπει να ψάξεις αν υπάρχει σύνδεση της Ικαρίας με τα νησιά που σε ενδιαφέρουν. Για τα μικρά Αρκιοί και Αγαθονήσι μου φαίνεται δύσκολο.
Αυτά σίγουρα έχουν σύνδεση με Πάτμο και Λέρο και αυτό με μικρά τοπικά καραβάκια.
Από Ικαρία το πολύ να υπάρχει τοπικό καραβάκι ή ιπτάμενο δελφίνι το οποίο πιάνει Πάτμο και μετά Λειψούς.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Αυτά ψάχνω τώρα, και ίσως έχεις δίκιο. Είδα όμως σε κάποιο site που αναφέρουν τα παιδιά ότι υπάρχουν μικρά καραβάκια που πηγαίνουν εκδρομές σε νησάκια, αλλά δε λέει λεπτομέρειες σε ποια, κλπ. Σε κάθε περίπτωση, επειδή θέλω πολύ να πάω, θα προσπαθήσω ακόμη και μέσω Σάμου αν δεν είναι μεγάλη η ταλαιπωρία. Θα είμαι 10 μέρες συνολικά, κι έχω ήδη πάει 3 φορές Ικαρία και 1 Φούρνους, οπότε θα ήθελα να πάω και σε κάποιο από τα μικρά.
Αν ξέρει κανείς τίποτα για τοπικά καραβάκια, μου λέει. Ευχαριστώ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αγαθονησι πηγα πριν λιγα χρονια με φουσκωτο ενος φιλου απο Λερο και επεστρεψα παλι στη Λερο με ενα φερυ που περασε απο διαφορα νησακια και εκανε 4 ωρες να φθασει ,ενω η αποσταση ειναι κοντινη...
οσο για το Αγαθονησι αν σου αρεσει η ηρεμια ειναι καλα ,εμενα για 2 νυχτες που εμεινα μου αρεσε , 2 μικρα χωριουδακια 120 μονιμοι κατοικοι και ολο το παιγνιδι παιζεται στο λιμανι ,ταβερνες 1-2 μπαρακια ,πολλοι νεοπλουτοι με κοτερα και πολλοι αστακοι .Οι ταβερνες λαδερα μπορει να μην ειχαν αστακους ομως παντα !!!
απο άλλα φαγητα (γιατι ποσους αστακους να φας πια !) αξιζει το κατσικακι γιατι ειναι ντοπιο ....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
απο άλλα φαγητα (γιατι ποσους αστακους να φας πια !) αξιζει το κατσικακι γιατι ειναι ντοπιο ....
Οντως γιατι ανεβαινει και η χολιστερινη!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ενώ με το κατσικάκι...! Πάντως και μόνο για τους αστακούς, μετακομίζω στο Αγαθονήσι! Στους Φούρνους είχα φάει για πρώτη φορά και αστακομακαρονάδα, κι ενώ σκεφτόμουν "Κρίμα ο αστακός που τον κάνουν μακαρονάδα" ήταν τέλεια!

ΚΙΚΙ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Λίγο περίπλοκο ακούγεται αλλά θα το ψάξω... Το Αγαθονήσι έχει ωραίες παραλίες; Μου άρεσε η περιγραφή σου, με εξαίρεση τους νεόπλουτους αλλά ας ελπίσουμε ότι δε θά'ναι η εποχή τους (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σε όλα αυτά τα νησάκια (Λειψούς, Αρκιούς, Αγαθονήσι, Μαράθι κλπ) Ιούλιο και Αύγουστο έχει πολλά σκάφη κατά τη διάρκεια της ημέρας. Και όταν λέμε σκάφη δεν εννοούμε μόνο τους πλούσιους ή τους νεόπλουτους, αλλά και απλό κόσμο που έχει ένα αξιοπρεπές φουσκωτάκι για τις διακοπές του. Επίσης, πηγαίνει πολύς κόσμος ημερήσια εκδρομή με μικρά καραβάκια από την Πάτμο και τη Λέρο. Αυτοί που μένουν το βράδυ είναι λίγοι.

Αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω, η πρόσβαση από Ικαρία μου φαίνεται πολύ δύσκολη.
Ίσως να πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποια τοπική υπηρεσία (πχ. λιμεναρχείο) για να σου πουν με βεβαιότητα τί παίζει για Ιούλιο.
 

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Καλημέρα! Μέσα Ιουλίου θα πάω Ικαρία και θα ήθελα να πάω και σε κάποια από τα γύρω νησάκια, Αρκιούς, Λειψούς, Αγαθονήσι (όχι Φούρνους). Έχει πάει κανείς τα τελευταία χρόνια και μπορεί να μου δώσει βασικές πληροφορίες;
καλησπερα.πριν απο 3 χρονια ημουνα στους φουρνους και μετα πατμο και επισκευτηκα αρκιους, λειψους,και αγαθονησι.το σιγουρο ειναι οτι απο ικαρια δεν εχει συνδεση με αρκιους και λειψους.θα πρεπει να παρεις καραβι γραμμης ή δελφινι και να σε παει στην πατμο.(τουλαχιστον ετσι ηταν οταν ημουν εγω).οσον αφορα τους αρκιους ειναι ενα πολυ ωραιο νησακι με 3-4 ταβερνες και ωραιες παραλιες.μιλαμε η απολυτη χαλαρωση.οι ελληνες δεν το εχουνε παρει ακομη χαμπαρι και ειναι πολυ χαλαρα τα πραγματα.απλα επειδη ειναι πολυ μικρο οπως καταλαβαινεις δεν εχει πολλα δωματια για να επιλεξεις, συν το γεγονος οτι οι ιταλοι (που το πηρανε χαμπαρι) τα κλεινουνε απο πολυ νωρις.για 2-3 μερες το προτεινω ανεπιφυλακτα.τωρα για τους λειψους.δεν ειχα την τυχη (πιστεψε με)να μεινω γιατι πηγαμε ολοημερη εκδρομη απο πατμο.προκειτε για ενα πολυ γραφικο νησακι, εχει πολλες περισσοτερες επιλογες για διαμονη, και προσφερεται για χαλαρωση.σε κανα δυο παραλιες που πηγαμε μου αρεσαν, και ακομη περισσοτερο τα μαγαζακια που υπαρχουν για καφε και τσιπουρακι πανω στην παραλια.οσο για το αγαθονησι νομιζεις πως ο χρονος εχει σταματησει.6-7 ενοικιαζομενα δωματια 1 ταβερνα στην θαλασσα και αυτο ηταν! περιττο να πω πως δεν χρειαζονται ρουχα!!!
α και κατι τελευταιο. σε αυτα τα νησακια (αρκιους,αγαθονησι) πηγαινεις μονο με καικια και κουναει πολυ!!!
ελπιζω να σου φανουνε χρησιμα τα παραπανω, και καλα να περασεις.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Μάκη, σ'ευχαριστώ πολύ! Μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου! Η μετακίνηση πάντως είναι ένα πρόβλημα, θα έχουμε 8 μέρες, αν χρειάζεται να πάμε και Πάτμο ενδιάμεσα θα είναι λίγο μπέρδεμα. Θ'αρχίσω τα τηλέφωνα.
Thanks και σ'εσένα anny!
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
απο πατμο τι θα προτείνατε, να πηγαινουμε καθημερινη εκδρομή και πισω, ή αξιζει να μεινουμε σε καποιο απο τα δυο για 1 μερα πχ
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Πήγα Πάτμο και λειψους πριν 2 χρονια. Από πατμό πήγανε αυθημερόν στο αγαθονησι περάσαμε όμορφα. Επίσης ξεκινάνε εκδρομές για αρκιους μάραθι. Εμείς πήγαμε αρκιους από λειψους ήταν πιο κοντά πιο φτηνά και μείναμέ
περισσότερη ώρα. Τα τηγανακια αρκιων ήταν ότι καλύτερο σε χρώμα νερού έχω δει στη ζωή μου και έχω πάει σε 36 νησιά. Διάβασε την ιστορία μου για λεπτομέρειες
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Πήγα Πάτμο και λειψους πριν 2 χρονια. Από πατμό πήγανε αυθημερόν στο αγαθονησι περάσαμε όμορφα. Επίσης ξεκινάνε εκδρομές για αρκιους μάραθι. Εμείς πήγαμε αρκιους από λειψους ήταν πιο κοντά πιο φτηνά και μείναμέ
περισσότερη ώρα. Τα τηγανακια αρκιων ήταν ότι καλύτερο σε χρώμα νερού έχω δει στη ζωή μου και έχω πάει σε 36 νησιά. Διάβασε την ιστορία μου για λεπτομέρειες
Απιστευτη η ιστορια σου φιλε μου, σε ευχαριστω παρα πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom