Σκόπελος Έχει φέτος σφήκες στη Σκόπελο;;

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ιταλίας
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πάμε Σκόπελο με τον καλό μου στις 14 Αυγούστου για 6 μέρες.
Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι οι σφήκες, και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω επισκεφθεί το νησί τόσα χρόνια. Πέρυσι πήγαν 2 ξεχωριστές παρέες και μας είπαν ότι δε συνάντησαν ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αν κάποιος βρέθηκε πρόσφατα στη Σκόπελο, ας μου πει τι γίνεται με τις σφήκες, γιατί έχω διαβάσει απίστευτες εμπειρίες από παλαιότερους επισκέπτες του νησιού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Απ' όσο ξέρω η σφήκα δεν είναι αποδημητικό έντομο, άρα αν είχε σφήκες θα έχει και τώρα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Πέρυσι πάντως αντεχόταν η κατάσταση, αλλά σαφέστατα υπήρχαν σφήκες και μέλισσες. Δεν υπάρχει λόγος να έχει αλλάξει κάτι καθώς πρόκειται για νησί με πολλά πεύκα. Και να εύχεσαι να μην έχει αλλάξει, γιατί αυτό θα σημαίνει ότι οι ρυθμοί εξαφάνισης των εντόμων αυτών προχωρούν με γρηγορότερους ρυθμούς, πράγμα λίαν ανησυχητικό.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και εμενα οταν ηταν να παω με τρελαναν για τις σφηκες, τελικα με 2 επισκεψεις στο νησι δεν καταλαβα τιποτα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Που ρε παιδια σφηκες?
Ειχα παει πριν 10 χρονια και ουτε μια δεν ειδα
Υπηρξε immigration?:haha:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εγώ το 2005 είχα συναντήσει τουλάχιστον επτά (7) σφήκες στο νησί. ήταν μάυρες με κίτρινες ρίγες ή κίτρινες με μαύρες ρίγες δεν είμαι σίγουρος
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επίσης, έχω και εγώ να σχολιάσω περί του θέματος (ποτέ δεν είμαι οφ τόπικ) ότι μόλις είδα τον τίτλο νόμιζα ότι ήταν ταξιδιωτική ιστορία!!!!!! Μόνο εγώ την πάτησα; Μου θύμησε το "μια μέλισσα τον Αύγουστο''...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Επίσης, έχω και εγώ να σχολιάσω περί του θέματος (ποτέ δεν είμαι οφ τόπικ) ότι μόλις είδα τον τίτλο νόμιζα ότι ήταν ταξιδιωτική ιστορία!!!!!! Μόνο εγώ την πάτησα; Μου θύμησε το "μια μέλισσα τον Αύγουστο''...
'Η ακόμα, το "Ύστερα ήρθαν οι μέλισσες".:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εμενα παντως με τσιμπησε μια πριν απο μιση ωρα. Εχει τουμπανιασει το δαχτυλο... και δεν ειμαι στη Σκοπελο.

ΥΓ Αν ειναι να σκεφτεσαι αν θα πας ή οχι επειδη εχει σφηκες καλυτερα να μη πας πουθενα διακοπες...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Και όμως, έχει βάση η απορία της, γιατί η Σκόπελος φημίζεται για πολύ σφήκα. Και αν είναι αλλεργική η κοπέλα;

Tripakia να βάλεις αμμωνία..από το φαρμακείο ή αν δε βρεις εύκαιρη βάλε από τη φυσική :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.052
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι περιεργο παλι κ αυτο..πρωτη φορα το ακουω βρε παιδια ...η Σκοπελος και σφηκα ?
Εγω στα Επτανησα συναντησα πολλες.Συγκεκριμενα στην Αντισαμο-Κεφαλλονια μολις μας εφεραν κατι σουβλακια ,ορμηξε ενα λεφουσι και εγινε πολεμος.
Λευκαδα παλι αρκετες ......ελατε στη μαγευτικη Μανη (που εχουμε πολλες κληματαριες )να δειτε τη γλυκα..
Αντε σφηκοκουβεντα ανοιξαμε παλι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom