Μογγολία Ήρθε η στιγμή της Μογγολίας

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Όποια πληροφορία έχετε για Μογγολία,για ενδιαφέρουσες πόλεις και χωριά,για αξιοθέατα,για τρόπους μετακίνησης,θα με ενδιέφεραν.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο Christian! Ενας προορισμος που τον ονειρευομαι χρονια! Κατσε να ανασυρω τι μαζευω για τους απογονους του Τζεκινγκς Χαν...Ερχομαι...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Expeditions and tours in Mongolia with Offroad Expedition
Site ταξιδιωτικου πρακτορειου το οποιο ομως εχει πολυ υλικο για τον προορισμο σου.
http://www.mongoliatourism.gov.mn/
Το επισημο site του τουρισμου της Μονγκολιας.
Καθως και απο τo wikitravel: Mongolia travel guide - Wikitravel
Οτι αλλο βρω θα το προσθεσω εν καιρω. Για ποτε το οργανωνεις; Πως και απεξαρτηθηκες απο την προσφιλη σου ηπειρο;
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Είχαμε προγραμματίσει (με τον κολλητό μου)για Παταγωνία τον Οκτώβριο,αλλά του έτυχε κάτι και αποφασίσαμε να τραβίξουμε το ταξίδι ένα εξάμηνο πίσω με αποτέλεσμα να έχω είκοση μέρες άδεια χωρίς προορισμό και λέω,Κριστιάν δεν πας μιά Μογγολία για να ξεπεράσεις το ...σοκ :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σωστοοο σε βρισκω! Προσεχε τις Μογγολες!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
:haha:Για αυτο ακριβως να τις προσεχεις!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σωστός ο Christian.
Ειναι σιγουρο οτι θα χουμε και εναν απολαυστικό οδηγο στη διάθεσή μας οταν επιστρέψει.
Εγώ το χω σκεφτεί ως Μογγολία - Θιβέτ ( για το μέλλον)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εκπληκτικός προορισμός. Φίλοι που πήγαν πριν απο 7 χρόνια γύρισαν μαγεμένοι σε κατάσταση νιρβάνας και φυσικά ακόμα αυτό συζητάνε συνέχεια. Χαρακτηριστικά λένε ότι ξεφεύγεις απο κάθε τι συνηθισμένο και ζεις σε άλλη εποχή. Θα τους ρωτήσω λεπτομέρειες όταν τους ξαναμιλήσω (μένουν εξωτερικό)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Christian χαίρομαι που διάλεξες την μογγολία.Περίεργο ταξίδι..έμεινα μόνο τέσσερις μέρες πηγαίνοντας για κίνα,και έχω λίγα να σου πώ.Εμεινα στην πρωτεύουσα το ulan batur,και από εκεί κάναμε ημερήσιες στα γύρω χωριά. ειναι περίεργη χώρα.στην έρημο gobi δεν πήγα.λένε οτι είναι εξαίσια.
Η πρωτεύουσα δεν έχει πολλα πράγματα να δείς ,εκτός απο το μουσείο,όπου φιλοξενούν και τον σκελετό του μεγαλύτερου δεινόσαυρου που έχει βρεθεί ποτέ στην περιοχή.
Μετά τις 10 το βράδυ απόλυτη νέκρα,μονάχα μιά τσαγερί ανοικτή να πιείς ένα τσαι.σκέψου οτι καταστήματα δεν υπήρχαν πουθενά,μόνο κάτι μικρά κιόσκια όπως εχομε την δέλτα της γειτονιάς.ένα μόνο τύπου πολυκατάστημα,όπου έβλεπες αλαλούμ,απο γυαλικά,μάλινα ρουχαλάκια,όλα σε εποχή 1950 και βγάλε ...
ένα παλάτι είδαμε κάποιου μογγόλου βασιλιά απεριποίητο,ούτε θυμαμαι πως το λένε...
ένα βράδυ πήγαμε σε μογγολικό θέατρο τύπου όπερα,που θεωρείτο το καλύτερο...τι να σου πώ δεν κατάλαβα τίποτα...
γενικά ειναι απο τα ταξίδια που βλέπω μιά σκιά στα μάτια μου...
όλο το παιχνίδι απο ότι κατάλαβα,είναι στην φύση της χώρας και τα διάφορα adventures...ο κόσμος που την επισκέπτεται νέοι κυρίως,ειναι εξοπλισμένοι με trekking details και παίρνουν τα βουνά ,την έρημο και τα ποτάμια..μάλον προσφέρεται πολύ για τέτοιου είδους τουρισμό...
εντυπωσιακά είναι τα σπίτια τους οι γιούρτες,κάτι σαν σκηνή ingloo αλλα τεράστια,που την στήνουν παντού,και τα ζώα τους απ έξω.μιά επίσκεψη,με έπεισε οτι δεν τους λείπει κάτι μέσα απο αυτο το δερμάτινο σπίτι.
φτωχή χώρα,με όμορφους και αξιοπρεπείς ανθρώπους...το τόπ της ηρεμίας !!!
οι κοπέλες όντως πανέμορφες έπαθα την πλάκα μου..δεν υπήρχε καμία άσχημη!! ξεχώριζαν τα ζυγωματικά,τα μάτια ,και τα κατάμαυρα στιλπνά μαλιά.
τα αυτοκίνητα χρονολογίας 1930 όλα ανεξαιρέτως, χιλιοτρακαρισμένα,τα κρατάνε όσο πάνε..δεν φτιάχνουν τίποτα.
ενημερώσου για την ερημο gobi όπου εκεί μάλον πρέπει να κεντραριστεί το ενδιαφέρον του ταξιδιού σου...
πηγαίνεις μέσω μόσχας.τουλάχιστον έτσι πήγα εγώ.
κράτα αμφιβολίες για τις περιγραφές μου,γιατί είναι διάσπαρτες και συγκεχιμένες.ψάξε μόνος σου,ή ρώτησε πιο πρόσφατους επισκέπτες ....
δεν νομίζω οτι θα έχει αλλάξει κάτι...
καλό ταξίδι christian.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Λοιπόν....όταν πήρα την απόφαση να αφιερώσω είκοση μέρες από την ζωή μου περηπλανούμενος στη Μογγολία,δέχτηκα προτάσεις από φίλους ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να το κάνω.
Η πρώτη πρόταση ήταν να κάνω τον υπερσιβηρικό και διά μέσου του σταθμού που κάνει το τραίνο στο Ιρκούτσκ να κατηφορίσω προς Ουλάν Μπατόρ, η δεύτερη πρόταση ήταν να συνδιάσω τη Μογγολία με την βορειοανατολική Κίνα και μιά τρίτη πρόταση που μου άρεσε επίσης είναι αυτή του vagantos, Μογγολία με Θιβέτ (vagantos αν έχεις κάνει ένα πρόχειρο προυπολογισμό θα με ενδιέφερε,ξέρεις ο τρόπος ταξιδιού που μ' αρέσει είναι on a shoestring :D).
Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ευχαρίστως να την αναλύσουμε.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καταρχην καλη προετοιμασια! Το χειμωνα κοιταγα το συγκεκριμενο ταξιδι και μια ευκολη λυση ειναι να πας Πεκινο και μετα σε δυομιση ωρες με το αεροπλανο εισαι στην πρωτευουσα! Οπως ειπες συνδυασμο με βορειοανατολοκη Κινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom