Αυστρία Ίννσμπρουκ - Σάλτσμπουργκ - Βιέννη

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Καλημέρα!
Μόλις γύρισα από την Αυστρία, όπου πέρασα ΥΠΕΡΟΧΑ. Είναι μια χώρα πραγματικά ευλογημένη. Οι άνθρωποι είναι καταπληκτικοί και τα φαγητά / γλυκά τους ΤΕΛΕΙΑ :clap: !!!!

Πήγαμε 2 μέρες στο Ίννσμπρουκ, το οποίο λάτρεψα, ειδικά το κομμάτι με το ποτάμι. Μείναμε στο ξενοδοχείο που είχε μείνει ο Μότσαρντ, ακριβώς στο κέντρο της πόλης και ήταν τέλεια.

Τις επόμενες 2 μέρες πήγαμε στο Σάλτσμπουργκ, το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν μας φάνηκε τόσο μαγικό όσο φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά ήταν και αυτό πανέμορφο.

Τέλος, περάσαμε 4 μέρες στη Βιέννη, την οποία λάτρεψα. Είχα τρελή αδυναμία στο Παρίσι, αλλά νομίζω ότι η Βιέννη είναι ακόμη καλύτερη. Ειδικά το Schönbrunn και ο Άγιος Στέφανος, με μάγεψαν. Και μου άρεσαν πάρα πολύ οι άνθρωποι. Ένιωσα σαν να είμαι στην χώρα μου.

Τα μόνα αρνητικά που θα ήθελα να αναφέρω είναι :
1. Ενώ είχαμε κλείσει δωμάτιο σε μια πανσιόν στο κέντρο της Βιέννης, είχαμε στείλει και αριθμό πιστωτικής, όταν φτάσαμε εκεί μας είπαν ότι δεν είχαν δωμάτιο!!!! Pension lerner λέγεται, το λέω απλά για να μην την πάθει και κανένας άλλος! :(
2. Μην πάτε ποτέ σε ένα μαγαζί κοντά στον Άγιο Στέφανο που λέγεται ''gulashmuseum''. Πολύ ακριβό για αυτό που προσφέρει.Πρώτον, τα ποτήρια της μπύρας τα βάζουν σε ένα μηχάνημα για 3 μόνο λεπτά και μόνο τα ξεπλένουν!!! Δεύτερον, παρήγγειλα ένα πιάτο το οποίο είχε κάτι πατάτες τηγανιτές που ήταν για πέταμα και που δεν το είχα αντιμετωπίσει ούτε στην πιο βρώμικη καντίνα και δύο πολύ μικρές μπριζολίτσες και το πληρώσαμε... 15 ευρώ !!!! :shock:
3. Η Ολυμπιακή ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Σκάσαμε 240 ευρώ για την επιστροφή και μας έβαλαν σε ένα αεροπλάνο απαράδεκτο, μέσα στη βρώμα, της εταιρίας Seagle Air. Ήταν τρελά στριμωγμένοι οι άντρες και μέσα στην θήκη του μπροστά καθίσματος είχε πεταμένα διάφορα αντικείμενα από την προηγούμενη διαδρομή. Απογοητευτήκαμε ΠΛΗΡΩΣ!!!! Κρίμα γιατί πίστευα ότι τώρα που έγινε ιδιωτική, θα ήταν καλύτερη!:(:(:(

Αυτά τα ολίγα!!! Αν πάτε ποτέ στην Αυστρία, να πάτε και στα 3 αυτά μέρη. Είναι τέλεια, ειδικά αν το κάνετε με τρένο. Πολύ γέλιο!!!! :haha::haha::haha:
 

Attachments

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
πες μας και αλλα για βιεννη,φευγω σε 9 μερες!!!καλως ορισες !
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
πες μας και αλλα για βιεννη,φευγω σε 9 μερες!!!καλως ορισες !
Η Βιέννη είναι φανταστική. Να φας sachertorte μια φορα για να λες οτι δοκιμασες, γιατι δε νομιζω να σου αρεσει!! Εχει καντινες με κεμπαπ και λουκανικα, πολυ φτηνα και νοστιμα. Η ζεστη σοκολατα τους δε λεει και πολλα.

Για ψωνια να πας στην mariahilferstrasse που ειναι παρα πολυ φτηνα, οχι στο κεντρο. Εγω αγορασα τσαντα δερματινη με 30 ευρω! :roll:

Πηγαμε για φαγητο στο figmuller (κοντα στον Αγιο Στεφανο), το οποιο ηταν πολυ νοστιμο και δεν ηταν ακριβο. Οπωσδηποτε να παρεις σοκολατακια Mozart απο την Mirabell (εχει και η manner και εχουν την μιση τιμη αλλα της Mirabell ειναι πιο νοστιμα!). Αυτα να τα αγορασεις απο supermarket, οπως και το νερο, γιατι οπουδηποτε αλλου θα τα χρυσοπληρωσεις :shock: .

Επειδη θα πας πολλες μερες θα σου ελεγα να πας εστω για 2 μερες στο Ίννσμπρουκ, ειναι φανταστικα. :clap::clap::clap:

Αμα σκεφτω και κατι ακομα θα μπω να στο γραψω!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
δεν φευγω για 9 μερες αλλα σε 9 μερες...
φτανω στις 28/5 κ επιστρεφω 2/6. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!θα μενω στην Mariahilf.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
στην βιεννη πηγα πριν 3 χρονια,νοεμβρη μηνα μονο για 3 μερες...
η πολη?καταπληκτικη!γραφικη και καθαρη!
εαν μεινεις μονο στην βιεννη πηγαινε να επισκεφτης το παλατι της σισσης και οπωσδηποτε να επισκεφτεις τους κηπους του παλατιου που ειναι τεραστιοι!!!!και πανεμορφοι!
επεισης θα σου προτεινα να πας στο ζωολογικο κηπο που εχουν, το εισητηριο δεν ειναι ακριβο για αυτο που θα δεις αλλα να περιμενεις οτι θα φας γυρω στο 3ωρο εκει αλλα αξιζει!
μια βολτα στο κεντρο της βιεννης ,στα πλακοστρωτα ειναι απαραιτητη!!!
εγω το ενα μου γευμα το εκανα στο ελληνικο εστιατοριο που ειναι σε ενα στενο στο κεντρο και να μου πεις περιμενες να πας στη βιεννη να φας ελληνικα????
οχι αλλα το κλημα ηταν πολυ φυλοξενο και το φαγητο τελειο οποτε κανεις μας δεν το μετανοιωσε!
για ποτακι ειναι ενα κλαμπ στον 7ο οροφο ενος γυαλινου κτηριο διπλα στην μεγαλη εκκλησια,ολοι γνωριζουν που ειναι μονο με την περιγραφη!εγω παντως δεν θυμαμαι το ονομα του πια......
α!και ετοιμασου τα αγγλικα σου να μην τα χρησιμοποιησεις καθολου γιατι κανεις δεν μιλα αγγλικα εκει!αλλα ευτυχως μπορεις να συνεννοηθεις παρολα αυτα!
καλο ταξιδι!!!!!!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Το Ίννσμπρουκ μου άρεσε και μένα πάρα πόλυ. Αν αποφασίσεις να πάς και απο κει πολύ ομόρφη διαδρομή και κοντά στη πόλη που μπορείς να την κάνεις με τα πόδια είναι προς τον ζωολογικό κήπο. Μπορείς να ανέβεις τη πλαγία απο μονοπάτι που έχει για πέζους μόνο και είναι ωραία φάση για περπάτημα + ότι έχει απίστευτη θέα, βλέπεις όλη τη πόλη απο ψηλά. Επισής σε αυτό το σημείο έχει ένα απίστευτο εστιατόριο. Τετοιά εποχή αν πάρεις και το τρένο και πάς προς τα Τυρολέζικα χωριά (καμια ώρα περιπού) θα χορτάσει το μάτι σου πράσινο. Αν αποφασίσεις να πας για διαμονή σου προτείνω το ξενοδοχείο central, περιποιημένα δωμάτια, ωραίο σημείο και καλές τιμές (το site τους τα έχει 100+ άλλα απο hostelbookers είχαμε κλέισει με κανά 40αρί το άτομο).
Με το Σάλτσμπουργκ θα συμφωνήσω με τον (την?) etoile. Πολύ ομορφη πόλη αλλά και μένα δεν μου κάνε το κάτι το ιδιαίτερο. Στα αρνητικά ότι έχει πολύ τουρισμό και παντού να γίνεται ένας χαμός. Αξιζεί μια επίσκεψη στους βασιλικούς κήπους και πάνω στο κάστρο.
Βιέννη έκατσα μόνο για μια μέρα :( και μου άφησε πολύ καλές αντυπώσεις. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπόρω να βοηθήσω και πολύ. Όμορφη πόλη, καλή νυκτερινή ζωή.
Αυτά απο μένα!
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
για ποτακι ειναι ενα κλαμπ στον 7ο οροφο ενος γυαλινου κτηριο διπλα στην μεγαλη εκκλησια,ολοι γνωριζουν που ειναι μονο με την περιγραφη!εγω παντως δεν θυμαμαι το ονομα του πια......
α!και ετοιμασου τα αγγλικα σου να μην τα χρησιμοποιησεις καθολου γιατι κανεις δεν μιλα αγγλικα εκει!αλλα ευτυχως μπορεις να συνεννοηθεις παρολα αυτα!
καλο ταξιδι!!!!!!
Μάλλον εννοείς το ''Sky''. Εμείς πήγαμε, κατσαμε 15 λεπτά μέσα στα οποία μας αγνόησαν πλήρως οι σερβιτόρες και σηκωθήκαμε και φύγαμε!!

Πάντως εμείς μιλούσαμε Αγγλικά, παρόλο που εγω ήξερα και αρκετά Γερμανικά, και δε συναντήσαμε κανένα πρόβλημα. Μια χαρα μιλανε Αγγλικά.

''δεν φευγω για 9 μερες αλλα σε 9 μερες...''
Συγγνώμη, το διαβασα βιαστικά και νόμιζα οτι θα μείνεις 9 μερες.
Να πας οπωσδηποτε στο schonbrunn. Θα πάθεις πλάκα!!! Εμάς μας άρεσε πιο πολυ και απο τις Βερσαλλίες στο Παρίσι. Έχει διαφορα εισητηρια (απο 9 -35 ευρω). Εμείς πήραμε ένα που πηγαινες στο μεγαλυτερο μερος του παλατιου και σε καποια σημεια στους κηπους τα οποια δεν ηταν δωρεαν. Μια χαρα ηταν. Απλά να πατε νωρις το πρωι, γιατι μετα πλακωνουν τα γκρουπ και γινεται χαμος. Στον ζωολογικο κηπο δεν πηγαμε, αλλα η εισοδος ειναι 15 ευρω περιπου.

Επισης αν εχεις διαθεση πηγαινε και στην Albertina να δεις μια εκθεση ''απο τον Monet στον Picasso''. Εμενα μου φανηκε καταπληκτικη!! :clap: Ανοιγουν στις 10 το πρωι.

Αυτο που δε μας αρεσε και μας φανηκε απιστευτα βαρετο και ακριβο (19 ευρω/ατομο) ήταν το belvedere.

Ελπιζω να βοήθησα!!!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Etoile,τι κανατε με το δωματιο?Που μεινατε τελικα?Ειναι δυνατον 19 ευρω εισοδος σε παλατι?
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Etoile,τι κανατε με το δωματιο?Που μεινατε τελικα?Ειναι δυνατον 19 ευρω εισοδος σε παλατι?

Τελικα μειναμε σε μια αλλη pension, στο κεντρο της πολης, πεντακαθαρη αλλα ηταν πολυυυυ παλια η πολυκατοικια και το δωματιο ηταν λες και εμενα στο σπιτι της προπρογιαγιας μου :haha: ,και μου ψιλοχαλασε τη διαθεση της πρωτης μερας. Μετα χαλαρωσαμε και ολα οκ.:clap:

Ψαχνω στο ιντερνετ το belvedere και μου εβγαλε 13,50/ατομο. Μαλλον εγω ειχα μπερδευτει και ελεγα 19 ή είναι πιο φτηνα απο το ιντερνετ, αλλα δε βρισκω και την αποδειξη μου για να το διασταυρωσω. Στην ουσια ομως βλεπεις μονο πινακες και ειναι πολυ κουραστικο, οποτε θα ελεγα οτι και 13,50 ειναι πολλα. Επειδη εχει πανω και κατω belvedere, εαν πας μονο σε ενα απο τα δύο, εχει 9,50 ευρω. Εγω θα σου έλεγα να πας μονο στο Upper Belvedere, εάν θες ντε και καλα να πας. Αλλα και παλι δε νομιζω οτι αξιζει τοσα λεφτα :( . Με 9,50 ευρω πας στην Αlbertina, που μας αρεσε παρα πολυ και δε ταλαιπωρηθηκαμε κιολας. Προσωπικη μας αποψη παντα, δε σημαινει οτι εχουμε και δικιο!!

Α, κατι αλλο που θυμηθηκα. Σε οποιο παλατι, μουσειο κτλ πας, σε αναγκαζουν να αφησεις την τσαντα σου εξω και να πληρωσεις 0,50/ ατομο. Δεν ειναι για τα λεφτα, αλλα οταν εχεις πληρωσει 29 ευρω δυο ατομα για εισοδο, νοιωθεις πολυ ηλιθιος :haha: που σου ζητανε και μισο ευρω ανα ατομο για να σου κρατησουν τα πραγματα σου με τον τσαμπουκα !!!!

Επισης, αν πας στο schonbrunn, που πιστευω οτι πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ :clap::clap: να πας καθως είναι το καλυτερο που υπαρχει στη Βιεννη και αξιζει καθε ευρω,να προσεξεις οτι στην εισοδο σου δινουν δωρεαν ενα μηχανημα που πατας σε καθε αιθουσα ενα κουμπακι και σου αναλυει τι βλεπεις. Ειναι καταπληκτικο!!! Απλα εχει σε ολες τις γλωσσες, εκτος απο Ελληνικα (κλασικα!!!!)
Εχει εισιτηρια απο 9,50-36 ευρω/ατομο. Εμεις πηραμε ενα με 14,90/ατομο και ηταν μια χαρα. :clap:
 

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδία
στις αρχες του ιουλη ημουν στην αυστρια και συγκεκριμενα στο insbruck... πολυ ομορφη πολη... περιτριγυρισμενη απο τις αλπεις! πεντακαθαρη, αλλα δυστυχως οπως οι περισσοτερες ευρωπαικες πολεις με περιορισμενη νυχτερινη ζωη... εξαιρεση αποτελουσε ενα beach bar :shock::shock: διπλα απο το ποταμι της πολης. ειχαν στρωσει αμμο και ειχαν γλαστρες με φοινικες, κι ενω εμεις ειμασταν με τα φουτερ οσοι ηταν στο ανοιχτο μπαρακι φορουσαν σανδαλια και κοντα πουκαμισακια πινοντας coctails... περιεργοι ανθρωποι :p
κατα τα αλλα πιστευω πως δεν ειναι για πανω απο δυο μερες... μικρη, γραφικη πολη που την γυρνας ολοι πολυ γρηγορα!
το highlight ηταν το ξενοδοχειο, ή μαλλον ο ξενωνας οπου ηταν λιγο εξω απο την πολη, πανω στον βουνο οπου ειχαμε απιστευτη θεα, πιατο ολη την πολη και απενταντι τις κορυφες των αλπεων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom