Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Η αγγλική Vodafone payg έχει σταματήσει δυστυχώς να συμπεριλαμβάνει την Τουρκία στις roaming free countries...
Αναγκαστικά κοιτάς άλλη λύση..

Να πω βέβαια για όσους δεν επιθυμούν να είναι μόνιμα συνδεδεμένοι, ότι ο Δήμος Κωνσταντινούπολης έχει εγκαταστήσει ένα αρκετά σημαντικό αριθμό hotspots για δωρεάν WiFi σε σχεδόν όλες τις τουριστικές περιοχές, μουσεία, σταθμούς μμμ (αλλά και μέσα σε λεωφορεία και καραβάκια) και δημοτικές επιχειρήσεις όπου ο καθένας μετά από αρχική εγγραφή, μπορεί να το χρησιμοποιήσει δωρεάν. Υπάρχει εκτεταμένη κάλυψη.
Αρχικά δηλώνεις τα στοιχεία σου και το τηλέφωνό σου όταν πρωτοσυνδεθεις και έρχεται sms με τον κωδικό σου. Έκτοτε, όποτε θέλεις να συνδεθείς στο δίκτυο ibbwifi, βάζεις τον αριθμό τηλεφώνου και το password αυτό και συνδέεσαι.
Αντίστοιχη διαδικασία με ελεύθερη πρόσβαση σε WiFi έπειτα από εγγραφή/αποστολή κωδικού με sms ακολουθούν και πολλά πλέον μαγαζιά με καφέ και εστιατόρια..
Σ΄ευχαριστώ πολύ.Μάλλον θα πάω με κάποιο από τα προγράμματα Travel της Cosmote γιατί και η Knowroaming είναι σκέτο φαρμακείο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σ΄ευχαριστώ πολύ.Μάλλον θα πάω με κάποιο από τα προγράμματα Travel της Cosmote γιατί και η Knowroaming είναι σκέτο φαρμακείο.
Με 7 ευρώ την ημέρα που κοστίζει το travelpass σε συμφέρει να αγοράσεις μια τοπική sim από εκεί. Τα travel packs που πλέον δίνουν μόνο στους τουρίστες ξεκινάνε από 15-20 ευρώ..
 
D

Delmem38110

Guest
Καλώς σας βρήκα παιδιά.
Έχοντας πολύ άσχημη εμπειρία από την χρήση της Cosmote στην Τουρκία για 6 ημέρες (μου ήρθε λογαριασμός 1.400€) πριν από 10 χρόνια, και πριν πραγματοποιήσω το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη στις 3 Ιανουαρίου του 2022 για 5 διανυκτερεύσεις,ξεκίνησα να ψάχνω για το τι λύσεις υπάρχουν για κινητή.
Έχω διαβάσει το παρόν νήμα και καταλήγω στην VODAFONE PAYG. Ψάχνοντας να αγοράσω την sim από το Ebay,διαβάζω στα σχόλια των πωλητών ότι η κάρτα αυτή έχει:

Features:
  • 15GB for the first 3 months (offer ends 15 Sept)
  • Now 5GB data (was 3GB)
  • Unlimited UK texts
  • Unlimited UK minutes (was 250 mins)
  • Free EU Roaming .Tελικά,μετά το TopUp,τι θα ισχύει στην Τουρκία και -γιατί όχι-στην Ελλάδα;
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    Σωκράτης.
αν έχεις τηλέφωνο που υποστηρίζει esim τοτε ολα ειναι πολυ απλα και εύκολα.
Find and compare best prepaid eSIM for travelers | esimdb
διαφορετικά πας σε αγορά τοπικής κάρτας μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο.
αν και η Τουρκιά χαρακτηρίζετε σαν γκρι χωρα για τις δυσκολίες που έχει ώστε να αποκτήσεις νούμερο η τηλέφωνο. αναλυτικά στα αγγλικά....
Turkey
εναλακτικα βλέπεις αν το ξενοδοχείο νοικιάζει η δίνει δωρεάν φορητά hot spot.
αν δεν έχεις τηλέφωνο με esim ίσως να το κοιτάξεις στην επομενη αγορα σου. λυνει χερια.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πως διαπιστώνεις αν δέχεται το τηλέφωνο σου esim; Σόρυ αλλά είμαι εντελώς άσχετος επί του θέματος:)
 
D

Delmem38110

Guest
Πως διαπιστώνεις αν δέχεται το τηλέφωνο σου esim; Σόρυ αλλά είμαι εντελώς άσχετος επί του θέματος:)
σου παραθέτω έναν σύνδεσμο. πάντως αν δεν έχεις ήδη μια τέτοια συσκευή στην επόμενη αγορά σου επιβάλετε.
ESIM Supported Devices As Of October 2021
και πιο κάτω τι είναι η esim και πως λειτουργεί. ελπίζω να βοήθησα.
Χρήση διπλής κάρτας SIM με eSIM
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πάρα πολύ χρήσιμο το μήνυμα σου. Ευχαριστώ. Εγώ το είχα δεδομένο ότι θα την δέχεται επειδή είναι καινούριο και έχει και αρκετές δυνατότητες αλλά τα xiaomi από ότι βλέπω δεν την δέχονται

αν έχεις τηλέφωνο που υποστηρίζει esim τοτε ολα ειναι πολυ απλα και εύκολα.
Find and compare best prepaid eSIM for travelers | esimdb
διαφορετικά πας σε αγορά τοπικής κάρτας μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο.
αν και η Τουρκιά χαρακτηρίζετε σαν γκρι χωρα για τις δυσκολίες που έχει ώστε να αποκτήσεις νούμερο η τηλέφωνο. αναλυτικά στα αγγλικά....
Turkey
εναλακτικα βλέπεις αν το ξενοδοχείο νοικιάζει η δίνει δωρεάν φορητά hot spot.
αν δεν έχεις τηλέφωνο με esim ίσως να το κοιτάξεις στην επομενη αγορα σου. λυνει χερια.
Το link που παραθέτεις αναφέρει ότι αν πας να βγάλεις τοπική κάρτα και έχεις τηλέφωνο που δεν έχει αγοραστεί από Τουρκία έχεις ένα περιθώριο 120 ημερών για να το δηλώσεις στην εφορία της Τουρκίας. Για να το δηλώσεις πληρώνεις ένα ποσό κοντά στα 200€. Αν δεν το δηλώσεις μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο μπλοκάρουν το κινητό σου. Οπότε την επόμενη φορά που θα πας Τουρκία θα έχεις πρόσβαση σε τοπικές κάρτες μόνο αν έχεις μια διαφορετική συσκευή η οποία και αυτή θα κλειδωθεί μετά από 120 ημέρες.

Άλλη επιλογή αναφέρει ότι είναι το να αγοράσεις συσκευή από εκεί
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Το link που παραθέτεις αναφέρει ότι αν πας να βγάλεις τοπική κάρτα και έχεις τηλέφωνο που δεν έχει αγοραστεί από Τουρκία έχεις ένα περιθώριο 120 ημερών για να το δηλώσεις στην εφορία της Τουρκίας. Για να το δηλώσεις πληρώνεις ένα ποσό κοντά στα 200€. Αν δεν το δηλώσεις μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο μπλοκάρουν το κινητό σου. Οπότε την επόμενη φορά που θα πας Τουρκία θα έχεις πρόσβαση σε τοπικές κάρτες μόνο αν έχεις μια διαφορετική συσκευή η οποία και αυτή θα κλειδωθεί μετά από 120 ημέρες.

Άλλη επιλογή αναφέρει ότι είναι το να αγοράσεις συσκευή από εκεί
εμεις αγορασαμε μια σιμ με 25ε της τουρκσελ(με 4 gb αν θυμαμαι καλα) και καναμε την δουλεια μας
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Οπότε την επόμενη φορά που θα πας Τουρκία θα έχεις πρόσβαση σε τοπικές κάρτες μόνο αν έχεις μια διαφορετική συσκευή η οποία και αυτή θα κλειδωθεί μετά από 120 ημέρες
Αν περάσει χρόνος (μπορεί και λιγότερο δεν θυμάμαι ακριβώς) χωρίς να κλειδώσει η σιμ, δηλαδή βρεθείς συνολικά λιγότερο από 30 μέρες σε ένα έτος με το ίδιο κινητό /τουρκική σιμ στην Τουρκία, δεν υπάρχει κάποιο θέμα στο κινητό και μπορείς να βγάλεις καινούρια τουρκική σιμ σε επόμενο ταξίδι.
Αν ας πούμε την επισκέπτεσαι μια φορά το χρόνο για λίγες μέρες, μπορείς να βγάζεις κάθε φορά καινούρια σιμ χωρίς πρόβλημα.
 
D

Delmem38110

Guest
Το link που παραθέτεις αναφέρει ότι αν πας να βγάλεις τοπική κάρτα και έχεις τηλέφωνο που δεν έχει αγοραστεί από Τουρκία έχεις ένα περιθώριο 120 ημερών για να το δηλώσεις στην εφορία της Τουρκίας. Για να το δηλώσεις πληρώνεις ένα ποσό κοντά στα 200€. Αν δεν το δηλώσεις μέσα σε αυτό το χρονικό περιθώριο μπλοκάρουν το κινητό σου. Οπότε την επόμενη φορά που θα πας Τουρκία θα έχεις πρόσβαση σε τοπικές κάρτες μόνο αν έχεις μια διαφορετική συσκευή η οποία και αυτή θα κλειδωθεί μετά από 120 ημέρες.

Άλλη επιλογή αναφέρει ότι είναι το να αγοράσεις συσκευή από εκεί
σύμφωνα με την ιστοσελίδα ναι (είναι αρκετά έγκυρη και ενημερωμένη γιατί την παρακολουθώ χρονια και μου έχει λύσει τα χέρια για πάρα πολλές χώρες που επισκέφτηκα στο παρελθόν, τώρα με την esim σταμάτησα να ψάχνομαι για κάρτες).
κλειδώνουν με το ΙΜΕΙ (που είναι μοναδικό για κάθε συσκευή) το κινητικού σου που συνδυάστηκε με την τουρκική sim και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά στην χώρα, οπουδήποτε αλλού όμως λειτουργεί μια χαρά. με τους τουρκικούς παρόχους όχι.
δεν ξέρω αν αυτό που λέει ο @japetus ισχύει η όχι. αν έχεις σκοπό να αλλάξεις κινητό σύντομα, δεν θα είναι πρόβλημα αυτό. απλά ο επόμενος που θα το αγοράσει θα βρεθεί προ εκπλήξεως όταν πάει (αν ποτέ πάει) Τουρκία.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Υπολογίζω ότι αν κάτσω 5 ημέρες,το Travel Pass της Cosmote θα μου κοστίσει 35 ευρώ (7€/ημέρα).
Το κινητό μου,υποστηρίζει eSim,όμως τα links που μου παραθέσατε,μιλάνε μόνο για data.Τι γίνεται όμως με τις πιθανόν εισερχόμενες κλήσεις από Ελλάδα ή τις εξερχόμενες σε κινητά στην Ελλάδα;
 
D

Delmem38110

Guest
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Υπολογίζω ότι αν κάτσω 5 ημέρες,το Travel Pass της Cosmote θα μου κοστίσει 35 ευρώ (7€/ημέρα).
Το κινητό μου,υποστηρίζει eSim,όμως τα links που μου παραθέσατε,μιλάνε μόνο για data.Τι γίνεται όμως με τις πιθανόν εισερχόμενες κλήσεις από Ελλάδα ή τις εξερχόμενες σε κινητά στην Ελλάδα;
εισερχόμενες και εξερχόμενες προς το παρόν με τους παρόχους ισιμ στην τρέχουσα κατάσταση δεν είναι εφικτές. (κάποιοι πάροχοι από την Ασία προσφέρουν και αυτό)
μια λύση είναι το βαιμπερ. αν προσθέσεις και χρόνο ομιλίας θα κάνεις και εξερχόμενες και θα εμφανίζετε και ο αριθμός σου. (βαιμπερ άουτ)..
η και το σκαιπ.
οι εισερχόμενες κοστίζουν.
αν έχεις αιφον κάνεις φεισταιμ η φεισκολ σε αντίστοιχα αιφον και στέλνεις φυσικά και αϊμηνύματα.
τα ζυγίζεις και βλέπεις.
το μέλλον στα ταξίδια μας είναι η esim.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Αν βαλεις credit ενα ποσο στο skype μπορεις να τηλεφωνεις σε σταθερα και κινητα σε οποιαδηποτε χωρα και απο οποιαδηποτε χωρα πολυ φτηνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom