Τουρκία Ίντερνετ τηλεφωνία στην Κωνσταντινούπολη

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η Vodafone payg όπως όλες οι καρτοκινητές, μια και δεν είναι ειδική ταξιδιωτική data κάρτα, λήγει εφόσον δεν τη χρησιμοποιήσεις και δεν ανανεώσεις το υπόλοιπο μέσα σε κάποιο διάστημα -δε θυμάμαι αν είναι έξι μήνες ή περισσότερο-. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις το νούμερο, μικρή σημασία έχει αφού εύκολα αγοράζεις πάρα πολύ φτηνά καινούρια...

Να προσθέσω ότι τελευταία κυκλοφόρησε και μια ακόμα τουριστική κάρτα για την Τουρκία, η Turistcell της εταιρείας Istanbulwelcomecard, η οποία για μένα δεν αξίζει αλλά μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς λόγω της ευκολίας απόκτησής της, που προσφέρει για 7 ημέρες 15 gb, 1000 λεπτά διεθνών κλήσεων και απεριόριστα εντός Τουρκίας, 100 sms καθώς και δωρεάν παράδοση στο ξενοδοχείο σας, με 200 tl

Να αναφέρουμε και στο νήμα αυτό όπως σου είπα και αλλού, την εφαρμογή για κινητά από τη δημοτική αρχή της Κωνσταντινούπολης IBB Istanbul με την οποία, μεταξύ άλλων επιλογών, σου προσφέρεται και η δυνατότητα να συνδεθείς στο δωρεάν δημοτικό wifi δίκτυο που υπάρχει σε κάποια -λίγα ακόμα- κεντρικά σημεία καθώς και στα λεωφορεία.
 
Last edited:

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Η Vodafone payg όπως όλες οι καρτοκινητές, μια και δεν είναι ειδική ταξιδιωτική data κάρτα, λήγει εφόσον δεν τη χρησιμοποιήσεις και δεν ανανεώσεις το υπόλοιπο μέσα σε κάποιο διάστημα -δε θυμάμαι αν είναι έξι μήνες ή περισσότερο-. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις το νούμερο, μικρή σημασία έχει αφού εύκολα αγοράζεις πάρα πολύ φτηνά καινούρια...

Να προσθέσω ότι τελευταία κυκλοφόρησε και μια ακόμα τουριστική κάρτα για την Τουρκία, η Turistcell της εταιρείας Istanbulwelcomecard, η οποία για μένα δεν αξίζει αλλά μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον, που προσφέρει για 7 ημέρες 15 gb, 1000 λεπτά διεθνών κλήσεων και απεριόριστα εντός Τουρκίας, 100 sms καθώς και δωρεάν παράδοση στο ξενοδοχείο σας, με 200 tl

Να αναφέρουμε και στο νήμα αυτό όπως σου είπα και αλλού, την εφαρμογή για κινητά από τη δημοτική αρχή της Κωνσταντινούπολης IBB Istanbul με την οποία, μεταξύ άλλων επιλογών, σου προσφέρεται και η δυνατότητα να συνδεθείς στο δωρεάν δημοτικό wifi δίκτυο που υπάρχει σε κάποια -λίγα ακόμα- κεντρικά σημεία καθώς και στα λεωφορεία.
Ναι το διάβασα. Η αλήθεια την έκανα παραγγελία από ebay όπως ανέφερες. κόστος 2.81€.
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλημερα,

Σημερα παρελαβα την PAYG απο Αγγλια. Ενω εβαλα την καρτα στη συσκευη και λαμβανω κανονικα μυνηματα του τυπου "Welcome to Vodafone. Your new number is ****" κλπ κλπ δοκιμασα μεσω του σταθερου αλλα και κινητου με το προθεμα μπροστα +44 αλλα δεν πραγματοποιει καποια κληση. Γνωριζει καποιος το λογο?

Ευχαριστω
 

iliasreth

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα,
πριν μία εβδομάδα γύρισα από Κωνσταντινούπολη. Πήρα τοπική κάρτα SIM με 5GB στις 100 λύρες. Να σημειώσω ότι δεν πήγα σε κάποιο επίσημο μαγαζί (turkcell, vodafone, κλπ) αλλά σε συνοικιακό μαγαζάκι από αυτά που πουλάνε gadgets κινήτων θήκες, κλπ. Σε 3 μαγαζιά τέτοιου τύπου που ρώτησα μου είπαν όλοι την ίδια τιμή. Την πήρα με την Ελληνική ταυτότητα και χωρίς διαβατήριο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Πάρα πολύ καλή τιμή και πρώτη φορά που ακούω να δέχονται ταυτότητα πράγμα πολύ ευχάριστο.. Ποιας εταιρίας ήταν η sim;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα,
πριν μία εβδομάδα γύρισα από Κωνσταντινούπολη. Πήρα τοπική κάρτα SIM με 5GB στις 100 λύρες. Να σημειώσω ότι δεν πήγα σε κάποιο επίσημο μαγαζί (turkcell, vodafone, κλπ) αλλά σε συνοικιακό μαγαζάκι από αυτά που πουλάνε gadgets κινήτων θήκες, κλπ. Σε 3 μαγαζιά τέτοιου τύπου που ρώτησα μου είπαν όλοι την ίδια τιμή. Την πήρα με την Ελληνική ταυτότητα και χωρίς διαβατήριο.
Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;Σημείωσαν κάτι;΄Εβγαλαν φωτοτυπία;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Εγω εδω και 5 χρόνια χρησιμοποιώ στα ταξίδια μου μια Global sim και έχω βρει την υγειά μου :) Στην Τουρκία για ενα τριήμερο είχα βάλει 9,99 $ (γύρω στα 8,8 ευρώ) και είχα δεδομένα χωρίς όριο για 3 ημέρες ! Μέχρι live ανταποκριση με Viber απο την Αγία Σοφία έκανα :haha: Δεν την αλλάζω με τίποτα. Είναι η τέλεια επιλογή για χώρες με υψηλά τέλη τηλεπικοινωνίας όπως Τουρκία, Σερβία αλλά και χώρες της ΕΕ (την έχω δοκιμάσει σε Γερμανία, Αυστρία, Τσεχία και Τουρκία).
Προσοχή το κινητό πρέπει να είναι ξεκλείδωτο (το λέει και στην ιστοσελίδα τους) όχι όμως απαραίτητα rooted (πχ έχει τρέξει σε Lenovo rooted, Xiaomi ξεκλείδωτο - όχι rooted, Asus ξεκλείδωτο).
Οσοι ενδιαφέρεστε είναι η καναδέζικη knowroaming https://www.knowroaming.co/order/home/15-knowroaming-global-sim-card.html .
Οποιος θέλει σε προσωπικό μύνημα μπορώ να του δώσω κωδικό για να έχει έκπτωση 30% στην παραγγελία της.
Έχω παραγγείλει αυτή τη ρημάδα sim κι ενώ λέει ότι έρχεται σε 10-15 εργάσιμες την περιμένω σχεδόν 50 ημερολογιακες ημερες https://prnt.sc/qy6hxr !!Κι έχει ο θεός ακόμα.Έχει κανένας εμπειρία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom