Ίος Ίος κανείς;

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ξέρω αν έχει πάει κανείς στην Ίο και αν είναι το κλίμα γενικότερα ωραίο για διακοπές ζευγαριού. Δεν έχω ακούσει και πολλά αλλά μου είπε η κοπέλα μου να πάμε εκεί διακοπές αφού ψάχνουμε να δούμε που θα πάμε, και θα ήθελα να ξέρω και την δική σας γνώμη για το νησί! Ευχαριστώ.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
καλησπέρα! θα πάω τον Ιούλιο στην Ίο για δεύτερη φορά..
η Ίος έχει πολύ ωραίες παραλίες (για μένα μετράει αυτό πολύ)
ο κόσμος δεν είναι και τόσο καλός ποιοτικά αλλά μπορείς να περάσεις και ήσυχα αν θες..εσύ διαλέγεις τι ακριβώς θα κάνεις..αν θα διασκεδάσεις ως το πρωί ή αν θα περάσεις χαλαρά...
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
γεια σου. πηγα στην ιο πριν σχεδον δεκα χρονια και ειμαι σιγουρη πως εχουν γινει μεγαλες αλλαγες αλλα εγω ειχα περασει υπεροχα. το νησι εχει πολυ ωραιες θαλασσες οπως σου ειπαν .η χωρα του ειναι χαρακτηριστικη των κυκλαδων, εχει δυο υπεροχους μυλους και η θεα απο την εκκλησια που βρισκεται ψηλα ειναι υπεροχη. ο κοσμος μου φανηκε ενταξει αλλα απο οτι μου ειπε μια φιλη που πηγε πριν 3 χρονια εχει γινει πολυ τουριστικη και πανακριβη καθως τα μπαρ της την κανουν μια δευτερη Μυκονο.ο μυλοποτας εχει νερα αξεχαστα...:lol:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Στην Ίο πήγα πέρυσι. Προσωπικά, δεν ενθουσιάστηκα. Κυρίως μιλάω για τη χώρα. Γραφική είναι και κλασσική κυκλαδίτικη χώρα είναι. Αυτά που με χάλασαν είναι ότι πριν τις 20:00 δεν έβρισκες τίποτα. Πχ μαγαζί ανοιχτό να φας. Επίσης ήταν πολύ βρώμικη. Γενικά, μου έδωσαν την εντύπωση ότι έχουν εστιάσει στη νυχτερινή διασκέδαση και τα υπόλοιπα δεν τους ενδιαφέρουν. Ίσως, όλα αυτά να είναι πλεονέκτημα για κάποιον που θέλει έντονη διασκέδαση (για την οποία δεν μπορώ να πάρω θέση, γιατί δεν βγήκαμε ούτε ένα βράδυ αργά).

ΥΓ Φυσικά μπορεί να μην είμαι και πολύ αντικειμενικός, γιατί τώρα γράφω από την αγαπημένη μου Φολέγανδρο :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κι εμένα μου είχε φανεί ψιλοβρόμικη.. το μεγάλο της υπέρ είναι βασικά οι παραλίες..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Πηγα στην Ιο πριν πολλα χρονια, μην φανερωσω και την ηλικια μου. Τοτε μου φανηκε οπως γραφετε και οι υπολοιποι φτηνη και βρωμικη αν και με υπεροχες παραλιες. Δεν θα πηγαινα εκει με την κοπελα μου αλλα μονος αν ημουν στο ψαξιμο. Με συντροφιά θα προτιμουσα κατι πιο γραφικο και ερωτικο και η Ελλαδα ειναι γεματη απο τετοια μερη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τη φάγαμε την Ιο στη μάπα κανονικότατα λόγω του ότι εκεί υπηρετούσε ο άντρας μου και λόγω του ότι εκεί παντρεύτηκα:p! Είναι όμορφο νησί, στην χώρα γίνεται της μουρλής από τους Ιταλούς και τα βράδια παντού "ψόφια" κορμιά στα σοκάκια, θέαμα λυπηρό για εμένα τουλάχιστον. Κατά τ' άλλα όμως έχει απίστευτες παραλίες και τοπία. Ο Μυλοπότας είναι καλός μόνο άμα πας εκτός σεζόν, γιατί Ιούλιο+Αύγουστο δεν πέφτει καρφίτσα. Βέβαια το κλίμα στο πασίγνωστο Far Out σε παρασέρνει και θες δε θες ένα φρέντο θα τον πιεις εκεί και μια βουτιά στην πισίνα θα την κάνεις κι ας είναι δίπλα η θάλασσα!!!!!!!! Καταπληκτικό το Harmony, το μεξικάνικο εστιατόριο στο Μυλοπότα, με υπέροχη θέα και τιμές λογικές. Ενα άλλο καλό εστιατόριο με τεράστιες μερίδες και θέα είναι το Fiesta, θα το βρεις στο δεξί σου χέρι καθώς ανεβαίνεις την ανηφόρα από το λιμάνι για την Χώρα. Επίσης στην Κουμπάρα στου Πολύδωρα θα φάτε καλά!
Πάμε στις παραλίες τώρα. Συμπαθέστατη παραλία είναι το Γιάλι, δίπλα από το λιμάνι στο δρόμο προς Κουμπάρα. Εκεί μπορείς να κάνεις και γυμνισμό:D.. Συμπαθητική παραλία είναι η Αγία Θεοδότη, με καλό δρόμο και άγρια τοπία. Η Ψάθη επίσης είναι μια πεντακάθαρη παραλία με άμμο και σχετική ηρεμία. Εχει και ταβερνάκι με θέα, το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Στο δρόμο προς Ψάθη θα δείτε στα πόδια σας μικρές παραλίες με άμμο, οι οποίες όμως είναι δύσβατες (πρέπει να μπείτε σε χωματόδρομους ή χωράφια και να κατέβετε προς τα κάτω με τα πόδια). Αξίζει λίγη ταλαιπωρία γιατί θα έχετε μια παραλία για την πάρτη σας, με άμμο, μικρές σπηλιές και ηρεμία! ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ επίσης είναι η Λορέντζαινα αλλά για να πας πρέπει να έχεις μηχανή για εκτός δρόμου ή τζιπ. Ευτυχώς που ο δρόμος είναι χωμάτινος με στροφές (χάλια) και δεν πάνε πολλοί... Και για το τέλος αφήνω φυσικά τι άλλο??? Μα το Μαγγανάρι! Αμμώδης παραλία με τέλεια νερά, άμα κιόλας δεν φυσάει ότι καλύτερο!
Ουφ, τι μου θύμισες τώρα??? Στη φώτο είναι η Λορέντζαινα από το μονοπάτι ψηλά!
 

Attachments

Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Πριν 4 χρόνια πήγαμε Ίο με τον σύντροφό μου. Έχει πράγματι πολύ καλές παραλίες (η φώτο που βλέπετε είναι από το Μαγκανάρι, τέλειο). Η χώρα όταν την επισκεφθήκαμε το πρωί ήταν όμορφη, σχετικά βρώμικη και έρημη σε βαθμό απελπισίας. Το βράδυ πάλι…….. τραυματική εμπειρία!!!! Έμεινα με την αίσθηση πως όλες οι πενταήμερες της Ελλάδας, Ιταλίας, Αγγλίας κ.τ.λ. είχαν κάνει απόβαση στο νησί!! Δύσκολα θα έπαιρνα την απόφαση να ξαναπάω, αλλά θα την σύνεστηνα ανεπιφύλακτα για παρέες νεαρών και νεαρά ζευγάρια που θέλουν έντονους ρυθμούς και άγριο ξενύχτι ή και για μεγαλύτερους που θέλουν να χαρούν τις παραλίες και την ομορφιά της μένοντας μακριά από την χώρα.
 
Last edited by a moderator:

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλησπέρα και από μένα. Έχω πάει πολλές φορές στη Νιο και για δουλειά και για διακοπές. Η φυσική ομορφιά είναι δεδομένη. Κατ'εμέ έχει τις ωραιότερες παραλίες της Ελλάδας (από αυτές που έχω δει τουλάχιστον). Φαντάσου τον Μυλοπότα μια παραλία 2χλμ στο μήκος και 100μ πλάτος με άμμο σαν σιμιγδάλι, το Μαγγανάρι ακόμα ωραιότερο. Επίσης έχει την δεύτερη ωραιότερη χώρα στις Κυκλάδες (πρώτη φυσικά η Φολέγανδρος) αν τη γυρίσεις πρωί πρωί (και με την προϋπόθεση ότι έχει καθαριστεί, πράγμα που στη τελευταία μου επίσκεψη στο νησί, είδα ότι αμελείται συστηματικά). Το βράδυ με ένα ταχυδακτυλουργικό κόλπο η χώρα αλλάζει εντελώς όψη. Δεν θα το πιστεύεις. Κάθε γαλάζιο παντζούρι, κάθε παραδοσιακή πόρτα ανοίγει και γίνεται διαφημιστικό πλακάτ για μπαρ. Από κάθε μπαλκόνι ή περβάζι κρέμονται πανό με τις happy hours.
Το σύνθημα που επικρατεί στο νησί είναι "πιώμα μέχρι τελικής πτώσεως", ακόμα και τα αναμνηστικά μπλουζάκια από το νησί όλα έχουν σχέση με το ποτό. Έχουν δίκιο οι προλαλλήσαντες για την φάση "πενταήμερη". Πριν από 15 χρόνια που δούλευα σε ανασκαφή εκεί και ξεκινούσα στις 5.30 το πρωί αναγκαζόμουνα να περάσω πάνω από τουλάχιστον 3 κοιμισμένους στη μέση του δρόμου. Άγριες καταστάσεις.
Νομίζω πάντως πως αξίζει τον κόπο. Απλά μην μείνετε στη χώρα γιατί θα δυσκολευτήτε να κοιμηθήτε, μην πίνετε τίποτα εκτός από μπύρες ή ποτά που ανοίγονται μπροστά σας (space κλπ) γιατί η μπόμπα πάει σύνεφο, και μη διανοηθείς να αφήσεις την κοπέλα σου να κυκλοφορήσει βράδυ μόνη της. Τα τοπία και η θάλασσα θα σας αποζημιώσουν για όλα. Καλά να περάσετε.
 

alexis1983

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε ολούς πολύ ωραιές ολές η πληροφορίες σας ...

μια ερώτηση και από εμένα .

μπορεί καποίος να πει λιγό τι παίζει με τιμές σε κλαμπ και γενικότερα φαγητά και τέτεια ...

thnks
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αν και έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που πήγα, οι τιμές δεν ήταν άσχημες, για τόσο τουριστικό νησί. Πολύ καλύτερα από Σκιάθο, Σαντορίνη, Μύκονο κτλ. Προσοχή μόνο στα ΠΟΛΥ φθηνά ποτά, εκεί να σου μπαίνουν υποψίες. Γενικά πολύ πιο "προσγειωμένο" νησί συγκριτικά με τα άλλα τουριστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom