Ίος Ίος... μόνο για 18χρονα;

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους. Έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τη σελίδα, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω... το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Για την Ίο πρέπει να είσαι 18 για να πας ή δέχονται και λίγοο μεγαλύτερους; Αποφασίσαμε με το amore τελευταία στιγμή για διακοπές λόγω δουλειάς, καθώς δεν ήξερε το αγόρι πότε θα 'επερνε άδεια. Σκεφτόμασταν για Κουφονήια, Σέριφο, Ηρακλειά, Δονούσα, Σίφνο, Ανάφη, Φολέγανδρο..., αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα...Βρήκαμε λοιπόν μία καλή προσφορά για Ίο, ξενοδοχείο περιποιημένο στο Γυαλό. Έχω διαβάσει αρκετά και έχω καταλάβει πως είναι ένα όμορφο νησακι με υπέροχες, για τα δεδομένα των Κυκλάδων παραλίες, αλλά ή σκέψη πως θα περπατάω στα σοκάκια και θα πέφτουν πάνω μου μεθυσμένοι ξεβράκωτοι Άγγλοι, ή ότι θα θέλω να πιω ενα ωραίο ποτάκι με χαλαρή μουσικούλα και θα είναι όλα κλαμπάκια ή μπαράκια για νέους που μόλις τελείωσαν το σχολείο με τρομάζει κάπως. Ίσχύουν αυτά; Οι ηλικίες μας είναι 26 και 30. Μας αρέσει να τη βγάζουμε την ημέρα στη θάλασσα και σε αξιοθέατα και το βραδάκι για φαγητό και κανα ποτάκι σε μπαρακι, αλλα όχι club και να μην χωράμε να περάσουμε στο μαγαζι. Και για να κλείσω το θέμα μου, προσφέρει το νησί διακοπές και για εμας ή θα παμε και θα μας βγει ξινό;;; Τέλος γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο πανηγύρι σε κάποιο χωριο για 15 Αυγούστου;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
Ξινό θα σας βγει μόνο αν το κάνετε εσείς ξινό.
Η Ίος είναι ενά πολύ όμορφο και αντιπροσωπευτικό νησί των Κυκλάδων.
Πολύ κακώς χαρακτηρίζεται μόνο για το παρτυ στοιχείο του.
Ναι έιναι προορισμός για κακή ποιότητα τουριστών, Ελλήνων και μη.
Αλλά αυτό είναι σε περιορισμένο χώρο & χρόνο.
Προσφέρει ποιοτικές διακοπές και σε χαμηλή τιμή. Μεταφορικό μέσο είναι καλό να υπάρχει βέβαια. Οσα ζητάς θα τα βρεις πάντως, να το ξέρεις. Και αν δε θέλετε να πετύχετε τουρισμό, μη περάσετε από τα μπαρ του νησιού. Ενας δρόμος είναι. Αλλά μη το αδικείς από τώρα, έχει πολλά να σου προσφέρει το νησί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ναι έιναι προορισμός για κακή ποιότητα τουριστών, Ελλήνων και μη.
Τι θα πει κακή ποιότητα τουριστών; Έχουν ποιότητα οι τουρίστες; ΟΚ, κάποιοι θέλουν να παρτάρουν 24χ7. Είναι κατώτερης ποιότητας επειδή έχουν άλλα γούστα από σας/εμάς;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι θα πει κακή ποιότητα τουριστών; Έχουν ποιότητα οι τουρίστες; ΟΚ, κάποιοι θέλουν να παρτάρουν 24χ7. Είναι κατώτερης ποιότητας επειδή έχουν άλλα γούστα από σας/εμάς;
Θα πει κακή ποιότητα κόσμου.
Το να παρτάρουν είναι δικαίωμα τους. Και κανείς δε τους καταλογίζει το αντίθετο. Κι εγώ παρτάρω, και πάρταρα στην Ιο γιατί ήθελα να το κάνω, βλέποντας και αυτή την όψη του νησιού. Δε κατηγόρησα κανέναν γι αυτό.
Αυτό όμως, από το να ενοχλήσει τους υπόλοιπους απέχει πολύ. Να ψαχτεί για φασαρία - τσαμπουκά, να σπάσει, να κάνει καφρίλες, να ενοχλεί τις κοπέλες, φασαρία κτλ κτλ.
Και μη μου πεις οτι δεν υπάρχουν τέτοιοι. Μπορείς να ρωτήσεις κανένα Νιώτη για επιβεβαίωση.
 

k.stravojohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ασία
Καλημέρα,

Είχα επισκεφτεί την Ίο πριν 2 καλοκαίρια με καθαρή διάθεση για πάρτυ,αλκοόλ και κάμπιγκ ( μιας και ειναι το πολύ γνωστό σε όλους Farout).

Παρ'όλα αυτά καθώς ήμουν στο νησί κατάλαβα πως δεν επιβεβαιώνει την φήμη του,με την έννοια πως έχει υπέροχες θάλασσες για το αν κάποιος ψάχνει καθαρά νερά(έχει ένα χάρτη κάτω στο λιμάνι με τις πιο "δύσκολα προσβάσιμες" παραλίες που θέλει λίγο περπάτημα παραπάνω - μη το χάσετε) ,έχει υπέροχα μαγαζιά και τοπία να πιεις ένα κοκτέιλ σαν άνθρωπος και να μη χτυπιέσαι στο κλαμπ αν αυτό προτιμάτε.

Σίγουρα θα δεις άπειρους Αυστραλούς και Ιταλούς να σε παρακαλάνε να μπεις στο μαγαζί τους για ένα ποτό αλλά μέχρι εκεί.

Επέλεξε τα μαγαζιά που σε αντιπροσωπευουν και σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις,και αν πας τελικά μη ξεχάσεις να πας στο Pathos Lounge Bar όταν πέφτει ο ήλιος για ένα υπέροχο κοκτέιλ!o_O
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τραβα κοπελια κ μη σε νοιαζει θα περασεις υπεροχα στανταρ. Ετσι ελεγα κ εγω πριν παω περισι κ απο τοτε εχω παει 4 φορες τριήμερα τετραημερα κ θα ξαναπαω μαλλον οταν θασαι κ συ εκει. Πανηγύρι εχει στη χωρα ανημερα δεκαπενταυγουστο νομιζω. Γιορτάζει η εκκλησια πανω στο λοφο που θα ανέβεις στανταρ η Παναγία Γκρεμνιωτισσα
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι από τοτε εψαξα και εγω πολλά πράγματα για το νησι και πρέπει όντως να είναι πανεμορφο. Υπέροχες παραλίες, όμορφη χώρα και θέα από την Παναγία την Γκρεμνιώτισσα. Το μόνο που καταλαβα είναι ότι για να βρεις καλό φαγητό ψάχνεις με το δίκαννο. Είμαι αρκετά ενθουσιασμένη μπορώ να πω
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@ioanna@travel τι εννοεις; Μια χαρα φαγητο εχει... στη χωρα εχει ενα σωρο απο ταβερνες ως γκουρμεδιες (ας πουμε) κ μυλοποτα μη χασεις ταβερνα Δρακος κ salt restaurant. Αυτα ξερω αυτα εμπιστευομαι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όταν ψάχναμε για κάτι καλό στην Ίο απο πλευράς φαγητού, οι ιδιοκτήτες μας πρότειναν το Unique.
Όχι μόνο πολύ καλό φαγητό και ιδιαίτερα πιάτα, αλλά και ένα τρομερό μπαλκόνι στο Αιγαίο.
Χτισμένο ψηλά, προσφέρει τη καλύτερη θέα του νησιού. Έχω να θυμάμαι τα καλύτερα... Εντύπωση μου είχε κάνει επίσης ότι δεν ανέβαινε συμβατικό αμάξι, κι έπαιρνες τηλέφωνο για να έρθουν να σε παραλάβουν απο το παρκινγκ χαμηλά. Ευτυχώς εκείνη τη μέρα είχα νοικιάσει τζιπάκι με τετρακίνηση!
Ψάξε να το δεις αν υπάρχει ακόμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Πολλοί ντόπιοι έχουν οικογένειες κι εγώ πήγα με παιδί. Τι νησί είναι υπέροχο και αν δε θες να συναντήσεις έκτροπα σε μπαράκια που γίνονται τέτοια, πας πιο πέρα η πιο νωρίς για ύπνο. Αν μάλιστα ξυπνάτε κάπως νωρίς, οι παραλίες ως το μεσημέρι είναι άδειες γιατί κοιμούνται οι άτακτοι. Πηγαίνετε και μην το σκέφτεστε. Οπωσδήποτε ημερήσια στο Σικινο.
 

ioanna@travel

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Καλησπέρα παιδιά, ή μάλλον καλημέρα. Πήγαμε στην Ίο και δυστυχώς γυρίσαμε κιόλας Αθήνα. Τελικά είχατε δίκιο...το νησί είναι πανέμορφο. Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Έχει επιλογές για όλους, ήσυχα μέρη, αλλά και γεμάτα κόσμο. Με ενθουσίασαν οι παραλίες, όσες είδαμε, γιατί αυτή τη φορά επιλέξαμε να πηγαίνουμε σε μία κάθε ημερα (π.χ. όταν πήγαμε Μήλο για να τις προλάβουμε βλέπουμε 3 την ημέρα). επισκεφτήκαμε λοιπόν το Μαγγανάρι, υπέροχη παραλία και κατάλληλη για φωτογραφίες από το δρόμο ειδικά, αλλά και για περπάτημα, Κουμπάρα που δε με ενθουσίασε και Μυλοπότα δυο φορές γιατί μας άρεσαν τα νερά. Να σημειώσω για όσους δεν έχουν πάει και ενδιαφέρονται ότι Μηλοπότα πήγαμε πριν το μεσημερι και δεν είχε αρκετό κόσμο και την απολαύσαμε μια χαρα. Επίσης για Μυλοπότα συμβουλεύω μασκούλα γιατί έχει ωραίο βυθό, αλλα΄και κατάδυση σε όσους αρέσει. Φυσικά ανεβήκαμε στην Παναγία την Γκρεμιώτισσα και στα άλλα εκκλησάκια πιο πάνω για το ηλιοβασίλεμα. Αξιζει το ανέβασμα, η θέα πραγματικά σε ανταμείβει αν και δε θα συμφωνήσω με τους ντόπιους που επιμένανε ότι έχει καλύτερο ηλιβασίλεμα απο της Σαντορίνης! Επίσης το Pathos αξίζει για ηλιβασίλεμα και το Ios club, αλλά τσιμπιμένα να τα λέμε. Για φαγητό δοκιμάσαμε στη χώρα και ήταν μια χαρα, αλλά αυτό που μας ενθουσίασε ήταν το Βιλαέτι με καλές μερίδες, τέλεια γεύση και πολύ φιλικό και πρόσχαρο προσωπικό.Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάμε στον Ταφο του Ομήρου, διότι το αφήσαμε για τελευταία μέρα και η γουρουνίτσα που νοικιάσαμε, αν και πολλά κυβικά είχε θεματάκια και δε θα πήγαινε ως εκει. Γενικά με τη γουρούνα μια χαρά πηγαινοερχόμασταν και είχε την πλάκα του, αυτό που θέλαμε, αλλά αν πήγαινε ξανά, θα έπερνα αμάξι, για να μπορώ να πάω παντού εύκολα και γρήγορα. Θα τον επισκεφτώ την επόμενη φορά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom