Ύδρα Ύδρα τον Αυγουστο

Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα! Κλείσαμε με το αγόρι μου να παμε Ύδρα κατα τις 8 Αυγούστου για 5 ημέρες! Δεν έχω πάει ποτέ αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα! Έχετε προτάσεις όσον αφορά μέρη που πρέπει να επισκεφτούμε οπωσδήποτε; Φαγητά να δοκιμάσουμε; Τοπικά προιόντα να αγοράσουμε; Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες!! :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Για αρχή θες άνετα παπούτσια, οι μετακινήσεις γίνονται με γαϊδουράκια ή θαλάσσια ταξί-πύραυλους (και με αλμυρές τιμές). Κοντινή παραλία το Μανδράκι με το ξενοδοχείο Mira Mare, μπορείς να πας και με τα πόδια, (2χλμ) η μοναδική παραλία με άμμο. Πολύ ωραία είναι και στο Μώλο,βότσαλο και πρόσβαση από τη θάλασσα. Μέσα στην Ύδρα, δεν υπάρχει παραλία αλλά βράχια με τσιμέντο, πολύ ωραία όμως για μια βουτιά. Θα σου πρότεινα να πας στο ιστορικό μουσείο, στην είσοδο του λιμανιού, υπάρχει και εκκλησιαστικό και Βυζαντινό μουσείο, δεν έχω όμως άποψη. Πέρα όμως από τις παραλίες έχει καταπληκτικά σοκάκια, που αξίζει να τα εξερευνήσεις και να θαυμάσεις την αρχιτεκτονική του νησιού.
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Κι εμένα μου άρεσε πολύ η ιδέα του να περπατάμε και να εξευρευνούμε το νησί για αυτό και το προτίμησα! Το μόνο που με ανησυχεί ειναι ότι γνωρίζω ότι είναι ακριβό νησί ως προς το φαγητό και την διασκέδαση... Έχω κάνει έναν προυπολογισμό αλλά είμαι ανοιχτή σε προτάσεις!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα ήθελα να σου δώσω μερικά έξτρα tips για την Ύδρα που ξεφεύγουν ίσως λίγο από την πεπατημένη:
1. Με θαλάσσιο ταξί, πήγαινε στις παραλίες Άγιος Νικόλαος και Μπίστι...Είναι πραγματικά υπέροχες με άμμο και βοτσαλάκι και γύρω γύρω πεύκα!!! (ειδικά στο Μπίστι). Ναι ναι...το νησί έχει και πράσινο αν και εκ πρώτης όψεως δεν του φαίνεται
2. Επειδή βλέπω ότι είστε του περπατήματος, αναζητήστε τα μονοπάτια για τα ενδιαφέροντα μοναστήρια του νησιού. Το πιο κοντινό είναι ο Άγιος Νικόλαος νομίζω...θα πάτε από μονοπάτι που ξεκινάει από το Μανδράκι. Εάν είστε και ολίγον της ορειβασίας αναζητήστε τα μοναστήρια της Αγίας Ευπραξίας και του Προφήτη Ηλία στο βουνό Ερως στο υψηλότερο σημείο του νησιού, στο δεύτερο νομίζω φυλακίστηκε και ο Κολοκοτρώνης το 1821
3. Οπωσδήποτε να πάτε στο Ιστορικό Μουσείο όπως είπε και ο/η viaggi πιο πάνω και να δείτε στον όροφο του τη μόνιμη πινακοθήκη αλλά και τη συλλογή με τις τοπικές ενδυμασίες. Αναζητήστε όμως και το αρχοντικό του Τομπάζη, στο οποίο είναι το παράρτημα της Σχολής Καλών Τεχνών και έχει και περιοδικές εκθέσεις μάλιστα. Γενικότερα ψάξτε να δείτε τι θα έχει από εκθέσεις το νησί το καλοκαίρι. Έχει κάθε καλοκαίρι και έχουν πάντα ενδιαφέρον. Να θυμήσω εδώ πως ο μεγάλος μας ζωγράφος Παναγιώτης Τέτσης που έφυγε πρόσφατα ήταν Υδραίος
Τελευταίο κάτι κλασικό:
4. Απογευματινό καφεδάκι στο καφε Υδρονέτα με φόντο το ηλιοβασίλεμα...απλά μαγεία.
Σε κάθε περίπτωση να φοράτε καλά παπούτσια και να προετοιμαστείτε και για ολίγον "αλμυρές τιμές" στις παρεχόμενες υπηρεσίες. Σίγουρα δεν είναι από τα φθηνότερα νησιά της πατρίδας μας αλλά πάντα αξίζει να την επισκεφθείς
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Θα ήθελα να σου δώσω μερικά έξτρα tips για την Ύδρα που ξεφεύγουν ίσως λίγο από την πεπατημένη:
1. Με θαλάσσιο ταξί, πήγαινε στις παραλίες Άγιος Νικόλαος και Μπίστι...Είναι πραγματικά υπέροχες με άμμο και βοτσαλάκι και γύρω γύρω πεύκα!!! (ειδικά στο Μπίστι). Ναι ναι...το νησί έχει και πράσινο αν και εκ πρώτης όψεως δεν του φαίνεται
2. Επειδή βλέπω ότι είστε του περπατήματος, αναζητήστε τα μονοπάτια για τα ενδιαφέροντα μοναστήρια του νησιού. Το πιο κοντινό είναι ο Άγιος Νικόλαος νομίζω...θα πάτε από μονοπάτι που ξεκινάει από το Μανδράκι. Εάν είστε και ολίγον της ορειβασίας αναζητήστε τα μοναστήρια της Αγίας Ευπραξίας και του Προφήτη Ηλία στο βουνό Ερως στο υψηλότερο σημείο του νησιού, στο δεύτερο νομίζω φυλακίστηκε και ο Κολοκοτρώνης το 1821
3. Οπωσδήποτε να πάτε στο Ιστορικό Μουσείο όπως είπε και ο/η viaggi πιο πάνω και να δείτε στον όροφο του τη μόνιμη πινακοθήκη αλλά και τη συλλογή με τις τοπικές ενδυμασίες. Αναζητήστε όμως και το αρχοντικό του Τομπάζη, στο οποίο είναι το παράρτημα της Σχολής Καλών Τεχνών και έχει και περιοδικές εκθέσεις μάλιστα. Γενικότερα ψάξτε να δείτε τι θα έχει από εκθέσεις το νησί το καλοκαίρι. Έχει κάθε καλοκαίρι και έχουν πάντα ενδιαφέρον. Να θυμήσω εδώ πως ο μεγάλος μας ζωγράφος Παναγιώτης Τέτσης που έφυγε πρόσφατα ήταν Υδραίος
Τελευταίο κάτι κλασικό:
4. Απογευματινό καφεδάκι στο καφε Υδρονέτα με φόντο το ηλιοβασίλεμα...απλά μαγεία.
Σε κάθε περίπτωση να φοράτε καλά παπούτσια και να προετοιμαστείτε και για ολίγον "αλμυρές τιμές" στις παρεχόμενες υπηρεσίες. Σίγουρα δεν είναι από τα φθηνότερα νησιά της πατρίδας μας αλλά πάντα αξίζει να την επισκεφθείς
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! Γενικα μας αρέσουν πολυ τα μουσεία όποτε θα παμε σίγουρα!Οσο περισσότερα μαθαίνω απο σας , τοσο πιο πολυ μου αρεσει όποτε ανυπομονώ να πάω! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom