Αίγυπτος ΑΙΓΥΠΤΟΣ- διαπλέοντας το Νείλο και δραπετεύοντας από την Ταχρίρ

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Παναγιά μου!!! Ουτε που θέλω να σκέφτομαι τι θα επακολουθήσει!!!
Τις πληροφορίες μανδαμ για το πρακτορείο που σου ζήτησα να τις ξεχάσεις. Δεν ενδιαφερομαι.- Ουτε ΚΑΝ εγώ! (φτού στον κόρφο μου).
Επίσης απαιτώ κατά λεξη τα μπινελίκια. Λεω να παω μούτσος σε καράβια -παιδικό μου όνειρο- και θέλω να ξέρω πως να εκφράζομαι. Για πες...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Αχ vario, δωσε λιγο συνεχεια.. Θα φυγει ο γειτονας διακοπες και θα κλεισει το μοντεμ..! :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Η αληθεια ειναι οτι η ελλειψη τουριστων στην πτηση μας, μας προβληματισε καπως, αλλα αποφασισαμε να το προσπερασουμε... Αφου ειχαμε και τις διαβεβαιωσεις του Τακη βλεπεις... Για να διασκεδασουμε την ανησυχια μας αστειευομασταν οτι οσοι αποφευγουν την Αιγυπτο για τουρισμο ειναι απλως κοτες, ενω εμεις μαγκιτες (τρομαρα μας).

Μετα απο μολις 2 ωρες πτησης προσγειωθηκαμε στο Καϊρο. Ερημος, αμμος, σκονη... Αυτη ειναι η πρωτη εικονα που αποκομιζεις απο το Καϊρο απο ψηλα... Ειχα απιστευτη ανυπομονησια να ξαναδω την τοσο αγαπημενη πολη και να κανω συγκρισεις για το ποσο αλλαξε στα 20 χρονια που περασαν απο το πρωτο μου ταξιδι. Ομως δεν θα την βλεπαμε ακομα, θα παραμεναμε στο αεροδρομιο μιας και σε 2,5 ωρες ηταν προγραμματισμενη η εσωτερικη πτηση που θα μας μετεφερε στο Λουξορ απ' οπου θα ξεκινουσε την επομενη μερα η κρουαζιερα στο Νειλο. Οι 2 ωρες αναμονης μεταξυ των πτησεων υπολογιζαμε οτι θα περναγαν νερακι με παραλαβη αποσκευων, εκ νεου τσεκ ιν (μη ρωτησετε γιατι οι πτησεις κλειστηκαν ξεχωριστα, απο εδω και στο εξης οπου εχετε απορια η απαντηση ειναι μια: "Τακης") εκδοση βιζα, αλλαγη συναλλαγματος και καφεδακι. Αμ δε!

Η μια απο τις 2 αποσκευες μας δεν εμφανιστηκε ποτε... Οταν πια ολοι οι συνεπιβατες μας παρελαβαν τις βαλιτσες τους και μειναμε πλεον μονοι κι ερημοι μπροστα σε εναν ιμαντα που επαψε πια κι αυτος να γυριζει, κρυος ιδρωτας μας ελουσε!
Ξενερωμενοι με την τροπη του ταξιδιου πριν καλα καλα αυτο ξεκινησει, κατευθυνθηκαμε στο γραφειο απωλεσθεντων για να δηλωσουμε την απωλεια, σκεφτομενοι παραλληλα "αντε και βρεθηκε η βαλιτσα, εμεις πως στην ευχη θα την παραλαβουμε αφου απο αυριο κιολας και για 5 μερες θα ειμαστε εν πλω?".
Τελοσπαντων, αφου συμπληρωσαμε τα σχετικα με ρυθμους χελωνας, ξεκιναμε να φυγουμε επιτελους απο την αιθουσα αφιξεων οπου βολοδερναμε τοση ωρα με αποτελεσμα να προλαβαινουμε πια οριακα την επομενη πτηση μας.
Κι ετσι οπως στριβουμε βιαστικοι βιαστικοι, τι να δουμε? Την αγνοουμενη βαλιτσα να γυριζει ξεχασμενη στον ιμαντα μιας ασχετης πτησης ερχομενης απο Σαουδικη Αραβια. Χαρα! Ανακουφιση! Συγκινηση!! Την αρπαξαμε και οπου φυγει φυγει... Καθως δεν μας επαιρνε για επιπλεον καθυστερησεις, δεν ενημερωσαμε καν το Τμημα Απωλεσθεντων οτι η αποσκευη μας βρεθηκε... αλλα κι αυτοι, φοβεροι επαγγελματιες, δεν μπηκαν καν στον κοπο να ενημερωσουν ποτε εκεινους τους 2 ταλαιπωρους Ελληνες για την τυχη της χαμενης τους βαλιτσας.

Του σκοτωμου αγορασαμε βιζα, καναμε τσεκ ιν και μετα απο λιγη ωρα ημασταν πια στον αερα.

Οταν φτασαμε στο Λουξορ και βγηκαμε απο το αεροδρομιο η ωρα ηταν 19.00 αλλα ειχε ηδη νυχτωσει... (Στην Αιγυπτο, τον Ιουνιο τουλαχιστον, νυχτωνει νωρις αλλα βεβαια ξημερωνει και νωρις... απο τις 5 παρα)...
Ο Τακης ειχε στειλει εναν οδηγο να μας παραλαβει και να μας μεταφερει στο ξενοδοχειο...
Με πολυ λαχταρα να "ρουφηξω" εικονες της πολης κατα τη διαδρομη μεχρι το ξενοδοχειο, τρωω ενα ακομα ξενερωμα... Το Λουξορ εμοιαζε με πολη-φαντασμα... δεν συζητω καν για τουριστες που ηταν ανυπαρκτοι, αλλα και οι ντοπιοι ηταν ελαχιστοι... Ακομη και τα καφενεια που αλλοτε εσφυζαν απο κοσμο (αυτο το θυμομουν χαρακτηριστικα απο το προηγουμενο ταξιδι αλλα ειναι συνηθες σχεδον σε ολες τις μουσουλμανικες χωρες), τωρα ειχαν μεσα 2-3 ατομα το πολυ...

Δειλα-δειλα ξεκιναω κουβεντα στον οδηγο:
-δεν βλεπω και πολυ κοσμο
-δεν εχει καθολου τουρισμο τωρα
-οταν λετε τωρα... εννοειτε Ιουνιο?
-οχι εννοω απο την Επανασταση και μετα...
ανταλαζουμε ματιες με τον husband και συνεχιζω...
-μα δεν εχουν ησυχασει τα πραγματα?
-καταστραφηκαμε κυρια! καταστραφηκαμε! κανεις δεν ερχεται πια! ολοι φοβουνται! τα πλοια που εκαναν κρουαζιερα στο Νειλο ηταν 220 και δουλευουν πια τα 20, τα ξενοδοχεια υπολειτουργουν... πειναμε...
-..........
-μας κατεστρεψε ο Μορσυ, μας πηρε και τα λιγα που ειχαμε.... αλλα θα αλλαξει αυτο!
-Τι εννοειτε?
-Την αλλη Κυριακη... Θα γινει η νεα Επανασταση!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ήθελα να σε έβλεπα εκείνη τη στιγμή! Πες μου οτι γυρίσατε επι τόπου στο αεροδρόμιο και φύγατε...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Ήθελα να σε έβλεπα εκείνη τη στιγμή! Πες μου οτι γυρίσατε επι τόπου στο αεροδρόμιο και φύγατε...
Εν τω μεταξυ οπως ειχε προγραμματισθει το ταξιδι μας τυχαινε να ειμαστε στο Καϊρο ακριβως το που-σου-κου της "νεας Επαναστασης"...
Απο την μια μερια ανησυχησα, απο την αλλη σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραια εμπειρια να παω στη διαδηλωση να βγαλω φωτος (ειμαι αρρωστη το ξερω :p )... ουσιαστικα φοβηθηκα πραγματικα την τελευταια μερα οπου μας φυγαδευσαν ολους (τους ελαχιστους) τουριστες του Καϊρου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εν τω μεταξυ οπως ειχε προγραμματισθει το ταξιδι μας τυχαινε να ειμαστε στο Καϊρο ακριβως το που-σου-κου της "νεας Επαναστασης"...
Απο την μια μερια ανησυχησα, απο την αλλη σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραια εμπειρια να παω στη διαδηλωση να βγαλω φωτος (ειμαι αρρωστη το ξερω :p )... ουσιαστικα φοβηθηκα πραγματικα την τελευταια μερα οπου μας φυγαδευσαν ολους (τους ελαχιστους) τουριστες του Καϊρου...
Mην αποκαλύπτεις τα χαρτιά σου...Σιγά σιγά να έχουμε αγωνία για την συνέχεια!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γεια σου ρε Vario-περιπέτεια! Ανυπομονώ για τα χειρότερα! :p
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
To τριτο μερος που ειναι?? :3476:

αντε αντε μας τρωει η αγωνια..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αντε βρε κοριτσι μου σωνε, γραψε κατι. Ή μηπως εφυγες για συνταγμα μπας και ξεκινησει και η δικη μας επανασταση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom