Αίγυπτος ΑΙΓΥΠΤΟΣ- διαπλέοντας το Νείλο και δραπετεύοντας από την Ταχρίρ

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805

Αν εχεις τετοιους "φιλους" τι να τους κανεις τους εχθρους...
Για να ακριβολογω οπου "φιλος" εννοω γνωστος-συνεργατης του husband που εχει ενα απο τα πιο γνωστα ταξιδιωτικα πρακτορεια στην Αιγυπτο (δεν το αναφερω καν... μην σας παρω και σας στον λαιμο μου) ο οποιος εδω και πολυ καιρο μας προσκαλουσε στην Αιγυπτο (καλα οχι οτι θα μας φιλοξενουσε, ως πελατες του πρακτορειου του) υποσχομενος ενα αλησμονητο ταξιδι.
Καπου εδω να πω οτι ονειρο της ζωης μου ηταν απο 10 χρονων να επισκεφθω την Αιγυπτο... ναι ναι, αντι για Ντισνευλαντ ονειρευομουν Πυραμιδες, Αμπου Σιμπελ και φελουκες στο Νειλο ... Λιγο πριν τελειωσω το σχολειο το ονειρο εγινε πραγματικοτητα... Μετα απο εκει λοξοδρομησα προς εξωτικα νησια με φοινικες και τυρκουαζ νερα, αλλα η Αιγυπτος ηταν-ειναι και θα ειναι ταξιδι-σταθμος...
Ετσι, κατι που περασαν 20 χρονια απο την πρωτη φορα που επισκεφθηκα αυτη την υπεροχη χωρα (οριστε αποκαλυπτεται και η ηλικια μου), κατι που ο husband δεν ειχε παει ποτε Αιγυπτο, κατι που οι τιμες που μας εδωσε ο "φιλος" ηταν ακρως δελεαστικες (πολυ τζαμπέ η αληθεια ειναι), κατι που δεν υπαρχουν προοπτικες να κανουμε και πολλα-πολλα ταξιδια στο εξωτερικο πλεον, κατι που στην ανησυχια μας για την κατασταση στην Αιγυπτο ο "φιλος" μας καθησυχαζε:

-"Τακη πως ειναι η κατασταση στην Αιγυπτο?"
-"Ολα καλα... μια χαρα... εχουν ησυχασει τα πραγματα"
-"Τακη να ερθουμε ή θα εχουμε προβληματα?"
-"Και βεβαια να ερθετε, κανενα προβλημα"
ε το αποφασισαμε....
Και ετσι ενα ζεστο κυριακατικο μεσημερακι του Ιουνιου βρεθηκαμε στο αεροδρομιο Ελ. Βεν. και μπροστα στο γκισε της Egypt Air με ελαχιστους ταξιδιωτες και κανεναν τουριστα...




 

Attachments

Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Επιτέλους.... να διαβάσουμε και κάτι....
Να'σαι καλά ακούραστη vario
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο που παντα δε μας ξεχνας και μας γραφεις στορυζ! Να σου πω, βαλε και φωτος.... Και εμενα ειναι ονειρο η συγκεκριμενη χωρα....
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
πεθαίνω με την παραστατικότητα που τα γράφεις, σαν να σ'έχω μπροστά μου!!!!! Δώσε Egypt στο λαό όπως μόνο εσύ ξέρεις!!!!!!! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
-"Τακη πως ειναι η κατασταση στην Αιγυπτο?"
-"Ολα καλα... μια χαρα... εχουν ησυχασει τα πραγματα"

:haha: :haha:
Υποψιάζομαι ότι το ταξίδι θα σας μείνει αλησμόνητο όπως σας υποσχέθηκε ο Τάκης!
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
:haha: :haha:
Υποψιάζομαι ότι το ταξίδι θα σας μείνει αλησμόνητο όπως σας υποσχέθηκε ο Τάκης!
Οσο γι'αυτο... Αλλα κι εμεις του Τακη αλησμονητοι πρεπει να του μειναμε με τα μπινελικια (σικ) που του χωσαμε!! ;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δωσεεεεεε Αιγυπτο στο λαο! αντε αντε καθυστερεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom