Αίγινα Σπέτσες Αίγινα ή Σπέτσες

Αίγινα ή Σπέτσες

  • Σπέτσες

    Votes: 4 80,0%
  • Αίγινα

    Votes: 1 20,0%

  • Total voters
    5

dimitris sil

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Καλημέρα. Σκέφτομαι με την παρέα μου να διαλέξουμε για τις καλοκαιρινές διακοπές ΄ένα νησί του Αγροσαρωνικού που είναι σχετικά κοντά στον Πειραιά, Αίγινα ή Σπέτσες. Θα πάμε ή την άλλη βδομάδα ή την τελευταία βδομάδα του Αυγούστου. Όποιοι γνωρίζεται θέλω να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά στο καθένα από τα δυο αυτά νησιά. Αν καταλήξουμε Αίγινα μια από τις ημέρες που θα μείνουμε εκεί θα πάμε αυθημερόν ίσως στο διπλανό νησί στο Αγκύστρι. Αν καταλήξουμε Σπέτσες μια από τις ημέρες που θα μείνουμε εκεί θα πάμε ίσως αυθημερόν στην 'Υδρα. Οι Σπέτσες είναι πολύ μικρότερο νησί από την Αίγινα και πιστεύω δεν είναι για πάνω από 2 με 3 ημέρες. Για την Αίγινα δεν ξέρω αν θέλει κανείς να την γυρίσει σχεδόν όλη πόσες ημέρες χρειάζεται. Υπάρχει νυχτερινή διασκέδαση στα δυο αυτά νησιά ;;; Σίγουρα δεν περιμένω κάτι ξέφρενο σε σχέση με την νυχτερινή ζωή τους....Από παρααλίες τι παίζει στο καθένα από αυτά τα δυο νησιά? Οι παραλίες είναι με αμμουδιά ή με βότσαλο ? Και από συγκοινωνίες με λεωφορείο πόσο υπάρχουν στα δυο αυτά νησιά? Ευχαριστώ για την ανάγνωση περιμένω τις απαντήσεις σας!!!!
 
Last edited:

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ψήφισα πριν διαβάσω το ερώτημα :haha:
οι Σπέτσες είναι πανέμορφο νησί με πολλές παραλίες ( οχι τέλεια νερά αλλά πολύ ωραίες) θα βρείς και αμμουδιά και βότσαλο δεν μπορείς να κυκλοφορείς με αμάξι μόνο με δίκυκλο ή πεζός και αν θυμάμαι καλά έχει και λεωφορείο
τιμές κάπως τσιμπημένες, πολύ όμορφο νησί και με έντονη διασκέδαση τουλάχιστον λίγα χρόνια πριν ( με τον covid άλλαξαν πολλά) για 2-3 μέρες είναι καλά να μείνεις και αξίζει πάρα πολύ να πας ύδρα και να κάνεις και εκεί μια διανυκτέρευση

Αίγινα είναι πιο μεγάλο νησί αλλά δεν έχει καμία σχέση σε ομορφιά κι κόσμο με τις Σπέτσες, μου είχε φανεί πολύ αδιάφορο εκτός από το κομμάτι Πέρδικα χωρίο με λιμανάκι κι από εκεί με καραβάκι μπορείς να πας στη Μονή που έχει τέλεια νερά. Αγκίστρι σίγουρα είναι πολύ ωραίο να πάτε και να κάνετε επίσης διανυκτέρευση . σίγουρα πιο οικονομικοί προορισμοί αλλά θα διάλεγα Σπέτσες και πάλι Σπέτσες
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σπέτσες με μονοήμερη στην ΄Υδρα είναι πιο καλός συνδυασμός απο πλευράς ποικιλίας,παραλιών,διασκέδασης κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom