Αργεντινή Βραζιλία Βραζιλία - Αργεντινή

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαίρομαι που ανέβηκε η Βραζιλία στα μάτια σου :D ψήσου να πάμε μαζί μια Chapada Diamantina μαζί που την αμέλησα την προηγούμενη φορά.
Μέσα! Στο τσακ αποκλείστηκε από το προσεχές ταξίδι. Πού να πρωτοδιαλέξεις και τοπία στη Βραζιλία, δύσκολα πράγματα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Το σκεπτικο ειναι 4 μερες αργεντινη, 2 - 3 ιγκουασου κ μετα βραζιλια. Γι αυτο λεω στον @Yorgos να μας πει τα must με τον δικο του τροπο. Ακομα τωρα κανονιζω οποτε υπαρχει περιθωριο στο προγραμμα. Επειδη ταξιδευω κυριως για να συναντησω ανθρωπους, να δω μερη, κουλτουρες και να δοκιμασω ο,τι υπαρχει σε street food ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους προτασεις. Και μονο που κατω απο ταξιδιωτικη ιστορια με το συγκεκριμενο θεμα συζηταμε για βραζιλια - αργεντινη, σημαινει οτι ενα post απο καποιον που ξερει πραγματικα τι αξιζει κ τι οχι ειναι αναγκαιο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το σκεπτικο ειναι 4 μερες αργεντινη, 2 - 3 ιγκουασου κ μετα βραζιλια. Γι αυτο λεω στον @Yorgos να μας πει τα must με τον δικο του τροπο. Ακομα τωρα κανονιζω οποτε υπαρχει περιθωριο στο προγραμμα. Επειδη ταξιδευω κυριως για να συναντησω ανθρωπους, να δω μερη, κουλτουρες και να δοκιμασω ο,τι υπαρχει σε street food ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους προτασεις. Και μονο που κατω απο ταξιδιωτικη ιστορια με το συγκεκριμενο θεμα συζηταμε για βραζιλια - αργεντινη, σημαινει οτι ενα post απο καποιον που ξερει πραγματικα τι αξιζει κ τι οχι ειναι αναγκαιο
Εγώ θα έκανα 3 μέρες (γεμάτες) Μπουένος Άιρες (μη χάσετε το Τίγρε) και μετά, όσο είμαι Αργεντινή, θα πήγαινα να δω το Perito Moreno (πτήση για Calafate, συνήθως μετ' επιστροφής από BUE δεν είναι πάνω από 120-170€) και με την ευκαιρία θα πήγαινα και Rios de Hielo, που είναι εκεί κοντά.

Ιγκουασού μια διανυκτέρευση είναι αρκετή για μένα.

Δεν ξέρω πόσες μέρες έχετε ακόμη για τη Βραζιλία αλλά για πρώτη φορά εγώ θα έκανα:
Ρίο 3
Ilha Grande 3
Bonito 2
Lencois Maranhenses και γύρω 3
κι αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και Fernando de Noronha άλλες 3

Οπότε με αυτά έχεις 14 στη Βραζιλία και 5 στην Αργεντινή (3 Μπ.Άιρες και 2 Calafate), το σύνολον 19 μέρες.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
Εγώ θα έκανα 3 μέρες (γεμάτες) Μπουένος Άιρες (μη χάσετε το Τίγρε) και μετά, όσο είμαι Αργεντινή, θα πήγαινα να δω το Perito Moreno (πτήση για Calafate, συνήθως μετ' επιστροφής από BUE δεν είναι πάνω από 120-170€) και με την ευκαιρία θα πήγαινα και Rios de Hielo, που είναι εκεί κοντά.

Ιγκουασού μια διανυκτέρευση είναι αρκετή για μένα.

Δεν ξέρω πόσες μέρες έχετε ακόμη για τη Βραζιλία αλλά για πρώτη φορά εγώ θα έκανα:
Ρίο 3
Ilha Grande 3
Bonito 2
Lencois Maranhenses και γύρω 3
κι αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και Fernando de Noronha άλλες 3

Οπότε με αυτά έχεις 14 στη Βραζιλία και 5 στην Αργεντινή (3 Μπ.Άιρες και 2 Calafate), το σύνολον 19 μέρες.
@Yorgos πολυ ωραια προταση κ ιδιως πολυ κατατοπιστικη για καποιον που επισκεπτεται πρωτη φορα αυτες τις χωρες. Μου φαινεται ομως οτι αργεντινη θα μεινω μονο μπουενος αιρες (τιγκρε εννοειται). Κατα τα λοιπα θελω να βγαλω κ εσωτερικο αεροπορικο για ιγκουασου οποτε ποσα αεροπορικα βγαλω οεο; Για Ελλαδα - Μπουενος Αιρες ποια θεωρεις μια νορμαλ τιμη αεροπορικου απο τωρα για τον αυγουστο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos πολυ ωραια προταση κ ιδιως πολυ κατατοπιστικη για καποιον που επισκεπτεται πρωτη φορα αυτες τις χωρες. Μου φαινεται ομως οτι αργεντινη θα μεινω μονο μπουενος αιρες (τιγκρε εννοειται). Κατα τα λοιπα θελω να βγαλω κ εσωτερικο αεροπορικο για ιγκουασου οποτε ποσα αεροπορικα βγαλω οεο; Για Ελλαδα - Μπουενος Αιρες ποια θεωρεις μια νορμαλ τιμη αεροπορικου απο τωρα για τον αυγουστο;
Έχεις αργήσει, ειδικά για φέτος. Δεν έχω ιδέα , με 800 θα πετούσα τη σκουφια μου.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Μιας και έχω την Αργεντινή σχετικά πρόσφατη (2 χρόνια πίσω). θα έλεγα να βάλεις και Ushuaia, δηλαδή γη του πυρός. Δεν είναι κάτι που δεν θα δεις αλλού ,αλλά είναι το αίσθημα ότι έφτασες στου διαόλου τη μάνα που σε κάνει να λες ότι αξίζει. Eγώ είχα νοικιάσει και αυτοκίνητο (που κόντεψα να φύγω σε γκρεμό ) και είχα κάνει όλη τη ruta J και καταλήγει τέρμα άκρη αντλαντικού και αυτή η αίσθηση απεραντοσύνης είναι κάτι που δύσκολα ξεχνάς.

Μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες για να καταλάβεις τι περίπου θα δεις.
 

Attachments

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
@Yorgos δεν βρισκω με 800 με τιποτα...
@zade οι φωτογραφιες με τους πιγκουινους δεν υπαρχουν..οντως τους βλεπεις απο τοσο κοντα;
Παντως, δεν εχω τοσες μερες για να το κανω αυτην την φορα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
@Yorgos δεν βρισκω με 800 με τιποτα...
@zade οι φωτογραφιες με τους πιγκουινους δεν υπαρχουν..οντως τους βλεπεις απο τοσο κοντα;
Παντως, δεν εχω τοσες μερες για να το κανω αυτην την φορα.
Έβγαλε η Turkish από Σόφια για Sao Paulo με 391 ευρώ, με εξαιρετική διαθεσιμότητα Οκτώβρη-Νοέμβρη και τέλος Γενάρη-Απρίλη 2023...

Brazilian Summer 2023! Cheap 4* Turkish Airlines full-service flights from Sofia to Sao Paulo from just €391!

Πολύ καλό, πολύ καλό...
 
D

Delmem38110

Guest
@Yorgos δεν βρισκω με 800 με τιποτα...
@zade οι φωτογραφιες με τους πιγκουινους δεν υπαρχουν..οντως τους βλεπεις απο τοσο κοντα;
Παντως, δεν εχω τοσες μερες για να το κανω αυτην την φορα.
αν πας εκεί κάτω καλοκαίρι δικό μας, χειμώνα δικό τους κει έχει χρήματα να σπαταλήσεις...
Arakur | Resort & Spa
★★★★★ Arakur Ushuaia Resort & Spa, Ουσουάια, Αργεντινή
με θέα το κανάλι.
 

annoula

Member
Μηνύματα
227
Likes
495
αν πας εκεί κάτω καλοκαίρι δικό μας, χειμώνα δικό τους κει έχει χρήματα να σπαταλήσεις...
Arakur | Resort & Spa
★★★★★ Arakur Ushuaia Resort & Spa, Ουσουάια, Αργεντινή
με θέα το κανάλι.
Αληθεια τι θερμοκρασιες θα χει εκει τον Αυγουστο ; πρεπει να παρω χειμερινα;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom