Αίγυπτος Αίγυπτος -ερωτήσεις

ΝέναΛυ

Member
Καλημέρα σας, είμαι η Νένα και θα ήθελα να ταξιδεψω στην Αίγυπτο, πρώτη φορά θα βγω εκτός ευρωπαϊκής ζώνης και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το ταξίδι μου.
-Θα έχω δικά μου άτομα εκεί που προσφέρονται να με φιλοξενήσουν είναι εφικτό αυτό; Ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ξενοδοχείο για να μην υπάρχει πρόβλημα;

-Επίσης να κλείσω εισιτήρια μόνη ή σε γραφείο για καλύτερη εξυπηρέτηση;

-Και τέλος PCR Test μπορώ να κάνω στο αεροδρόμιο; Και αν ναι μπορώ την ημέρα της πτήσης? Γιατί θα βρίσκομαι εκτός Καΐρου όλες τις μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

fotast

Member
Καλημέρα σας, είμαι η Νένα και θα ήθελα να ταξιδεψω στην Αίγυπτο, πρώτη φορά θα βγω εκτός ευρωπαϊκής ζώνης και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το ταξίδι μου.
-Θα έχω δικά μου άτομα εκεί που προσφέρονται να με φιλοξενήσουν είναι εφικτό αυτό; Ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ξενοδοχείο για να μην υπάρχει πρόβλημα;

-Επίσης να κλείσω εισιτήρια μόνη ή σε γραφείο για καλύτερη εξυπηρέτηση;

-Και τέλος PCR Test μπορώ να κάνω στο αεροδρόμιο; Και αν ναι μπορώ την ημέρα της πτήσης? Γιατί θα βρίσκομαι εκτός Καΐρου όλες τις μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες.

Φυσικά μπορείς να μείνεις όπου θέλεις.

Για εισιτήρια καλύτερα κατευθείαν απο το site της αεροπορικής.

Αν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού(ευρωπαίκό) δεν χρειάζεται PCR.Πότε θα ταξιδέψεις;

ΝέναΛυ

Member
Δεν έχω κάνει εμβόλιο για αυτό ρωτάω για pcr και έψαξα και δεν θα χρειαστώ καραντίνα, το έχω περάσει και πριν 4 μήνες (έληξε βέβαια το πιστοποιητικό νοσησης).
Τώρα θα κλείσω για Μάιο σκέφτομαι, ή τέλει Απριλίου

fotast

Member
Δεν έχω κάνει εμβόλιο για αυτό ρωτάω για pcr και έψαξα και δεν θα χρειαστώ καραντίνα, το έχω περάσει και πριν 4 μήνες (έληξε βέβαια το πιστοποιητικό νοσησης).
Τώρα θα κλείσω για Μάιο σκέφτομαι, ή τέλει Απριλίου
Τότε θα πρέπει να ψάξεις για pcr. Εχουν γραφτεί κάποια πράγματα εδώ αλλά μάλλον δεν σε καλύπτουν γιατί το τεστ έγινε μέσω ξενοδοχείου.

Αίγυπτος - Αίγυπτος Φεβρουάριος 2021

ΝέναΛυ

Member
Κάτι πρέπει να υπάρχει λογικά και για τα άτομα που δεν έχουν ξενοδοχείο, θα το ψάξω , ευχαριστώ πολύ πάντως

fotast

Member
Κάτι πρέπει να υπάρχει λογικά και για τα άτομα που δεν έχουν ξενοδοχείο, θα το ψάξω , ευχαριστώ πολύ πάντως
Αφού έχεις δικά σου άτομα εκεί και θα φιλοξενηθείς,θα βρείς λύση.Σε ποιά πόλη θα μείνεις;

ΝέναΛυ

Member
Στην Ισμαηλια, είναι 2 ώρες περίπου μακριά απτό Καιρό, έκλεισα και τα εισιτήρια μου και φεύγω Μάιο, όλα καλά με την αεροπορική εταιρεία, με έπιασε ένα δέος αλλά όλα καλά θα πάνε 💫

ΝέναΛυ

Member
Το κλείσαμε το εισιτήριο για Αίγυπτο 🎉✈ Φευγω τον Μάιο, είμαι ενθουσιασμένη και παράλληλα αγχωμένη που θα πραγματοποιήσω ένα ονειρεμένο ταξίδι, οποία συμβουλή από άτομα που έχουν ταξιδέψει στο παρελθόν θα μου ήταν χρήσιμη 😊

fotast

Member
Στην Ισμαηλια, είναι 2 ώρες περίπου μακριά απτό Καιρό, έκλεισα και τα εισιτήρια μου και φεύγω Μάιο, όλα καλά με την αεροπορική εταιρεία, με έπιασε ένα δέος αλλά όλα καλά θα πάνε 💫
Φυσικά θα πάνε όλα καλά.Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.

vlassis

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Χιλη
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Θα μπω Αίγυπτο από Αλεξάνδρεια. Για το θέμα του Ιντερνετ τι πρέπει να κάνω? Μπορώ να αγοράσω κάποια Σιμ στο Αεροδρόμιο? Και εάν ξέρετε πόσο κάνει η κάρτα? Να χρησιμοποιήσω Revolut?

Επόμενο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου.
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Θα μπω Αίγυπτο από Αλεξάνδρεια. Για το θέμα του Ιντερνετ τι πρέπει να κάνω? Μπορώ να αγοράσω κάποια Σιμ στο Αεροδρόμιο? Και εάν ξέρετε πόσο κάνει η κάρτα? Να χρησιμοποιήσω Revolut?
esim
κανονική σιμ

ναι για ρεβολουτ.

mourohavlos

Member
Καλησπέρα στην παρέα,

Κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν με συμφέρει να χρησιμοποιήσω την κάρτα της Aegean (έχω την καινούργια την χρυσή με 80 Ευρώ συνδρομή) για να αγοράσω εισiτήρια...Αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι έχω δωρεάν ταξιδιωτική ασφάλιση;;; Τι καλύπτει όμως η συγκεκριμένη ασφάλιση;

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω και μια χρυσή κάρτα πιστωτική της Alpha bank που η Aegean ειναι βασικός συνεργάτης της Alpha και δίνει πόντους x8 με τη συγκεριμένη κάρτα που έχω και όχι x4 που δίνει η πιστωτική της Aegean.

Τελικά συμφέρει να αγοράζω εισiτήρια με την κάρτα της Aegean;;
Χωρίς τραπεζική κάρτα Aegean δε μπορείς να μετατρέπεις bonus πόντους σε μίλια

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.397
Μέλη
37.150
Νεότερο μέλος
filitsad