Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Σε όλα αυτά να προσθέσω και το υπέροχο πάρκο Al-Azhar, κοντά στην ισλαμική συνοικία, με υπέροχη θέα στη πόλη, την ακρόπολη με το κάστρο και τα τζαμιά τριγύρω....με ταξάκι πας και φεύγεις και είναι πολύ όμορφα για βόλτα και καφέ-παγωτό. Τίγκα και στα πιτσιρίκια φυσικά με τους γονείς τους...
Al-Azhar Park in Cairo, Egypt
 

olgaki88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
κουβα!!
καλησπερα καλησπερα!!
σε λιγες μερες φευγω για αιγυπτο.. ενα ταξιδι- ονειρο ζωης!! :)
το προβλημα ειναι πως ο προορισμος που επιλεξαμε ειναι το sharm el sheikh.:roll:
θα μεινουμε εκει 10 μερες..
ξερω οτι ειναι οτι καλυτερο για καταδυσεις κ θα ειναι εμπειρια αλλα δε νομιζω πως μου αρκει!!
την εκδρομη μεχρι τις πυραμιδες οκ θα την κανουμε γιατι αν δε δουμε τις πυραμιδες τι θα δουμε?? απο εκει κ περα ομως θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για το τι αλλο μπορω να επισκεφτω που να ειναι (σχετικα) κοντα..
ταξιδι για μενα δεν ειναι ολη μερα στο ξενοδοχειο με βουτιες κ κοκτειλς.. τετοια ταξιδια ειναι για να σε βρισκουν χαμενο στους δρομους μεχρι το ξημερωμα!!
ειλικρινα περιμενω τη βοηθεια σας..:shock:
αν κ ξερω πως θα ειναι περιορισμενα τα αξιοθεατα που θα δω θα ηθελα τουλαχιστον να εχω κατι στο μυαλο μου!!
περιμενωωω..... :D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ε αφού δεν έχει τίποτα να δεις στην Αίγυπτο γιατί πηγαίνεις?
 

olgaki88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
κουβα!!
εχω και θελω να δω πολλα.. απλα η περιοχη που επιλεξαμε δεν εχει μεγαλη ποικιλια!!
για αυτον ακριβως το λογο ζηταω τη βοηθεια αυτων που κατι εχουν να μου προτεινουν!!
το οτι πηγαινω σε μια περιοχη με φτωχο αριθμο αξιοθεατων δεν παει να πει πως λιγο πιο μακρια δεν υπαρχει κατι για να δω.. ουτε πως δεν ειμαι διατεθημενη να κανω καποια χιλιομετρα παραπανω!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εχω και θελω να δω πολλα.. απλα η περιοχη που επιλεξαμε δεν εχει μεγαλη ποικιλια!!
για αυτον ακριβως το λογο ζηταω τη βοηθεια αυτων που κατι εχουν να μου προτεινουν!!
το οτι πηγαινω σε μια περιοχη με φτωχο αριθμο αξιοθεατων δεν παει να πει πως λιγο πιο μακρια δεν υπαρχει κατι για να δω.. ουτε πως δεν ειμαι διατεθημενη να κανω καποια χιλιομετρα παραπανω!!

Αυτό το φτωχό αριθμό αξιοθεατων μην το ξαναπείς γιατί αν σε πάρουνε χαμπάρι θα ακούσεις τα εξ αμάξης!
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Ολγάκι αν σου πω οτι έχεις εγκληματίσει λιγάκι κατά του εαυτού σου θα σε στενοχωρήσω πολύ?
Πήγαινε κανα δυο μέρες στην Αγία Αικατερίνη του Σινά που αξίζει τον κόπο...κάνε κανα δυο βουτιές στους υφάλους και απο 'κει και πέρα ο Θεός μαζί σου! :lol:
1Ο μερες στο Σαρμ είναι πααααααααααρα πολλές όμως!Οπως και ναναι,καλα να περασεις!!!!!:clap:
 

olgaki88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
κουβα!!
αφου λοιπον nenena ειμαι λαθος κι επειδη δεν ξερω για αυτο ακριβως ρωταω ας μου πεις λοιπον τα αξιοθεατα του sharm el sheikh!!
πλεον το εχω καταλαβει pigi_dikaiou λαθος.. αλλα πρωτον δεν ηταν επιλογη μου κ δευτερον ειναι ηδη αργα για να αλλαξει κατι!! οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ για αυτα που προτεινεις!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Δυστηχως η περιοχη που επελεξες δεν προσφερει πολλες ευκαιριες για εκδρομες.
Κ στο Καιρο που θα πας μου φαινεται αρκετη ταλαιπωρια, γιατι οι δρομοι δεν ειναι οι καλυτεροι κ αν δεν εχετε διανυκτερευση στο Καιρο θα σας φανε οι δρομοι.
Οπως προαναφερθηκε μια εκδρομη στο Σινα στην Αγια Αικατερινη ειναι μια καλη ιδεα, με διανυκτερευση για να ανεβειτε κ στο ορος Σινα, αλλα κ για να παρακολουθησετε την πρωινη λειτουργια, στην οποια επιτρεπεται η εισοδος μονο σε Ελληνες.

Καλα βρε κοριτσι μου τοσα εκδρομικα πακετα εχει για Αιγυπτο, με τα οποια μπορουσες να δεις τοσα πραγματα, να κανεις κ την κρουαζιερα στο Νειλο, που ειναι ο,τι καλυτερο κ στο τελος θα αραζες κ κανα δυο μερες στο Σαρμ.
Δεν γινεται να αλλαξεις το πακετο σου???
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Για να μην παρεγηξηθώ, δεν έχω παέι αλλά απ΄όσα έχω διαβάσει μπορώ να σου πώ ότι μπορείς να κάνεις σαφάρι στην έρημο, κατάδυση στην Ερυθρά θάλασσα όπως είπες, κρουαζιέρα στο Νείλο ή βαρκάδα με φελούκα! Μέχρι και βόλτα με αερόστατο αλλά αυτό ξεφεύγει λίγο στο οικονομικό!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Για να μην παρεγηξηθώ, δεν έχω παέι αλλά απ΄όσα έχω διαβάσει μπορώ να σου πώ ότι μπορείς να κάνεις σαφάρι στην έρημο, κατάδυση στην Ερυθρά θάλασσα όπως είπες, κρουαζιέρα στο Νείλο ή βαρκάδα με φελούκα! Μέχρι και βόλτα με αερόστατο αλλά αυτό ξεφεύγει λίγο στο οικονομικό!
Ολα αυτα λιγο δυσκολα μου φαινονται, μια κ το Σαρμ ειναι στη χερσονησο του Σινα οποτε καμια σχεση με το Νειλο κ την κρουαζιερα...
Τωρα για το Σαφαρι στην ερημο εχω καποιες επιφυλαξεις, παλι λογω περιοχης.
Βεβαια εχει πολλα χρονια που επισκεφτηκα τη χερσονησο του Σινα, κατ΄εξοχην για την Αγ. Ακατερινη κ απ οτι θυμαμαι ενα αγονο μερος μεσα στην πετρα κ τη ξεραιλα ηταν. Ερημο σαν της Σαχαρας αν εννοεις δεν ειδα...Πολλα στρατοπεδα ειχε κ μερικα νομαδικα χωριουδακια.
Α, κ ενα μοναστηρι μικρο σε μια μικρη οαση, ελληνικο με γυναικες, αλλα μου διαφευγει το ονομα του...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ολα αυτα λιγο δυσκολα μου φαινονται, μια κ το Σαρμ ειναι στη χερσονησο του Σινα οποτε καμια σχεση με το Νειλο κ την κρουαζιερα...
Τωρα για το Σαφαρι στην ερημο εχω καποιες επιφυλαξεις, παλι λογω περιοχης.
Βεβαια εχει πολλα χρονια που επισκεφτηκα τη χερσονησο του Σινα, κατ΄εξοχην για την Αγ. Ακατερινη κ απ οτι θυμαμαι ενα αγονο μερος μεσα στην πετρα κ τη ξεραιλα ηταν. Ερημο σαν της Σαχαρας αν εννοεις δεν ειδα...Πολλα στρατοπεδα ειχε κ μερικα νομαδικα χωριουδακια.
Α, κ ενα μοναστηρι μικρο σε μια μικρη οαση, ελληνικο με γυναικες, αλλα μου διαφευγει το ονομα του...


Αναφέρομαι σε πράγματα που μπορεί να κάνει γενικότερα στην Αίγυπτο. Μάλλον έχω παρανοήσει και ζητώ συγνώμη.

Αν όμως, όντως οι 10 μέρες στο συγκεκριμένο μέρος είναι πολλές, δεν ξέρω αν μπορεί να σπάσει το πρόγραμμά της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom