Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

olgaki88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος!!
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα!!
ακριβως αυτο προσπαθουσα να σου εξηγησω nenena.. τελος παντων ολα καλα!!
γενικα το πακετο δε μπορω να το αλλαξω eleni70 αλλα και αυτα που μου λες ενδιαφεροντα τα βρισκω..
σε ευχαριστω dim kyr (πολυ ενδιαφερον):D:D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ακριβως αυτο προσπαθουσα να σου εξηγησω nenena.. τελος παντων ολα καλα!!
γενικα το πακετο δε μπορω να το αλλαξω eleni70 αλλα και αυτα που μου λες ενδιαφεροντα τα βρισκω..
σε ευχαριστω dim kyr (πολυ ενδιαφερον):D:D


Δε νομίζω ότι είπα κάτι άλλο από αυτό που αναφέρει το site! Σαφάρι, κρουαζιέρα! Τελοσπάντων καλά να περάσεις.;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
OK olgaki. Το λάθος το έκανες. Ας δούμε πως μπορεί να το διορθώσεις.
Έχεις 10 ημέρες στο Sarm. Από αυτές τις 3-4 θα τις χρειαστείς για ξεκούραση και μπάνιο στη θάλασσα ή στη πισίνα του ξενοδοχείου. Και μην ανησυχείς αν βαρεθείς το διάβασμα μπορείς ν' αρχίσεις να μαθαίνεις αραβικά!
Δύο ημέρες μπορείς να τις αφιερώσεις στο μοναστήρι της Αγίας Αικατερίνης όπου μπορείς να μείνεις στη Μονή και ν' ανέβεις στην κορυφή του όρους του Μωϋσή το βράδυ. Τη συγκεκριμένη εκδρομή αφού έχεις μέρες μην την χάσεις. Μαζί με τις καταδύσεις είναι ότι ωραιότερο έχει να προσφέρει η παραμονή σου στη χερσόνησο του Σινά.


Μια μέρα θα την αφιερώσεις για σαφάρι σε κάποια από τις οάσεις της χερσονήσου Σινά και άλλη μια μέρα θα την περάσεις στην πόλη της Dahab.
Τώρα αν πας και την εκδρομή στις Πυραμίδες, τι νομίζεις ότι έμειναν μια- δυο μερούλες ακόμα.



Άφησα για το τέλος δύο προτάσεις που μπορούν να μετατρέψουν τις διακοπές σου στο Sarm σε ταξίδι αλλά χρειάζεται να διαθέσεις ένα αρκετά σεβαστό χρηματικό ποσό.
Από το Σάρμ γίνονται οδικές και αεροπορικές εκδρομές σε Ιερουσαλήμ- Ισραήλ και σε Πέτρα- Ιορδανία. Οι εκδρομές αυτές είναι συνήθως διήμερες και θα σου πρότεινα τουλάχιστον μια από τις δυο να την κάνεις οδική. Ίσως θεωρήσεις ότι η ατελείωτη έρημος θα σε κουράσει αλλά κατ' εμέ είναι τρομερή εμπειρία.
Ψάξε σε διάφορα sites για το Σαρμ και θα βρεις πολλές πληροφορίες για τις συγκεκριμένες εκδρομές. Το καλοκαίρι συνήθως δεν υπάρχουν ακυρώσεις καθώς οι τουρίστες στο Sarm είναι χιλιάδες.


Ότι και αν επιλέξεις να κάνεις σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα. Και μόνο που θα αντικρίσεις τα όρη του Σινά αξίζει να πας και να ξαναπάς σ' αυτό το μέρος!

Ότι βοήθεια χρειαστείς μπορείς να την ζητήσεις.
 
Last edited by a moderator:

olgaki88

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος!!
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα!!
wow!!!
τι να πω καλη μου marydim??
ετσι που τα λες ενδεχετι να μη μου φτασουν και οι μερες!! :Ρ
ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ.. εκτυπωνω ολα οσα ειπες κ τα παω γρηγορα στην παρεα!!
να εισαι καλαααααααα!!!!
 

chaniotaki

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτο
Ταξίδι-Όνειρο
χανια
καλσπερα σε οσους διαβζουν αυτο το μυνημα
προκειται να παω γαμηλιο ταξιδι αιγυπτο αρχες σεπτεμβριου καιρο αλεξανδρεια νειλο και σαρμ ελ σειχ
διαβασα ολα οσα ανεβασατε και μου φανηκαν αρκετα ενδιαφεροντα και χρηστικα
θα ηθελά ομως εαν πηγε καποιος προσφατα να με ενημρωνε σχετικα με κλιμα αξιοθεατα και τι να προσεξω(απο θεμα ασφαλειας)
ευχαριστω ολους οσους απαντησουν
;)
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μμμ με το καλό... Θα πατε μονοι σας ή με καποιο γραφειο; Εγω ειχα παει Χριαστουγεννα και ηταν υπέροχα, Περίπου οπως ειναι εδω την ανοιξη ο καιρός. Θα ξετρελαθείτε με την Αιγυπτο. Τωρα για τα αξιοθέατα που ρωτάς.... ειναι πραγματικά απειρα.Διαβασε κανενα οδηγό,χαζεψε στο internet.... καλα να περασετε
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Γεια σας παιδιά!! Λοιπόν, ετοιμάζω με τον πατέρα μου το Νοέμβριο ένα ταξίδι αστραπή στο Κάιρο (Παρασκευή πρωί με Κυριακή πρωί) με αφορμή ένα γάμο.
Αυτό που με απασχολεί όμως είναι να επισκεφτούμε τουλάχιστον τα βασικά π.χ. πυραμίδες, κοπτικό Κάιρο και ότι άλλο έχετε να προτείνετε. Κλείσαμε δωμάτιο στο
Novotel el borg cairo στο νησί Zamalek. Μήπως γνωρίζετε τίποτα για το ξενοδοχείο αυτό; Και κάτι άλλο... Από ό,τι έχω καταλάβει το καλύτερο μέσο μετακίνησης είναι το ταξί αλλά με την τιμή τι γίνεται βρε παιδιά; Πρέπει να την διαπραγματευεσαι πριν μπεις μέσα; :shock: Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε για αυτές τις λίγες μέρες;
 
Μηνύματα
52
Likes
9
το ιανουαριο που κατεβηκα τα περισσοτερα ταξι ειχαν ταξιμετρο.Αν το παιρνετε απο την εισοδο του ξενοδοχειου κρατουν τον αριθμο, οποτε ειναι δυσκολο να σας εξαπατησουν.Τους κυνηγαει η αστυνομια αγρια και φοβουνται.Απο το ξενοδοχειο θα παρετε πληροφοριες για το ωραριο στις πυραμιδες,το μουσειο, για το χορο στις κοιλιας κτλ.Λενε το καλυτερο προγραμμα το εχει το ξενοδοχειο σερατον.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εμεις οσες φορες πηραμε ταξι συμφωνήσαμε απο πριν την τιμή. Ηταν μια καλή πρακτική γιατι ηξερες απο την αρχή τι θα πληρώσεις.... αλλα επισης δεν ειχες το αγχος αν σε κανει "κύκλους" με το ταξί ή αν εχει μποτιλίάρισμα και μεινεις κολλημένος πολλη ωρα! Το κοστος ειναι μικρό και η μετακίνηση με ταξι εξυπηρετικότατη. Οσο για τα αξιοθεατα που θες να δεις τι να πω, υπαρχουν τοσα πολλα που θα πρεπει να επιλέξεις αναμεσα τους.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Το θέμα μου είναι αν προλαβαίνω να δω κάτι μέσα σε δύο μέρες.Έχει ακούσει κανείς τίποτα για το ξενοδοχείο novotel Cairo el Borg;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το θέμα μου είναι αν προλαβαίνω να δω κάτι μέσα σε δύο μέρες.Έχει ακούσει κανείς τίποτα για το ξενοδοχείο novotel Cairo el Borg;
Για το ξενοδοχειο δεν ξερω κάτι... οσο για το ποσα προλαβαίνεις πιστευω οτι τις πυραμίδες και το μουσείο μπορεις να τα προλάβεις.Οπως επισης και βολτα μεσα στην πολη πχ κοπτικο κάιρο που ανέφερες, αγορα Χαν ελ χαλιλι( καποια ομορφα τζαμιά)κτλ. Φυσικά δεν ξερω ποσο ελευθερο χρόνο θα εχετε λογο του γαμου....
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πώς αρχίζει κανείς ξανά δουλειά χωρίς κίνητρο; Ψάχνοντας λοιπόν ταξίδι για τις διακοπές των Χριστουγέννων, καταλήξαμε μάλλον στην Αίγυπτο. Θα ήθελα να ρωτήσω: είναι ασφαλές για 2-3 κορίτσια να ταξιδέψουμε μη οργανωμένα; 8 μέρες είναι αρκετές; Ποιοί προτείνετε να είναι οι βασικοί άξονες των μετακινήσεών μας;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom