Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

geospanou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ξέρω ότι θα.. πρωτοτυπήσω αλλά θέλω να ζητήσω και εγώ πληροφορίες για το Κάιρο, δεδομένου ότι η απόφαση μας για να πάμε ήταν ξαφνική και αιφνίδια (σε δύο εβδομάδες). Και ναι, έχω googlaρει, έχω διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες και ερωταπαντήσεις στο forum, αλλά εδώ τα περισσότερα θέματα έχουν αναρτηθεί give or take 10ετία πριν οπότε μήπως θέλει κάποιος που έχει πάει πιο πρόσφατα να με διαφωτίσει σε μερικές ερωτήσεις; Δε νομίζω να τις βρείτε πρωτότυπες, αλλά still.
1. Η πτήση που σκέφτομαι να κλείσω είναι η βραδινή της Aegean, 11:55 - 12:50, θα έχουμε πρόβλημα λόγω του ότι θα φτάσουμε αργά, με βίζα στο αεροδρόμιο, ή με το να μη βρίσκουμε ταξί να μας πάει στο κατάλυμα μας;
2. Χρειαζόμαστε εν τέλει ή όχι αυτή την πολυπόθητη βίζα;
3. Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι καλό θα ήταν να εμπιστευόμαστε την Uber για τις μετακινήσεις μας. Ποια η άποψη σας; Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Είναι όντως καλύτερη;
4. Το αγαπημένο όλων.. Αίγυπτος και εγκληματικότητα. Δεν ξέρω αν με όλα αυτά που διαβάζουμε μας έχουν αποθαρρύνει ή όχι για τις εξορμήσεις μας στη συγκεκριμένη χώρα, αυτό που ξέρω είναι ότι το Δεκέμβρη σημειώθηκε πάλι ένα τρομοκρατικό χτύπημα σε ένα λεωφορείο, αλλά από την άλλη γνωστοί μου πήγαν ανενόχλητοι το Σεπτέμβρη του 2018. Βέβαια, σκέφτομαι ότι τρομοκρατικές επιθέσεις έχουν γίνει σχεδόν σε κάθε ευρωπαϊκή (και μη) χώρα, άρα..;
5. Ξενοδοχείο καλύτερα στο κέντρο του Κάιρου ή στη Γκίζα; Στη δεύτερη περιοχή είναι τα πιο αξιόλογα και με φοβερή θέα στις πυραμίδες αλλά ποια περιοχή είναι πιο βολική για εξορμήσεις;
6. Διάβασα ότι είναι ελαστικοί σε σχέση με το δυτικό ντύσιμο και φαντάζομαι ότι το να μην προκαλείς είναι το δέον αλλά δεδομένου ότι θα είμαστε ζευγάρι που θα ταξιδέψουμε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε; όπως πχ εκδηλώσεις τρυφερότητας σε δημόσιο χώρο;

Όποιος/α θέλει μας φωτίζει έστω και σε κάποια από τις ερωτήσεις. Ευχαριστώ team!
Πήγα με αδέρφια και κοπέλες Νοέμβριο του 18..λοιπον βίζα και να βρεις το ξενοδοχείο δεν θα έχεις θέμα. .Τα uber καλά είναι και φτηνά.. Αλλά δεν έχουν διαφορά με τα ταξί.. Γενικά εμείς χρησιμοποίησαμε πολύ τα ταξί εκεί... Άνετη τύποι και χαλαρή. Αρκεί να ξέρεις που θες να πας... Ελάχιστοι Μίλανε αγγλικά γιαυτό καλό είναι πριν βγεις από το ξενοδοχείο να ξέρεις η να βάλεις τον ρεξεψιονιστ να σου εξηγήσει στο ταξί που θέλεις να πας...καιρό δεν είχαμε κανένα θέμα και γενικά στην Αίγυπτο κυκλοφορούσαμε άνετα μέρα νυχτα(δεν ξέρω ίσως έπαιζε ρόλο ότι μας περνούσαν και για ντόπιους καμία φορά) χαχα.. Δεν μας πλησίαζαν ντόπιοι εκτός. .αν ενδιαφέρουν να αγοράσεις κάτι απλά εκεί είναι που θα σε ζαλίσουν.. Παζάρι να κάνεις μέχρι να πέσουν και στο τέλος θα σε κυνηγήσουν να το πάρεις κιόλας..Γκίζα θα δεις πυραμίδες.. Μείναμε απεντανι τουσ.. Το πρωί είναι πολύ όμορφα να ξυπνάς και να τισ έχεισ φάτσα.. Και το βράδυ τισ φωτίζουν και κάνουν ένα σόου καθώς λένε και την ιστορίας τους.. Καιρό έχει πιο πολλά να δεις.. Και μουσεία από πύργους κρουαζιέρα πολύ ωραία και αξίζει να την κάνεις νύχτα να δεις γενικά την πολύ... Με το ντύσιμο ήμουν και εγώ προκλητικός.. Αλλά μετά που πήγα και είδα που κυκλοφορούσαν γενικώς όλοι οι Ευρωπαίοι λέω εντάξει... Δεν θα έχεις θέμα απλά μην ντύνεσαι και εσύ τελείως προκλητικά..και τρυφερότητα υπήρχε.. Αλλά με μέτρο. .Ελπίζω να βοήθησα. .Καλά να περάσετε!
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
1. Η πτήση που σκέφτομαι να κλείσω είναι η βραδινή της Aegean, 11:55 - 12:50, θα έχουμε πρόβλημα λόγω του ότι θα φτάσουμε αργά, με βίζα στο αεροδρόμιο, ή με το να μη βρίσκουμε ταξί να μας πάει στο κατάλυμα μας;
2. Χρειαζόμαστε εν τέλει ή όχι αυτή την πολυπόθητη βίζα;
3. Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι καλό θα ήταν να εμπιστευόμαστε την Uber για τις μετακινήσεις μας. Ποια η άποψη σας; Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Είναι όντως καλύτερη;
4. Το αγαπημένο όλων.. Αίγυπτος και εγκληματικότητα. Δεν ξέρω αν με όλα αυτά που διαβάζουμε μας έχουν αποθαρρύνει ή όχι για τις εξορμήσεις μας στη συγκεκριμένη χώρα, αυτό που ξέρω είναι ότι το Δεκέμβρη σημειώθηκε πάλι ένα τρομοκρατικό χτύπημα σε ένα λεωφορείο, αλλά από την άλλη γνωστοί μου πήγαν ανενόχλητοι το Σεπτέμβρη του 2018. Βέβαια, σκέφτομαι ότι τρομοκρατικές επιθέσεις έχουν γίνει σχεδόν σε κάθε ευρωπαϊκή (και μη) χώρα, άρα..;
5. Ξενοδοχείο καλύτερα στο κέντρο του Κάιρου ή στη Γκίζα; Στη δεύτερη περιοχή είναι τα πιο αξιόλογα και με φοβερή θέα στις πυραμίδες αλλά ποια περιοχή είναι πιο βολική για εξορμήσεις;
6. Διάβασα ότι είναι ελαστικοί σε σχέση με το δυτικό ντύσιμο και φαντάζομαι ότι το να μην προκαλείς είναι το δέον αλλά δεδομένου ότι θα είμαστε ζευγάρι που θα ταξιδέψουμε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε; όπως πχ εκδηλώσεις τρυφερότητας σε δημόσιο χώρο;
Έχω πρόσφατη εμπειρία, πιθανώς να δώσω περισσότερες πληροφορίες/κάποια ιστορία κάποια στιγμή αν υπάρξει ενδιαφέρον.
Επιγραμματικά στις ερωτήσεις σου, αγαπητό μου εγώ (δεν μπορούσα να αντισταθώ):
1. κανένα πρόβλημα, τέτοια ώρα έβγαλα βίζα κι εγώ. Ούτε με βίζα ούτε με ταξί (υποθέτω), αν και δες το (3).
2. Ναι, την χρειάζεσαι και την βγάζεις on arrival, είναι ένα λεπτό υπόθεση, πας σε ένα γκισέ λίγο πριν τον έλεγχο (τράπεζας, αν θυμάμαι καλά), τους δίνεις ευρώ, σου δίνουν τη βίζα και τα ρέστα (σε αιγυπτιακές λίρες, κρατώντας το αντίστοιχο των 25 δολαρίων)
3. Πολύ καλύτερη, λιγότερο ψυχοφθόρα, οικονομικότερη φαντάζομαι (αν και στο Κάιρο δεν δοκιμάσαμε ταξί για να κάνουμε τη σύγκριση), κίνδυνο δεν βιώσαμε, όχι περισσότερο απ' ό,τι και στα ταξί.
4. Το συμβάν έγινε τον Δεκέμβρη που λες, κι εγώ ήμουν εκεί τέλη Μάρτη. Μάλλον δεν με πτόησε κι εγκληματικότητα τύπου να φοβηθούμε για τη ζωή μας δεν αισθανθήκαμε πουθενά (μ' εξαίρεση το κεφάλαιο οδήγηση). Λίγη προσοχή θέλει, όχι παραπάνω από ευρωπαϊκές μεγαλουπόλεις κατά την ταπεινή μου γνώμη.
5. Για μένα που τα δοκίμασα και τα 2 Κάιρο και πάλι Κάιρο, αλλά είναι προσωπική γνώμη, Αμερικάνος που γνωρίσαμε στο ταξίδι είχε ενθουσιαστεί με την Γκίζα και σκόπευε να την ξαναεπισκεφτεί στο ίδιο ταξίδι. Εγώ (το ένα βράδυ που κλείσαμε εξαιτίας του στην Γκίζα) θα προτιμούσα να είχαμε μείνει αποκλειστικά στο Κάιρο. Δεν είναι άσχημη η Γκίζα αλλά μ' εξαίρεση τις πυραμίδες δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον.
6. Εδώ εξαρτάται τι εννοείς. Δεν θα σας λιθοβολήσουν αν κρατιέστε από το χεράκι ή αν δώσετε και κάνα φιλί, τώρα για περισσότερη οικειότητα δεν μπορώ να βοηθήσω. Γενικά έχουν συνηθίσει την ύπαρξη των τουριστών, δεν θα είστε το πρώτο ζευγάρι που θα επισκεφτεί το Κάιρο.
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.. Κλείσαμε και αναχωρούμε στις 11 Μαΐου! (στις αρχές του ραμαζανιού)
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
1. Η πτήση που σκέφτομαι να κλείσω είναι η βραδινή της Aegean, 11:55 - 12:50, θα έχουμε πρόβλημα λόγω του ότι θα φτάσουμε αργά, με βίζα στο αεροδρόμιο, ή με το να μη βρίσκουμε ταξί να μας πάει στο κατάλυμα μας;
Κανένα πρόβλημα. Η διαδικασία με τη βίζα απλή και γρήγορη και με το που βγεις θα ξεκινήσουν να σε ψήνουν διάφοροι για να σε μεταφέρουν στο ξενοδοχείο σου. Πολλά ξενοδοχεία σου παρέχουν την μεταφορά από το αεροδρόμιο. Επίσης έχεις την επιλογή του uber που θα σου εξηγήσω παρακάτω.

2. Χρειαζόμαστε εν τέλει ή όχι αυτή την πολυπόθητη βίζα;
Την βγάζεις στο αεροδρόμιο. Συνολικά μας πήρε περίπου 20 λεπτά σε βραδινή άφιξη που δεν είχε κόσμο. Επίσης στο αεδρόμιο καλό θα ήταν να βγάλετε μια sim για τις μέρες που θα κάτσετε. Έχει ένα κατάστημα orange πετά που περνάτε τον έλεγχο και μπορείτε να κάνετε εκεί τη διαδικασία. Παίρνει κάμποση ώρα αλλά αξίζει.

3. Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι καλό θα ήταν να εμπιστευόμαστε την Uber για τις μετακινήσεις μας. Ποια η άποψη σας; Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Είναι όντως καλύτερη;
Χρησιμοποιούσαμε αποκλεισιτκά uber τις 8 μέρες που ήμασταν σε πόλεις της Αιγύπτου και όχι στην έρημο. Κάναμε πάνω από 20 διαδρομές θα έλεγα, κάποιες μεγάλης διάρκειας (40-50 λεπτών). Το άτομο του βγήκε το uber για όλες τις ημέρες γύρω στα 17-20 ευρώ. Βέβαια ετοιμάσου για το παράδοξο του να σου στέλνουν μήνυμα στα Αραβικά για το που πας παρόλο που έχεις πινάρει τον προορισμό στο χάρτη. Επίσης περίμενε να "κλείσει" την διαδρομή ο οδηγός ώστε να δεις στο δικό σου κινητό την χρέωση γιατί όταν το δείχνουν στο δικό τους είναι στα Αραβικά και δε βγάζεις άκρη.

4. Το αγαπημένο όλων.. Αίγυπτος και εγκληματικότητα. Δεν ξέρω αν με όλα αυτά που διαβάζουμε μας έχουν αποθαρρύνει ή όχι για τις εξορμήσεις μας στη συγκεκριμένη χώρα, αυτό που ξέρω είναι ότι το Δεκέμβρη σημειώθηκε πάλι ένα τρομοκρατικό χτύπημα σε ένα λεωφορείο, αλλά από την άλλη γνωστοί μου πήγαν ανενόχλητοι το Σεπτέμβρη του 2018. Βέβαια, σκέφτομαι ότι τρομοκρατικές επιθέσεις έχουν γίνει σχεδόν σε κάθε ευρωπαϊκή (και μη) χώρα, άρα..;
Είναι ο κλασσικός φόβος πολλών. Βέβαια η πιθανότητα για να είσαι θύμα τρομοκρατικούς χτυπήματος στατιστικά είναι απειροελάχιστη αλλά αυτό το κρίνεις εσύ. Πέρα απο αυτό όμως από άποψη εγκληματικότητας δεν ένιωσα τίποτα. Σίγουρα κάποιες στιγμές βρισκόμουν σε κάτι στενάκια μισοσκότεινα και έβλεπα κάτι τύπους να κάνουν ναργιλέ μέσα σε χαμόσπιτα και να με κοιτάζουν αλλά με το που τους χαμογελούσα ανταπέδιδαν όλοι σχεδόν. Με λίγα λόγια ήμουν περισσότερο προκατειλημμένος παρά συνέβη κάτι που όντως έπρεπε να φοβηθώ. Εδώ βέβαια να θέσω τη παράμετρο πως ήμασταν δύο άντρες. Δεν γνωρίζω τη αντιμετώπιση θα είχε μια γυναίκα σε ανάλογες καταστάσεις.

5. Ξενοδοχείο καλύτερα στο κέντρο του Κάιρου ή στη Γκίζα; Στη δεύτερη περιοχή είναι τα πιο αξιόλογα και με φοβερή θέα στις πυραμίδες αλλά ποια περιοχή είναι πιο βολική για εξορμήσεις;
Εμείς μείναμε στο κέντρο του Καίρου και πιστεύω κάναμε σωστή επιλογή γιατί τα περισσότερα που θες να δεις είναι εκεί. Αν μείνεις Γκίζα θα πρέπει να υπολογίζεις για ΤΡΕΛΗ κίνηση μέχρι να φτάσεις στο κέντρο του Καίρου και αν αυτό είναι να το κάνεις 4-5 μέρες σίγουρα θα είναι εκνευριστικό. Αν μείνεις κέντρο να υπολογίζεις βέβαια σε μία μόνιμη φασαρία το βράδυ, με μουσική, ήχους, φωνές. Δεν ηρεμεί ποτέ!

6. Διάβασα ότι είναι ελαστικοί σε σχέση με το δυτικό ντύσιμο και φαντάζομαι ότι το να μην προκαλείς είναι το δέον αλλά δεδομένου ότι θα είμαστε ζευγάρι που θα ταξιδέψουμε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε; όπως πχ εκδηλώσεις τρυφερότητας σε δημόσιο χώρο;
Οι γυναίκες περισσότερο θεωρώ πρέπει να προσέχουν ώστε να μην είναι προκλητικά, σύμφωνα με τα ήθη τους, ντυμένες. Σχετικά με εκδηλώσεις τρυφερότητας ένα πεταχτό φιλί και χέρι - χέρι είναι μια χαρά αλλά ως εκεί. Θα δεις και πολλούς άντρες φίλους να είναι πιασμένοι χέρι-χέρι.


Επίσης θα σας πρότεινα να κλείσετε ενα tour στην έρημο με μια διανυκτέρευση. Είναι τρομερή εμπειρία.
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Για άλλη μια φορά ευχαριστώ καθώς οι απαντήσεις σας μου εξάλειψαν όποιες απορίες.. Ως αποκλειστικά ευρωπαία τουρίστρια προφανώς και έχω τρομερό άγχος για την πρώτη μου αφρικανική εξόρμηση αλλά επίσης είμαι σίγουρη ότι θα είναι μόνο η αφετηρία πραγματικά πρωτόγνωρων εμπειριών και εξερευνήσεων! Αναφορικά με το τουρ και τη διανυκτέρευση στις πυραμίδες και την έρημο, ποιος έχει να προτείνει κάποιον έμπιστο; Γιατί μου το έχουν ξαναπροτείνει αλλά δεν ξέρω που μπορώ να κοιτάξω για κάτι τέτοιο.
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Για άλλη μια φορά ευχαριστώ καθώς οι απαντήσεις σας μου εξάλειψαν όποιες απορίες.. Ως αποκλειστικά ευρωπαία τουρίστρια προφανώς και έχω τρομερό άγχος για την πρώτη μου αφρικανική εξόρμηση αλλά επίσης είμαι σίγουρη ότι θα είναι μόνο η αφετηρία πραγματικά πρωτόγνωρων εμπειριών και εξερευνήσεων! Αναφορικά με το τουρ και τη διανυκτέρευση στις πυραμίδες και την έρημο, ποιος έχει να προτείνει κάποιον έμπιστο; Γιατί μου το έχουν ξαναπροτείνει αλλά δεν ξέρω που μπορώ να κοιτάξω για κάτι τέτοιο.
Για Πυραμίδες είχα βρει απο το forum μια επαφή, τον Mostafa. Το email του είναι [email protected]
Για 2 άτομα μας πήρε σύνολο 55 δολλάρια χωρίς το κόστος των εισόδων. Στο τουρ ήταν η μεταφορά και η ξενάγηση στα ακόλουθα (δίπλα στο καθένα είναι το κόστος εισόδου):
Pyramids of Giza is 160 L.E
The area of Saqqara is 150 L.E
Dahshour is 80 L.E
And Memphis is 80 L.E

Για την έρημο κλείσαμε με Cleopatra Egypt Tours ( https://www.facebook.com/cleopatraegypttour/ ) αν και μιλήσαμε και με άλλους πχ https://www.facebook.com/upper.egypt.tours/

Μπορείς να τους στείλεις μήνυμα για το πότε θέλετε και πόσα άτομα θα είστε και να σας πουν τιμή. Η αρχική τιμή που θα σας δώσουν θα είναι αρκετά υψηλή, παζάρεψτε το, πείτε πως έχετε καλύτερες προσφορές από άλλα γραφεία και θα μπορέσετε να το ρίξετε στο μισό. Γενικότερα Αίγυπτος == παζάρι.
 

panoskaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Καλησπερα σας. Σκεφτομαστε να παμε ενα ταξιδακι τωρα το καλοκαιρι Ιουνιο-Ιουλιο με ταξιδιωτικο γραφειο στην Αιγυπτο (Καιρο Αλεξανδρεια) για 5-6 μερες.
Αρχικα να πω οτι πρωτη φορα βγαινουμε εκτος Ευρωπης οποτε δεν το εχουμε με το να κλεισουμε οπως καποιοι απο μονοι τους + της ελλειψης χρονου οποτε αποφασισαμε να δουμε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο. Το κοστος χοντρικα ειναι στα 800 ευρω (αεροπορικα-ξενοδοχεια-μεταφορικα κλπ)

Αξιζει σαν χωρα η Αιγυπτος οσοι εχετε παει; Να κοιταξουμε για αλλου; (στην Αφρικη)
Το ταξιδιωτικο ειναι το py****s.
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπερα σας. Σκεφτομαστε να παμε ενα ταξιδακι τωρα το καλοκαιρι Ιουνιο-Ιουλιο με ταξιδιωτικο γραφειο στην Αιγυπτο (Καιρο Αλεξανδρεια) για 5-6 μερες.
Αρχικα να πω οτι πρωτη φορα βγαινουμε εκτος Ευρωπης οποτε δεν το εχουμε με το να κλεισουμε οπως καποιοι απο μονοι τους + της ελλειψης χρονου οποτε αποφασισαμε να δουμε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο. Το κοστος χοντρικα ειναι στα 800 ευρω (αεροπορικα-ξενοδοχεια-μεταφορικα κλπ)

Αξιζει σαν χωρα η Αιγυπτος οσοι εχετε παει; Να κοιταξουμε για αλλου; (στην Αφρικη)
Το ταξιδιωτικο ειναι το py****s.
Το τι αξίζει για τον καθένα είναι σχετικό. Αν θέλετε ιστορικά μνημεία, ατέλειωτο σουρεαλισμό, οικονομία και μια εισαγωγή στην Αφρική, ναι αξίζει. Αν σαν ενοχλεί η βρωμιά, το πρίξιμο από τους ντόπιους κ γενικότερα το μη "ευρωπαϊκό" τότε όχι, καλύτερα κάπου αλλού.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπερα σας. Σκεφτομαστε να παμε ενα ταξιδακι τωρα το καλοκαιρι Ιουνιο-Ιουλιο με ταξιδιωτικο γραφειο στην Αιγυπτο (Καιρο Αλεξανδρεια) για 5-6 μερες.
Αρχικα να πω οτι πρωτη φορα βγαινουμε εκτος Ευρωπης οποτε δεν το εχουμε με το να κλεισουμε οπως καποιοι απο μονοι τους + της ελλειψης χρονου οποτε αποφασισαμε να δουμε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο. Το κοστος χοντρικα ειναι στα 800 ευρω (αεροπορικα-ξενοδοχεια-μεταφορικα κλπ)

Αξιζει σαν χωρα η Αιγυπτος οσοι εχετε παει; Να κοιταξουμε για αλλου; (στην Αφρικη)
Το ταξιδιωτικο ειναι το py****s.
1) Εγω ειχα παει Χριστούγεννα και ηταν τελεια η εποχή
2) Δες μηπως μπορεις να το κανεις 7-8 μερες και να βαλεις την κρουαζιέρα. Ειναι πάρα πολυ καλη!! Δεν ξερω ποσο βγαίνει η τιμή...
3) Η βρωμια ηταν ανεκτή
4) Οι ντοπιοι ειναι πιεστικοί αλλά εντάξει!
Τα μνημεία, η ιστορία, ο Νείλος ηταν καταπληκτικά!!!!! Να πάτε σίγουρα...δεν βρίσκεις Λουξορ, Ασσουαν Καρνακ κτλ σε πολλές χώρες....
 

panoskaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Μου εβαλες το μυαλο για κρουαζιερα στο Νειλο. Ειναι οντως τοσο καλα; Σιγουρα μια φορα πας αλλα τι θα πρωτοδεις οταν με το καλο πας.
Στο θεμα βρωμια δεν μας πειραζει. Μια βδομαδα να δουμε πως ειναι και γυρναμε πισω στην ''καθαριοτητα'' μας.

Βαζω ενα λινκ της εκδρομης που κοιταω. Ελπιζω να μην απαγορευεται. Αν απαγορευεται ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη.
https://www.pyramistravel.gr/taxidia/kairo-alexandreia-kroyaziera-neiloy-e6
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Μου εβαλες το μυαλο για κρουαζιερα στο Νειλο. Ειναι οντως τοσο καλα; Σιγουρα μια φορα πας αλλα τι θα πρωτοδεις οταν με το καλο πας.
Στο θεμα βρωμια δεν μας πειραζει. Μια βδομαδα να δουμε πως ειναι και γυρναμε πισω στην ''καθαριοτητα'' μας.

Βαζω ενα λινκ της εκδρομης που κοιταω. Ελπιζω να μην απαγορευεται. Αν απαγορευεται ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη.
https://www.pyramistravel.gr/taxidia/kairo-alexandreia-kroyaziera-neiloy-e6
Ναι ένα τέτοιο πρόγραμμα εννοώ.... Ειναι πραγματικά υπέροχο! Μακάρι να σου πετύχει και ενας καλός ξεναγός και θα το θυμάσαι ολη σου τη ζωή!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Πήγα πέρυσι το Πάσχα για 8 μέρες /7 νύχτες. Έκλεισα με ένα αιγυπτιακό πρακτορείο και το πρόγραμμα περιελάμβανε ημερήσια εκδρομή στο Abu Simbel, ημερήσια εκδρομή στην Αλεξάνδρεια , νυχτερινά τρένα, 3 νύχτες/ 4 μέρες κρουαζιέρα στο Νείλο, ξενοδοχεία, εισόδους, και ξεναγούς σε όλα τα τουριστικά αξιοθέατα. Σε κάθε σημείο της Αιγύπτου βρισκόταν και ένας άνθρωπος του γραφείου για να μας βοηθήσει σε ότι χρειαζόμασταν.. από το αεροδρόμιο μέχρι και το σταθμό των τραίνων. Ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοί και πολύ διακριτικοί. Η τιμή που πλήρωσα ήταν 806 usd το άτομο (για δυο άτομα) δηλαδή περίπου 600 ευρω με τη σημερινή ισοτιμία. Αν θέλει κάποιος παραπάνω πληροφορίες είμαι στη διάθεση του
Καλησπέρα είναι πολύ πριν. Μήπως θυμάσαι το όνομα του πρακτορείου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom