Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

ninaster

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μπορώ να έχω πληροφορίες για κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ;;;
Θέλω να ταξιδέψω Σινά, έχω βρει κάτι, αλλά δεν συνηθίζω να ταξιδεύω με γκρούπς και είμαι λίγο επιφυλλακτική.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Καλησπέρα!! Κάπου στα τέλη Οκτώβρη αρχές Δεκέμβρη θα ταξιδέψω για ένα τριήμερο γεμάτο στο Κάιρο. Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μπορώ να πάω για περισσότερες μέρες. Διαβάζοντας εδώ κατάλαβα ότι για τις μετακινήσεις συμφέρει ταξί ή uber. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Σε ποια περιοχή της πόλης να μείνω και αν υπάρχει κάποια πρόταση για ξενοδοχείο. (Στο θέμα του ξενοδοχείου αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως το να είναι καθαρό και σε κεντρικό σημείο)

2. Με το θέμα του φαγητού τι ακριβώς συμβαίνει; τρώμε οπουδήποτε πχ street food η μόνο σε εστιατόρια και στο ξενοδοχείο

3. Η επίσκεψη στις Πυραμίδες είναι καλό να γίνει με ξεναγό η να πάω μόνος μου; Επίσης πρέπει να έχω φροντίσει να βγάλω εισιτήριο μέσω ίντερνετ η βγαζω εκεί;

4. Η επίσκεψη στο Αιγυπτιακό Μουσείο
είναι καλό να γίνει κάποια συγκεκριμένη ώρα για την αποφυγή μεγάλων ουρών;

5. Η βόλτα με Φελουκα πιστεύεται ότι αξίζει γίνει;

6. Συνάλλαγμα κάνω στο αεροδρόμιο πριν βγάλω την βίζα; Μετά αν θέλω να κάνω συνάλλαγμα στην πόλη κάνω σε ανταλλακτηρια η σε τράπεζα;

Επειδή οι ημέρες που θα βρίσκομαι στην πόλη είναι περιορισμένες αυτά είναι τα πράγματα που κυρίως θέλω να κάνω. Αν υπάρχει πάντως κάποια πρόταση για κάτι έξτρα πάντως θα την εκτιμούσα
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
1. Σε ποια περιοχή της πόλης να μείνω και αν υπάρχει κάποια πρόταση για ξενοδοχείο. (Στο θέμα του ξενοδοχείου αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως το να είναι καθαρό και σε κεντρικό σημείο)
Στο κέντρο πιστεύω είναι το καλύτερο. Όχι Γκίζα η παραέξω. Για ξενοδοχείο δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Στην Αίγυπτο βέβαια θα είσαι, μην περιμένεις τελειότητα σε τίποτα.

2. Με το θέμα του φαγητού τι ακριβώς συμβαίνει; τρώμε οπουδήποτε πχ street food η μόνο σε εστιατόρια και στο ξενοδοχείο
Street food δεν θυμάμαι να είδαμε κάτι που να μας κίνησε την περιέργια. Τώρα αν εννοείς σάντουτσάδικα και τύπου σουβλατζίδικα, τότε είσαι οκ. Σαν φαγητό πάντως στο σύνολο τους δεν φάγαμε κάτι ιδιαίτερο.

3. Η επίσκεψη στις Πυραμίδες είναι καλό να γίνει με ξεναγό η να πάω μόνος μου; Επίσης πρέπει να έχω φροντίσει να βγάλω εισιτήριο μέσω ίντερνετ η βγαζω εκεί;
Πιστεύω καλύτερα με ξεναγό να μπορέσει να σε κατατοπίσει και να σου λύσει όποιες ερωτήσεις. Θα μπορούσες να συνδυάσεις τις Πυραμίδες της Γκίζα και με άλλες σε ένα ολοήμερο τουρ. Για τα εισιτήρια στη Γκίζα δεν γνωρίζω αν και δεν νομίζω. Την περίοδο που θα πας δεν θα έχει πάρα πολύ κόσμο.

4. Η επίσκεψη στο Αιγυπτιακό Μουσείο
είναι καλό να γίνει κάποια συγκεκριμένη ώρα για την αποφυγή μεγάλων ουρών;
Πήγαμε Νοέμβριο πρωί και μπήκαμε αέρα χωρίς κάποια καθυστέρηση σε ουρες.

5. Η βόλτα με Φελουκα πιστεύεται ότι αξίζει γίνει;
Δεν γνωρίζω. Αν σου αρέσει αυτό το είδος πάντως, γιατί όχι.

6. Συνάλλαγμα κάνω στο αεροδρόμιο πριν βγάλω την βίζα; Μετά αν θέλω να κάνω συνάλλαγμα στην πόλη κάνω σε ανταλλακτηρια η σε τράπεζα;
Μπορείς και πριν και μετά, ανάλογα που θα βρεις atm. Εμείς και στην πόλη κάναμε αναλήψεις από atm, απλά προσοχή στις έξτρα χρεώσεις. Να επιλέγεις η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζα σου και όχι από το atm.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Στο κέντρο πιστεύω είναι το καλύτερο. Όχι Γκίζα η παραέξω. Για ξενοδοχείο δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Στην Αίγυπτο βέβαια θα είσαι, μην περιμένεις τελειότητα σε τίποτα.


Street food δεν θυμάμαι να είδαμε κάτι που να μας κίνησε την περιέργια. Τώρα αν εννοείς σάντουτσάδικα και τύπου σουβλατζίδικα, τότε είσαι οκ. Σαν φαγητό πάντως στο σύνολο τους δεν φάγαμε κάτι ιδιαίτερο.


Πιστεύω καλύτερα με ξεναγό να μπορέσει να σε κατατοπίσει και να σου λύσει όποιες ερωτήσεις. Θα μπορούσες να συνδυάσεις τις Πυραμίδες της Γκίζα και με άλλες σε ένα ολοήμερο τουρ. Για τα εισιτήρια στη Γκίζα δεν γνωρίζω αν και δεν νομίζω. Την περίοδο που θα πας δεν θα έχει πάρα πολύ κόσμο.


Πήγαμε Νοέμβριο πρωί και μπήκαμε αέρα χωρίς κάποια καθυστέρηση σε ουρες.


Δεν γνωρίζω. Αν σου αρέσει αυτό το είδος πάντως, γιατί όχι.


Μπορείς και πριν και μετά, ανάλογα που θα βρεις atm. Εμείς και στην πόλη κάναμε αναλήψεις από atm, απλά προσοχή στις έξτρα χρεώσεις. Να επιλέγεις η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζα σου και όχι από το atm.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
 

Mariamous

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Καλησπέρα σε όλους σας.
Σκέφτομαι να πάω Κάιρο, κρουαζιέρα κ Σαρμ ελ Σειχ έχει το πακετο.
Θέλω τη βοήθεια σας.
1.Μου έχει πει φίλη που είχε κάνει παλιά τηκ κρουαζιέρα ότι αρρώστησε από το νερό κ ότι γενικά υπήρχαν γαστρεντερικα θέματα σε αρκετούς.
2. Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δεκαημερο του Νοεμβρίου. Στο Σαρμ ελ σειχ θέλω να πάω για το θαλλασιο πλούτο του. Θα είναι εφικτες οι καταδύσεις λόγω καιρού;

Σας ευχαριστώ πολυ για την όποια πολύτιμη απάντηση σας
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σ´ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα, ήθελα να μάθω
Για Πυραμίδες είχα βρει απο το forum μια επαφή, τον Mostafa. Το email του είναι [email protected]
Για 2 άτομα μας πήρε σύνολο 55 δολλάρια χωρίς το κόστος των εισόδων. Στο τουρ ήταν η μεταφορά και η ξενάγηση στα ακόλουθα (δίπλα στο καθένα είναι το κόστος εισόδου):
Pyramids of Giza is 160 L.E
The area of Saqqara is 150 L.E
Dahshour is 80 L.E
And Memphis is 80 L.E

Για την έρημο κλείσαμε με Cleopatra Egypt Tours ( https://www.facebook.com/cleopatraegypttour/ ) αν και μιλήσαμε και με άλλους πχ https://www.facebook.com/upper.egypt.tours/

Μπορείς να τους στείλεις μήνυμα για το πότε θέλετε και πόσα άτομα θα είστε και να σας πουν τιμή. Η αρχική τιμή που θα σας δώσουν θα είναι αρκετά υψηλή, παζάρεψτε το, πείτε πως έχετε καλύτερες προσφορές από άλλα γραφεία και θα μπορέσετε να το ρίξετε στο μισό. Γενικότερα Αίγυπτος == παζάρι.
Καλημέρα, θυμάστε πόσο πληρώστε τελικά για την εκδρομή στην έρημο με το γραφείο;
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλημέρα, θυμάστε πόσο πληρώστε τελικά για την εκδρομή στην έρημο με το γραφείο;
Συνολικά για δύο άτομα ήταν 300 ευρώ για 2 μέρες (μια διανυκτέρευση στην λευκή έρημο). Πιστεύω όμως μπορείς να χτυπήσεις ακόμα καλύτερη τιμή, ανάλογα βέβαια και πόσα άτομα θα είστε.
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Συνολικά για δύο άτομα ήταν 300 ευρώ για 2 μέρες (μια διανυκτέρευση στην λευκή έρημο). Πιστεύω όμως μπορείς να χτυπήσεις ακόμα καλύτερη τιμή, ανάλογα βέβαια και πόσα άτομα θα είστε.
Σε ευχαριστώ πολύ!
2 είμαστε κι εμείς και μου είπε 450! Γι'αυτο σε ρώτησα! Μάλλον πρέπει να παζαρεψω λοιπόν!!
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πολύ!
2 είμαστε κι εμείς και μου είπε 450! Γι'αυτο σε ρώτησα! Μάλλον πρέπει να παζαρεψω λοιπόν!!
Πες τους πως έχεις πολύ καλύτερη προσφορά από άλλο γραφείο και θα ρίξουν την τιμή πολύ εύκολα. Εμείς κλείσαμε με Cleopatra Egypt Tours αλλά είχαμε και άλλη προσφορά από Upper Egypt Tours. Υπάρχουν όμως και άλλα γραφεία που το οργανώνουν.
 
  • Like
Reactions: emm

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom