Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλημέραα.. Να ρωτήσω κτ? Υπάρχει κάποιος που έκανε βίζα online για Αίγυπτο? Από ποιο σαιτ? Βλέπω διάφορες τιμές να παίζουν. Και 80 ευρώ και 55. Ενώ έχω καταλάβει ότι κοστίζει 25 ευρώ, κρατάνε και κατιτίς παραπάνω. Ευχαριστώ
Προφανώς δεν κοιτάζεις το επίσημο site, αλλά "μεσάζοντες".
Egypt e-Visa Portal
 

ΝέναΛυ

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Καλημέρα σας, είμαι η Νένα και θα ήθελα να ταξιδεψω στην Αίγυπτο, πρώτη φορά θα βγω εκτός ευρωπαϊκής ζώνης και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το ταξίδι μου.
-Θα έχω δικά μου άτομα εκεί που προσφέρονται να με φιλοξενήσουν είναι εφικτό αυτό; Ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ξενοδοχείο για να μην υπάρχει πρόβλημα;

-Επίσης να κλείσω εισιτήρια μόνη ή σε γραφείο για καλύτερη εξυπηρέτηση;

-Και τέλος PCR Test μπορώ να κάνω στο αεροδρόμιο; Και αν ναι μπορώ την ημέρα της πτήσης? Γιατί θα βρίσκομαι εκτός Καΐρου όλες τις μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημέρα σας, είμαι η Νένα και θα ήθελα να ταξιδεψω στην Αίγυπτο, πρώτη φορά θα βγω εκτός ευρωπαϊκής ζώνης και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το ταξίδι μου.
-Θα έχω δικά μου άτομα εκεί που προσφέρονται να με φιλοξενήσουν είναι εφικτό αυτό; Ή θα πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ξενοδοχείο για να μην υπάρχει πρόβλημα;

-Επίσης να κλείσω εισιτήρια μόνη ή σε γραφείο για καλύτερη εξυπηρέτηση;

-Και τέλος PCR Test μπορώ να κάνω στο αεροδρόμιο; Και αν ναι μπορώ την ημέρα της πτήσης? Γιατί θα βρίσκομαι εκτός Καΐρου όλες τις μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες.

Φυσικά μπορείς να μείνεις όπου θέλεις.

Για εισιτήρια καλύτερα κατευθείαν απο το site της αεροπορικής.

Αν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού(ευρωπαίκό) δεν χρειάζεται PCR.Πότε θα ταξιδέψεις;
 

ΝέναΛυ

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Δεν έχω κάνει εμβόλιο για αυτό ρωτάω για pcr και έψαξα και δεν θα χρειαστώ καραντίνα, το έχω περάσει και πριν 4 μήνες (έληξε βέβαια το πιστοποιητικό νοσησης).
Τώρα θα κλείσω για Μάιο σκέφτομαι, ή τέλει Απριλίου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν έχω κάνει εμβόλιο για αυτό ρωτάω για pcr και έψαξα και δεν θα χρειαστώ καραντίνα, το έχω περάσει και πριν 4 μήνες (έληξε βέβαια το πιστοποιητικό νοσησης).
Τώρα θα κλείσω για Μάιο σκέφτομαι, ή τέλει Απριλίου
Τότε θα πρέπει να ψάξεις για pcr. Εχουν γραφτεί κάποια πράγματα εδώ αλλά μάλλον δεν σε καλύπτουν γιατί το τεστ έγινε μέσω ξενοδοχείου.

Αίγυπτος - Αίγυπτος Φεβρουάριος 2021
 

ΝέναΛυ

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Κάτι πρέπει να υπάρχει λογικά και για τα άτομα που δεν έχουν ξενοδοχείο, θα το ψάξω , ευχαριστώ πολύ πάντως
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Κάτι πρέπει να υπάρχει λογικά και για τα άτομα που δεν έχουν ξενοδοχείο, θα το ψάξω , ευχαριστώ πολύ πάντως
Αφού έχεις δικά σου άτομα εκεί και θα φιλοξενηθείς,θα βρείς λύση.Σε ποιά πόλη θα μείνεις;
 

ΝέναΛυ

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Στην Ισμαηλια, είναι 2 ώρες περίπου μακριά απτό Καιρό, έκλεισα και τα εισιτήρια μου και φεύγω Μάιο, όλα καλά με την αεροπορική εταιρεία, με έπιασε ένα δέος αλλά όλα καλά θα πάνε 💫
 

ΝέναΛυ

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Το κλείσαμε το εισιτήριο για Αίγυπτο 🎉✈ Φευγω τον Μάιο, είμαι ενθουσιασμένη και παράλληλα αγχωμένη που θα πραγματοποιήσω ένα ονειρεμένο ταξίδι, οποία συμβουλή από άτομα που έχουν ταξιδέψει στο παρελθόν θα μου ήταν χρήσιμη 😊
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Στην Ισμαηλια, είναι 2 ώρες περίπου μακριά απτό Καιρό, έκλεισα και τα εισιτήρια μου και φεύγω Μάιο, όλα καλά με την αεροπορική εταιρεία, με έπιασε ένα δέος αλλά όλα καλά θα πάνε 💫
Φυσικά θα πάνε όλα καλά.Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.
 

Angela000

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα , έχω μπει στον πειρασμό να οργανώσω ένα ταξίδι στην Αίγυπτο ( Κάιρο και Αλεξάνδρεια) αλλά όσο ψάχνω έχω μερικούς ενδοιασμούς. Για αρχή σκεφτόμουν να μην πάω με οργανωμένο γκρούπ αν και δεν μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ταξιδέψω μόνη μου , μερικά άρθρα που διάβασα έλεγαν ότι είναι πλέον "ασφαλές" προορισμός ενώ άλλα από την άλλη λέγαν ότι καλό είναι να την επισκεφτείς με γκορυπ , θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει επισκευή την χώρα σχετικά πρόσφατα.
Η δεύτερη απορία που μου δημιουργήθηκε και για το τι μπάτζετ να έχω κατά νου, πέρα από ξενοδοχείο και μεταφορικά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες για τις τιμές της καθημερινότητας ( φαγητό, μετακίνηση , σούπερ μάρκετ) τα βασικά αναπόφευκτα έξοδα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.😍
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom