Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα , έχω μπει στον πειρασμό να οργανώσω ένα ταξίδι στην Αίγυπτο ( Κάιρο και Αλεξάνδρεια) αλλά όσο ψάχνω έχω μερικούς ενδοιασμούς. Για αρχή σκεφτόμουν να μην πάω με οργανωμένο γκρούπ αν και δεν μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ταξιδέψω μόνη μου , μερικά άρθρα που διάβασα έλεγαν ότι είναι πλέον "ασφαλές" προορισμός ενώ άλλα από την άλλη λέγαν ότι καλό είναι να την επισκεφτείς με γκορυπ , θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει επισκευή την χώρα σχετικά πρόσφατα.
Η δεύτερη απορία που μου δημιουργήθηκε και για το τι μπάτζετ να έχω κατά νου, πέρα από ξενοδοχείο και μεταφορικά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες για τις τιμές της καθημερινότητας ( φαγητό, μετακίνηση , σούπερ μάρκετ) τα βασικά αναπόφευκτα έξοδα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.😍
Καλημέρα!
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το ταξίδι μου στην Αίγυπτο (2004) αλλά ήταν από τα καλύτερα που έχω πάει και ξαναπήγαινα άνετα. Πριν σου πω ο,τιδήποτε άλλο, να αρχίσω με το ότι αν πας μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια, θα χάσεις πολύ όμορφα πράγματα. Το Κάιρο είναι μία πολύβουη μεγαλούπολη της Μέσης Ανατολής με τα καλά και τα (πολλά) άσχημά της. Έχει τις Πυραμίδες και το Αρχαιολογικό Μουσείο που δεν πρέπει να χαθούν. Η Αλεξάνδρεια, απογοητεύω πολλούς συμπατριώτες μας όταν το λέω, δεν είναι αυτό το ίσως λίγο "εκρομαντισμένο" που έχουμε στο μυαλό μας με την ομογένεια, τον Καβάφη κλπ. Δυστυχώς τα ίχνη από αυτά τα περασμένα μεγαλεία έχουν σε μεγάλο βαθμό καλυφθεί από τη σύγχρονη πραγματικότητα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσες μέρες και τι μπάτζετ διαθέτεις, αλλά πραγματικά είναι κρίμα να μην πας Ασουάν και Λούξορ. Τα μνημεία που είδα εκεί τα θεωρώ απίστευτα σημαντικά, εγώ συγκλονίστηκα.
Δεν ταξιδεύω σχεδόν ποτέ με γκρουπ, αλλά για την Αίγυπτο έκανα μία εξαίρεση και πήγα με γκρουπ, ένιωσα μεγαλύτερη ασφάλεια και μετακινήθηκα πιο εύκολα. Πήγαμε Κάιρο, Αλεξάνδρεια και την κρουαζιέρα στο Νείλο. Για κόστη δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω, έχει περάσεις πολύς καιρός, αλλά δεν ήταν ακριβό ταξίδι.
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
ηλικία, εμπειρία , έχεις ξαναταξιδεψει σε δεύτερο κόσμο ;
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα , έχω μπει στον πειρασμό να οργανώσω ένα ταξίδι στην Αίγυπτο ( Κάιρο και Αλεξάνδρεια) αλλά όσο ψάχνω έχω μερικούς ενδοιασμούς. Για αρχή σκεφτόμουν να μην πάω με οργανωμένο γκρούπ αν και δεν μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ταξιδέψω μόνη μου , μερικά άρθρα που διάβασα έλεγαν ότι είναι πλέον "ασφαλές" προορισμός ενώ άλλα από την άλλη λέγαν ότι καλό είναι να την επισκεφτείς με γκορυπ , θα ήθελα την άποψη κάποιου που έχει επισκευή την χώρα σχετικά πρόσφατα.
Η δεύτερη απορία που μου δημιουργήθηκε και για το τι μπάτζετ να έχω κατά νου, πέρα από ξενοδοχείο και μεταφορικά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες για τις τιμές της καθημερινότητας ( φαγητό, μετακίνηση , σούπερ μάρκετ) τα βασικά αναπόφευκτα έξοδα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων.😍
είναι καλύτερα να πας με γκρουπ.
η ηλικία σου θα παίξει ρόλο αν πας μόνη η όχι. αν είσαι νέα καλύτερα με γκρουπ.
ενδυματολογικά δεν πρέπει να προκαλείς.
οι Αιγύπτιοι είναι καλοί άνθρωποι και αγαπάνε τους Έλληνες.
σε ένα τέτοιο ταξίδι που έκανα εγώ μόνο Αλεξάνδρεια και Κάιρο ξόδεψα 10 μέρες. και ήταν όλες γεμάτες.
έχεις πάρα πολλά να δεις από τις πυραμίδες τις γκρίζας αλλά και εκείνες της ερήμου στο Κάιρο...........
Κάιρο Αλεξάνδρεια πας με τρένο.
η Αλεξάνδρεια έχει την παλιά αίγλη, μην αφήσεις την καινούρια πόλη να την αφαιρέσει.
είχαμε μείνει στο cecil ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο στο κέντρο πάνω στην παραλιακή, ανεμπόδιστη θεα και άψογο σερβις.
οι μετακινήσεις και στις δυο πόλεις με ταξί. στο καιρο χρησιμοποιούσαμε και μετρό.
θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στο φαγητό όπου και να φας. αν πάθεις κάτι μένεις ξενοδοχείο αγκαλιά με την τουαλέτα...
τα υπόλοιπα μέρη που ανέφερε ο φίλος παραπάνω μπορείς να τα δεις σε κάποια άλλη επίσκεψη.
που από μόνα τους θέλουν μέρες.
θα ήθελα πολύ αν υπάρξει επόμενη φορά να επισκεφτώ την Όαση της Σίβα.
 

Angela000

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
ηλικία, εμπειρία , έχεις ξαναταξιδεψει σε δεύτερο κόσμο ;
Καλημέρα!
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το ταξίδι μου στην Αίγυπτο (2004) αλλά ήταν από τα καλύτερα που έχω πάει και ξαναπήγαινα άνετα. Πριν σου πω ο,τιδήποτε άλλο, να αρχίσω με το ότι αν πας μόνο Κάιρο και Αλεξάνδρεια, θα χάσεις πολύ όμορφα πράγματα. Το Κάιρο είναι μία πολύβουη μεγαλούπολη της Μέσης Ανατολής με τα καλά και τα (πολλά) άσχημά της. Έχει τις Πυραμίδες και το Αρχαιολογικό Μουσείο που δεν πρέπει να χαθούν. Η Αλεξάνδρεια, απογοητεύω πολλούς συμπατριώτες μας όταν το λέω, δεν είναι αυτό το ίσως λίγο "εκρομαντισμένο" που έχουμε στο μυαλό μας με την ομογένεια, τον Καβάφη κλπ. Δυστυχώς τα ίχνη από αυτά τα περασμένα μεγαλεία έχουν σε μεγάλο βαθμό καλυφθεί από τη σύγχρονη πραγματικότητα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσες μέρες και τι μπάτζετ διαθέτεις, αλλά πραγματικά είναι κρίμα να μην πας Ασουάν και Λούξορ. Τα μνημεία που είδα εκεί τα θεωρώ απίστευτα σημαντικά, εγώ συγκλονίστηκα.
Δεν ταξιδεύω σχεδόν ποτέ με γκρουπ, αλλά για την Αίγυπτο έκανα μία εξαίρεση και πήγα με γκρουπ, ένιωσα μεγαλύτερη ασφάλεια και μετακινήθηκα πιο εύκολα. Πήγαμε Κάιρο, Αλεξάνδρεια και την κρουαζιέρα στο Νείλο. Για κόστη δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω, έχει περάσεις πολύς καιρός, αλλά δεν ήταν ακριβό ταξίδι.
Ευχαριστώ πολύ , θα κοιτάξω και τα υπόλοιπα μέρη που μου προτείνετε , σκέφτομαι το ταξίδι να διαρκέσει γύρω στην μία εβδομάδα, οπότε θα πρέπει να επιλέξω προσεκτικά ώστε να δω τα ποιο ιδιαίτερα.

ηλικία, εμπειρία , έχεις ξαναταξιδεψει σε δεύτερο κόσμο ;
22 , έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ευρώπη αλλά όχι σε δεύτερο κόσμο , έχω πάει μονάχα Βραζιλία αλλά τότε οι γονείς μου ήταν υπεύθυνοι για το ταξίδι.

είναι καλύτερα να πας με γκρουπ.
η ηλικία σου θα παίξει ρόλο αν πας μόνη η όχι. αν είσαι νέα καλύτερα με γκρουπ.
ενδυματολογικά δεν πρέπει να προκαλείς.
οι Αιγύπτιοι είναι καλοί άνθρωποι και αγαπάνε τους Έλληνες.
σε ένα τέτοιο ταξίδι που έκανα εγώ μόνο Αλεξάνδρεια και Κάιρο ξόδεψα 10 μέρες. και ήταν όλες γεμάτες.
έχεις πάρα πολλά να δεις από τις πυραμίδες τις γκρίζας αλλά και εκείνες της ερήμου στο Κάιρο...........
Κάιρο Αλεξάνδρεια πας με τρένο.
η Αλεξάνδρεια έχει την παλιά αίγλη, μην αφήσεις την καινούρια πόλη να την αφαιρέσει.
είχαμε μείνει στο cecil ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο στο κέντρο πάνω στην παραλιακή, ανεμπόδιστη θεα και άψογο σερβις.
οι μετακινήσεις και στις δυο πόλεις με ταξί. στο καιρο χρησιμοποιούσαμε και μετρό.
θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στο φαγητό όπου και να φας. αν πάθεις κάτι μένεις ξενοδοχείο αγκαλιά με την τουαλέτα...
τα υπόλοιπα μέρη που ανέφερε ο φίλος παραπάνω μπορείς να τα δεις σε κάποια άλλη επίσκεψη.
που από μόνα τους θέλουν μέρες.
θα ήθελα πολύ αν υπάρξει επόμενη φορά να επισκεφτώ την Όαση της Σίβα.
Ευχαριστώ πολύ , θα το ψάξω περισσότερο και αν όντως καταλήξω να κάνω το ταξίδι μόνη θα πάω σε οργανωμένο γκρούπ για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Η μετακίνηση μέσα στις δύο πόλης ή στα μνημεία που μπορεί να βρίσκονται λίγο έξω από αυτές ήταν εύκολη; Με μέσα μαζικής μεταφοράς.
 
D

Delmem38110

Guest
Η μετακίνηση μέσα στις δύο πόλης ή στα μνημεία που μπορεί να βρίσκονται λίγο έξω από αυτές ήταν εύκολη; Με μέσα μαζικής μεταφοράς.
είχα την τύχη να φιλοξενούμε στο Κάιρο και οποιαδήποτε μεταφορά γινόταν κλεινόταν μέσω του γραφείου που δούλευαν οι φίλοι μου. πάντα ταξί. όπου και να πηγαίναμε και μας περίμενε. αυτό σίγουρα μπορεί να το κάνει το ξενοδοχείο που θα μείνεις.
στην Αλεξάνδρεια έξω από το ξενοδοχείο υπήρχαν πάντα ταξί για το ξενοδοχείο και μας πρότειναν τιμές.
το κόστος ήταν πολύ μικρό για τα δικά μας δεδομένα.....
το 13 ήταν η τελευταία φορά που πήγα. πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε.
 

vlassis

Member
Μηνύματα
115
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Θα μπω Αίγυπτο από Αλεξάνδρεια. Για το θέμα του Ιντερνετ τι πρέπει να κάνω? Μπορώ να αγοράσω κάποια Σιμ στο Αεροδρόμιο? Και εάν ξέρετε πόσο κάνει η κάρτα? Να χρησιμοποιήσω Revolut?
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Θα μπω Αίγυπτο από Αλεξάνδρεια. Για το θέμα του Ιντερνετ τι πρέπει να κάνω? Μπορώ να αγοράσω κάποια Σιμ στο Αεροδρόμιο? Και εάν ξέρετε πόσο κάνει η κάρτα? Να χρησιμοποιήσω Revolut?
esim
κανονική σιμ

ναι για ρεβολουτ.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
232
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Τέλος Αυγούστου πριν πέντε χρόνια στο Καιρο. 48 βαθμούς υπό σκιά, η θερμοκρασία δεν επεφτε ακόμη και το βράδυ. Εννοείται πως δεν είχαμε κουράγιο ούτε διάθεση να κάνουμε όχι βόλτες, ούτε πέντε βήματα στο δρόμο. Ψήνονταν τα πάντα. Φυσικά το μετανιώσαμε και πάντα πλέον προσεχουμε τις θερμοκρασίες. Η ίδια κατάσταση και στην Κύπρο, πολύ ζέστη και ανομβρία.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τέλη Οκτωβρίου είχα πάει και πάλι ήμουν με καλοκαιρινά ρούχα, καπέλο και γυαλιά συνέχεια. Γενικά, καλό είναι σε περιοχές με ακραίες θερμοκρασίες κάποιες εποχές, τα ταξίδια να αποφεύγονται, δεν τα ευχαριστιέσαι φουλ. Από την άλλη, ξέρω πολύ κόσμο που δεν μπορεί να φύγει με άδεια παρά συγκεκριμένες περιόδους, οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι. Απλά, αν μπορείς, πήγαινε φθινόπωρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom