Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει επισκεφτεί κάποιος να μου συστήσει για διαμονή 2 ατόμων στο ΚΆΙΡΟ κάποιο αξιόπιστο-καθαρό κατάλυμα από AIRBNB στο κέντρο της πόλης. Βρίσκουμε πολλά στην πλατφόρμα αλλά θα εμπιστευόμουν τυχόν συστάσεις από το forum.Μήπως να το αποφύγουμε και να απευθυνθούμε μόνο σε ξενοδοχεία?
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!Ετοιμάζω με φίλη ταξιδάκι στην Αίγυπτο και ήθελα να κάνω 3 ερωτήσεις 1.Έχει υπόψη του κάποιος να μας συστήσει ξενοδοχείο στο Κάιρο με τις βασικές παροχές (καθαριότητα, ασφαλής τοποθεσία και τιμή μέχρι 40 €/άτομο). Δεν εμπιστεύομαι τις κριτικές από τις πλατφόρμες κράτησης
2. Η περιοχή Heliopolis πόση ώρα (με συνηθισμένη κίνηση Κα'ι'ρου )είναι σε απόσταση από το κέντρου της πόλης? Ισχύουν τα 15 λεπτά που ενημερώνουν οι google maps?
3. Aν έχετε να μου συστήσετε κάποιον τοπικό ξεναγό για να επικοινωνήσω μαζί του
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
26
Likes
60
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!Ετοιμάζω με φίλη ταξιδάκι στην Αίγυπτο και ήθελα να κάνω 3 ερωτήσεις 1.Έχει υπόψη του κάποιος να μας συστήσει ξενοδοχείο στο Κάιρο με τις βασικές παροχές (καθαριότητα, ασφαλής τοποθεσία και τιμή μέχρι 40 €/άτομο). Δεν εμπιστεύομαι τις κριτικές από τις πλατφόρμες κράτησης
2. Η περιοχή Heliopolis πόση ώρα (με συνηθισμένη κίνηση Κα'ι'ρου )είναι σε απόσταση από το κέντρου της πόλης? Ισχύουν τα 15 λεπτά που ενημερώνουν οι google maps?
3. Aν έχετε να μου συστήσετε κάποιον τοπικό ξεναγό για να επικοινωνήσω μαζί του
Ελληνόφωνος τοπικός ξεναγός +201152072828 κατεβάστε την εφαρμογή whatsup και επικοινωνείτε με μυνήματα μαζί του. Διαθέτει και Airbnb δωμάτια (στην περιοχή Γκίζα) δεν ξέρω τι παίζει με τα δωμάτια αλλά γίνεται πολύ πιεστικός. Δεν χάνετε τίποτα να μιλήσετε μαζί του.
Τις κριτικές ορθώς μην τις εμπιστεύεσαι, έχουν κόλπο και περνάνε πολλές πλαστές κριτικές με αποτέλεσμα να έχουν υψηλή βαθμολογία.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ελληνόφωνος τοπικός ξεναγός +201152072828 κατεβάστε την εφαρμογή whatsup και επικοινωνείτε με μυνήματα μαζί του. Διαθέτει και Airbnb δωμάτια (στην περιοχή Γκίζα) δεν ξέρω τι παίζει με τα δωμάτια αλλά γίνεται πολύ πιεστικός. Δεν χάνετε τίποτα να μιλήσετε μαζί του.
Τις κριτικές ορθώς μην τις εμπιστεύεσαι, έχουν κόλπο και περνάνε πολλές πλαστές κριτικές με αποτέλεσμα να έχουν υψηλή βαθμολογία.
Τελικά, νομίζω ότι για αυτόν τον προορισμό μόνο στα 5άστερα θα έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.Όσο για τον τοπικό ξεναγό σίγουρα θα του στείλω μήνυμα Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!!Ετοιμάζω με φίλη ταξιδάκι στην Αίγυπτο και ήθελα να κάνω 3 ερωτήσεις 1.Έχει υπόψη του κάποιος να μας συστήσει ξενοδοχείο στο Κάιρο με τις βασικές παροχές (καθαριότητα, ασφαλής τοποθεσία και τιμή μέχρι 40 €/άτομο). Δεν εμπιστεύομαι τις κριτικές από τις πλατφόρμες κράτησης
2. Η περιοχή Heliopolis πόση ώρα (με συνηθισμένη κίνηση Κα'ι'ρου )είναι σε απόσταση από το κέντρου της πόλης? Ισχύουν τα 15 λεπτά που ενημερώνουν οι google maps?
3. Aν έχετε να μου συστήσετε κάποιον τοπικό ξεναγό για να επικοινωνήσω μαζί του
η Ηλιούπολη είναι το καινούριο Κάιρο κατά κάποιο τρόπο ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο.
μην μείνετε εκεί. προτιμήστε κεντρικό ξενοδοχείο από 4 αστέρια και πάνω.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει ταξιδέψει στο Κάιρο έχει κάνει τη μονοήμερη εκδρομή στη Λευκή Έρημο και αν είναι απαραίτητη η διανυκτέρευση εκεί ή είναι προτιμότερο να δεις το θέαμα και να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο? Υπάρχει καλή υποδομή, καθαριότητα, ασφαλές φαγητό στην περίπτωση της διανυκτέρευσης?
 

Alexandros3

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας θα ήθελα να ταξιδεψω τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου Αίγυπτο έχουμε καμία εικόνα με τις θερμοκρασίες? Αξίζει να παμε;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους σας θα ήθελα να ταξιδεψω τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου Αίγυπτο έχουμε καμία εικόνα με τις θερμοκρασίες? Αξίζει να παμε;
Στο Κάϊρο θα είσαι μια χαρά αν κρίνω από τους μέσους όρους ανώτατης θερμοκρασίας για τους μήνες αυτούς. Μέσα Ιουνίου που πήγα φέτος η θερμοκρασία ήταν περίπου 36-37 βαθμοί και ήταν υποφερτά. Δεν αισθάνθηκα δυσφορία καθόλου παρόλο που ήμουν ζεστά ντυμένη. Το δε βράδυ είχε αρκετή δροσιά γιατί έπεφτε η θερμοκρασία και ήταν ευχάριστη η αίσθηση.
Στο νότιο τμήμα της Αιγύπτου π.χ Λούξορ (που δεν πήγα) από ότι βλέπω στα διαγράμματα οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και τον Σεπτέμβριο και η ανώτατη μέση τιμή φθάνει τους 40-45 βαθμούς! Φαντάζομαι ότι πιο κάτω θα έχει ακόμη περισσότερη ζέστη... Τον Οκτώβριο η κατάσταση λίγο βελτιώνεται αλλά η μέση τιμή της ανώτατης θερμοκρασίας παραμένει στους 36 βαθμούς.
Ρίξε μια ματιά και σε αυτήν τη σελίδα που βρήκα.


Προσομοίωση ιστορικών δεδομένων κλίματος και καιρού για Λούξορ - meteoblue
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα ταξιδέψω στην Αίγυπτο. Επειδή δεν θα δέχονται κάρτες εκτός των ξενοδοχείων και εστιατορίων τι μου προτείνετε για το συνάλλαγμα επειδή θα χρειαζόμαστε συχνά ρευστό ?Να αλλάξω από εδώ ή συμφέρει να κάνω εκεί τη μετατροπή? Επίσης, αν μου περισσέψουν χρήματα στην επιστροφή τι με συμφέρει?
 

sakp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα.. σκεφτόμαστε με φίλους να πάμε ένα ταξίδι Αίγυπτο και έχουμε ακούσει πολλά και έχουμε ψηθεί.. έχουμε σκοπό να πάμε με γκρουπ. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος με γκρουπ τι εντυπώσεις είχε, τι χρήματα περίπου χρειάζεται να έχεις μαζί σου για ταξίδι εκεί 7-10 μέρες κλπ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tasos geo

Member
Μηνύματα
22
Likes
23
Καλησπερα στην παρέα.Σκέφτομαι μήπως πάω πρωτοχρονιά στην Αίγυπτο με την γυναίκα μου.Έχει πάει κανεις πρόσφατα να μου πει πως είναι το σκηνικό εκεί;;;δλδ έχει κανα event την πρωτοχρονιά με τπτ βεγγαλικά τέτοια πράγματα ;;;;έχει φουλ κόσμο τότε;;αξίζει ;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom