Αίγυπτος! η λεωφόρος με τις ....σφίγγες!!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΜΕ ΤΙΣ... ΣΦΙΓΓΕΣ
Ενας από τα σπουδαιότερος πολιτιστικούς θησαυρούς της Αιγύπτου, η Λεωφόρος των Σφιγγών στο Καρνάκ θα ανοίξει τις πύλες της αυτόν το μήνα για τους επισκέπτες.
Οι αρχαιολόγοι ολοκληρώνουν τις εργασίες αναστήλωσης της λεωφόρου που ενώνει το ναό του Καρνάκ με αυτόν του Λούξορ
και παρέμενε εδώ και αιώνες θαμμένη κάτω από την άμμο.
Η Λεωφόρος των Σφιγγών έχει μήκος 2,7 χιλιόμετρα και χτίστηκε από τον φαραώ Αμένχοτεπ ΙΙΙ πριν 3.500 χρόνια. Σε όλο το μήκος της λεωφόρου, που έπαψε να χρησιμοποιείται την ύστερη ρωμαϊκή εποχή, υπήρχουν 1.300 πέτρινες Σφίγγες.
Περίπου τα μισά αγάλματα βρέθηκαν στη διάρκεια των ανασκαφών που άρχισαν πριν τρία χρόνια και όταν τοποθετηθούν στις βάσεις τους θα αποτελέσουν τα όρια του μεγαλύτερου υπαίθριου μουσείου στον κόσμο.
Στο σχέδιο της αποκατάστασης της Λεωφόρου των Σφιγγών αντιτίθενται πολλοί από τους κατοίκους της περιοχής που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους, τα οποία ήταν χτισμένα στην περιοχή των ανασκαφών.
Αντίθετοι είναι και πολλοί ειδικοί που τονίζουν ότι η υπερβολικά γρήγορη τουριστική ανάπτυξη της περιοχής - υπάρχουν σχέδια για νέα ξενοδοχεία και εστιατόρια - θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην πολιτιστική κληρονομιά και την κοινωνία του Λούξορ.
Το τελικό αποτέλεσμα, φοβούνται, θα είναι μια ψεύτικη εκδοχή του Λούξορ όπως αυτή στο Λας Βέγκας...
ana-mpa.gr
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γιατι μου βαζετε ιδεες; Πολυ χρησιμο το ποστ και καλως μας ηρθες
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
να ενας καλος λογος να ξαναπαμε στην αιγυπτο...:haha:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Έχω την εντύπωση ότι η λεωφόρος με τις σφίγγες που ενώνει τους δύο
ναούς δεν ανοιξε τώρα για πρώτη φορά.Ίσως να έκαναν έργα αποκατάστασης.Αν δεν μ απατά η μνήμη μου στο ταξίδι μας στο Λούξορ
την είχαμε περπατήσει .
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
μην το δει η γυναικα μου γιατι μου εχει φαει τα αυτια να παμε
αιγυπτο
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Η μνήμη μου τελικά αποκαταστάθηκε.
Το δημοσίευμα καλά τα λέει.Ένα μικρό μέρος της λεωφόρου
ήταν ανοικτό στο κοινό.
panpan η γυναίκα σου,τώρα που θα την πας
θα την απολαύσει απ άκρη σ άκρη:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Kαλά τα λέει η μνήμη σας,η λεωφόρος των σφιγγών ήταν εκεί απο το 1988 που πήγα πρώτη φορά.άδειασα ένα ολόκληρο φίλμ θυμάμαι,ήταν εντυπωσιακό όπως και όλα τα μνημεία της αιγύπτου και ειδικότερα οι ναοί του luxor!
σίγουρα η οδός θα μακρύνει κατά πολύ,μιάς και οι αρχαιότητες της χώρας ειναι γενικώς υπερμεγέθεις ..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.785
Είχα εντυπωσιαστεί έστω κι από το μικρό μέρος της λεωφόρου που περπάτησα... φαντάζομαι τώρα...:)
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Συγκλονιστικά το Καρνάκ και το Λούξορ!!! Φαντάσου και να ολοκληρωθεί το έργο.... Να'σαι καλά Renata :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom