Αίγυπτος - συμβουλές - προτάσεις

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την Αίγυπτο πρίν πάω απο κάποιους που έχουν ήδη ταξιδέψει, αν χρειάζεται εμβολιασμός ή κάποια ιδιάιτερη προφύλαξη πρίν πάς, αναγκαστικά 15 Άυγουστο μπορώ να ταξιδέψω λόγω της άδειας μου,στην Αίγυπτο Αύγουστο έχει ταξιδέψει κανείς? είναι ανεκτή η θερμοκρασία ή θα καούμε ζωντανοι? Επίσης κάποιος που να έχει μείνει ικανοποιημένος απο κάποιο πρακτορείο και απο κάποιο ξενοδοχείο και ποιά σας παρακαλώ. Ταξιδεύω με group.

Η όποια άλλη συμβουλή δεκτή με πολύ εκτίμηση.

Ευχαριστώ θερμά!
 

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
:shock:
Πήγες Αύγουστο και ήταν ανυπόφορα δηλαδή ε? Πώ ρε γαμώτο και είμαι ενα βήμα πρίν κλέισω.
 

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
παλαβος εισαι ????????
Εξήγησε μου αν έχεις πάει τί κ πώς για να δώ πόσο είμαι ή όχι :clap:

Εντάξει σίγουρα είναι καλύτερα άλλη εποχή να πάς αλλα είανι λόγος για να ακυρώσεις το ταξίδι?

Μια τεκμηριωμένη απάντηση γιατι ο καιρός φτάνει μπορώ νά'χω..μπορώ?? :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:shock:
Πήγες Αύγουστο και ήταν ανυπόφορα δηλαδή ε? Πώ ρε γαμώτο και είμαι ενα βήμα πρίν κλέισω.
Όχι βέβαια, δεν είμαι μαζόχας. Το έψαξα και ρώτησα. Όταν η μέγιστη θερμοκρασία εκείνο το διάστημα είναι 45-50 βαθμούς Κελσίου (και ενίοτε και παραπάνω), κι όταν είχα ήδη πρόβλημα ζέστης στα τέλη Μαρτίου, απλά δεν το σκέφτομαι και δεν το συζητάω καν για Αύγουστο...
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
και εγω ειχα παει περσι τον απρίλιο και ηθελα δυο t-shirt την ημέρα. πιστεύω οτι τον αυγουστο δεν θα αντέχεται η ζεστη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.587
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είναι υποφερτή η ζέστη και μην ακυρώσεις το ταξίδι σου. Στο Κάιρο στις 15/08/2008 : μέση θερμοκρασία 30, κατώτερη 24, ανώτερη 37. Στο Λούξορ αντίστοιχα : 32-24-41. Και για του λόγου το αληθές : History : Weather Underground Η ζέστη στην Αίγυπτο δεν συνοδεύεται από ανυπόφορη υγρασία και είναι στα ίδια επίπεδα Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο. Πήγα πρίν αρκετά χρόνια, μέσα με τέλη Αυγούστου και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα (και είμαι και από τα Βόρεια). Τα στοιχειώδη : καπελάκι, γυαλιά και όχι έξω ντάλα μεσημέρι. Πρακτορεία που εξιδικεύονται Πυραμίς, Ιντερπρίμιους και Μπούτρος. Όλα προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.486
Likes
7.968
Κι εγώ, να πώ την αλήθεια, Αύγουστο είχα πάει! Είχε ζέστη, ναι! Αλλά την άντεξα! Στη θέση σου δεν θα ακύρωνα το ταξίδι...
Επίσης, όπως ο McElk, Pyramis και Boutros ξέρω ότι ειδικεύονται σε Αίγυπτο!
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΛΙΒΙΑ
Aγυπτος

Καλημέρα Πήγα πολλές φορές στην Αίγυπτο και σχεδόν όλες τις εποχές και πάλι θα μείνω στο Καιρο 4-5 μέρες μετα το ταξίδι της Υεμένης που προγραμματίζω. Τον Αυγουστο είναι ανεβασμένη η θερμοκρασία αλλά δεν έχει υγρασία και η ζέστη είναι ανεκτή άλλωστε οι ξεναγήσεις γίνονται πρωί οπότε είναι καλά. Δεν χρειάζεται εμβολιασμός και η μόνη προφύλαξη είναι να σαπουνίζεις τακτικά τα χέρια σου και να μην τρως από τον δρόμο (π.χ. παγωτό). Ταξίδεψα μια φορά με το Pyramis και έκανα την κρουαζιέρα . Καλό πρακτορείο. Ολες τις άλλες φορές πήγα ατομικά και πέρασα καταπληκτικά ... Χερσόνησο Σινά , χουργκάντα Ασουάν έμεινα 1 βδομάδα και πολλές φορές μόνο στο Κάιρο . Το Nile Hilton Hotel προτιμώ στο Κάιρο είναι δίπλα στο Μουσείο και βολέυει.:clap:



Καλημέρα,

Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την Αίγυπτο πρίν πάω απο κάποιους που έχουν ήδη ταξιδέψει, αν χρειάζεται εμβολιασμός ή κάποια ιδιάιτερη προφύλαξη πρίν πάς, αναγκαστικά 15 Άυγουστο μπορώ να ταξιδέψω λόγω της άδειας μου,στην Αίγυπτο Αύγουστο έχει ταξιδέψει κανείς? είναι ανεκτή η θερμοκρασία ή θα καούμε ζωντανοι? Επίσης κάποιος που να έχει μείνει ικανοποιημένος απο κάποιο πρακτορείο και απο κάποιο ξενοδοχείο και ποιά σας παρακαλώ. Ταξιδεύω με group.

Η όποια άλλη συμβουλή δεκτή με πολύ εκτίμηση.

Ευχαριστώ θερμά!
 

Vylker

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Τόκυο
Ευχαριστώ παιδιά πάρα πάρα πολυ
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Η ζέστη θα υπάρχει. Αλλά αντέχεται. Πήγα Αύγουστο στη Σαχάρα και όλοι μου έλεγαν πως θα αφήσω το κοκαλάκι μου εκεί. Δεν ήταν τόσο άσχημα τα πράγματα.
Αρκεί να προσέχεις και να μην κάθεσαι με τις ώρες στον ήλιο.
Πήγαινε και όλα θα πάνε καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom