Αίγυπτος Αίγυπτος

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

Για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά ένα μεγάαααααλο ταξίδι.
Ξεκινάω εδώ και όταν αλλάξουμε ήπειρο θα συνεχίσω στην Ασία.

Αίγυπτος - Μέση Ανατολή

Χριστούγεννα του 2004 και με ένα φίλο (που ταξιδεύουμε συχνά) συζητάμε να πάμε σινεμά, να δούμε τα Ημερολόγια μοτοσικλέτας. Ειδικά το πρώτο μισό της ταινίας είναι πολύ ταξιδιάρικο, σε ξεσηκώνει να φύγεις το επόμενο κιόλας πρωινό. Το μυαλό αρχίζει να ταξιδεύει και να κάνει όνειρα. Ήδη σχεδιάζαμε ένα άσχετο ταξίδι στην Αίγυπτο, μόνοι μας. Εκτός Ευρώπης έχουμε ταξιδέψει λίγο και μόνο σε χώρες αναπτυγμένες. Σε λίγες μέρες βρίσκουμε στο internet κάποιες οργανωμένες εκδρομές, αλλά σε πολύ διαφορετικό στυλ από τον κλασσικό οργανωμένο και αποστειρωμένο τουρισμό. Η ορολογία του: overland tours. Ο φίλος μου βρίσκει ένα πολύ ενδιαφέρον ταξίδι για Νότια Αμερική, ταξίδι πάνω από ένα μήνα με ειδικά διαμορφωμένο φορτηγό και camping και σκέφτεται να το κάνει κάποια στιγμή στο μέλλον. Εμένα με ελκύει περισσότερο ένα ταξίδι στη Μέση Ανατολή που κατά σύμπτωση συνδυάζεται και με την Αίγυπτο που είχαμε ήδη κατά νου. Σε 2 μήνες, το Μάρτιο θα τέλειωνα το μεταπτυχιακό μου και ήταν η καλύτερη στιγμή για ένα μεγάλο ταξίδι. Δύο θέσεις έχουν μείνει στο γκρουπ και μετά από λίγη σκέψη παίρνω την απόφαση να πάω!
Το ταξίδι διαρκεί 35 ημέρες, διασχίζοντας Αίγυπτο, Ιορδανία, Συρία και Τουρκία, χωρίς όμως να περιλαμβάνει τις πόλεις έναρξης και προορισμού, δηλαδή το Κάιρο και την Κωνσταντινούπολη. Άλλες 5 μέρες που πέρασα μόνος μου εκεί και φθάνουμε στις 40 μέρες! Διαβίωση στην ύπαιθρο, ελεύθερο και οργανωμένο camping και οικονομικά ξενοδοχεία/ξενώνες. Υποχρεωτικά εμβόλια δεν υπάρχουν, αλλά μιας και οι συνθήκες διαβίωσης θα είναι κοντά στην ύπαιθρο και θα περάσουμε από αρκετές περιοχές που δε φημίζονται για την καθαριότητά τους, αποφασίζω να ακολουθήσω τις συμβουλές μιας επίσημης σελίδας στην Αγγλία για ταξιδιωτική ιατρική. Στην Ελλάδα δε βρήκα αρκετή πληροφόρηση. Μια επαναληπτική δόση αντιτετανικού, πολιομυελίτιδας, μηνιγγίτιδας (γιατί μια περιοχή της Αιγύπτου είναι επικίνδυνη), μια πρώτη δόση ηπατίτιδας Α καθώς και τυφοειδούς πυρετού.

Τέλος Μαρτίου λοιπόν ξεκινάει το ταξίδι. Με δύο φίλους θα περάσουμε 3 μέρες στο Κάιρο και μετά θα χωρίσουν οι δρόμοι μας. Με τον ένα θα βρεθούμε ξανά στην Κωνσταντινούπολη για να περάσουμε άλλες 2-3 μέρες όταν θα τελειώσει το μεγάλο μου ταξίδι. Βρίσκουμε από το hostelworld.com φθηνά δωμάτια και για τις δύο πόλεις. Για το Κάιρο μάλιστα έχω και μια επιβεβαίωση από μια φίλη μου που έχει μείνει εκεί. Χρειάστηκα και κάποια προετοιμασία κυρίως από θέμα εξοπλισμού. Να πάρω ένα μικρό κουτάκι με μερικά βασικά φάρμακα όπως πχ για διάρροια. Να παραγγείλω από ένα e-shop στο εξωτερικό μερικά χρήσιμα πράγματα όπως πχ μια πετσέτα ταξιδιού που στεγνώνει γρήγορα, κλπ (travelnomads.co.uk). Σε όσους λέω για το ταξίδι που θα κάνω και με τον τρόπο που θα το κάνω, με θεωρούν τουλάχιστον τρελό. "Δεν είναι επικίνδυνα εκεί που θα πας; Camping στην Αίγυπτο?!!! Όσοι έχουν πάει (και σε 5* ξενοδοχεία) έχουν γυρίσει με γαστρεντερίτιδα! Στη Συρία δεν έχουν πόλεμο; Όσοι πάνε εκεί παίρνουν μαζί τους ξηρά τροφή για να μη φάνε τίποτα ντόπιο! Στα βάθη Τουρκίας δεν είναι πολύ επικίνδυνα και βρώμικα;" Είναι μάταιο να προσπαθήσεις να πείσεις αυτούς τους ανθρώπους. Κλείνω one-way εισιτήριο για Κάιρο με τις αιγυπτιακές αερογραμμές και περιμένω με πολύ αγωνία το μεγάλο αυτό ταξίδι μου.


http://www.periplanisi.com/travel/world/middleeast.html

[to be continued]

 

Attachments

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μου φαίνεται ότι αυτά που θα ακολουθήσουν θα είναι άκρως εντυπωσιακά. Αναμένουμε εναγωνίως.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:clap:ipanag , κι εγω ειχα ξεσηκωθει με τα Ημερολόγια μοτοσικλέτας!
Πιστευω οτι εχειs να μαs πειs ΠΟΛΥ ενδιαφερουσεs ιστοριεs!Ετοιμασα το σακιδιο μου και σε ακολουθω!:clap:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Φίλε, μας ταξιδεύεις. Τη βλέπω τη δουλειά, θα βγάλουμε βιβλίο. Κάτι οι δικές σου περιγραφές, κάτι της go2dbeach, άντε να προσπαθούμε και οι άλλοι. Έτοιμο.
 

φωτεινη

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
η δικη μου..αιγυφτος.

παρουσιαζεις την αιγυπτο σαν μια ωραια χωρα..
ισως γιατι μιλας απο θεση ισχυος ως αντρας!θες να σου πω για την"δικη"μου αιγυπτο?να σου πω πως ειναι να σε κοιτανε σα να θελουν να σου επιτεθουν στα βρωμοπαζαρα τους?[να σημειωθει στα πρακτικα οτι φοραγα φουσταρα,μακρυμανικο,φοραω γυαλια και γενικα εχω φατσα φυτου..]
να σου πω οτι μας κανανε χαμο για μια παλιολιρα στα ελεεινα ξενοδοχεια?
να σου πω για τους αηδιαστικους αιγυπτιους που γελαγανε με τα σαπια δοντια τους και το παμπονηρο βλεμμα τους?
φυσικα και δεν θα αναφερω οτι δεν επαθα απλα δηλητηριασεις αλλα γυρνωντας εκανα εβδομαδες να συνελθω..η μονη που "γλιτωσε"ηταν μια τυπισσα που ετρωγε μ ο ν ο ψωμι!και βαζω εισαγωγικα γιατι στο τελος ειχε"σβησει"απ'την αδυναμια..
να σου πω για την δικη μου αναβαση στο σινα οπου πηγα να πεθανω απ'την κουραση γιατι ειχαν την φαεινη ιδεα να ξεκινησουμε απ'την αγια αικατερινη στις 3 τα ξημερωματα κι εγω μην εχοντας κοιμηθει σχεδον καθολου,φτανοντας πανω κοιμομουν στα βρωμοκιλιμια των βεδουινων..αα,μεσα σ'ολα επαθα και μια επιπεφυκιτιδα,σιγα βρε αδερφε..
να σου πω για την"υπεροχη"διωρυγα του σουεζ οπου εκανα το λαθος να θελησω να παω τουαλετα..μεγα λαθος αυτο στην αιγυπτο..φορεστε πανες,δεν ξερω τι θα κανετε αλλα..οχι τουαλετα..
να σου πω για το σαρμ-ελ-σειχ που λιγι καιρο μετα βαλανε μπομπες επειδη εκει παραθεριζουν πολλοι εβραιοι?
να σου πω για τους δερβισηδες στα πλοια?υπεροχα..γιουσουφακια!
να τελειωσω με τις υπεροχες και κλειστοφοβικες πυραμιδες?
αφηνω το καλυτερο για το τελος:οι μυγες,η βρωμια τους,η αισθηση επαπειλουμενου κινδυνου,οι αιγυπτιοι,η απαισια αιγυ-φτος..
μπηκα τυχαια σ'αυτο το σαιτ για να ψαξω για κατι εισιτηρια και βλεποντας πρωτο-πρωτο το θεμα για την αιγυφτο μου αναψε το αιμα και γραφτηκα για να διαδωσω το μηνυμα:steer clear of egypt..
και να σκεφτει κανεις οτι πανε αισιως 3,5χρονια[ηταν απριλιος του 04..]
νταξει,εχω απελευθερωθει καπως αλλα οχι και να λενε οτι ειναι ωραια η αιγυπτος,συγχυζομαι.
υγ:η αλεξανδρεια σχεδον μου αρεσε!μαλλον επειδη ηταν ελληνικη αποικια!η μηπως επιδη την αλλη μερα εφτανα ελλαδαρα?δεν θα μαθω ποτε..
φιλικα[ειλικρινα!]
φωτεινη!
 

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εκει που ονειρευόμουνα όλα αυτά που έλεγε ο ipanag ήρθε το μνμ της φίλης και μου έχωσε μια φάπα:roll: και ξύπνησα.Γένικα η αίγυπτος έχει ενα φανταστικό πολιτισμό, όταν αυτοί φτιάχναν τις απίστευτες πυραμίδες εμείς πρέπει να μέναμε σε σκηνές.Οι Αιγύπτιοι ήταν πολλά χρόνια μπροστά όσον αφορά την επιστήμη,την ιατρική,και διάφορα άλλα.Βέβαια μείναν σε άλλα πράγματα πίσω και και κάποια ίσως είναι αυτά που αναφέρει η φίλη μας.Κλείνοντας πιστεύω οτι η αίγυπτος και άλλες παρόμοιες χώρες δεν είναι για όλα τα είδη ταξιδιωτών αλλά απευθύνονται σε αυτούς που μπορούν να παραβλέψουν όλα τα παραπάνω που είδε η φίλη μας και να δουν αυτό που υπάρχει απο πίσω τον απίστευτο πολιτισμό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κατ'αρχην να ευχαριστησω τον ipanag για το υπεροχο post , το ηξερα οτι θα μαs εγραφεs κατι τετοιο και αν και δεν ενδιαφερομαι για την Αιγυπτο , ηταν ομορφο που ταξιδεψα ωs εκει μεσα απο τα γραπτα σου.Με χαρα θα σε ακολουθησω στην Ασια για τη συνεχεια:clap:.

Φωτεινη , να σου πω οτι κι εγω εχω ερθει σε δυσκολη θεση μια φορα στον Αγιο Δομηνικο , αφου εχω την κακη συνηθεια να κατεβαινω μονη μου πρωι στην παραλια. Ομωs αυτη τη μια φορα εφταιγα εγω που δεν ειχα ψαξει απο πριν για τη συγκεκριμενη περιοχη.
Θελω να πω οτι δεν παραπονιεσαι οτι εχει βρωμια στην Ινδια , ουτε γιατι εβρεξε σε ενα δασοs βροχηs , ουτε γιατι γεμισεs βδελλεs στο Ταμαν Νεγκαρα.
Αυτα τα ξερειs απο πριν , ετσι? Oταν παμε σε μια αλλη χωρα δεν πρεπει να θεωρουμε δεδομενο οτι ο κοσμοs συμπεριφερεται οπωs στην πατριδα μαs. Μου κανει εντυπωση που λεs για τιs πυραμιδεs...ετσι τιs εχουν χτισει και δε ρωτησαν τουs τουριστεs του μελλοντοs αν τιs θεωρουν αρκετα ανετεs η κλειστοφοβικεs..
Προφανωs ο ipanag ειχε ενα πλεονεκτημα , οχι ομωs γιατι ειναι αντραs , αλλα γιατι ηξερε που πηγαινε και ηταν προετοιμασμενοs.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γειά σου Φωτεινή. Και γω ειλικρινά φιλικά θα σου απαντήσω, μη με παρεξηγήσεις.
Η δυσαρέσκειά σου για τη βρωμιά είναι απόλυτα κατανοητή. Δε καταλαβαίνω όμως, αφού σε ενοχλεί τόσο, γιατί έκανες ένα τέτοιο ταξίδι στην Αίγυπτο?! Τι περίμενες να βρεις? Τη καθαριότητα του σπιτιού σου ή τους καθαρούς δρόμους της Ζυρίχης? Θα έπρεπε να ξέρεις ότι πηγαίνεις στην Αφρική! Η Αίγυπτος και η Ινδία έχουν τη φήμη της βρωμιάς! Γενικά όμως σε κάθε φτωχή και αναπτυσσόμενη χώρα δε θα βρεις συνθήκες δυτικού κόσμου. Στο λέω πάντα φιλικά, για να μη βρεθείς ξανά προ απροόπτου.
Ναι οι τουαλέτες στην Αίγυπτο είναι ΠΑΡΑ πολύ βρώμικες. Ακόμη κι έτσι όμως, δεκτό να δυσαρεστηθείς, αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ομορφιά ενός τόπου. Ναι και μένα μου φάνηκε πολύ βρώμικα, όμως αυτό δε μου στέρησε να απολαύσω τη μαγεία των χρωμάτων στο ηλιοβασίλεμα στο Νείλο με τη φελούκα, το ανατολίτικο παζάρι και τις εντυπωσιακές κατασκευές των αρχαίων Αιγυπτίων.

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες, τα σάπια δόντια τους και η σημασία της μιας λίρας γι' αυτούς είναι ένδειξη μόνο της φτώχιας τους. Τι το κακό έχει αυτό?
Οι πυραμίδες, ναι δεν είναι για κλειστοφοβικούς. Δεν τις έφτιαξαν αμερικάνοι για τουριστική ατραξιόν! Αν φοβάσαι, δε μπαίνεις, απλό είναι.
Για την ανάβαση στο όρος Σινά, ναι είναι ταλαιπωρία, αν δε σ' αρέσει η ιδέα, δεν πας (εγώ πχ δεν πήγα!)
Αλλά φταίνε και οι τρομοκρατικές ενέργειες για να μειώσουν την ομορφιά? Νομίζω ότι υπερβάλεις. Ναι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τρομοκρατικής επίθεσης. Φοβάσαι? Δεν πας! Απόλυτα δεκτό! Αλλά η 9/11 δεν έκανε λιγότερο όμορφη τη Ν. Υόρκη πχ.

Για όσους δεν έχουν πάει Αίγυπτο και μας διαβάζουν, θα το ξαναπώ, η Αίγυπτος είναι πολύ πολύ βρώμικη χώρα. Στην Αίγυπτο όπως και σε πολλές χώρες του αναπτυσσόμενου κόσμου δε θα βρείτε τις ανέσεις που θέλετε. Η συμπεριφορά των ανθρώπων θα είναι διαφορετική από αυτό που έχετε συνηθίσει. Αν αυτό το διαφορετικό σας φοβίζει μείνετε σπίτι ή πηγαίνετε μόνο σε δυτικές χώρες.
Όπως πολύ σωστά λέει και η go2dbeach, πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τον προορισμό μας και τις ιδιαιτερότητες του (και του λαού του).
 

φωτεινη

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
γεια σας παιδια,
δεν ειμαι η μανταμ σουσου που ολοι υποθεσατε οτι ειμαι!ειμαι 26χρονων,πολυ σκληραγωγημενη και ταξιδευω εξωτ/κο 2-3 φορες τον χρονο απο τα 15 μου![ασχετα αν επιλεγω να μην κανω..place-dropping..]
οτι η αιγυπτος ειναι πρωτη στην"μαυρη λιστα"μου[ακολουθουν με διαφορα βεβαια το αμστερνταμ κι οι βρυξελλες]δεν εχει να κανει μονο με την τυροβρωμικουλιαση[που θα λεγανε και τα ημισκουμπρια]τους αλλα και με την γενικοτερη απαισια συμπεριφορα τους!
ε,ναι λοιπον!!οταν πηγαινω σ'ενα μερος δεν μου αρκουν τα κτιρια και ενα ματσο ωραια τοπια στην ψηφιακη μου,υπαρχει κι ο ανθρωπινος παραγοντας,οι γελαστες φατσουλες,η ευγενεια κοκ.
σε οσους με αμφισβητουν..feel free to visit egypt και μετα θα περιμενω εναγωνιως τις εντυπωσεις σας..
κι εδω το ληγω το θεμα!!
φιλακια σε ολους!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αγαπητη Φωτεινη,η Αιγυπτος για μενα ηταν ταξιδι ονειρο που πραγματοποιηθηκε το καλοκαιρι του 2002.Ολα αυτα που περιγραφεις ειναι αληθεια,αλλα αν τα δεις με θετικη διαθεση, σκας απο τα γελια.Εξαλλου η χωρα σε αποζημιωνει με ολα αυτα τα αξιοθεατα που σου προσφερει. Φιλικα Δημητρης
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι σούπερ περιγραφές διαδέχονται η μία την άλλη.

Προβλέπω έκδοση βιβλίου TravelStories.gr που λέει κι'ο Θάνος :LOL:
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Eχω παει και γω στην Αιγυπτο 12 μερες περυσι.Πηγαμε με ταξιδιωτικο γραφειο και ολα ηταν μια χαρα!Ο κοσμος πολυ φιλοξενος γελαστος και μπαξις καργα!Οτι ειχε βρωμεια εξω δεν το συζηταμε.....παρα πολυ αλλα μεσα τα ξενοδοχεια ηταν ολα τελεια!Ειναι αυτο που λεει ο ipanag! ηλιοβασίλεμα στο Νείλο με τη φελούκα, το ανατολίτικο παζάρι και τις εντυπωσιακές κατασκευές των αρχαίων Αιγυπτίων.!ΑΧ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom