Αγαπημενη γερμανικη πολη!

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Θα αναφερω δυο, μια που δυσκολευομαι να διαλεξω!
Regensburg: Ειμαι συναισθηματικα δεμενη με αυτη την πολη, αφου περασα ενα εξαμηνο εκει με Ερασμους. Γενικα ολη η Βαυαρια ειναι λατρεμενη!
Αμβουργο: Εζησα μονο 2 εβδομαδες στο Αμβουργο, αλλα εφτασαν για να με σκλαβωσουν! Τα εχει ολα και συμφερει!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Θα συμφωνήσω απόλυτα για το Αμβούργο! Είναι από τις πόλεις που θα μπορούσα να μείνω μόνιμα :D Θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο.
Επίσης μ΄αρέσει πολύ και το Dusseldorf.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Kαταρχην ωραιο θεμα!!!

Mannheim, αν και δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, για μενα ομως ειναι! Στα 21 μου πηγα εκει για ενα μηνα,τον ιουλιο,οταν η Ελλαδα ψηνοταν,εγω προσπαθουσα να μη καταστρεψω τα γαζελακια απο τη βροχη!! Πηγα στο goethe institut. Ερωτευθηκα αυτην πολη και εχω ξαναπαει ακομα μια φορα απο τοτε! Ασε που σε αποσταση αναπνοης βρισκεται και η Χαιδελβεργη ,η αλλη μου αγαπημενη πολη!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Από τις λίγες πόλεις της Γερμανίας που έχω επισκεφθεί ξεχωρίζω τη Χαιδελβεργη.
Για το Αμβούργο έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα και χαίρομαι που οι ειδικοί του φόρουμ συμφωνούν. Ελπίζω κάποια στιγμή να το επισκεφθώ.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγώ δεν έχω πάει σε πολλές οπότε εύκολο να διαλέξω...:lol:

θα πω το βερολίνο, πρώτον γιατί το γνώρισα πρόσφατα σε μια ηλικία που πλέον μπορώ να ρουφήξω καλύτερα κάποια πράγματα απ' ότι 10 χρόνια πριν που επισκέφθηκα την (ωραία δεν μπορω να πω) φρανκφούρτη...


και δεύτερον γιατί είναι μια ιδιαίτερη πόλη, όπου παρατηρείς με μεγάλο ενδιαφέρον τη μείξη των δύο διαφορετικών περιοχών μετά την ένωση, τις (εμφανέστατες ακόμη κι αν δεν το έχεις γνωρίσει ενωμένο) αλλαγές τα τελευταία χρόνια στο ανατολικό κομμάτι...

...και ακόμη για το μοναδικό χρώμα σε κάποιες περιοχές, τις πολλές επιλογές, το ότι έχει γίνει μια μητρόπολη με νέες τάσεις σε όποιον τομέα θες.. και για πολλούς ακόμη λόγους!

φιλοδοξώ να πάω κάποια στιγμή και μόναχο και να κάνω σύγκριση. ίσως να μου αρεσει και περισσότερο..:roll:

όσο για το αμβούργο, διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας, ελπίζω μελλοντικά να το δω κι αυτό... :D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ με μόνο Βερολίνο- potsdam στο ενεργητικό μου, τι άποψη να εκφέρω;;

Ομολογώ ότι την πρωτεύουσα της Γερμανίας τη ΛΑΤΡΕΨΑ! Ανατολική, δυτική (εμφανής ακόμα ο διαχωρισμός κατά τη γνώμη μου...), 7 μέρες την περπατούσα κι ακόμη δεν την χόρτασα...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Βερολίνο ελπίζω να πάω το Νοέμβριο στην Tech-Ed.
Μου κινήσατε το ενδιαφέρον πάντως...;)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εμενα το Βερολινο με απογοητευσε λιγο, ισως επειδη ειχα μεγαλες προσδοκιες... Εχει παντως πολυ ενδιαφερουσα ιστορια που διαφαινεται σε καθε γωνια της πολης...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Θα αναφερω δυο, μια που δυσκολευομαι να διαλεξω!
Regensburg: Ειμαι συναισθηματικα δεμενη με αυτη την πολη, αφου περασα ενα εξαμηνο εκει με Ερασμους. Γενικα ολη η Βαυαρια ειναι λατρεμενη!
Αμβουργο: Εζησα μονο 2 εβδομαδες στο Αμβουργο, αλλα εφτασαν για να με σκλαβωσουν! Τα εχει ολα και συμφερει!
Μιας και έχεις επισκεφθεί τόσες πολλές πόλεις, εάν βρεις χρόνο γράψε κάποια ιστορία ή οδηγό για αυτές. π.χ εμένα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να γράψει κάποιος κάτι για το Αμβούργο, που δεν είναι από τις ευρέως τουριστικές πόλεις και δεν υπάρχει οδηγός στα Ελληνικά.:)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μιας και έχεις επισκεφθεί τόσες πολλές πόλεις, εάν βρεις χρόνο γράψε κάποια ιστορία ή οδηγό για αυτές. π.χ εμένα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να γράψει κάποιος κάτι για το Αμβούργο, που δεν είναι από τις ευρέως τουριστικές πόλεις και δεν υπάρχει οδηγός στα Ελληνικά.:)
Ευχαριστως να το κανω! Ειδικα στο Αμβουργο παρακολουθησα ενα σεμιναριο πολιτισμου και ολη μερα μας γυρνουσαν σε μουσεια, γειτονιες, εκδοτικους οικους, ραδιοφωνα, τηλεορασεις κτλ. Και ολο το βραδυ ξενυχτουσα για να ζησω τη φοβερη νυχτερινη ζωη της πολης! Εχω πολλα να πω και με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ευχαριστως να το κανω! Ειδικα στο Αμβουργο παρακολουθησα ενα σεμιναριο πολιτισμου και ολη μερα μας γυρνουσαν σε μουσεια, γειτονιες, εκδοτικους οικους, ραδιοφωνα, τηλεορασεις κτλ. Και ολο το βραδυ ξενυχτουσα για να ζησω τη φοβερη νυχτερινη ζωη της πολης! Εχω πολλα να πω και με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω!
Οκ αναμένουμε στον υπολογιστή μας λοιπόν:clap::clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι δεν μπορώ να ξεχωρίσω μία πόλη. To Freiburg είναι η πόλη που θα προτιμούσα για να μένω, η Frankfurt αυτή που θα προτιμούσα να εργάζομαι, το Βερολίνο η πόλη που θα προτιμούσα να διασκεδάζω, το Μόναχο το μέρος που θα προτιμούσα να τρώω και να πίνω, κ.ο.κ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom