Αγαπημενη ιταλικη πολη

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το thread αυτο εχει διπλο σκοπο:
1.Να παραθεσει ο καθενας την πολη της Ιταλιας που αγαπα/προτιμα/τον γεμιζει περισσοτερο
2.Να παρουμε ιδεες και προτασεις οι υπολοιποι για πολεις που δεν ειχαμε στα υποψην και τα θετικα σχολια μπορουν να αποτελεσουν αφορμες για επομενα ταξιδια.
Εγω λατρευω την Φλωρεντια μεσα απο Ρωμη,Βενετια ,Ναπολη,Πιζα,Μπαρι και Μπριντεζι που εχω επισκεφτει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι ωραιότερες 2 είναι φυσικά, μακράν των υπολοίπων, Ρώμη και μετά Νάπολη.
ακολουθούν σε απόσταση με τη σειρά Παλέρμο, Βενετία, Λούκα, Φλωρεντία.
σε ακόμα μεγαλύτερη απόσταση Περούτζια, Βερόνα, Τριέστε, Πίζα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αν και το Παλέρμο είναι αγαπημένη πόλη σίγουρα δε τη θεωρώ απ τις πιο όμορφες της Ιταλίας.. Ψηφίζω Σιέννα!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν και το Παλέρμο είναι αγαπημένη πόλη σίγουρα δε τη θεωρώ απ τις πιο όμορφες της Ιταλίας.. Ψηφίζω Σιέννα!!!
ευκαιρία για ενδοοικογενειακά μικρά wars το θέμα...
τη Σιένα δεν τη βαζω καν στις 10 πρώτες. αν έχεις πάει Λούκα-Φλωρεντία ειδες αρκετά. γιατί τρελλαινει η Σιένα (και η Τοσκάνη γενικότερα..) μου είναι δύσκολο να το κατανοήσω..καλύτερα Ούμπρια!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πιο ομορφη δικαιωματικά η Ρώμη...στη δευτερη θέση θα βάλω το παλέρμο γιατί έχεια απιστευτη γοητεια...λουκα και σιέννα στην τριτη θέση...Αντικειμενικά δεν μπρορει να παραβλεψει κανεις την ομορφια και την ιστορια που κουβαλάνε κι αλλες πολεις όπως η φλωρεντια και η βενετια αλλά φαντάζομαι η ερώτηση ειναι προσωπική οποτε και η κατάταξη εξισου προσωπική και υποκειμενική....
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ευκαιρία για ενδοοικογενειακά μικρά wars το θέμα...
τη Σιένα δεν τη βαζω καν στις 10 πρώτες. αν έχεις πάει Λούκα-Φλωρεντία ειδες αρκετά. γιατί τρελλαινει η Σιένα (και η Τοσκάνη γενικότερα..) μου είναι δύσκολο να το κατανοήσω..καλύτερα Ούμπρια!

κι εγώ τωρα που το σκεφτομαι προτιμώ τη λουκα από τη σιέννα αλλα συγκρινεις τη σιέννα με την περουτζια?....δε νομίζω ότι τιθεται θέμα....η σιέννα είναι ένα κόσμημα ,η περουτζια είναι απλώς μια μικρή, ομορφη ,συμπαθητική πόλη....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ευκαιρία για ενδοοικογενειακά μικρά wars το θέμα...
τη Σιένα δεν τη βαζω καν στις 10 πρώτες. αν έχεις πάει Λούκα-Φλωρεντία ειδες αρκετά. γιατί τρελλαινει η Σιένα (και η Τοσκάνη γενικότερα..) μου είναι δύσκολο να το κατανοήσω..καλύτερα Ούμπρια!

Το θέμα είναι υποκειμενικό.. Σαφώς όλη η Ιταλία είναι πανέμορφη..
Μέσα απο τις καταστάσεις που έζησα τη Σιέννα την έχω κατατάξει στο πικ των προτιμήσεων μου..!!!:cool:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mία Σιένα και από μένα... το 'άραγμα' στην piazza del campo και η αίσθηση ότι βρίσκεσαι στο Μεσαίωνα είναι φοβερή!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mία Σιένα και από μένα... το 'άραγμα' στην piazza del campo και η αίσθηση ότι βρίσκεσαι στο Μεσαίωνα είναι φοβερή!!
και έξω απ' αύτό? ένα χωριό όπως δεκάδες άλλα στην περιοχή..και στη Βενετία υπάρχουν μέρη που το άραγμα είναι ανεπαναληπτο αλλά συνολικά δεν είναι η ωραιότερη πόλη της Ιταλίας. εγώ δεν βλέπω ένα αξιοθέατο, μία περιοχή αλλά συνολικά την όλη την πόλη. για φανταστείτε οι οπαδοί της Σιένα να περνάγατε εκεί 15 μέρες..στην 3η όλοι θα φεύγατε τρέχοντας..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
και έξω απ' αύτό? ένα χωριό όπως δεκάδες άλλα στην περιοχή..και στη Βενετία υπάρχουν μέρη που το άραγμα είναι ανεπαναληπτο αλλά συνολικά δεν είναι η ωραιότερη πόλη της Ιταλίας. εγώ δεν βλέπω ένα αξιοθέατο, μία περιοχή αλλά συνολικά την όλη την πόλη. για φανταστείτε οι οπαδοί της Σιένα να περνάγατε εκεί 15 μέρες..στην 3η όλοι θα φεύγατε τρέχοντας..

Καλέ μου Samion το θέμα είναι αγαπημένη Ιταλική πόλη, όχι ομορφότερη..
Αγαπημένη μπορεί να την κάνει για χίλιους άλλους δυο προσωπικούς λόγους, καταστάσεις που έχουμε ζήσει εκεί, ωραίες αναμνήσεις,κτλ...
Τώρα μεταξύ μας κάπτεν, οκ, δεν έχει λιμάνι , αλλα μην την αμφισβητείς τόσο!!!:haha::haha::haha:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θα εξαιρέσω τη Βενετία, η οποία είναι μια κατηγορία μόνη της, οπότε δεν μπορώ να τη συγκρίνω με κάποια άλλη πόλη για να τη θεωρήσω λιγότερο ή περισσότερο αγαπημένη και θα ψηφίσω (τί πρωτότυπο!) και εγώ τη Σιένα. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom