Αγγλική καθημερινότητα, ευτράπελα, ιστορίες

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με τα πολλά και τα λίγα μπαίνουμε σιγά-σιγά στον έκτο μήνα της διαμονής μας στο "εξωτικό" Λέστερ. Η καθημερινότητα μας είναι άλλοτε απλή, άλλοτε συναρπαστική, πότε δύσκολη, πότε κουραστική, κοινώς ποικίλλει. Γενικά είναι τρομερή εμπειρία να ζεις σε μια ξένη χώρα. Το κλισέ "κάθε αρχή και δύσκολη" κάθε άλλο παρά κλισέ δεν είναι. Όσο και να έχεις δουλέψει μέσα σου την μετανάστευση, όσο και να το θέλεις και να σου αρέσει νιώθεις λίγο έως πολύ έξω από τα νερά σου τον πρώτο(;) καιρό.

Που είναι οι φίλοι σου όταν γυρνάς κουρασμένος και μπουχτισμένος από τη δουλειά; Ε;

Με ένα απλό τηλεφώνημα θα πηγαίνατε και θα λιώνατε στις μπύρες και στα αστεία... Τώρα; Τι μπύρες να πιεις και τι αστεία να κάνεις με τον συμπαθέστατο Κορεάτη γείτονα σου, που μιλάει αγγλικά σαν να μασάει στραγάλια.

Θα μου πεις άλλους γείτονες δεν έχεις; Χα εδώ σε θέλω κάβουρα... Το κτήριο μας έχει 8 διαμερίσματα − όλα γεμάτα. Τον πρώτο μήνα τους γείτονες μας τους αποκαλούσαμε φαντάσματα. Γιατί πέρα από τον Κορεάτη δεν είχα συναντήσει κανέναν άλλο ούτε εγώ ούτε ο Μι. Μόνο κάτι ακανόνιστους θορύβους και κάτι βήματα από το υπερπέραν ακούγαμε κατά καιρούς αλλά από κοντά τίποτα... Είχαμε φτιάξει διάφορους θρύλους στο μυαλό μας με τον Μι για τους περίεργους ενοίκους αυτής της πολυκατοικίας, που μόνο ακούγονται και δεν φαίνονται... και πως αυτοί οι ένοικοι-φαντάσματα κάποια στιγμή θα εξαφανίσουν τους δύο καημένους έλληνες φίλους μας με συνεργό τον Κορεάτη και κάνεις ποτέ δεν θα μάθει την τύχη τους...

Όλοι αυτοί οι θρύλοι οργίαζαν στο μυαλό μας μέχρι την στιγμή που αποφάσισε η κοπελίτσα στο διπλανό διαμέρισμα να βάλει φωτιά στη κουζίνα της. Και ναι, κυρίες και κύριοι, μέσα σε λίγη ώρα όχι μόνο γνωρίσαμε όλους τους γείτονες-φαντάσματα αλλά πήραμε και βραβείο "καλών γειτόνων" επειδή σώσαμε το διαμέρισμα της μικρής από την καταστροφή. Δεν θέλω να σας κρατώ σε αγωνία αλλά αυτή μας την περιπέτεια θα σας την διηγηθώ σε άλλο κεφάλαιο.

Οι φίλοι μας οι Άγγλοι φυσικά ήταν πάντα πρόθυμοι για μπυροποσία αλλά μόνο Παρασκευές και Σάββατά βράδυ. Και δεν μιλάμε απλά για μπυροποσίες αλλά για κάψιμο, λιώσιμο, κατάντια − πείτε το όπως θέλετε. Μια και μοναδική φορά τους ακολουθήσαμε σε κάτι τέτοιο και ξενερώσαμε πλήρως. Νομίζω ότι μετά από αυτήν την εμπειρία μπορώ να γράψω ένα μπεστ σέλερ με τίτλο «Γίνε λιάρδα και ξέρνα με μανία, στην Μεγάλη Βρετανία». Λόγω και του ότι κατοικούμε πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης έχω πολύ υλικό για το βιβλίο μου... Ένα πράγμα μόνο σας λέω μην κυκλοφορήσετε ποτέ νωρίς το πρωί του Σαββάτου και της Κυριακής, πριν περάσει το συνεργείο του δήμου από τους πεζόδρομους γύρω από το κέντρο. Αηδία...

Επειδή λοιπόν μας τη βαρούσε και μεσοβδόμαδα και θέλαμε μια έξοδο, υιοθετήσαμε ένα άκρως Βρετανικό τρόπο διασκέδασης. Τα παμπ κουίζ. Μας κάλεσαν μια Πέμπτη με το ζόρι οι φίλοι μας οι Άγγλοι και από τότε πηγαίνουμε ανελλιπώς κάθε εβδομάδα. Πριν μας χλευάσετε να σας ενημερώσω ότι έχει 50% έκπτωση στις μπύρες και πολύ χαβαλέ. Οι τρείς πρώτες ομάδες κερδίζουν ένα υποτυπώδες ποσό (η συμμετοχή είναι μια λίρα) και μια από τις υπόλοιπες ομάδες κερδίζει με κλήρωση ένα σακουλάκι maltesers. Η ομάδα μας πέρα από τους δυο φίλους μας αποτελείται από ένα άγγλο φραγκοφονιά, πολύ γραφικό, ο οποίος προσπαθούσε από την πρώτη μέρα να μου πουλήσει κάτι πακέτα τσιγάρα από την Ινδία με το όνομα Hitler. Αυτός συνήθως έρχεται λίγο αργούτσικά για να μη δώσει τη λίρα της συμμετοχής του και πάντα θέλει μερίδιο από τα κέρδη. Οι υπόλοιποι είναι ένα ζευγάρι γύρω στα 35 και άλλο ένα γύρω στα 60... Ξέρω ξέρω τρελό κέφι. Είπαμε έχει τσάμπα μπύρες...

Οι ερωτήσεις είναι τύπου Trivial Pursuit και ακόμη πιο δύσκολες με Βρετανο-κεντρικό χαρακτήρα κυρίως. Άντε που και που πέφτει καμία ερώτηση για Ελλάδα ή Μεσόγειο και δεν νιώθουμε παντελώς άχρηστοι σε αυτή τη ζωή. Και στην τελική γιατί πρέπει να ξέρω ποιο είναι το πέμπτο μεγαλύτερο κάστρο σε λόφο όλης της Βρετανίας ή ποιος έπαιζε τον γκόμενο της πρωταγωνίστριας στην τάδε βρετανική σαπουνόπερα της δεκαετίας του '50. Αι σιχτίρ πια!
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Χαχα Kanel28 ωραία η ιστορία σου..!!! Αυτό με το Παρασκευη και Σαββατο να βγαίνουν έξω και να γίνονται ζάντα το έχουν όλοι οι Βορειοευρωπαίοι νομίζω.!! Οι Σουηδοί είναι ακόμα χειρότεροι σε σημείο που να τους μαζεύει η αστυνομία!!! :lol:
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Kanel όπως τα λες, δεν είναι να κυκλοφορείς το πρωΐ Σαββάτου - Κυριακής, το έχω ζήσει στο Λονδίνο!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πριν ακόμη μετακομίσουμε στη Αγγλία, ήμουν πολύ ενθουσιασμένη στην ιδέα ότι θα γνωρίσω και θα κάνω παρέα με ανθρώπους από όλο τον κόσμο. Ήμουν πεπεισμένη ότι θα κάνω παρέα μόνο με αλλοεθνείς. Έλληνες φίλους έχω, δεν χρειάζομαι άλλους. Και πράγματι τον πρώτο καιρό οι γνωριμίες έδιναν και έπαιρναν. Πέρα από τους φίλους μας τους Άγγλους και μια Τσέχα που τους ξέραμε από πριν, κάναμε πολύ ενδιαφέρουσες γνωριμίες από όλο τον κόσμο. Άλλωστε το Λέστερ είναι μια από τις πιο πολυπολιτισμικές πόλεις της Μ. Βρετανίας. Με πολύ μεγάλη Ινδική κοινότητα και με μία από τις μεγαλύτερες κοινότητες Σιχ στη Μεγάλη Βρετανία. Με πλήθος Κινέζων, Κορεατών, Ταϊλανδών και λοιπών ανατολικοασιατών, καθώς και πλήθος ανατολικοευρωπαίων.

Η Μεσόγειος φυσικά δεν λείπει από την πόλη μας. Μεγάλος αριθμός Ισπανών έχει κατακλύσει το Λέστερ και ακόμη μεγαλύτερος αριθμός Ιταλών. Φαίνεται, αρκετοί Ιταλοί αφήνουν την χώρα τους για να έχει χώρο η @Italitsa μας να εγκατασταθεί εκεί. :)

Έλληνες δεν υπάρχουν τόσοι, όσοι σε άλλες πόλεις της Βρετανίας αλλά φυσικά όλως τυχαίως γνωρίσαμε αρκετούς από αυτούς και κάνουμε πλέον παρέα. :p

Επιπλέον, η πανέμορφη γειτονιά που διαλέξαμε να μείνουμε, αποδείχτηκε χωρίς να το ξέρουμε από πριν, Κυπριακή παροικία... Το καταλάβαμε για τα καλά όταν μετά από δυο εβδομάδες πέρα δώθε στο δρόμο μας ακούγαμε μονίμως την Κυπριακή διάλεκτο. Έτσι πλέον η παρέα μας αποτελείται, πέρα από τους Έλληνες και τους Κύπριους φίλους μας, από μπόλικη λοιπή Μεσόγειο, Βόρεια Αφρική και Μέση Ανατολή :)

Με τους Άγγλους γενικά τα πάμε εξαιρετικά. Ειδικά εγώ, τραβάω τους ώριμους Άγγλους και δη αυτούς που έχουν καταναλώσει κάμποσα βαρέλια μπύρας. Κάθε βδομάδα στις παμπ έχουμε τα ίδια κατά την διάρκεια της παραγγελίας από το μπαρ. Ξεκινούν με κάτι ακαταλαβίστικα αγγλικά και ένα γλοιώδες χαμόγελο που βρωμάει μπύρα και καταλήγουμε σε ένα γεωγραφικό κουίζ για να μαντέψουν από που είμαι. Πολύ γέλιο... Το μεγαλύτερο ποσοστό με κάνει για Πολωνή ή Ρουμάνα ή Λετονή (αυτό το τελευταίο δεν ξέρω πως τους έρχεται) – ίσως φταίει η προφορά;! Έχω προβληματιστεί! Και να πεις ότι μοιάζω με τις Πολωνές νοικοκυρές της Eurovision να πω πάει στο καλό...
Μεσόγειο κανείς; Με την απορία θα μείνω. Καλά βρε @karfitsa και @echo2011 , μοιάζω εγώ με Λετονή;

Από την άλλη τον Μι θέλουν να μου τον φάνε οι Ισπανίδες. Σουξέ και αυτό. Τον κοιτούν σαν ξερολούκουμο. Άκου εκεί... Τον Μι να τον κυνηγούν κάτι νεαρές Ισπανιδούλες φοιτήτριες και μένα κάτι άμπαλοι τύποι λιάρδα... Κατάφωρη αδικία!

Kαι μια μικρή γεύση από την γειτονιά μας και την γύρω περιοχή:
Προς το κέντρο:
IMG_20140309_150357719_HDR.jpg
Το γήπεδο της ομάδας rugby (Leicester tigers):
IMG_20140318_133736948.jpg
Nelson mandela park:
IMG_20140318_133749176.jpg

Το ποταμάκι μας:
IMG_20140323_163415241_HDR.jpg

Γειτονιές:
IMG_20140323_163914350_HDR.jpg


IMG_20140323_164139906_HDR.jpg


IMG_20140323_170409731_HDR.jpg

IMG_20140323_165430010_HDR.jpg


Η πρώτη μας ποδοσφαιρική εμπειρία με τη Leicester city:
IMG_20140325_195126095.jpg
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Mην ανησυχεις Κανελακι δε μοιαζεις με Λετονη. Τωρα για τον Μ μη πατε διακοπες στην Ισπανια....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δε ξέρω πως είναι οι Λετονές! Δεν έχω δει ποτέ..:) Αλλά για καλό θα στο λένε σίγουρα!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Μεσόγειος φυσικά δεν λείπει από την πόλη μας. Μεγάλος αριθμός Ισπανών έχει κατακλύσει το Λέστερ και ακόμη μεγαλύτερος αριθμός Ιταλών. Φαίνεται, αρκετοί Ιταλοί αφήνουν την χώρα τους για να έχει χώρο η @Italitsa μας να εγκατασταθεί εκεί. :)
Αχ όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να πάω να μείνω στην Ιταλίτσα μου, μου φαίνεται!! :) Γνωρίζουμε μήπως και σε ποιες περιοχές της Ιταλίας μου έχουν αφήσει χώρο;; Για να έχω ένα μπούσουλα, να μάθω και καμιά τοπική διάλεκτο ώστε να ενσωματωθώ πιο γρήγορα και πιο εύκολα!! :xalara:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αχ όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να πάω να μείνω στην Ιταλίτσα μου, μου φαίνεται!! :) Γνωρίζουμε μήπως και σε ποιες περιοχές της Ιταλίας μου έχουν αφήσει χώρο;; Για να έχω ένα μπούσουλα, να μάθω και καμιά τοπική διάλεκτο ώστε να ενσωματωθώ πιο γρήγορα και πιο εύκολα!! :xalara:
Σου χω μπόλικες επιλογές...Φλωρεντία, Τρεβίζο, Angri, Reggio Calabria, Parma και Ρώμη.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για να επανελθουμε στη πραγματικοτητα ! Πως σου φαινονται τα ινδικα εστιατορια Kanel28 ? Η πρωτη μου επίσκεψη σε ινδικο ηταν στο Leicester
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να επανελθουμε στη πραγματικοτητα ! Πως σου φαινονται τα ινδικα εστιατορια Kanel28 ? Η πρωτη μου επίσκεψη σε ινδικο ηταν στο Leicester
Αν και η Ινδική κουζίνα δεν είναι από αυτές που προτιμώ, σε ένα συγκεκριμένο εστιατόριο που φάγαμε ενθουσιάστηκα...Την προηγούμενη Κυριακή βέβαια φάγαμε σε ένα άλλο Ινδικό που είναι κοντά στο σπίτι μας και ήταν απαίσιο!!! Ήταν vegeterian μόνο και ότι σέρβιρε ήταν υπερβολικά καυτερό. Χωρίς κρεατάκι δε λέει :p
Πάντως υπάρχει πλήθος Ινδικών εστιατορίων και έχω μπανίσει κάνα δυο ακόμη που θέλω να πάω.
Θυμάσαι εσύ κανένα όνομα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom