Άγιος Δομήνικος Αγιος Δομήνικος για 3 εβδομάδες...

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πλησιαζει ο καιρος για Αγιο Δομηνικο και ομολογω οτι ειναι το ταξιδι για το οποιο εχω ασχοληθει ελαχιστα....:roll::roll:
Ο χρονος μου ειναι 3 εβδομαδες,φτανω στην punta cana,εχω κλεισει μονο αυτοκινητο και τιποτα άλλο...
Οποιος εχει παει,θα ηθελα να μου προτεινει διαδρομη και τι αξιζει να δω οπωσδηποτε...επισης εκτος απο παραλιες...τι άλλο???
Οποιαδηποτε πληροφορια θα ειναι χρησιμη! Επισης punta cana αξιζει καθολου??η θα ειναι ολο all-inclusive κι ουτε προσβαση στην παραλια δεν θα εχει??? κατι τετοιο διαβασα στην ιστορια της go2beach.
Διαβασα κι ολες τις ιστοριες εδω μεσα φυσικα και κραταω σημειωσεις...
Κι οτι μικρο ξενοδοχειο οπουδηποτε,αφου σκοπευω να κανω το γυρο του νησιου,θα ειναι χρησιμο!:clap:
Σας ευχαριστω!!:):)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω οταν πηγα ειχα μεινει Σαμανα
την προτεινω ανεπιφυλακτα...
Ειχα μεινει σε ενα Gran Bahia κοντα στο αεροδρομιο του Ell Portillio...
το μερος ηταν εκπληκτικο και στο προτεινω...

εχει λιγα σχετικα ξενοδοχεια, και τελεια θαλασσα...ειδικα αναμεσα στο ξενοδοχειο Gran Bahia και στην μυτη oπως κοιτας την θαλασσα αριστερα του ξενοδοχειου ηταν τελεια...εμεις βγαιναμε απο το ξενοδοχειο και πηγαιναμε εκει και αραζαμε...ηταν νεκρα μονο μερικα σπιτια - βιλες ντοπιων ή αμερικανων αλλα γενικα δεν υπηρχε ψυχη....θα καταλαβεις που εννοω γιατι εκει στην μυτη ειναι γεματο Kite-surfers...

λιγο πιο περα ηταν το χωριο (μετα την μυτη) οπου ειχε φθηνες επιλογες διαμονης, φθηνο αστακο (αν σου αρεσει) μερικα μπαρακια, πολλους back packers, και αφου εχεις αμαξι βολευει

επισης ειχα κλεισει με τοπικο πρακτορειο και πηγαμε πανω στα βουνα σε ενα καταρρακτη, οπως και σε μια θεικη παραλια που ο οδηγος μου ειπε οτι φτιαχνει ξενοδοχειο η Μαντονα και ο Ιγκλεσιας....αλλα δεν θυμαμαι ονομα...ο δρομος περνουσε μεσα απο χωρια ντοπιων, εντελως πυκνη ζουγκλα - βλαστηση, και εβγαινες σε μια παραλια που ειχε μονο ενα μπαρακι που εκανε το ωραιοτερο Pina Colada που εχω πιει....σε πραγματικο ανανα....δυστυχως δεν θυμαμα ονομα

Σαμανα ολα τα λεφτα...σκεψου οτι απο Punta Cana ερχοταν στην Σαμανα αυθημερον εκδρομες....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Διάβασε, αν θες, την ιστορία που έχω γράψει...μπορεί να σχηματίσεις μια πρώτη εντύπωση για το ποια μέρη σε ενδιαφέρουν και έτσι να φτιάξεις το πρόγραμμά σου και τη διαδρομή που θα ακολουθήσεις.
Η Πούντα Κάνα έχει ένα σημείο όπου βρίσκονται κάτι τουριστικά μαγαζάκια και είναι το σημείο από όπου μπορείς να προσεγγίσεις την παραλία. Αν ρωτήσεις κανέναν ντόπιο θα σου πεί από που θα κατέβεις στην παραλία... αξίζει να πας πάντως, μη τη χάσεις!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
turms, φανταστικα μου φαινονται ολα αυτα,σε ευχαριστω γαι τις πληροφοριες!!:clap:
vario, την εχω ηδη διαβασει και κραταω σημειωσεις!!:clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Επειδη μολις διαβασα για μαλαρια και δαγγειο πυρετο στον Αγιο Δομηνικο,δηλαδη σε φορουμ που παιρνουν προληπτικα χαπια οσοι πηγαινουν εκει,κι εχω παθει κατι.....:(:(:(
.....οποιος ξερει κατι σχετικα να με ενημερωσει...και αυτοι που πηγανε ιδιως...:roll:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ξεχασα να σου πω οτι στο trip advisor Καποιους τους ειχαν κλεψει οποτε να προσεχεις
βεβαια εμεις απο το ξενοδοχειο πηγαμε με τα ποδια στο χωριο και πισω καπου 40 λεπτα περπατημα και δεν εγινε τιποτα
μονο μας πρηξαν καποιο να μας παρουν με το μηχανακι ... ειναι συνηθισμενο να κανουν τους ταξιτζηδες οι μηχανοβιοι
(να προσεχεις πολυ τους δρομους...στα μηχανακια θα δεις και 2 και 3 ισως και 4 ατομα)

για Δαγγειο πυρετο δεν ξερω τι παιζει εκει
παντως και περσυ που πηγα Πολυνησια υπηρχε το ιδιο σκηνικο
πολυ αντικουνουπικο σε σπρευ σε ολα τα σημεια, υγρο αντικουνουπικο για το δωματιο και ολα ηταν οκ.

Δαγγειο πυρετο λεγαν οτι υπαρχει και οταν πηγαμε μεξικο...μαλιστα εκει ενα μεσημερι πηγαμε στα αρχαια της Τουλουμ, και μετα με τα ποδια κανα 30λεπτο περπατησαμε και πηγαμε στο El Paraiso...ειχε μολις βρεξει..δεν ειχαμε αντικουνουπικο βεβαια....ξαφνικα μου λεει η γυναικα μου, ΔΕΣ...και κοιταω το ποδι μου και ηταν στην γαμπα καπου 15-20 κουνουπια....περιττο να σου πω πως γιναμε...αλλα τιποτα απο εκει και περα...και μας τσιμπησαν ΠΟΛΛΑ

Υ.Γ. τα χειροτερα σημαδια απο κουνουπια τα ειχε η γυναικα μου μετα απο εναν γαμο στο καλοχωρι θεσσαλονικης....ουτε στις ζουγκλες του Βορνεο να ημασταν
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε meli τι χαλάστηκες πάλι με τα κουνούπια και τους δάγγειους...
άκου τον turms μια χαρά τα λέει...
παντού υπάρχουν κουνούπια και ένα σωρό πετούμενα...
δεν υπάρχει και ενδημία πιά...
άντε προχωράμε στον σχεδιασμό του ταξιδιού σου...
που είχαμε μείνει??
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
:love2::love2::love2::love2::love2:
Σας υπερευχαριστω!!! Με ηρεμησατε... Δεν αγχωνομαι για μενα,αλλα λογω που θα παρω και την μικρη...:roll:
Να δειτε τι γραφουν στο trip advisor , θα φριξετε!!! Λες και παω στον πολεμο!!!:shock:
Καλα λετε μωρε!!! Θα εφοδιαστω εκει αντικουνουπικα και θα την ψεκασω την μανταμ!!!:D:D
Τα ιδια διαβαζα και για Ινδια και ειδα τι σαχλαμαρες ητανε....:bleh:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για μαλαρια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τα χαπια...αν και δεν ξερω...ειναι προσωπικη επιλογη αυτο

κατα τα αλλα για Δαγγειο, απλα πλακωθειτε στα αντικουνουπικα, παρτε και για το σπιτι κατι που το βαζεις στην μπριζα (ξενοδοχειο δηλ.) φορατε παντελονια κλπ κυριως το απογευμα βραδυ κλπ κλπ

εχε υποψη οτι οι μπριζες ειναι καπως διαφορετικες...ισως χρειαστεις μετατροπεα ή κατι παρομοιο
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Δεν πήραμε κανένα φάρμακο...μάλιστα στο ξενοδοχείο που μέναμε επειδή είχε τροπικό δάσος και έβρεχε καθημερινά, μαζεύονταν λιμνάζοντα νερά τα οποία δεν τα πείραζαν για να μην διαταράσσουν το οικοσύστημα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν ποοοολά κουνούπια...ωστόσο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα! Τώρα όμως επειδή θα έχεις και το μικρό :roll: ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εξοπλισου με ανιτκουνουπικα....δεν νομιζω πια να υπαρχει προβλημα
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
vario ,σευχαριστω!!
turms,αυτο σκοπευω να κανω τελικα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom