Άγιος Δομήνικος Αγιος Δομήνικος

mike4

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να ταξιδέψω τον Αυγουστο για Αγιο Δομήνικο- Πουέρτο Ρίκο.Έχω διαβάσει πολλά σε ξένα site αλλά οι βορειο- ευρωπάιοι έχουν άλλα κριτηρία σε ότι αφορά τον καιρο και τις παραλίες.
Θα ήθελα να μου πέιτε αν έχει πάει κανείς Αυγουστο σε αυτά τα μέρη.Πως είναι ο καιρός, Αν έχει πολλές βροχές και αέρα, αν γνωρίζετε ξενοδοχεία με καταπληκτικη παραλία για να μου συστείσετε.
Εχω ταξιδέψει Αυγουστο μήνα στην Ν.Α. Ασία ( Ταϊλάνδη, Ινδονησία,Μαλαισία ) ο καιρός και οι παραλίες είναι συγκρίσιμες ?
Δεν έχω πάει Φιλλιπίνες, αξίζει περισσότερο?
Γενικά ψάχνω για έναν προορισμό που να συνδιάζει εκπληκτική φύση με παραλίες αλλά και αξιοθέατα.
Διάρκεια ταξιδιού θα είναι 20 μέρες.
Σας ευχαριστώ για τις info που θα μου δώσετε!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

maskoforos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
αγιος δομινικος

ειχα παει το 2005 στην πουντα κανα ενα ρεζορτ 3 ωρες απο πρωτευουσα το σαντο ντομινγο.τρομερα ξενοδοχεια η απολυτη πολυτελεια το ξενοδοχειο που μεναμε ηταν το μπαβαρο πρινσες στην παραλια του μπαβαρο με κοκοφοινικες και τα γνωστα ,βεβαια για να δεις κατι δεν εχει ειχα παει για 1 μερα στην πρωτευουσα δεν ειχε κατι να επιδειξει σου συνιστω την κουβα ανα θες παραλιες αλλα και ιστορια και περιπετεια........
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ο Δομινικος εχει πανεμορφα μερη να δεις αρκει να αποφασισεις να σηκωθεις απο τη ξαπλωστρα των (πολυτελεστατων ειναι η αληθεια) ξενοδοχειων. Σχετικα τουρ υαρχουν αν ψαξεις στο φορουμ. Τωρα εγω 20 ημερες θα βαριομουν. Συνδυασε το με καποια αλλη εκδρομη.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.366
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυγουστος-Σεπτεμβριος ειναι περιοδος των τυφωνων. Ο καιρος δεν ειναι ιδιος με την Ν.Α. Ασια , αφου εκει μιλαμε για μουσωνες. Η διαφορα βρισκεται στη διαρκεια των φαινομενων , με τους τυφωνες της καραιβικης να κρατανε γυρω στο τριημερο , ενω οι μουσωνες της Ασιας επηρεαζουν για ολοκληρες εβδομαδες τις περιοχες που πλητουν. Ουτε και οι παραλιες εχουν σχεση , με την καραιβικη να υπερεχει κατα τη γνωμη μου.
Οι Φιλιππινες εμενα μου αρεσαν πολυ και σαν τοπια και σαν παραλιες , αλλα πρεπει να τις γυρισεις για να δεις πραγματα και οχι να μεινεις σε ενα ξενοδοχειο. Αν θελεις διαβασε ενα crash test Ταυλανδη-Φιλιππινες που εχω κανει και ισως σε βοηθησει να καταλαβεις καποια πραγματα για τις Φιλιππινες , εδω: http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...%E4%E7-vs-%F6%E9%EB%E9%F0%F0%E9%ED%E5%F2.html

Και αλλο ενα μεταξυ Αγιου Δομηνικου και Μεξικο εδω: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...5-%EA%E1%F1%E1%FA%E2%E9%EA%DE.html#post400229
 

mike4

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σας ευχαριστώ όλου για τις απαντήσεις σας. Στα ταξίδια μου στην Ν.Α. Ασία (Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Μαλαισία) ο καιρός δεν με πείραξε ιδιαίτερα. Μπορεί να είχε λίγο συννεφιά και να έριχνε καμιά μπόρα αλλά ήταν ΟΚ. Εάν ο καιρός είναι τουλάχιστον παρόμοιος η καλύτερος τότε θα ήθελα να πάω Αγ. Δομίνικο. Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι ο καιρός (περίοδος των τυφώνων) και λόγω αυτών εάν θα είναι επικίνδυνα. Εγώ σκεφτόμουν να πάω 5 νύχτες Puerto Rico και τις υπόλοιπες 13-15 νύχτες σε διάφορα μέρη στον Αγ. Δομίνικο. Δυστυχώς μπορώ να πάρω άδεια μόνο τον Αύγουστο και γι΄αυτό έχω πάει 5 φορές Ν.Α. Ασία. Ο καιρός δεν με φοβίζει εκεί την συγκεκριμένη περίοδο. Έχω διαβάσει όλα τα άρθρα σας (και για το Μεξικό-Μπελίζ) έχω πειστεί για την ομορφιά του τόπου (Καραϊβική) και είμαι ενθουσιασμένος, απλά φοβάμαι τον καιρό!!! Έχω διαβάσει για δυνατούς ανέμους που δεν μπορείς να κάτσεις στην παραλία, βροχές συνέχεια… Είναι έτσι τον Αύγουστο??? Έχει πάει κανείς Αύγουστο η γνωρίζει κάποιον που να έχει πάει αυτόν τον μήνα?? Δεν με πειράζει να ρίχνει καμιά βροχή την ημέρα αλλά όχι συνέχεια και να υπάρχει κίνδυνος λόγω των τυφώνων… Σκοπεύω να ταξιδέψω γύρω στις 10 Αυγούστου… και ακόμα δεν έχω καταλήξει…
 

Erika K.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Mike4 Την ίδια απορία έχω κι εγώ που σκέφτομαι να ταξιδέψω με τον καλό μου στον Α. Δομήνικο τον Αύγουστο για 8-9 μέρες...την ίδια ημερομηνία περίπου - αναχώρηση γύρω στις 10-14/8...και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κίνδυνος απο τους τυφώνες όπως και λόγω ενδεχομένως μεγάλου αριθμού τουριστών που θα κάνουν το service και την διαβίωση πιο δύσκολη...επίσης θα ήθελα να μάθω στο περίπου το συνολικό κόστος για τα πάντα- σαν πακέτο δηλαδή πόσο πήγε το μαλλί... αλλά και τι ποιότητας είναι το φαγητό και αν ήταν ανεκτό στη γεύση....
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Αν πας στο Πουερτο Ρικο μην ξοδεψεις πολλες μερες στο San Juan. Ειναι αρκετα αμερικανοποιημενο εκτος απο την παλια πολη. Σου προτεινω να πας στο Vieques απο το Fajardo με μικρο αεροπλανο. Αν θυμαμαι καλα χωραει γυρω στα 10 ατομα και εχεις πολυ ωραια θεα απο εκει. Απιστευτες παραλιες και πραγματικα θα χαλαρωσεις. Μπορεις να νοικιασεις μηχανακι και να γυρισεις το νησι. Το μοναδικο του Vieques ειναι μια λιμνη που οταν το νερο κινειται φωσφωριζει. Κολυμπας και εχεις μια αυρα γυρω σου. Δεν μπορω να σου το περιγραψω με λογια αλλα ειναι μοναδικη εμπερια. Οσο λιγοτερο φως(χωρις φεγγαρι) τοσο καλυτερα :)
Vieques Bioluminescent Bay. Puerto Rico's and world's brightest bioluminescent bay.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.366
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
va5ilis , ευχαριστω για τις πληροφοριες. Προφανως πρεπει να διανυκτερευσεις για να δεις τα φωσφοριζοντα νερα , αλλα αν δεν εχεις πολλες μερες πιστευεις οτι αξιζει και φτανει μια μερα για να δεις τα βασικα του νησιου (παραλιες κλπ..) ?
Πηγες και στο isla Culebra?
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
va5ilis , ευχαριστω για τις πληροφοριες. Προφανως πρεπει να διανυκτερευσεις για να δεις τα φωσφοριζοντα νερα , αλλα αν δεν εχεις πολλες μερες πιστευεις οτι αξιζει και φτανει μια μερα για να δεις τα βασικα του νησιου (παραλιες κλπ..) ?
Πηγες και στο isla Culebra?
Οχι δεν εφτασα στο isla Culebra. Συνηθως στα ταξιδια μου τρεχω σαν τρελος να προλαβω να δω οσα περισσοτερα μπορω. Το Vieques ηταν διαφορετικο και αν αποφασισει καποιος να παει προτεινω να διαθεσει μερικες μερες ωστε να παρει αυτο που εχει να του δωσει αυτο το νησι. Θυμιζει ενα μικρο ελληνικο νησι που ολοι μαζευονται το βραδυ στα μπαρ που εχει μπροστα στην παραλια σε ενα πολυ φιλικο κλιμα, σαν να εισαι σε ενα χωριο. Ειχα ταξιδεψει μονος μου αλλα δεν εμεινα ουτε μια μερα χωρις παρεα (αντιθετα με το San Juan):cool:.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom