Αγκίστρι Αγκιστρι - tips και αποριες

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Με αφορμη ενα περσινο συντομο ταξιδακι και ενα φετινο που...ψηνεται, κανω αυτο το θεμα για να συγκεντρωσω καποιες πληροφοριες!

Το Αγκιστρι είναι αναμφισβητητα ενα πανεμορφο , καταπράσινο νησάκι, σε αποσταση αναπνοής από το κλεινόν άστυ, που εχει τα ακολουθα πλεονεκτηματα:

-δυνατοτητα ελευθερου camping: στο νησι συρρεουν καθε χρονο χιλιαδες free campers , που στηνουν σε παραλιες του νησιου. Το ελευθερο camping φυσικα απαγορευεται -όπως οπουδήποτε - αλλα οι αρχες κανουν τα στραβα ματια! Απ'όσο ξερω, εχει χρονια να γινει παρεμβαση της αστυνομιας (δεν ξερω, βασικα, αν εγινε και ποτε) ενω επιθεσεις δεν εχουν αναφερθει.

- το νησι ειναι πραγματικα ΠΟΛΥ πρασινο, γεματο πευκα και πανυψηλα δενδρα, που κανουν απιστευτη σκια και δημιουργουν ενα μοναδικο τοπιο! Ειναι επισης μικρο και εχω ακουσει οτι γυριζεται ευκολα.

- τα νερα και οι παραλίες μαγευτικες. Με χοντρο χαλίκι και βαθυγαλανα νερα, δεν πιστευα ότι βρισκομουν μια ωρα απο την Αθηνα.

- το ακτοπλοϊκό πολυ οικονομικό. Γυρω στα 20 ευρω με επιστροφη. Καθε χρονο παίζουν και προσφορες από τη Hellenic seaways, ενώ με γκρουπ η τιμη καταντα γελοία!

-εχει απο τα φθηνοτερα ενοικιαζομενα του σαρωνικου, μαζι με την Αιγινα, ενω εχει και οικονομικες προτασεις για φαγητο - διασκεδαση, λόγω των φοιτητων και εναλλακτικων που συγκεντρωνει.

- ενδεικνυται ακομα και για ημερησια εκδρομη, καθως σαββατοκυριακα εχει δρομολογια απο τον Πειραια νωρίς το πρωι με επιστροφη αργα το απογευμα.

Αρνητικά:

-δυστυχώς, πέρυσι η πανέμορφη παραλία της Δραγωνερας ήταν πενταβρωμικη στο πίσω μέρος λόγω του ότι είχε μετατραπεί σε κάτι μεταξυ τουαλετας και χωματερης. Από,τι φαινεται δεν ηταν ολοι οι κατασκηνωτες ευσυνειδητοι.

- η συγκοινωνια είναι επιεικως άθλια. Το Αγκιστρι έχει μια ιδιωτικη εταιρεία συγκοινωνιων που πραγματοποιει ελαχιστα δρομολογια . Πηρα το λεωφορειο Κυριακη, ταλαιπωρηθηκα απιστευτα. Χαρακτηριστικα αναφερω ότι δε χωραγαμε στο δρομολογιο των 12 από το λιμανι και ο οδηγος μάς ενημερωσε ότι πρεπει να παρουμε το επομενο, που ηταν στις 3! Κατα την επιστροφη, το....οργισμενο πληθος μόνο που δεν λίντσαρε τον οδηγο, ο οποίος μάλλον δε γλυτωσε και τη μηνυσουλα από καποιον που καλεσε την αστυνομια με την προφαση της επικινδυνης οδηγησης και μεταφορας κοινου! Τονιζω οτι ηταν Κυριακη. Καλυτερα να παρετε ποδηλατο ή μηχανακι ή απλα να περιοριστειτε σε συγκεκριμενα, αλλα ωραια μερη.

- οι γυμνιστες. Αυτο, φυσικα, δεν ειναι αρνητικο, αλλα εχω δει πολλους να παθαινουν σοκ στη...θεα τους, γι'αυτο και το αναφερω! Ειναι πολλοι, είναι σε συγκεκριμένα μερη!

Από εκει και πέρα, καθως δεν εχω γυρισει όλο το νησι, θα ηθελα να ρωτησω ποιο μερος του εσεις προτιματε? Για παραδειγμα, εγω μαγευτηκα από τη Δραγωνερα! Ηταν καταπληκτικη. Ακουγα, όμως, πολλους να λενε για καποιες αλλες παραλίες, πιο απομονωμενες και ηρεμες.

Εχετε μεινει ποτε σε δωματιο εκει? Εχετε καποιο να προτεινετε?

Μηπως ετυχε σε εσας ποτε καποιο θεμα με το ελευθερο camping?

Γενικα, αν εχετε καποια συμβουλη για το Αγκιστρι, δεκτη και καλοδεχουμενη! Ελπιζω να θυμηθω και αλλα στην πορεια!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
To Aγκίστρι είναι μικρό, όμορφο και ιδανικό για σύντομη εξόρμηση από Αθήνα! Ήμουν εκεί το προ-προηγούμενο Σαββατοκύριακο και ήταν καταπληκτικά καθότι ο κόσμος ήταν ελάχιστος, ο καιρός πολύ καλός κι έτσι απολαύσαμε το νησί σχεδόν prive με τις 2 κολλητές μου! Mείναμε στη Σκάλα, τον πιο τουριστικό οικισμό του νησιού στο εξαιρετικά περιποιημένο, πεντακάθαρο και "φιλικό" ξενοδοχείο Σαρωνίς. Hotel Saronis, Agistri, Skala, Angistri, Scala, Saronic Gulf Τιμή του οικογενειακού δωματίου για τον Μάιο ήταν 40 ευρώ τη βραδιά. :) Στον χαριτωμένο κήπο του ξενοδοχείου απολαμβάναμε το τέλειο και πεντανόστιμο πρωινό (με έξτρα χρέωση αλλά και πάλι οικονομικό).

Από παραλίες επισκεφτήκαμε 2 μικρούς παραδείσους. Στη Δραγωνέρα επιλέξαμε το δικό μας ιδιωτικό κολπάκι, λιαζόμενες με τις ώρες, χαζεύοντας τους πευκόφυτους λόφους και κολυμπώντας στα γαλαζοπράσινα νερά. Στη Χαλικιάδα, αφού κατεβήκαμε με προσοχή το σύντομο αλλά απότομο βραχώδες μονοπάτι, αράξαμε σε μια άγριας ομορφιάς, υπέροχη παραλία. Μέρος στο οποίο γαληνεύει το μυαλό...

Για φαγητό προτιμήσαμε την αρκετά καλή ψαροταβέρνα "Κύμα" στη Σκάλα και την τέλεια ταβέρνα "Αλκυόνη" στο δρόμο για Χαλικιάδα. Μπαλκόνι πάνω από τα πεύκα και το απέραντο γαλάζιο, ωραία μουσική και γευστικότατα πιάτα...

Στο θέμα της νυχτερινής διασκέδασης το νησί υστερεί. Προτιμήσαμε παγωτό μηχανής και βολτούλα στα δρομάκια της Σκάλας καθώς και μπυρίτσες στον κήπο του ξενοδοχείου.

Δευτέρα πρωί φύγαμε με το πρώτο πρωινό δελφίνι (27 ευρώ μετ'επιστροφής). Το Αγκίστρι μας αποχαιρέτησε με μία μαγική ανατολή...
 

Attachments

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
To Aγκίστρι είναι μικρό, όμορφο και ιδανικό για σύντομη εξόρμηση από Αθήνα! Ήμουν εκεί το προ-προηγούμενο Σαββατοκύριακο και ήταν καταπληκτικά καθότι ο κόσμος ήταν ελάχιστος, ο καιρός πολύ καλός κι έτσι απολαύσαμε το νησί σχεδόν prive με τις 2 κολλητές μου! Mείναμε στη Σκάλα, τον πιο τουριστικό οικισμό του νησιού στο εξαιρετικά περιποιημένο, πεντακάθαρο και "φιλικό" ξενοδοχείο Σαρωνίς. Hotel Saronis, Agistri, Skala, Angistri, Scala, Saronic Gulf Τιμή του οικογενειακού δωματίου για τον Μάιο ήταν 40 ευρώ τη βραδιά. :) Στον χαριτωμένο κήπο του ξενοδοχείου απολαμβάναμε το τέλειο και πεντανόστιμο πρωινό (με έξτρα χρέωση αλλά και πάλι οικονομικό).

Από παραλίες επισκεφτήκαμε 2 μικρούς παραδείσους. Στη Δραγωνέρα επιλέξαμε το δικό μας ιδιωτικό κολπάκι, λιαζόμενες με τις ώρες, χαζεύοντας τους πευκόφυτους λόφους και κολυμπώντας στα γαλαζοπράσινα νερά. Στη Χαλικιάδα, αφού κατεβήκαμε με προσοχή το σύντομο αλλά απότομο βραχώδες μονοπάτι, αράξαμε σε μια άγριας ομορφιάς, υπέροχη παραλία. Μέρος στο οποίο γαληνεύει το μυαλό...

Για φαγητό προτιμήσαμε την αρκετά καλή ψαροταβέρνα "Κύμα" στη Σκάλα και την τέλεια ταβέρνα "Αλκυόνη" στο δρόμο για Χαλικιάδα. Μπαλκόνι πάνω από τα πεύκα και το απέραντο γαλάζιο, ωραία μουσική και γευστικότατα πιάτα...

Στο θέμα της νυχτερινής διασκέδασης το νησί υστερεί. Προτιμήσαμε παγωτό μηχανής και βολτούλα στα δρομάκια της Σκάλας καθώς και μπυρίτσες στον κήπο του ξενοδοχείου.

Δευτέρα πρωί φύγαμε με το πρώτο πρωινό δελφίνι (27 ευρώ μετ'επιστροφής). Το Αγκίστρι μας αποχαιρέτησε με μία μαγική ανατολή...
σχετικα με τη Δραγωνερα - παραλια που οντως με μαγεψε - εχω καποιες αποριες: διαβαζω για μικρη και μεγαλη Δραγωνερα. Τι εννοει....ο ποιητης? Εγω μία ειδα! Εσυ πού το πετυχες το ιδιωτικο κολπακι?

Τωρα, για την Χαλικιαδα, είναι όντως πολυ αποτομος ο δρομος? Γιατι εχω υψοφοβια!

Ειχατε δικο σας μεσο μεταφορας?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Να αναφερω δε οτι περυσι εφαγα τον δικο μου να παμε στην Απονησο, μερος που πολλοι χαρακτηριζουν κορυφαιο στο νησι, αλλα τελικα δε μου αρεσε. Το περιμενα αλλιως. Η θαλασσα ευχαριστη, ζεστη, αλλα πολυ ρηχη. Το τοπιο δεν ειχε κατι να σου δωσει.

Μηπως δεν εκανα κατι σωστα? (το λεω γιατι όλοι -ακομα και οι ντοπιοι- μας εφαγαν να το επισκεφτουμε!)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Πολύ κουκλίστικο το Αγκιστράκι όντως, κ πρώτες μίνι διακοπές (τριήμερο) με το φίλο μου προ τριετίας!:clap: Νομίζω πως σχετικά με την Απόνησο αν δεν έκανες κάτι σωστά, αυτό θα ήταν ίσως ότι δεν έκατσες πάνω στο ύψωμα ακριβώς απέναντι από το ιδωτικό νησάκι, κάτω από τα υπέροχα πεύκα. Ενδείκνυται εκεί το μέρος για ωραίες βουτιές κ κολύμπι ως απέναντι στο νησάκι. Άσε που έχεις κ άπλετη σκιά απο τα πεύκα εκεί πέρα. Το μόνο που μου την έσπασε εμένα στην Απόννησο ήταν οι αρκετοί σκαφάτοι που υπήρχαν τον Αύγουστο, φαντάζομαι άλλες εποχές θα είναι αρκετά πιο ήσυχα...
Επίσης στην Απόννησο υπάρχει μια ψαροταβέρνα που λένε ότι είναι πολύ καλή, δυστυχώς δεν έκατσα τότε εκεί κ γενικώς από τρεις ταβέρνες που κάτσαμε στη Σκάλα έμεινα πολύ απογοητευμένη. Επειδή στο νησί δίνουν κ παίρνουν τα κατεψυγμένα θέλει λίγο ψάξιμο κ προσοχή στην επιλογή του φαγητού, την οποία εμείς δεν επιδείξαμε δυστυχώς τότε:(
Ως προς τη νυχτερινή ζωή, τον Αύγουστο του 2009 ήταν πολύ χαλαρά κ ωραία, είχε αρκετό κόσμο αλλά ήταν πολύ ευχάριστη κ χαλαρωτική η ατμόσφαιρα με τις καφετέριες κ τα λίγα μπαράκια εκεί όπου σκάει το κύμα κ με ένα κλαμπάκι στη Σκάλα, ελαφρώς παρακμιακό κ καλτ αλλά με πολύ χαβαλέ!
Ως προς τη διαμονή, μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα γιατί τον Αύγουστο του 2009 για τα περισσότερα αξιοπρεπή δωμάτια πλήρωνες το βράδυ περισσότερα από ό,τι στην Καλντέρα της Σαντορίνης!:shock: Τα 150άρια κ 200άρια έδιναν κ έπαιρναν για 1 βράδυ στο Αγκιστράκια ρε παιδιά, έλεος!:shock::shock: Εμείς μετά μεγάλης δυσκολίας το μόνο που είχαμε βρει ελεύθερο ήταν ένα ημιυπόγειο παρακαλώ:shock:, ευτυχώς με αυλίτσα, κλιματιστικό κ τεράστιο χώρο με 50 Ε το βράδυ -πράγμα που σήμερα μου φαίνονται πάρα πολλά για το συγκεκριμένο.
Ως προς τις μετακινήσεις συμφωνώ κ επαυξάνω: αρκετά κακές! Μόνο το τρενάκι είχε πλάκα που πήγαινε Σκάλα-Μεγαλοχώρι (μύλοι) κ κάποιες φορές κατέβαινε κ Δραγωνέρα. Το πουλμανάκι υποτίθεται χάλασε εν μέσω Σ/Κ για να αναγκαστούν όλοι να νοικιάσουν..:mad: Εμείς δεν τους κάναμε τότε το χατίρι κ έτσι δυστυχώς δεν είδαμε τη Δραγωνέρα. Τη Χαλικιάδα όμως την είδαμε (γεμάτη γυμνιστές!) κ ήταν απαράμιλλης ομορφιάς... Μη φοβηθείτε την κατάβαση, λίγη προσοχή μόνο κ τίποτε παραπάνω!
Επίσης πολύ ήρεμη κ ωραία μου φάνηκε η βόλτα στο Μεγαλοχώρι, όπως κ το ηλιοβασίλεμα από εκεί.
Ιδού για περισσότερα: http://www.travelstories.gr/180426-post25.html
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Πολύ κουκλίστικο το Αγκιστράκι όντως, κ πρώτες μίνι διακοπές (τριήμερο) με το φίλο μου προ τριετίας!:clap: Νομίζω πως σχετικά με την Απόνησο αν δεν έκανες κάτι σωστά, αυτό θα ήταν ίσως ότι δεν έκατσες πάνω στο ύψωμα ακριβώς απέναντι από το ιδωτικό νησάκι, κάτω από τα υπέροχα πεύκα. Ενδείκνυται εκεί το μέρος για ωραίες βουτιές κ κολύμπι ως απέναντι στο νησάκι. Άσε που έχεις κ άπλετη σκιά απο τα πεύκα εκεί πέρα. Το μόνο που μου την έσπασε εμένα στην Απόννησο ήταν οι αρκετοί σκαφάτοι που υπήρχαν τον Αύγουστο, φαντάζομαι άλλες εποχές θα είναι αρκετά πιο ήσυχα...
Επίσης στην Απόννησο υπάρχει μια ψαροταβέρνα που λένε ότι είναι πολύ καλή, δυστυχώς δεν έκατσα τότε εκεί κ γενικώς από τρεις ταβέρνες που κάτσαμε στη Σκάλα έμεινα πολύ απογοητευμένη. Επειδή στο νησί δίνουν κ παίρνουν τα κατεψυγμένα θέλει λίγο ψάξιμο κ προσοχή στην επιλογή του φαγητού, την οποία εμείς δεν επιδείξαμε δυστυχώς τότε:(
Ως προς τη νυχτερινή ζωή, τον Αύγουστο του 2009 ήταν πολύ χαλαρά κ ωραία, είχε αρκετό κόσμο αλλά ήταν πολύ ευχάριστη κ χαλαρωτική η ατμόσφαιρα με τις καφετέριες κ τα λίγα μπαράκια εκεί όπου σκάει το κύμα κ με ένα κλαμπάκι στη Σκάλα, ελαφρώς παρακμιακό κ καλτ αλλά με πολύ χαβαλέ!
Ως προς τη διαμονή, μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα γιατί τον Αύγουστο του 2009 για τα περισσότερα αξιοπρεπή δωμάτια πλήρωνες το βράδυ περισσότερα από ό,τι στην Καλντέρα της Σαντορίνης!:shock: Τα 150άρια κ 200άρια έδιναν κ έπαιρναν για 1 βράδυ στο Αγκιστράκια ρε παιδιά, έλεος!:shock::shock: Εμείς μετά μεγάλης δυσκολίας το μόνο που είχαμε βρει ελεύθερο ήταν ένα ημιυπόγειο παρακαλώ:shock:, ευτυχώς με αυλίτσα, κλιματιστικό κ τεράστιο χώρο με 50 Ε το βράδυ -πράγμα που σήμερα μου φαίνονται πάρα πολλά για το συγκεκριμένο.
Ως προς τις μετακινήσεις συμφωνώ κ επαυξάνω: αρκετά κακές! Μόνο το τρενάκι είχε πλάκα που πήγαινε Σκάλα-Μεγαλοχώρι (μύλοι) κ κάποιες φορές κατέβαινε κ Δραγωνέρα. Το πουλμανάκι υποτίθεται χάλασε εν μέσω Σ/Κ για να αναγκαστούν όλοι να νοικιάσουν..:mad: Εμείς δεν τους κάναμε τότε το χατίρι κ έτσι δυστυχώς δεν είδαμε τη Δραγωνέρα. Τη Χαλικιάδα όμως την είδαμε (γεμάτη γυμνιστές!) κ ήταν απαράμιλλης ομορφιάς... Μη φοβηθείτε την κατάβαση, λίγη προσοχή μόνο κ τίποτε παραπάνω!
Επίσης πολύ ήρεμη κ ωραία μου φάνηκε η βόλτα στο Μεγαλοχώρι, όπως κ το ηλιοβασίλεμα από εκεί.
Ιδού για περισσότερα: http://www.travelstories.gr/180426-post25.html
νομιζω οτι πλεον οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλοτερες, αν κι εγω φετος μαλλον θα επιλεγω το ελευθερο camping. Γενικα το νησι μου εδωσε την εντυπωση οτι σε ενα Σ/Κ γυρνιεται με τα ποδια (πηγα με τα ποδια απο τη Δραγωνερα στην Απονησο - ειμαι τρελλη, ε?). Ουτε εγω θα νοικιαζα στο Αγκιστρι. Ενα ποδηλατακι, όμως, θα ηταν ιδανικο!

Φαγητο εξω η αληθεια ειναι ότι δεν εφαγα. Μονο κατι βαφλες που τις διαφημιζαν σαν εξαιρετικες και ηταν μετριοτατες.

Τωρα που λες για την Απονησο, μαλλον θα της δωσω αλλη μια ευκαιρια! Αυτο με τους νεοπλουτους ψευτοαριστοκρατες εκει , το προσεξα κι εγω (γενικα συμβαινει συχνα στο Σαρωνικο).
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
αληθεια, ξερει κανεις με ποια αλλα μερη συνδεεται ακτοπλοικα το Αγκιστρι?
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Mεγάλη Δραγωνέρα είναι η βασική παραλία που συναντάς στο τέλος του δρόμου. Σε αυτό το σημείο βρίσκεται το ένα άκρο της. Αφού τη διασχίσει κανείς όλη (στο άλλο άκρο της δηλαδή) υπάρχουν 4-5 μικρά κολπάκια, το ένα δίπλα στο άλλο (χωρίζονται μεταξύ τους με βραχάκια). Μάλλον κάποιο από αυτά είναι η μικρή Δραγωνέρα.
 

Attachments

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Τωρα που λες για την Απονησο, μαλλον θα της δωσω αλλη μια ευκαιρια! Αυτο με τους νεοπλουτους ψευτοαριστοκρατες εκει , το προσεξα κι εγω (γενικα συμβαινει συχνα στο Σαρωνικο).

Νομίζω πως της αξίζει μία δεύτερη ευκαιρία αλλά μπορείς να το κρίνεις αυτό κ ιδίοις όμμασι;):
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Νομίζω πως της αξίζει μία δεύτερη ευκαιρία αλλά μπορείς να το κρίνεις αυτό κ ιδίοις όμμασι;):
πολυ συμπαθητικη φαινεται απο αυτην την πλευρα. Εμεις την ειδαμε απο την αλλη , που επαιζε πολυ.....χρημα!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επειδή διαβάζω για γκρεμούς και σκεφτόμαστε να πάμε με ποδηλατο. Ποιες παραλίες είναι προσβάσιμες με ποδηλατο?
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Σχεδόν όλες είναι προσβάσιμες με το ποδήλατο, απλά βάλε φως μπροστά πάση θυσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom