Άγιος Ευστράτιος Αγ Ευστράτιος...

zou-zou

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ελληνικά νησιά λέω..
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Καλημέρα σας!!
Άραγε έχει πάει κανείς στον Αγ Ευστράτιο? :roll:
Σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες, σε συνδυασμό με τη Λήμνο, αλλά εκτός από κάποια ελάχιστα στοιχεία για το νησί δεν βρίσκω περισσότερες πληροφορίες..
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Καλημέρα σας!!
Άραγε έχει πάει κανείς στον Αγ Ευστράτιο? :roll:
Σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες, σε συνδυασμό με τη Λήμνο, αλλά εκτός από κάποια ελάχιστα στοιχεία για το νησί δεν βρίσκω περισσότερες πληροφορίες..
Δεν βρίσκεις τίποτε άλλο εκτός από αυτά τα ελάχιστα στοιχεία γιατί το νησί δεν έχει τίποτε άλλο.
Σαν τι πληροφορίες θα ήθελες δηλαδή?Το πώς θα πας,πού θα φάς,πού θα κάνεις θαλάσσια λουτρά?
Όλα κι όλα τα παραπάνω αναγραφόμενα δεν ξεπερνούν τον αριθμό των δακτύλων των δύο χεριών σου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
βρες καποιον αριστερο που να ήταν εκει εξορία και θα σου πει τα πάντα !!!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί τόση ειρωνία?? Η κοπέλα έκανε μια ερώτηση κ όποιος ξέρει μπορεί να απαντήσει! Δεν είναι για όλους οι κοσμικότητες.. κάποιοι μπορεί να προτιμούν τα πολύ ερημικά μέρη.. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κι αυτά τα μέρη δεν επιδέχονται την παραμικρή πληροφορία. Κι εμένα πέρσι που πήγα Ανάφη κάποιοι μου έλεγαν "τι θα πας να κάνεις σε αυτόν τον ξερόβραχο", "μόνο εξορία πήγαιναν εκεί" κτλ κτλ , αλλά ήταν πολύ όμορφα. Κ η Λήμνος όμορφο μέρος, αν κ αρκετά ερημικά κ χωρίς ιδιαίτερη γραφικότητα, όμως το φαγητό, οι παραλίες, κ κάποια τοπία της είναι μοναδικά. Όποιος γνωρίζει κάτι, ας γράψει ένα-δυο πραγματάκια έστω κ μετρημένα στα δάχτυλα όπως λέτε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
μαλλον εχω περιεργη αισθηση του χιουμορ γιατι δεν είχα προθεση για ειρωνεία , απλως το πρωτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλο για το νησάκι ηταν οτι το γνωρισαμε σαν τόπο εξοριας .....
αλλά οταν πας σε ενα μικρο νησι , όλα ειναι μέσα στα πόδια σου , μερικά δωμάτια και καποιες ταβέρνες τι άλλο να εχει ;
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Δεν θα μπορέσω να σου πω για ξενώνες και ταβερνάκια γιατί οι επιλογές είναι ελάχιστες. Θα σου πω όμως περιεκτικά την ιστορία του Αη Στράτη και θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο περισσότερο για αυτό το νησί πριν το επισκεφθείς. Συμπληρωματικά αναφέρω ότι τόποι εξορίας δεν ήταν μόνο ο Αη-Στράτης, η Γυάρος,η Μακρόνησος αλλά και η Φολέγανδρος, η Σίκινος, η Ίος, η Ικαρία, η Σαμοθράκη και άλλα νησιά. Το νησί αυτό αποτέλεσε τόπο εξορίας την περίοδο της βασιλομεταξικής δικτατορίας 36-41 όπου εκεί είχαν εκτοπιστεί ο Δ. Γληνός, ο Κ. Βάρναλης και πολλοί άλλο διανοούμενοι. Κατά την περίοδο της κατοχής στις 17 Ιούνη του 43 το ΕΛΑΝ δηλαδή το πολεμικό ναυτικό του ΕΑΜ κατάφερε να απελευθερώσει κυριολεκτικά κάτω από τη μύτη των κατακτητών, τους περίπου 130 πολιτικούς εξόριστους που είχαν απομείνει στο νησί και να τους αποβιβάσει σώους και ασφαλείς στην Χαλκιδική.
Το 1946 ξανάγινε τόπος εξορίας με εκτοπισμένους περίπου 500 κομμουνιστές όπου όλοι έμεναν σε σπίτια του χωριού. Τον Ιούνη του 47 με τις ομαδικές συλλήψεις του Ζέρβα άρχισαν να καταφθάνουν στο νησί με αρματαγωγά χιλιάδες κρατούμενοι κυρίως από τη Βόρειο Ελλάδα. Μέχρι τα μέτρα του Σοφούλη οι εξόριστοι που ζούσαν στην ύπαιθρο έφθαναν τους 5500 χιλιάδες.
Αν πας επιδίωξε αν καταφέρεις να βρεις, να κουβεντιάσεις με ντόπιους που έζησαν όλα αυτά. Θα σου πουν για τις σχολές που έφτιαξαν οι εξόριστοι, για τις καλλιέργειες που προμήθευαν με προιόντα μέχρι και την Λήμνο για την κλωσσομηχανή που οι παπάδες το φώναζαν εργαλείο του σατανά. Ζήτησε να σου δείξουν την περιοχή "Σαχάρα" κάτω από το βράχο του Λένιν όπου εκεί οι εξόριστοι έστηναν τις σκηνές τους. Σημείο που έπεφταν συνέχεια κεραυνοί με αποτέλεσμα να σκοτωθούν 4 άνθρωποι και να τραυματιστούν και αρκετοί άλλοι.
Επίσης ζήτησε να σου δείξουν την "τουλούμπα" που ήταν το μεγάλο πηγάδι που διανοίχτηκε από εξόριστους και από κει υδρεύονταν οι ίδιοι αλλά και οι κάτοικοι του χωριού. Εκεί κατέληγε και η "λεωφόρος των Μπολσεβίκων" που ξεκινούσε από την πλατεία του λιμανιού. Κάνε μία βόλτα από το εκκλησάκι του Αγ. Μηνά όπου δίπλα είναι τα ερειπωμένα μνήματα 40 κρατουμένων που πέθανα την περίοδο της Κατοχής.
Το 1949 μεταφέρθηκαν όλοι στο Μακρονήσι. Τον Ιούλη του 50 όλοι οι εναπομείναντες πολιτικοί εξόριστοι στο Μακρονήσι μεταφέρθηκαν στον Αη Στράτη, που διατηρήθηκε σαν τόπος εξορίας μέχρι το 1963.
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αι Στρατης και η ημερομηνια,εχω τα ταχυδρομικα δελταρια που εστελνε ο πατερας μου απο την εξορια..δωρεαν κρουαζιερες στα μερη που αναφερθηκαν πιο πανω.
Δεν θελω καθολου να παω..
 

zou-zou

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ελληνικά νησιά λέω..
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες..Στον Αγ Ευστράτιο είχε πάει εξορία ο παππούς μου και έχω ακούσει αρκετές ιστορίες.Ρώτησα αν πήγε κανείς όχι για να μου αριθμήσει τις παραλίες ή να μου προτείνει μπαράκια,απλά για να μου πει κάποια εντύπωση από το νησί και αν έχει να προτείνει κάποιο ξενώνα που ίσως έχει επισκεφθεί.
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
Αν θέλεις να ηρεμήσεις και να ενδοσκοπήσεις είναι καλή επιλογή. Πήγα πριν από 8-9 χρόνια. Πάρε μαζί σου αγαπημένα βιβλία και ετοιμάσου να γνωρίσεις τους πάντες και τα πάντα στο νησί. Δεν έχεις και πολλές επιλογές. Εγώ θα ξαναπήγαινα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Κι όμως φαίνεται πολύ συμπαθητικό στις φωτογραφίες στο link σου.Αν προσθέσεις και την ιστορία του,τότε σίγουρα αξίζει επίσκεψη κάποια στιγμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom