Αγ. Πετρούπολη ή Κάιρο;

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλησπέρα σε όλο το forum,
Σκεφτόμαστε τον Οκτώβρη να πάμε ένα ταξίδι 7-10 ημερών και είμαστε ανάμεσα σε 2 προορισμούς, την Αγ. Πετρούπολη και το Κάιρο. Έχουμε ζυγίσει τα υπέρ και τα κατά, αλλά και πάλι δεν βγάζουμε άκρη. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά και να μου πει μερικά πράγματα και κυρίως πως ειναι η κατάσταση στην Αίγυπτο αυτό τον καιρό και αν έχει εξομαλυνθεί καθόλου;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Καλησπέρα!
Αναφέρεσαι συγκεκριμένα γι' αυτές τις 2 πόλεις ή θα πάτε και τριγύρω;
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Για αυτές τις 2 αναφέρομαι αρχικά, γιατί τουλάχιστον εκεί θα μένουμε. Τώρα αν θα προκύψει και καμια μονοήμερη τριγύρω δν μπορώ να ξέρω ακόμη
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Πηγαινε Αγ.Πετρουπολη,μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση στην Αιγυπτο...Πρεπει να ειναι υπεροχη πολη...
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Πηγαινε Αγ.Πετρουπολη,μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση στην Αιγυπτο...Πρεπει να ειναι υπεροχη πολη...
Κοίτα σίγουρα πρόκειται για 2 υπέροχες πόλεις η κάθε μια με την δική της ομορφιά. Απλά ξέρεις είμαστε παρέα και οι μισοί θέλουν εδώ και οι άλλοι μισοί εκέι :p Βάζουμε και το οικονομικό στην μέση...
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αγ.Πετρουπολη να δεις τι;Πηγαινε Καιρο....τα πραγματα ειναι προς το παρων πολυ καλα και ολα φενονται ηρεμα πλέων!!(Οταν θα θέλω παλι εγω να παω,τοτε θα @@@ τα πραγματα εκει κατω)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όπως έγραψες, είναι και οι δύο πανέμορφες πόλεις (αναλόγως πως τις βλέπει κανείς), αν και διαφορετικές. Έχουν και οι δύο πολλά να δείς, αλλά το Κάιρο περισσότερα. Αν είστε ανεξάρτητοι και δεν υπάρχουν προβλήματα στο Κάιρο, εγώ μάλλον θα διάλεγα αυτό, επειδή έχει τόσα πολλά να δείς, που μόνος χρειάζεται κανείς αρκετό χρόνο (πχ το μουσείο θέλει μια μέρα κατά τη γνώμη μου). Θα μου πείς και η Αγία Πετρούπολη έχει το Ερμιτάζ, αλλά νομίζω στο Κάιρο θέλει περισσότερο χρόνο, μήπως και κατανοήσεις όσα βλέπεις. Αν απο την άλλη επιλέξετε Αγ. Πετρούπολη, είναι πανέμορφη, έχει αρκετά αξιοθέατα αλλά και να σας περισσέψει χρόνος, ''δίπλα'' είναι το Ελσίνκι και το Ταλίν ;) Δε διαλέξατε και σεις μια εποχή άσχημη για κάποιο μέρος, να το αποκλείσουμε άμεσα.... εμ....
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Χαχαχα νομίζω ότι με πείσατε παιδιά... Μάλλον θα το δω για Κάιρο περισσότερο που είναι και πιο οικονομικό ;)
Καμία άλλη ιδέα για τις τριγύρω περιοχές; Που αξίζει να πάμε μονοήμερες πχ (εκτός από Γκίζα);
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μα φυσικά δεν το συζητάω στο Κάιρο να πας... είναι πανέμορφο, πεντακάθαρο, κοσμοπολίτικο και το σπουδαιότερο με καταπληκτικά εστιατόρια και φοβερή νυχτερινή ζωή...

Αγ.Πετρουπολη να δεις τι;
Έχεις γράψει πολλά καλά αλλά αυτό ίσως και να είναι το κορυφαίο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Κοιτα αν φύγεις με τους φίλους σου για Καιρο κατι γινεται
Έλα εδω ειναι λίγο πιο κατω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μήπως είναι πολλές οι 10 μέρες για οποιαδήποτε από τις 2 πόλεις?
Η Αγία Πετρούπολη είναι πιο όμορφη, αλλά το Κάιρο μπορείς να το συνδυάσεις προαορετικά με Αλεξάνδρεια, Νείλο κλπ.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Μα φυσικά δεν το συζητάω στο Κάιρο να πας... είναι πανέμορφο, πεντακάθαρο, κοσμοπολίτικο και το σπουδαιότερο με καταπληκτικά εστιατόρια και φοβερή νυχτερινή ζωή...



Έχεις γράψει πολλά καλά αλλά αυτό ίσως και να είναι το κορυφαίο...
Τώρα αυτά τα λες στα σοβαρά ή υπάρχει και μια δόση ειρωνίας :p Γιατί δεν νομίζω οτι χαρακτηρίζεται το Κάιρο ως το πιο καθαρό και κοσμοπολίτικο μέρος.... Πόσο μάλλον με καταπληκτικά εστιατόρια και νυχτερινή ζωή......:confused:

Μήπως είναι πολλές οι 10 μέρες για οποιαδήποτε από τις 2 πόλεις?
Η Αγία Πετρούπολη είναι πιο όμορφη, αλλά το Κάιρο μπορείς να το συνδυάσεις προαορετικά με Αλεξάνδρεια, Νείλο κλπ.
Τώρα 7 θα είναι 10 θα είναι δεν ξέρω.... Καλά Νείλο σίγουρα θα το συνδυάσουμε και πιθανόν και Αλεξάνδρεια αν μας παίρνει ο χρόνος.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom