Ελβετία Πληροφοριες για Γενευη

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Σκέφτεστε να ενοικιάσετε αυτοκίνητο? Ειδάλλως από το Annemsse χρειάζεται περίπου 50 λεπτά το λεωφορείο (σύνδεση με τη γραμμή 61, κόστος της μονής διαδρομής 4.80 CHF).

Δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά για τα ξενοδοχεία της περιοχής ,τι διαφορές βρίσκεις στις τιμές για να μείνεις στη Γενεύη (πιθανολογώ μεγάλες) και αν έχεις τσεκάρει και άλλες περιοχές στη Γαλλική μεριά πχ το Ferney-Voltaire (σύνδεση με τη γραμμή F ∽ 30 λεπτά , κόστος της μονής διαδρομής είναι στα 4.80 CHF) .
Τελικά το ξανασκεφτήκαμε και τελικά μάλλον θα πάμε να μείνουμε προς Montreux. Σκεφτόμουν και προς Interlaken ή Lauterbrunnen αλλά μου φαίνεται μακριά. Ευχαριστώ πολύ πάντως :)
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Ειναι η πρώτη φορα που δεν ξερω τι να κανω και θα χρειαστώ τη γνώμη σας. Κλείσαμε εισητηρια για Γενευη 23-29/12/2020 με Aegean σε εξαιρετικές τιμές τον περασμένο Μάρτιο όχι όμως και δωμάτιο γιατί θέλαμε να δούμε πως θα εξελιχθεί το θέμα με την πανδημία. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη διαμέρισμα γιατι τα τελευταία χρόνια επιλέγουμε διαμονή με αυτόνομη κουζινα. Εχει παει κάποιος πρόσφατα? Εχει να μας συστήσει κάποιο Airbnb η διαμέρισμα εκτός Γενεύης....γιατί εντός είναι πολύ ακριβά και λόγω COVID δεν ξερω με τα μεσα τι θα ισχύει... Γενικότερα θελω μια καποια κατεύθυνση απο κάποιον που μένει εκει η εχει παει πρόσφατα.... Η μονη σταθερά ειναι τα εισητηρια που εχουμε....μηπως να μείνουμε σε αλλη πόλη...αξίζει κατι εκει κοντά? Εχω γυρίσει ολη την Ευρώπη και οχι μονο...αλλα Ελβετία εχω απλα περασει 2 φορές.... Ταξιδεύουμε όπως πάντα με την κόρη μας 11 χρόνων. Θα ήμουν ευγνώμων σε οποιονδήποτε μου προτείνει....οτιδήποτε! Χαχαχαχαχα
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Τελικα κλείσαμε Airbnb σε προάστιο της Γενεύης. Ξέρει κανεις αν μπορούμε να προμηθευτούμε την Geneva Transport Card? Επισης οτιδηποτε αφορά στη Γενευη και τα πέριξ....κρυμμένα διαμαντάκια, μέρη να παμε, τι να αποφύγουμε ....οτιδήποτε θα το εκτιμούσα! Σας ευχαριστώ.....
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Τελικα κλείσαμε Airbnb σε προάστιο της Γενεύης. Ξέρει κανεις αν μπορούμε να προμηθευτούμε την Geneva Transport Card? Επισης οτιδηποτε αφορά στη Γενευη και τα πέριξ....κρυμμένα διαμαντάκια, μέρη να παμε, τι να αποφύγουμε ....οτιδήποτε θα το εκτιμούσα! Σας ευχαριστώ.....
Αν υπάρχει δυνατότητα να νοικιάσετε αυτοκίνητο για 1-2 μέρες, αξίζει να επισκεφθείτε το κάστρο στο
Gruyères ή να κάνετε μία μονοήμερη στο Annecy. Εμείς είχαμε κάνει σε μισή μερα εκδρομή Gruyères-Λωζάνη και άλλη μια μονοήμερη στη Λυών.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Αν υπάρχει δυνατότητα να νοικιάσετε αυτοκίνητο για 1-2 μέρες, αξίζει να επισκεφθείτε το κάστρο στο
Gruyères ή να κάνετε μία μονοήμερη στο Annecy. Εμείς είχαμε κάνει σε μισή μερα εκδρομή Gruyères-Λωζάνη και άλλη μια μονοήμερη στη Λυών.
Ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα θα το επιχειρήσουμε ... άλλωστε το αρχικό μας πλάνο ήταν να είναι η βάση μας η Γενεύη και να κάνουμε εξορμήσεις. Θέλουμε να εκμεταλλευτούμε όσο περισσότερο μπορούμε αυτές τις 7 μέρες....
Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις ....
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γενεύη είχα πάει δύο καλοκαίρια, το 2008 και το 2009. Νομίζω τότε είχε πρωτοξεκινήσει να προσφέρεται η κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα ΜΜΜ της πόλης από τα ξενοδοχεία. Παρότι έχουν περάσει χρόνια, κάποια πράγματα πιστεύω θα παραμένουν ίδια.

Η παλιά πόλη βρίσκεται κάτω ακριβώς από την γέφυρα της πόλης. Η παλιά πόλη είναι μικρή και την βλέπεις εύκολα. Αν είναι ανοικτά, ανεβείτε στο καμπαναριό του καθεδρικού, για να θαυμάσετε τη θέα.

Αν ενδιαφέρεστε για τη φυσική, μπορείτε να επισκεφθείτε το CERN. Αν θυμάμαι καλά, πάτε με το τραμ στη στάση Avanchet και μετά παίρνετε το λεωφορείο 56 που όμως να γράφει CERN (όταν είχαμε πάει εμείς είχε και απλό δρομολόγιο που σταματούσε νωρίτερα). Δείτε τον αριθμό του δρομολογίου, γιατί μπορεί να έχει αλλάξει μετά από τόσα χρόνια.

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ το φαγητό στο Perle du Lac (ή Cafe du Lac ή κάπως έτσι). Βρίσκεται στην βόρεια όχθη, ανάμεσα στα Ηνωμένα Έθνη και τη λίμνη. Τουλάχιστον το καλοκαίρι, είχε τραπεζάκια έξω, με θέα τη λίμνη και τις Άλπεις στο βάθος. Θυμάμαι έπαιρνα fillet de perche, και κάθε φορά το έφερναν με διαφορετικό συνοδευτικό. Ήταν υπέροχο. Βέβαια δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα και αν θα είναι ανοικτό και τον χειμώνα, αλλά αν είναι μπορείτε να πάτε. Μπορείτε να το συνδυάσετε με μια επίσκεψη στα Ηνωμένα Έθνη.

Από Γενεύη, είχα επισκεφθεί από κοντινές πόλεις τη Λωζάνη και το Μοντρέ, με το τρένο. Η Λωζάνη μου φάνηκε ψιλοαδιάφορη, όπως και το μουσείο των Ολυμπιακών Αγώνων. Το Μοντρέ μου άρεσε περισσότερο. Κοντά στο Μοντρέ βρίσκεται το Chateau de Chillon, που μπορείτε να το συνδυάσετε με το Μοντρέ. Είναι ένα κάστρο ουσιαστικά μέσα στη λίμνη και αν θυμάμαι καλά πας με λεωφορείο από το Μοντρέ. Αν κάνετε κάποια διαδρομή με το τρένο που να περιτρέχει τη λίμνη, καθίστε σε κάποια θέση που να έχετε θέα στη λίμνη, η διαδρομή είναι πολύ ωραία.

Αν μπορείτε επισκεφθείτε την Βέρνη. Ήταν η πόλη που μου άρεσε περισσότερο στην Ελβετία.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Γενεύη είχα πάει δύο καλοκαίρια, το 2008 και το 2009. Νομίζω τότε είχε πρωτοξεκινήσει να προσφέρεται η κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα ΜΜΜ της πόλης από τα ξενοδοχεία. Παρότι έχουν περάσει χρόνια, κάποια πράγματα πιστεύω θα παραμένουν ίδια.

Η παλιά πόλη βρίσκεται κάτω ακριβώς από την γέφυρα της πόλης. Η παλιά πόλη είναι μικρή και την βλέπεις εύκολα. Αν είναι ανοικτά, ανεβείτε στο καμπαναριό του καθεδρικού, για να θαυμάσετε τη θέα.

Αν ενδιαφέρεστε για τη φυσική, μπορείτε να επισκεφθείτε το CERN. Αν θυμάμαι καλά, πάτε με το τραμ στη στάση Avanchet και μετά παίρνετε το λεωφορείο 56 που όμως να γράφει CERN (όταν είχαμε πάει εμείς είχε και απλό δρομολόγιο που σταματούσε νωρίτερα). Δείτε τον αριθμό του δρομολογίου, γιατί μπορεί να έχει αλλάξει μετά από τόσα χρόνια.

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ το φαγητό στο Perle du Lac (ή Cafe du Lac ή κάπως έτσι). Βρίσκεται στην βόρεια όχθη, ανάμεσα στα Ηνωμένα Έθνη και τη λίμνη. Τουλάχιστον το καλοκαίρι, είχε τραπεζάκια έξω, με θέα τη λίμνη και τις Άλπεις στο βάθος. Θυμάμαι έπαιρνα fillet de perche, και κάθε φορά το έφερναν με διαφορετικό συνοδευτικό. Ήταν υπέροχο. Βέβαια δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα και αν θα είναι ανοικτό και τον χειμώνα, αλλά αν είναι μπορείτε να πάτε. Μπορείτε να το συνδυάσετε με μια επίσκεψη στα Ηνωμένα Έθνη.

Από Γενεύη, είχα επισκεφθεί από κοντινές πόλεις τη Λωζάνη και το Μοντρέ, με το τρένο. Η Λωζάνη μου φάνηκε ψιλοαδιάφορη, όπως και το μουσείο των Ολυμπιακών Αγώνων. Το Μοντρέ μου άρεσε περισσότερο. Κοντά στο Μοντρέ βρίσκεται το Chateau de Chillon, που μπορείτε να το συνδυάσετε με το Μοντρέ. Είναι ένα κάστρο ουσιαστικά μέσα στη λίμνη και αν θυμάμαι καλά πας με λεωφορείο από το Μοντρέ. Αν κάνετε κάποια διαδρομή με το τρένο που να περιτρέχει τη λίμνη, καθίστε σε κάποια θέση που να έχετε θέα στη λίμνη, η διαδρομή είναι πολύ ωραία.

Αν μπορείτε επισκεφθείτε την Βέρνη. Ήταν η πόλη που μου άρεσε περισσότερο στην Ελβετία.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις σου! Την καρτα όντως την προμηθεύεσαι από τα ξενοδοχεία και hostels....και καλύπτει όλα τα μέσα, εμεις που θα μείνουμε σε Airbnb δεν ξέρω αν θα μπορούμε να την παρουμε. Fillet de Perche...λοιπόν! Υπέροχες οι επιλογές που μου δίνεις....πολλά πολλά merci!
 

KaterinaPs

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Γεια σας! Προσγειώνομαι Γενεύη και θέλω να πάω με το τρένο στη Sierre. Σε ποιο σημείο του αεροδρομίου βρίσκεται ο σταθμός των τρένων; Παραλαμβάνω τη βαλίτσα μου και προς τα που πάω μετά; Εχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν έχω ξανακάνει αυτό το ταξίδι και δεν έχω και την αισθηση του προσανατολισμού. Αν ξέρει κάποιος τα βήματα επακριβώς θα εκτιμουσα πολύ την όποια βοήθεια. Ευχαριστώ 🥲
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας! Προσγειώνομαι Γενεύη και θέλω να πάω με το τρένο στη Sierre. Σε ποιο σημείο του αεροδρομίου βρίσκεται ο σταθμός των τρένων; Παραλαμβάνω τη βαλίτσα μου και προς τα που πάω μετά; Εχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν έχω ξανακάνει αυτό το ταξίδι και δεν έχω και την αισθηση του προσανατολισμού. Αν ξέρει κάποιος τα βήματα επακριβώς θα εκτιμουσα πολύ την όποια βοήθεια. Ευχαριστώ 🥲
Γεια! Εδώ θα δεις ένα σχεδιάγραμμα του κεντρικού τερμιναλ του αεροδρομίου της Βιέννης. Κοιτάς το Επίπεδο Α (arrival).
Map of Terminal 1
Θα βγεις, αφού πάρεις τη βαλίτσα σου, περίπου στο ℹ. Ο σταθμός είναι έξω και τέρμα στα αριστερά σου. Πάντα κοιτάς ψηλά στις πινακίδες του αεροδρομίου τη σωστή κατεύθυνση.
 

KaterinaPs

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Γεια! Εδώ θα δεις ένα σχεδιάγραμμα του κεντρικού τερμιναλ του αεροδρομίου της Βιέννης. Κοιτάς το Επίπεδο Α (arrival).
Map of Terminal 1
Θα βγεις, αφού πάρεις τη βαλίτσα σου, περίπου στο ℹ. Ο σταθμός είναι έξω και τέρμα στα αριστερά σου. Πάντα κοιτάς ψηλά στις πινακίδες του αεροδρομίου τη σωστή κατεύθυνση.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
887
Likes
3.052
αγαπητές, αγαπητοί, δύο βολτες απο Γενεύη, προς Λωζάνη και Βέρνη, δεν ειναι καλες λυσεις; Προέχει π.χ. η Annecy, η Yvoire ;
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.939
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η Λωζάνη δεν με ξετρέλανε, σε αντίθεση με τη Βέρνη που το ιστορικό της κέντρο μου άρεσε πολύ, όπως και η βόλτα διπλα από τον ποταμό Ααρ.

Η Λωζανη είχε ένα μέτριο μουσείο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ενω αν επιλέξεις να ανέβεις προς τον καθεδρικό ετοιμάσου για ανηφόρα.

Η Ανεσι για μένα είναι πολύ καλή επιλογή, με βάση φωτογραφίες που έχω δει και τις περιγραφές που έχω διαβάσει, θα ήθελα πολύ να πήγαινα. Αν βρεις συγκοινωνίες (νομίζω πας με λεωφορείο και όχι με το τρένο) θα προσπαθούσα να την εντάξω στο πρόγραμμα, μαζί με τη Βέρνη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.688
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom