Ρόδος Αεροδρόμιο Ρόδου - Παλιά πόλη Ρόδου

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ξερει καποιος για λεωφορεια που πηγαινουν απο το αεροδρομιο Ροδου στην πολη και το αντιστροφο;Υπαρχει συχνη συγκοινωνια;
Θελω βεβαια να αποφυγω ταξι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μμμμ...αν και πάω Ρόδο τουλάχιστον 4 φορές το χρόνο, ποτέ δεν έχω πάρει λεωφορείο.
Οπότε, επειδή το ταξί πάει τουλάχιστον 15-17 ευρώ, συμφέρει το αμάξι, με 20 ευρώ βρίσκεις τέτοια εποχή να νοικιάσεις.
Επίσης, έχω ως τώρα αποφύγει το λεωφορείο γιατί λένε ότι περνάει κάθε....κανείς δεν ξέρει! :haha: Ίσως μπορεί να σε ενημερώσει κάποιος καλύτερα... :rolleyes:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλα δεν υπαρχει λεωφορειο να συνδεει αεροδρομιο με την πολη;
Ως προς το ταξι,ειναι 15-17 ευρω ή ο ταξιτζης προτεινει δικη του τιμη;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχει λεωφορείο για Ρόδο, το εισιτήριο κάνει 2e και η στάση είναι καμιά 200ρια μέτρα έξω από τις αναχωρήσεις.
Δε θυμάμαι να περίμενα παραπάνω από ένα τέταρτο, ίσως τα δρομολόγια των λεωφορείων να ακολουθούν τις αφίξεις των πτήσεων.
Το ταξί ούτε καν το σκέφτηκα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
To ταξί είναι με ταξίμετρο, αλλά τόσο βγαίνει, τουλάχιστον 15!
Λεωφορείο όπως είπα δεν πήρα ποτε, μόνο απ'όσα μου λένε οι άλλοι, αυτό λένε, πως δηλαδή συνήθως περιμένεις αρκετά. Ίσως να ισχύει αυτό που είπε North66, δηλαδή να πηγαίνουν τα δρομολόγια αναλόγως τις πτήσεις. Και η στάση του λεωφορείου είναι όπως βγαίνεις απο το αεροδρόμιο, κατευθύνεσαι αριστερά, καμιά 200ριά μέτρα το πολύ, πάνω στην κεντρική λεωφόρο.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
πριν αρκετά χρόνια που δούλευα στο αεροδρόμιο και δεν είχα ακόμα άδεια οδήγησης, περίμενα το λεωφορείο τα μεσημέρια για γυρίσω στην πόλη ... εφιαλτική η εμπειρία καθώς έρχονταν γεμάτα κόσμο και τουρίστες απ΄τα χωριά και έκανα το ταξίδι όρθια! αν μπορέσω να μάθω κάτι παραπάνω θα το γράψω εδώ, αλλά εσύ ρωτάς και για παλιά πόλη και όσα ήξερα εγώ φτάνουν στη νέα ...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
πριν αρκετά χρόνια που δούλευα στο αεροδρόμιο και δεν είχα ακόμα άδεια οδήγησης, περίμενα το λεωφορείο τα μεσημέρια για γυρίσω στην πόλη ... εφιαλτική η εμπειρία καθώς έρχονταν γεμάτα κόσμο και τουρίστες απ΄τα χωριά και έκανα το ταξίδι όρθια! αν μπορέσω να μάθω κάτι παραπάνω θα το γράψω εδώ, αλλά εσύ ρωτάς και για παλιά πόλη και όσα ήξερα εγώ φτάνουν στη νέα ...

Το ξενοδοχειο μου ειναι στην Αριστοφανους,στην παλια πολη.Φτανουμε στη Ροδο ,Δευτερα του Πασχα το απογευμα και θα εχουμε καμποσα πραγματα.Μαλλον,θα κραταω και το λαπτοπ :haha:
Τελικα,μηπως βολευει το ταξι,που τουλαχιστον δεν περιμενεις;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το ξενοδοχειο μου ειναι στην Αριστοφανους,στην παλια πολη.Φτανουμε στη Ροδο ,Δευτερα του Πασχα το απογευμα και θα εχουμε καμποσα πραγματα.Μαλλον,θα κραταω και το λαπτοπ :haha:
Τελικα,μηπως βολευει το ταξι,που τουλαχιστον δεν περιμενεις;
Δε θυμάμαι πού ακριβώς είναι η Αριστοφάνους, πάντως τα ταξί συνήθως δε σε πηγαίνουν στην παλιά πόλη, αλλά σε αφήνουν σε κάποια από τις εισόδους.
Καλύτερα να μιλήσεις με το ξενοδοχείο να τους κάνεις μία ερώτηση...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Δεν υπαρχουν Ροδιτες στο φορουμ,που να ξερουν τι βολευει;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν υπαρχουν Ροδιτες στο φορουμ,που να ξερουν τι βολευει;
Οι Ροδίτες πάνε με τ'αμάξι τους ή με κάποιον που έρχεται να τους πάρει απ'το αεροδρόμιο και πάνε σπίτι τους, όχι σε ξενοδοχείο στην Π.Πόλη... Οι αδερφές μου έμεναν Ρόδο, ούτε 1 φορά λέει δεν πήραν λεωφορέιο...
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έμενα πριν αρκετα χρονια Ρόδο, είναι καλύτερα να πάρεις ταξί. Το λεωφορείο νομίζω δεν κάνει στάση στην παλιά πόλη και δε λέει να μεταφέρεις μπαγάζια με τα πόδια. Όσο για το την είσοδο με αμάξι στην παλιά πόλη, αν θυμάμαι καλά το καλοκαίρι μόνο απαγορευόταν.
Καλά να περάσεις στην αγαπημένη μου Ρόδο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom