Αθήνα - Ύδρα αυθημερόν. Πόσες ώρες στην Ύδρα;

mrpcrj

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα.

Μέσα προς τέλη Μαΐου 2018 θα βρισκόμαστε στην Αθήνα μια παρέα έξι ατόμων. Σκεφτόμαστε μία από τις μέρες μας να την αφιερώσουμε σε ένα αυθημερόν roadtrip στην Ύδρα.

Οι αρχικές σκέψεις είναι να ξεκινήσουμε νωρίς από Αθήνα, να κάνουμε μια στάση στο Γαλατά για καφέ και μετά (κατά τις 11-12) να μεταβούμε στην Ύδρα για κάποιες ώρες. Μετά την Ύδρα να περάσουμε από Ερμιόνη, να κάνουμε μια στάση 2-3 ωρών στο Ναύπλιο για βόλτα και λουκουμάδες και να επιστρέψουμε Αθήνα. Θα είναι τρεις οι οδηγοί, οπότε δε θα υπάρχει θέμα κούρασης του οδηγού.

Αυτό που είναι εντελώς άγνωστος παράγοντας για εμένα που θα οργανώσω το ταξίδι είναι η Ύδρα. Πόσο χρόνο πρέπει να υπολογίσω ως minimum ότι θα αφιερώσουμε στο νησί χωρίς τη μεταφορά από και προς το Μετόχι; Χρόνο για βόλτες στα σοκάκια, για καφέ ή φαγητό ή γλυκό, για κάποιο μουσείο ή και για ό,τι άλλο υπάρχει σαν δραστηριότητα ώστε να αποκτήσουμε μια καλή αίσθηση του νησιού. Η δική μου σκέψη βάσει των όσων έχω διαβάσει είναι 3-5 ώρες.

Γενικά θα ήθελα να μάθω οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να μας φανεί χρήσιμη (π.χ. σχετικά με το καράβι για εκεί, αν έχει πολύ κόσμο τα ΣΚ, αν έχει χώρο κοντά στο καράβι για να αφήσουμε το αμάξι, αν υπάρχουν σημεία στο νησί με ιδιαίτερη θέα, αν υπάρχουν μέρη απομακρυσμένα που ενδεχομένως αξίζει να επισκεφθεί κάποιος...)

Ευχαριστώ!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημερα! Απ οτι καταλαβα το προγραμμα εχει ως εξης, αν κανω λαθος διορθωστε με:
Αναχωρηση απο Αθηνα νωρις, πχ 7 το πρωι. Αφιξη κατα τις 9 στον Γαλατα και καφες μεχρι τις 10. Αφιξη στο Μετοχι στις 11 (απο Γαλατα εχει μονο για Πορο. Εκτος αν παρετε καραβακι για Πορο και μετα ταχυπλοο για υδρα, ομως εχει μονο 4 την ημερα εκεινη την περιοδο). Απο Μετοδι για Υδρα εχει καθε μιση με μια ωρα. Χωρο για να αφησετε το αμαξι εχει στο δρομο πριν το λιμανακι.

Ας υποθεσουμε πως 12 φτανετε στην Υδρα. Εκει εξαρταται αλο σας. Αν θελετε απλα να κανετε μια βολτα στην προκυμαια βγαινει και σε 30 λεπτα. Αν θελετε να δειτε καλα τη χωρα και να φατε θελει 4 με 5 ωρες. Αν θελετε να περπατησετε σε μονοπατια, να πατε με καικια σε παραλιες κλπ θελει 3 μερες. Η Υδρα τα σκ εκεινη την εποχη εχει πολυ κοσμο.

Απ οτι καταλαβα απο δω και περα παιρνετε καραβακι για Ερμιονη, απο κει με κτελ για Ναυπλιο και κτελ για ερμιονη για να παρετε το αμαξι; Ή θα γυρισετε απο υδρα μετοχι κι απο κει με αμαξι στο ναυπλιο;

Αν πατε απο ερμιονη, πλοιο απο Υδρα για Ερμιονη εχει εκεινη την εποχη στατιστικα καθε 1μιση ωρα. Συν μιση ωρα διαδρομη αν ειναι ταχυπλοο, παραπανω αν ειναι καραβακι. Ας πουμε πως απο Υδρα ξεκινατε 4,θα ειστε 4μιση στην Ερμιονη, ακομα κι αν εχει κτελ στις 5 θα ειστε 7 στο Ναυπλιο, αν τυχει να εχει κτελ για μετοχι στις 8 θα ειστε μετοχι κατα τις 10μιση και αθηνα κατα τη 2.

Αν στις 4 ξεκινησετε απο υδρα για μετοχι (αφοξη 4μιση) θα ειστε κατα τις 6μιση στο Ναυπλιο, συν 2μιση ωρες παραμονη, αναχωρηση 9, αφιξη αθηνα 11.

Βγαινει αλλα ειναο σκοτωμα. Ουτε την υδρα θα την χαρειτε (γνωμη μου παντα) σε 4 ωρες, ουτε το Ναυπλιο σε δυο. Ειναι δυο ξεχωριστα ταξοδια αυτα, μια μερα με cosmote για δωρεαν επιστροφη την Υδρα (2 ωρες απο πειραια με παραμονη μεχρι και 8 ωρες) και μια αλλη μερα μονοημερη στο Ναυπλιο για να εχετε κι εκει αρκετες ωρες.Οτι νομιζετε.
 
Last edited:

mrpcrj

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλησπέρα κι ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την τόσο άμεση και λεπτομερή απάντηση!

Το ταξίδι μέχρι και την Ύδρα το κατάλαβες σωστά. Από Ύδρα επιστροφή Μετόχι και μετά με το αμάξι Ναύπλιο κι Αθήνα. Ο βασικός σκοπός του ταξιδιού είναι ο χαβαλές του roadtrip και το να γεμίσουμε με όσες περισσότερες εικόνες μπορούμε μέσα σε αυτές τις λίγες ώρες. Από εκεί ξεκίνησε, δλδ, η σκέψη και συνδυαστηκε με τη δική μου επιθυμία για επίσκεψη στην Ύδρα. Μία εικόνα είναι ο Πόρος, τον οποίο θα δούμε από το Γαλατά στον καφέ. Άλλες εικόνες θα είναι στην Ύδρα και τέλος το Ναύπλιο απόγευμα και νωρίς το βράδυ. Τον Γαλατά τον είχα επισκεφθεί προ διετίας πάλι για στάση για καφέ και γι' αυτό το πρότεινα στους υπόλοιπους. Το Ναύπλιο το είχα δει επίσης τότε, και μάλιστα τότε είχαμε μείνει εκεί 3 μέρες και πάλι δεν το χορτάσαμε. Για μια βόλτα στα σοκάκια και ίσως (αν προλάβουμε) στο Παλαμήδι, συνολικά 2-2,5 ώρες όπως είπες, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο εφόσον θα είμαστε με το αμάξι και θα είμαστε σχετικά κοντά...

Όσο για την Ύδρα, το σενάριο Πειραιάς-Ύδρα-Πειραιάς δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου και θα το προτείνω και στους υπόλοιπους μήπως και το προτιμούν. Σίγουρα θα είναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι και θα έχουμε κάμποσες ώρες παραπάνω στο νησί, αλλά στη δική μου σκέψη έχει δύο αρνητικά, πρώτον ότι χάνεται το roadtrip και δεύτερον ότι οι άντρες (που δεν είναι και πολύ του τουρισμού) ίσως βαρεθούν τις τόσες ώρες στο νησί. Εκείνοι θα θέλουν να περπατήσουν μισή-μία ώρα, να πιουν, να φάνε κάτι, αυτά... Σίγουρα δεν είναι για πεζοπορίες ή κάτι παραπάνω. Απλά να κάνουμε μια καλή βόλτα του νησιού σαν πρώτη επαφή κι αν μας αρέσει θα το έχουμε υπόψιν για μελλοντικό ταξίδι περισσότερων ημερών (για πεζοπορίες και καΐκια που είπες). Για αυτή την καλή βόλτα εφόσον θεωρείς ότι 4-5 ώρες είναι ok, βολεύει για το πρόγραμμα με το αμάξι.

Νομίζω ότι θα έχει πιο πολλή φάση το ταξίδι με το αμάξι για τέτοια μεγάλη παρέα. Το καράβι μού αρέσει σαν ταξιδιωτικό μέσο για ζευγάρι, αλλά για παρέα που θα θέλουμε να δούμε πράγματα και να γελάσουμε, με το αμάξι θα έχουμε πιο πολλά ερεθίσματα. Όσον αφορά το κόστος δεν ξέρω αν έχει τεράστια διαφορά το ένα σενάριο από το άλλο, αλλά εάν χρειαστεί θα το ψάξω πιο λεπτομερώς.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου!
Άννα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Να σαι καλα! Ναι, αν θελετε να το κανετε για το ταξιδι με αυτοκινητο τοτε ειναι οκ. Απο πειραια για Υδρα με επιστροφη ειναι 60 ευρω αλλα αμα αρχισουν παλι οι προσφορες της cosmote βγαινει 30 ευρω πηγαινε - ελα. Πριν ταξιδεψετε τηλεφωνηστε στο λιμεναρχειο Υδρας να ρωτησετε τα δρομολογια για Μετοχι.

Τα δρομολογια Μετοχι - Υδρα μπορειτε να τα δειτε και εδω. Καλο κακου παντως μια μερα πριν το ταξιδι παρτε ενα τηλεφωνο το λιμεναρχειο για επιβεβαιωση.
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για μια βόλτα στα σοκάκια και ίσως (αν προλάβουμε) στο Παλαμήδι, συνολικά 2-2,5 ώρες όπως είπες, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο εφόσον θα είμαστε με το αμάξι και θα είμαστε σχετικά κοντά...
Παλαμηδι θελει 2-2,30 ωρες μονο του και αν εισαι της γυμναστικης!καλυτερα χαραμησε αυτες τις ωρες μονο σε βολτες σε σοκακια,κανα καφε,κανα γλυκο παρα να ταλαιπωρηθειτε να ανεβειτε και να το πηγαινετε τρεχαλα!
 

mrpcrj

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Για το Μετόχι είχα βρει τα δρομολόγια online, αλλά καλή η υπενθυμισή σας να πάρω τηλ πιο πριν. Συνήθως παίρνω, αλλά και να το ξεχνούσα όταν ξαναδώ αυτά τα ποστ τότε θα το θυμηθώ σίγουρα!

maria, το Παλαμήδι ίσως να θέλει τόσες ώρες και να είσαι γυμνασμένος αν είσαι του τουρισμού κι αν έχεις σκοπό να ανεβείς τα σκαλοπάτια! Κάποιοι από την παρέα θα θέλουμε να ανεβούμε με σκαλοπάτια, αλλά εφόσον υπάρχουν κι άτομα που δε θέλουν/μπορούν να το κάνουν (πέραν του ότι σίγουρα δε θα έχουμε χρόνο), θα πάμε παρέα όλοι μαζί με το αυτοκίνητο. Επάνω, δε θυμάμαι να έχει και τίποτα σπουδαίο να δεις αν είσαι μόνος (κι όχι με ξεναγό) πέραν της φυλακής του Κολοκοτρώνη και της θέας, απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον. Εμείς όταν είχαμε πάει είχαμε μείνει λιγότερο από ώρα, κι αυτό κυρίως χάρη στο ότι διαβάζαμε για το μέρος από αφιερώματα που είχα εκτυπώσει και είχα μαζί μου κι επειδή απολαύσαμε από εκεί το ηλιοβασίλεμα. Για σκαλοπάτια ακόμα και τότε ούτε λόγος! Αν πάμε Ναύπλιο, ακολουθώντας το πλάνο μου, εννοείται ότι θα πάμε βόλτα στα σοκάκια κι εφόσον θα είμαστε σε μία από τις πιο ρομαντικές πόλεις της Ελλάδας, νομίζω ότι είναι κρίμα να είμαστε εκεί και να μην αφιερώσουμε έστω κι ένα μισάωρο να δούμε το Ναύπλιο και το Άργος από ψηλά... Θα εξαρτηθεί, φυσικά, από την κούραση των υπολοίπων κι από το αν θα το προλάβουμε ανοιχτό...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για το Μετόχι είχα βρει τα δρομολόγια online, αλλά καλή η υπενθυμισή σας να πάρω τηλ πιο πριν. Συνήθως παίρνω, αλλά και να το ξεχνούσα όταν ξαναδώ αυτά τα ποστ τότε θα το θυμηθώ σίγουρα!

maria, το Παλαμήδι ίσως να θέλει τόσες ώρες και να είσαι γυμνασμένος αν είσαι του τουρισμού κι αν έχεις σκοπό να ανεβείς τα σκαλοπάτια! Κάποιοι από την παρέα θα θέλουμε να ανεβούμε με σκαλοπάτια, αλλά εφόσον υπάρχουν κι άτομα που δε θέλουν/μπορούν να το κάνουν (πέραν του ότι σίγουρα δε θα έχουμε χρόνο), θα πάμε παρέα όλοι μαζί με το αυτοκίνητο. Επάνω, δε θυμάμαι να έχει και τίποτα σπουδαίο να δεις αν είσαι μόνος (κι όχι με ξεναγό) πέραν της φυλακής του Κολοκοτρώνη και της θέας, απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον. Εμείς όταν είχαμε πάει είχαμε μείνει λιγότερο από ώρα, κι αυτό κυρίως χάρη στο ότι διαβάζαμε για το μέρος από αφιερώματα που είχα εκτυπώσει και είχα μαζί μου κι επειδή απολαύσαμε από εκεί το ηλιοβασίλεμα. Για σκαλοπάτια ακόμα και τότε ούτε λόγος! Αν πάμε Ναύπλιο, ακολουθώντας το πλάνο μου, εννοείται ότι θα πάμε βόλτα στα σοκάκια κι εφόσον θα είμαστε σε μία από τις πιο ρομαντικές πόλεις της Ελλάδας, νομίζω ότι είναι κρίμα να είμαστε εκεί και να μην αφιερώσουμε έστω κι ένα μισάωρο να δούμε το Ναύπλιο και το Άργος από ψηλά... Θα εξαρτηθεί, φυσικά, από την κούραση των υπολοίπων κι από το αν θα το προλάβουμε ανοιχτό...
Ναι εχεις ενα point!ειχα ξεχασει οτι εχει διαδρομη και με δρομο να πω την αληθεια οποτε ετσι ισως βολευει και για την θεα!στο scuola να πατε για pizza,δε ξερω αν εχετε παει ειναι τρομερη!
 

mrpcrj

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Στο Scuola είχαμε πάει τη μία μας μέρα για φαγητό! Το Scuola και το Popeye θυμάμαι. Αλλα νομίζω ότι είχαμε πάρει μακαρονάδες εμείς. Ευκαιρία να φάμε και πίτσα, αφού θα είμαστε παρέα! Αααααα, μου αρέσει η πρότασή σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom