Αθήνα - (Ανκόνα) - Γερμανία οδικώς

Μηνύματα
32
Likes
173
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα / Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ροβανιέμι Φινλανδίας
Ξεκινήσαμε από την Αθήνα στις 12:00 και σε περίπου 3 ώρες ήμασταν Πάτρα. Στο λιμάνι υπήρξε η κλασσική ταλαιπωρία. Εγώ πήγα στα εκδοτήρια για τα εισιτήρια και ο σύζυγος συνέχισε με το αμάξι στην τεράστια ουρά για το λιμάνι μπας και κερδίσουμε χρόνο. Έλα όμως που είχα ξεχάσει την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και το να πας και να έρθεις ήταν 10 km (δεν με χάλασε)! Όποτε του λέω «Εγώ πήγα την πρώτη φορά, απέτυχα, τώρα πήγαινε εσύ J», και μετά από περίπου 40 λεπτά ξαναμπήκαμε στην ροή για το λιμάνι… Στην είσοδο υπήρχε καθυστέρηση γιατί ελέγχανε κάθε όχημα εξονυχιστικά, αλλά στο καράβι μπήκαμε αμέσως.

Ταξιδέψαμε με το OlympicChampionτης ΑΝΕΚ, όπου πραγματικά πιο βρώμικο πλοίο δεν ξέρω αν έχω δει… Στην καμπίνα η μοκέτα ήταν τόσο αισχρή που έπρεπε να πείσουμε τον μικρό να φοράει κάλτσες για να πατήσει κάτω και να τις βγάζει πριν ανέβει ξανά στο κρεβάτι, όπου πιο εύκολα πείθεις περιστέρι να μην σου χέσει στο μπαλκόνι… Το ένα σεντόνι είχε κάτι γκρι σημάδια που κόλαγαν κιόλας και στην ντουζιέρα το νερό ήθελε κάνα εικοσάλεπτο για να αδειάσει… Τον δε «παιδότοπο» δεν κρατήθηκα και τον έβγαλα φωτογραφία:

ΑΝΕΚ1.jpg



ΑΝΕΚ2.jpg


Το άλλο εκνευριστικό, ειδικά αν έχεις μικρό παιδί, είναι ότι έβγαλαν ανακοίνωση να αφήσουμε τις καμπίνες για να τις καθαρίσουν στις 15:00 και εμείς βγήκαμε από το πλοίο στις 17:00! Το οποίο υποτίθεται ότι έφτανε 13:30 αλλά είχε καθυστέρηση … Όλα αυτά σε συνδυασμό με την τιμή του εισιτηρίου (400 ευρώ για 2 κλίνες) με κάνουν να μην θέλω να το επαναλάβω…

Από την έξοδο μέχρι την είσοδο στην εθνική οδό κάναμε άλλη μια ώρα λόγω κίνησης οπότε κάθε ελπίδα να δούμε και κάτι μέχρι το Μιλάνο, που είχαμε κλείσει δωμάτιο, ναυάγησε…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom