Αθήνα;Για Αθηνα κανεις;

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Κάνοντας μία γρήγορη αναζήτηση στα φορουμ και στις ταξιδιωτικές ιστορίες διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα για την Αθήνα..λογικο θα μου πείτε; Ϊσως!

Οπως και να χει..εγω από Αθηνα δεν είμαι και ούτε ξέρω πολλα. Θα βρεθώ όμως (κατα πάσα πιθανότητα) για 2-3 μέρες..(δυστυχως λίγες μέρες πριν το μεγάλο πάρτυ του Travelstories) και αναρωτιέμαι τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε για να κ;aανω ή να δω στην Αθηνα.

Nεο μουσείο της Ακρόπολης σσσιγουρα! Όμως εκτός απο βολτα..σε Θυσείο-Μοναστηράκι- Πλάκα κ Γκαζι-Τεχνοπολις..στα οποία εχω ήδη πάει..που αλλόύ θα μου προτείνατε να πάω για βολτίτσα; καφε; φαγητο;..περπατημα-βολτα;!
ΑΑΑ..δε σας είπα..δε θα έχουμε αυτοκινητο:D
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
πλατεια καρυτση για ποτο.ειναι πισω απο την σταδιου,στο υψος της παλιας βουλης.εχει ωραια μπαρακια.θα σου αρεσει σιγουρα..αναλογα και τα γουστα σου βεβαια...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καφέ "Μελίνα"πολύ ατμοσφαιρικός!ο εσωτερικός του χώρος και βγάζει και τραπεζάκια έξω στα σκαλοπάτια της Πλάκας!,στην οδό Λυσίου.
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
πλατεια καρυτση για ποτο.ειναι πισω απο την σταδιου,στο υψος της παλιας βουλης.εχει ωραια μπαρακια.θα σου αρεσει σιγουρα..αναλογα και τα γουστα σου βεβαια...
Αν και δεν καταλαβα που είναι..θα προσαπθησω να τα βρω..
ομως δωσε μου ενα..τιπ..πως ειναι περιπου το στυλ τους;
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
καφέ "Μελίνα"πολύ ατμοσφαιρικός!ο εσωτερικός του χώρος και βγάζει και τραπεζάκια έξω στα σκαλοπάτια της Πλάκας!,στην οδό Λυσίου.
Ααααααα...εκει έχω πάει:D
οντως πολυ ιδιαιτερος χώρος!! Ισως να το ξαναδοκιμάσω τώρα που μου το θυμησες!
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
Αν και δεν καταλαβα που είναι..θα προσαπθησω να τα βρω..
ομως δωσε μου ενα..τιπ..πως ειναι περιπου το στυλ τους;
για να σου δωσω ενα παραδειγμα,αν σου αρεσει σαββατο βραδυ να ντυνεσαι με στιλ κυριλε,ψηλοτακουνες γοβες κτλ.δεν προτεινεται κατα τη γνωμη μου.
αν εχεις παει στα club της παραλιακης....ακριβως το αντιθετο.δεν απογορευεται βεβαια να πας ντυμενη με την παραπανω περιγραφη,σου λεω απλα πως ειναι η ατμοσφαιρα των μαγαζιων και το στιλ των θαμωνων.
στο internet ειναι πολυ ευκολο να βρεις που ειναι.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Γιωργος Δημητριαδης και μικροι ηρωες- Σαν να μην περασε μια μερα.

"Σε είδα ξανά ήσουν στα μαύρα ντυμένη
πλατεία Μαβίλη τέσσερις παρά
μαζί με ένα ψώνιο κι οι δύο χαμένοι
τρώγατε σάντουιτς, θολή ματιά"

Αν θες να κανεις τουρισμο οπως μερικες φορες κανω εγω...
Αμα εισαι 4 παρα στην πλατεια Μαβιλη (ειναι μια πλατεια -ο θεος να την κανει- 100μετρα πιο πανω απο την Αμερικανικη Πρεσβεια λεωφορος Βασιλισσης Σοφιας -η λεωφορος αριστερα της Βουλης) το πρωι θα δεις οτι εχει κοσμο γυρω απο μια καντινα.Μπες μεσα στο τραγουδι κ εσυ :)))

Καθε 10.30 το πρωι της Κυριακης ειναι η αλλαγη φρουρας στη Βουλη με φιλαρμονικη (αν κ εχω πολλα χρονια να τη δω.πιστευω οτι ειναι ακομα τι διαολο)

Ψαρακι ωραιο και φθηνο στην Πειραικη (διπλα στο κυμα διπλα απο τη Σχολη Ναυτικων Δοκιμων στον Πειραια -φυσικα-ευκολα δεν πας χωρις αμαξι.Το καλυτερο ειναι ο ηλεκτρικος μεχρι Φαληρο ή Πειραια κ μετα ταξι)

Δεν ξερω αμα εχετε παει στο Αλλου.Ειναι ενα λουνα παρκ διπλα στο ποταμι τον Κηφισο) εχει κ τα Village για σινεμα αμα θελετε διπλα.Με το τρολει το 21 Αθηνα-Νικαια απο Ομονοια.

Προσοχη στην Ομονοια το βραδυ αμα ειστε κ μονο κοπελες.Υπαρχουν -δυστυχως- ναρκομανεις κ ατομα επικινδυνα.

Ο περιπατος της Διονυσιου Αεροπαγιτου ειναι ωραιος.Κατω απο την Ακροπολη ειναι πεζοδρομημενα με κυβολιθους (απο το μουσειο της Ακροπολης θα φτασεις μεχρι το σταθμο του Θησειου)παρε απο το περιπτερο μια κρυα μπυρα το βραδυ κ θα δεις οτι τα πιο ομορφα πραγματα ειναι κ τα πιο απλα.Στη μεση της διαδρομης εχει κ ενα θερινο σινεμα "σινε Θησειο" ωραιο ειναι.Επισης 20 μετρα πιο κει υπαρχει ταβερνα το "Φιλοιστρο" που αξιζει το φαγητο στην ταρατσα του με θεα τον Ιερο βραχο.
Εχω ακουσει οτι μερικες νυχτες μπορεις να επισκεφτεις το αστεροσκοπειο Αθηνων που θα το δεις διπλα αλλα δεν το εχω διασταυρωσει.Τελος -απο δω- η αλλη βολτα ειναι απο το μουσειο της Ακροπολης απο την εισοδο του οπως κοιτας το μουσειο αριστερα εχει ενα περιπτερο.Παρε το στενο μεσα (που δεν θυμαμαι οδο) και περπατα στα στενα μεσα.

Απο το σταθμο του Μοναστηρακιου διπλα ειναι το ψυρρη αμα θες για κανενα μπαρακι.
Προσεχε την Οδο Αθηνας -ειναι η οδος καθετα στην πλατεια κ φτανει ως την Ομονοια.Την ημερα ειναι ωραια για βολτα αλλα τη νυχτα μην πας στην Βαρβακειο κ προς τα κατω (πλατεια Θεατρου,Μενανδρου κλπ) γιατι θα κινδυνεψεις.

Στο Κολωνακι στην οδο Χαριτος -σταση μετρο Ευαγγελισμος εχει ενα στενακι με μπαρακια για ποτακι.

Μπουζουκια εχει πολλα στο Καλαμακι παραλια Θεα, Φραντζελικο, Παραλια και καφετεριες στη Γλυφαδα και μπαρακια.

Ωραιο ειναι να πας στο Φαληρο στην νεα Μαρινα Φλοισβου -κατασκευαστηκε τον καιρο των Ολυμπιακων- με μπαρακια κλπ ενω λιγο πιο κατω υπαρχει το θωρηκτο Αβερωφ που μπορεις να ανεβεις να το δεις.

Αυτα τα λιγα...Ο,τι απορια εχεις ρωτα
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Kostis ευχαριστω πολύ! σε κάποια έχω πάει..κάποια άλλα θα τα επιχειρήσω..όπως το σινε Θησείο. Πάντως Ομόνοια..δε θα πάω..είτε νύχτα είτε μέρα. Τελευταία φορά βρέθηκα εκεί με μία φίλη -ευτυχώς με΄σα σε αυτοκινήτο- και δε μπορέσαμε να βρούμε έναν Ελληνα να ρωτήσουμε προς τα που θα πάμε:shock: Α! Φάληρο πώς πας;! Δηλαδή πας χωρίς αυτοκίνητο;

Σκεφτόμουν και κάτι σε θάλασσα..ίσως Γλυφάδα..αλλα μάλλον δε θα την προτείνατε ε; Κάπου αλλού..με πρόσβαση χωρίς αυτοκίνητο;

Travel Story..αυτό το πιο χαλαρό έψαχνα..οπότε ίσως ακολουθήσω την πρόταση σου. Ευχαριστωωω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Kostis ευχαριστω πολύ! σε κάποια έχω πάει..κάποια άλλα θα τα επιχειρήσω..όπως το σινε Θησείο. Πάντως Ομόνοια..δε θα πάω..είτε νύχτα είτε μέρα. Τελευταία φορά βρέθηκα εκεί με μία φίλη -ευτυχώς με΄σα σε αυτοκινήτο- και δε μπορέσαμε να βρούμε έναν Ελληνα να ρωτήσουμε προς τα που θα πάμε:shock: Α! Φάληρο πώς πας;! Δηλαδή πας χωρίς αυτοκίνητο;

Σκεφτόμουν και κάτι σε θάλασσα..ίσως Γλυφάδα..αλλα μάλλον δε θα την προτείνατε ε; Κάπου αλλού..με πρόσβαση χωρίς αυτοκίνητο;

Travel Story..αυτό το πιο χαλαρό έψαχνα..οπότε ίσως ακολουθήσω την πρόταση σου. Ευχαριστωωω!

Φάληρο και Γλυφάδα θά πάς με το τράμ(φθάνει μέχρι τήν Βούλα τώρα).

Για Γλυφάδα από τό Σύνταγμα μέ τέρμα τήν Βούλα.

Για Φάληρο(μαρίνα) πάλι από το Σύνταγμα μέ τέρμα το Ν.Φάληρο(Στάδιο Ειρήνης-Φιλίας/ΣΕΦ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom