Αθήνα - Κομοτηνή με μηχανή

EftixisM

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα-Κομοτηνή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Γεια σας, είμαι ο Ευτύχης, νέο μέλος απ ότι καταλάβατε..
Σκέφτομαι να αρχίσω τα ταξίδια με το έτερον ήμιση μου, μια Honda Transalp '08. Πρώτος μου προορισμός (πέρα από τα κλασσικά και τις κοντινές αποστάσεις 300-400χλμ) η Κομοτηνή. Σκοπό έχω να ξεκινήσω από Αθήνα ξημερώματα ενός Σαββάτου(λέω ενός αφού ακόμα δεν έχω το ΟΚ για την άδεια) και αργά το μεσημέρι να φτάσω Κομοτηνή.. Συνολικά έχω στην διάθεση μου μια εβδομάδα, πάνω κάτω έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου (Ξάνθη-Πομακοχώρια) έχετε κάτι να μου προτείνετε, κάποια must ας πουμε; Επίσης υπάρχει μέλος που έχει κάνει πάλι το ίδιο ταξίδι με μηχανή για να μου πει πληροφορίες;

Ευχαριστώ
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
Καλα να περάσεις, αλλα χωρίς να θελω να σε μειώσω, δεν θα φτάσεις το μεσημερι μα αργα το βραδυ.
Καλό θα ηταν να εχεις εναν κανόνα που θα σου επιτρέπει να ταξιδεύεις πολλες ωρες.
Σε καθε φουλαρισμα του ρεζερβουαρ σου (οτι μηχανη και εαν αποκτήσεις)κατσε για 10 με 20 λεπτά.
 

EftixisM

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα-Κομοτηνή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Καλα να περάσεις, αλλα χωρίς να θελω να σε μειώσω, δεν θα φτάσεις το μεσημερι μα αργα το βραδυ.
Καλό θα ηταν να εχεις εναν κανόνα που θα σου επιτρέπει να ταξιδεύεις πολλες ωρες.
Σε καθε φουλαρισμα του ρεζερβουαρ σου (οτι μηχανη και εαν αποκτήσεις)κατσε για 10 με 20 λεπτά.
Σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει το ταξίδι είναι 9 ώρες, με λίγα λόγια εάν ξεκινήσω 6 το πρωί περίπου 3 το μεσημέρι θα είμαι Κομοτηνή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με..
Η συμβουλή σου για την αναμονή στα γεμίσματα μου είναι ανεξάρτητη με τις υπόλοιπες στάσεις που έχω προγραμματίσει; Αν ναι γιατί; Τέλος χωρίς να θέλω κι εγώ να σε μειώσω, τι εμπειρία έχεις από ταξίδι με μηχανή; (ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνετε)
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
Σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει το ταξίδι είναι 9 ώρες, με λίγα λόγια εάν ξεκινήσω 6 το πρωί περίπου 3 το μεσημέρι θα είμαι Κομοτηνή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με.. το ταξίδι σε σύνολο βγαίνει στο googlemap περίπου 8 ώρες
Η συμβουλή σου για την αναμονή στα γεμίσματα μου είναι ανεξάρτητη με τις υπόλοιπες στάσεις που έχω προγραμματίσει;
οχι. Αν κάνεις στάσεις δεν χρειάζεται. Μιλώ για συνεχόμενα χλμ
χωρίς να θέλω κι εγώ να σε μειώσω, τι εμπειρία έχεις από ταξίδι με μηχανή; (ρωτάω για να ξέρω τι μου γίνετε)

3 εως 5 000 χλμ σε 10 μερες ;)διάβασε της ταξιδιωτικές μου ιστορίες
 

EftixisM

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα-Κομοτηνή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
3 εως 5 000 χλμ σε 10 μερες ;)διάβασε της ταξιδιωτικές μου ιστορίες


Μια χαρά :) να σε ρωτήσω κάτι τώρα.. σύμφωνα με την εμπειρία σου:
Α) τι πρέπει να έχω μαζί μου;
Β) τι κουβαλάς εσύ; (φαντάζομαι δεν είναι όλα must, αλλά εάν αυτό διευκολύνει το ταξίδι μου γιατί να μην το έχω κι εγώ;)
Γ) δεν έχω κάνει ξανά ταξίδι τόσο μεγάλο με μηχανή, θα ήθελα κάποια tips..
Δ) τέλος, τι προβλήματα μπορεί να βγάλει μια μηχανή που μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει λόγο της απόστασης; υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω από τώρα για να τα αποφύγω; (η μηχανή μου έχει γράψει στα χέρια μου 11.000χλμ 12.000λεει συνολικά)
Σε ευχαριστώ εξ αρχής για τον χρόνο σου, εάν πιστεύεις πως έχω παραλείψει κάτι και πρέπει να μου το πεις θα σε παρακαλούσα να το κάνεις.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
έχοντας την μηχανη κομπλέ απο σερβις, και καλά λάστιχα, με φουλ εξοπλισμο (δλδ κρανος γαντια μποτες μπουφαν παντελόνι) μην φοβασε τπτ.
Έχοντας μαζί σου ενα σετ αδιάβροχα 1 ζευγάρι ανταλλακτικά γάντια και ενα σετ επισκευής ελαστικού (το λεγόμενο κορδόνι) φτανεις οπου φτανει το πορτοφόλι σου.
Απλα κανε την βολτα σου χαλαρα και βγαλε πολλές ( πανω απο 100) φωτογραφίες .
 

264George

Member
Μηνύματα
39
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαυροβούνιο-Κροατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρειο Ακρωτήρι
έχοντας την μηχανή κομπλέ .... .
συμφωνώ σε όλα και αν θες τη γνώμη μου...
mp3 επιβάλλεται γιατί η διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη
,με εξαίρεση το κομμάτι των Τεμπών, είναι ίσως η πιο
αδιάφορη της Ελλάδος..

Μη ξεχάσεις τα απαραίτητα έγγραφα
και φαρμακείο-τρίγωνο τουλάχιστον..
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ονειρεμένο Ταξίδι
το τελος του δρομου
264George...........
mp3 επιβάλλεται ......................


αλλοιώνει την αίσθηση της μοναξιάς
(κατα το αλλλοιωνει την γεύση ρε φιλε):D


Μη ξεχάσεις τα απαραίτητα έγγραφα
και φαρμακείο-τρίγωνο τουλάχιστον.
ΣΩΣΤΟΣ
 

264George

Member
Μηνύματα
39
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαυροβούνιο-Κροατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρειο Ακρωτήρι
Σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει το ταξίδι είναι 9 ώρες, με λίγα λόγια εάν ξεκινήσω 6 το πρωί περίπου 3 το μεσημέρι θα είμαι Κομοτηνή, αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσε με..

μου θυμίζεις τον εαυτό μου..
όταν πρωτοπήρα μηχανή έμενα Αθήνα
και ήθελα να έρθω στους γονείς μου
στη Θεσσαλονίκη..
Φυσικά δεν υπήρχαν τότε ούτε Αττική Οδός,
ούτε τα καλά κομμάτια του Μαλιακού..
Δεν ήξερα καλά καλά αν θα μου φτάσουν
τα καύσιμα, που θα σταματήσω, τίποτα..
Και όμως από τον ενθουσιασμό μου δε σταμάτησα
καθόλου και αφού έκατσα μια ώρα στο πατρικό μου,
έφυγα για Πρέσπες να συναντήσω φίλους που θα
φεύγαν οδικώς για Κροατία.. Σε μια μέρα κοντά 760 χλμ...

Εν ολίγοις, αν τηρήσεις βασικές αρχές
ασφαλείας κοίταξε να απολαύσεις όσο
περισσότερο μπορείς το ταξίδι σου..
Διορθώνω, να γεμίσεις (τις δικές σου)εμπειρίες..
 

EftixisM

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα-Κομοτηνή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, τελικα δεν ξερω εαν θα γινει το ταξιδι μιας και προγραμματιζω με το φιλαρακι που λεγαμε για Κομοτηνή άλλο ταξίδι, με τελικο προορισμο την Καππαδοκια. Ακομα δεν ξερω τι θα κανω παντως.. Το μονο σιγουρο ειναι οτι με το που τσιμπήσω την αδεια μην τον ειδατε τον μαστροΕυτύχη.. κατα ταξιδια σε ολους σας :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom