Αθήνα: καλύτερος πολιτιστικός προορισμός για το 2017

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σαν Αθηναίος νοιώθω την ανάγκη να μεταφέρω αυτή την είδηση που πραγματικά τη θεωρώ σαν την καλή είδηση του Σαββατοκύριακου που αναπαράχθηκε σε διάφορα sites (δίνει εδώ το link της ΕΡΤ)
http://www.ert.gr/featured/athina-kalyteros-politistikos-proorismos-gia-2017/
Μια πραγματικά πολύ σημαντική διάκριση για την πρωτεύουσα της χώρας μας την οποία πραγματικά άξιζε. Η πρωτεύουσά μας τα τελευταία ειδικά 2 χρόνια έχει πάρει κυριολεκτικά τα πάνω της σε πολλούς τομείς και με χαροποιεί πραγματικά που βλέπω όλο το χρόνο κόσμο από διάφορες χώρες να σεργιανάει τις διάφορες γωνιές της. Έχουν αυξηθεί πράγματι οι πολιτιστικές δραστηριότητες που απευθύνονται και σε ξένους, ενώ ένας Γερμανός φίλος που με επισκέφθηκε πέρσι (επισκέπτεται συχνά την Ελλάδα) μου είπε ότι η Αθήνα έχει αρχίσει πια να του θυμίζει κάτι από Βερολίνο της δεκαετία 1995-2005.
Πέρα από τις κινήσεις που έχουν γίνει από κρατικούς φορείς δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τη συμβολή διαφόρων ιδιωτικών πολιτιστικών οργανισμών προς αυτή την κατεύθυνση όπως το Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος (το ωραιότερο κατά τη γνώμη μου κτίριο σύγχρονης αρχιτεκτονικής στην πόλη-πραγματικό κόσμημα) και η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών
Κλείνοντας νοιώθω την ανάγκη να πω πως καλά θα κάνουμε να συνειδητοποιήσουμε ως Ελλάδα τη δυναμική που έχει παγκοσμίως και ο πολιτιστικός τουρισμός (κάτι που δυστυχώς νομίζω πως μόνο τώρα τελευταία αρχίζουμε και το αντιλαμβανόμαστε) και γιατί όχι να μπουν και άλλοι ελληνικοί προορισμοί στον ευρωπαικό πολιτιστικό χάρτη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom