Τουρκία Αθηνα-Κωνσταντινουπολη με τρενο

vikini

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας! Θελω να παω Κωνσταντινουπολη με τρενο αλλα δεν εχω καταφερει να βρω πληροφοριες. Ενδιαφερομαι για ταξιδι Αθηνα-Κωνσταντινουπολη με επιστροφη σε δικλινη η τεταρακλινη καμπινα τον Μαρτιο. Αν εχει παει καποιος και μπορει να μου στειλει καποιο link η καποια τηλεφωνα επικοινωνιας θα με υποχρεωνε! Ευχαριστω!!!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χμμμ από όσο ξέρω η γραμμή επικοινωνίας του ΟΣΕ είναι εκτός λειτουργίας.
Αν πας στις ταξιδιωτικές μου ιστορίες θα διαβάσεις ένα ποστ που αφορά το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Πόλη με τρένο.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στα γραφεία του ΟΣΕ στη Σίνα και να βγάλεις τα εισιτήρια σου από εκεί. Είναι ακριβώς από πάνω από το σταθμό Πανεπιστήμιο. Στη θεσσαλονίκη θα αλλάξεις τρένο. Υπάρχει δίκλινη και μονόκλινη καμπίνα. Το κόστος έχει αλλάξει από την τελευταία φορά που πήγα (εγώ είχα δώσει σαν φοιτητής σύνολο 120 ευρώ) τώρα θα έχει κοντά στα 160 υποθέτω. Με τόσα λεφτά πας και με αεροπλάνο μέσω Σμύρνης με την Pegasus airlines.
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
Δυστυχώς δεν θα δεις πολλά για τον απλό λόγο του ότι ξεκινάς από Θεσσαλονίκη στις 20:00 και φτάνεις το πρωί στις 7 περίπου στην πόλη.

Είναι ωραία εμπειρία, κόστιζε από Θεσσαλονίκη για Κωνσταντινούπολη 110 ευρώ σε δίκλινη καμπίνα.

Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να προτιμήσεις τις ημέρες που έχει τούρκικη αμαξοστοιχία, πίστεψέ με έχει πολύ μεγάλη σημασία.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Πηγαινε με το ιντερσιτυ το μεσημερι απο Αθηνα για Θεσσαλονικη και προλαβανεις το άλλο τρενο ανετα μετά..
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Δυστυχώς δεν θα δεις πολλά για τον απλό λόγο του ότι ξεκινάς από Θεσσαλονίκη στις 20:00 και φτάνεις το πρωί στις 7 περίπου στην πόλη.

Είναι ωραία εμπειρία, κόστιζε από Θεσσαλονίκη για Κωνσταντινούπολη 110 ευρώ σε δίκλινη καμπίνα.

Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι να προτιμήσεις τις ημέρες που έχει τούρκικη αμαξοστοιχία, πίστεψέ με έχει πολύ μεγάλη σημασία.
Οπα εδω ειμαστε! Αυτο το ταξιδι με ενδιαφερει αμεσα και συγκεκριμενα με τρενο. Μπορεις σε παρακαλω να μας εξηγησεις γιατι να προτιμησουμε τις μερες που εχει τουρκικο τρενο? Εκτος αυτου πως μπορουμε να ξερουμε ποιες μερες ειναι το τουρκικο και ποιες οχι? Θενξ!:)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Οπα εδω ειμαστε! Αυτο το ταξιδι με ενδιαφερει αμεσα και συγκεκριμενα με τρενο. Μπορεις σε παρακαλω να μας εξηγησεις γιατι να προτιμησουμε τις μερες που εχει τουρκικο τρενο? Εκτος αυτου πως μπορουμε να ξερουμε ποιες μερες ειναι το τουρκικο και ποιες οχι? Θενξ!:)
Γιατί πολύ απλά στο τούρκικο τρένο δεν θα σε πιάσει κλειστοφοβία, είναι μεγαλύτερο, με σεντόνια και μαξιλαροθήκες κλειστές σε σακούλα αεροστεγώς από καθαριστήριο (δεν ισχύει αυτό στο ελληνικό). Προσοχή δεν υπάρχει εστιατόρειο σε κανένα τρένο (ελληνικό ή τούρκικο). Αν είναι τούρκικο ή ελληνικό θα στο πουν όταν θα πας ΟΣΕ να κλεισεις τα εισιτηρια. Για πιο πολλα info για το ταξιδι διαβασε τις ταξιδιωτικες μου ιστοριες υπαρχει post αφιερωμενο μονο στο ταξιδι αυτο για το τρενο.;)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
ok! will do!
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
Οπα εδω ειμαστε! Αυτο το ταξιδι με ενδιαφερει αμεσα και συγκεκριμενα με τρενο. Μπορεις σε παρακαλω να μας εξηγησεις γιατι να προτιμησουμε τις μερες που εχει τουρκικο τρενο? Εκτος αυτου πως μπορουμε να ξερουμε ποιες μερες ειναι το τουρκικο και ποιες οχι? Θενξ!:)

Εκτός των σεντονιών και της καμπίνας, τουαλέτας κλπ κλπ είναι πολύ σημαντικό το ότι τα Τούρκικα τρένα έχουν μέχρι και ψυγείο μέσα:shock: ω ναι....
και πίστεψε με όταν ταξιδεύεις κατακαλόκαιρο είναι πολύ πιο σημαντικό από όλα τα άλλα.

Από ότι μου είπαν οι υπάλληλοι του ΟΣΕ στην Θεσσαλονίκη μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να σου πουν. Τα τρένα πάντως από όσο ξέρω πάνε εναλλάξ, μια μέρα το Ελληνικό, μια μέρα το Τούρκικο.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Τα ελληνικα βαγονια ειναι γαλλικες κλιναμαξες που αγορασε μεταχειρισμενες ο ΟΣΕ και εχουν βγαλει αρκετα προβληματα. Τα τουρκικα βαγονια ειναι δικης τους κατασκευης, ολοκαίνουρια και ως εκ τουτου πολύ καλύτερα.
Δες πληροφοριες για το τρενο φιλια εδω
Train travel in Turkey | Timetables, fares, how to buy tickets
τα ελληνικα βαγονια:
Filia Dostluk Express - Greek sleepers
και τα τουρκικα
Train travel in Turkey | Timetables, fares, how to buy tickets

Ο τουρκικος συρμος ειναι ηλεκτροκίνητος, γι αυτο και οταν μπαινει στην Ελλαδα που δεν υπαρχει ηλεκτροκινηση, προστιθεται ειδικο βαγονι-γεννητρια. Τρεις φορες αλλαζει μηχανη το τρενο, στην ελλαδα κινειται με Δ/Η adtranz του ΟΣΕ, στο Πύθιο αλλαζει με μικρη μηχανη ελιγμων των τουρκικων σιδηροδρομων, και λιγα χιλιομετρα μακρυτερα, οταν το δικτυο συναντιεται με τη γραμμη Αδριανουπολης-Κωνσταντινουπολης, μπαινει επικεφαλης τουρκικη ηλεκτράμαξα.
Για καποιο περιεργο λογο μου αρεσουν και οι γαλλικες του ΟΣΕ, ειδικα το επανω κουπε. Αναμεσα σε καθε δυο ισογεια κουπε εχει ενα τριτο υπερυψωμενο (που ισως δεν αρεσει σε κλειστοφοβικους). Φαινεται στις φωτογραφιες και απο τα παραθυρα. Τελος, οι ελληνικες (γαλλικες) κλιναμαξες, ειναι παντα γραφιταρισμένες απέξω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom